Witam wszystkich wielbicieli tych wspanialych zwierzat. Mam kilka pytan:
1. Czy zolwie w naturze jedza mieso i czy mozna je nim karmic?
2. Czy nalezy solic wode podczas kompieli zolwi?
3. Czy jest w tym cos dziwnego, ze moj (czasami) ma ochote ugryzc drugiego zolwia i co z tym zrobic?
4. Czy mozna sporadycznie dawac zolwiowi jajka i ser?
5. Jak powinna byc wilgotnosc w terarium?
6. Mam jeszcze jeden problem - moj zolw je mi tylko z reki. Z talerza nie ruszy, i czeka az przyjde go nakarmic. Co robic?
Pozdrawiam Slawexsdz
Również serdecznie witamy
Ja także zgadzam się zasadniczo z nulusem i Agnieszką, przy czym chciałabym nieco bardziej przybliżyc Ci te kwestie.
1. Żółwie lądowe w zasadzie nie jedza mięsa. Piszę w zasadzie bo odnośnie żółwi greckich zdarzają się sporadyczne przypadki zjedzenia robaczka, ale są to czasem wypadki zupełnie przypadkowe. Odnośnie żółwi stepowych były prowadzone kilka lat temu badania i nie zaobserwowano zjadania przez nie żadnych trgo typu pokarmów. Zatem można śmiało powiedzieć że żółwie lądowe z rodzaju testudo są całkowicie roślinożerne i są przystosowane do trawienia tylko pokarmu roślinnego - niskobiałkowego i bogatego w błonnik. Co więcej - potrzebna do życia dawkę białka żółwie te pobierają właśnie z roślin i nie są dla nich wskazane na dłuższą metę nawet rośliny o zbyt dużej zawartości białka.
2. Zdecydowanie nie. Jest to zupełnie niezgodne z tym co żółwie piją w naturze (a piją tylko wodę słodka),a ponadto sól słynie z tego że zatrzymuje w organiźmie wodę. W przypadku żółwi z problemami nerkowymi (już niejednokrotnie obrzęknietymi z powodu zatrzymywania płynów) to w ogóle może skończyc się katastrofą...
Czemu według autora tego zalecenia (jesli było takowe) miałoby to słuzyć?
3. Pewnie samiec podgryza samicę w ramach zalotów. Nie ma w tym nic dziwnego ale trzeba uważać aby nie doszło do poblemów. Ponadto takie zachowanie samca może samicę stresować i dlatego nie zaleca się trzymania pary żółwi w jednym terrarium - właśnie z powodu nachalnych i częstych zalotów samca... czasem w dodatku bolesnych. Jeśli to ma miejsce zbyt czesto będzie koniecznym rozdzielenie żółwi do dwóch terrariów (jeśli mieszkają razem).
4. Nie, nawet sporadycznie jest to wykluczone. To zupełnie nieodpowiedni pokarm, który tylko szkodzi jego nerkom i wątrobie. Ponadto jest zupełnie sprzeczny z naturalnym odżywianiem się tych gadów.
5. Ja bym powiedziała że nawet w okolicach 65%. Pamietajmy że w naturze gady te wiekszość czasu spedzają w podziemnych norach lub tuż przy ziemi i w roslinności. Żyją więc wbrew pozorom w dość wilgotnym (chociaż gorącym) otoczeniu. W terrarium powinno też zawsze być naczynie z wodą do kąpieli. Woda jest dla żółwi niezwykle ważna, a odwodnienie niebezpieczne.
6. Przyzwyczaił się do takiego sposobu karmienia. Nie należy się jednak martwić że nie rusza nic z talerzyka. Żółwie są odporne na głód i jak zgłodnieją spojrzą na talerzyk przychylnym okiem.