Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 20:02:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak ogarnąć temat nowego osobnika  (Przeczytany 3279 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sari

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« dnia: 18.03.2017, 13:34:33 pm »
Witam bardzo serdecznie. Jestem tu od dziś.  Nie miałam jeszcze czasu ogarnąć wszystkich zamieszczonych tu tematów, wiec wybaczcie jak powiekle temat.
Od listopada jesteśmy właścicielami zolwia, chyba greckiego. Ale dopiero od kilku dni mamy szansę go poznać (zimowa od listopada do 14.03). I teraz tak... zolwia zabralam/został mi wciśnięty... wiem o kim tylko tyle że u tych ludzi był około 16 lat.  Wiec liczę ze moze mieć około 20tu, bo oni też go od kogoś dostali. Napewno ostanie 16 lat żył na podłodze, latem wypuszczany był na ogród. Jadł u nich wszystko (sałatę,ogórki, kapustę, marchew)
A ja tersh mam problem. Probuje go "zamknac" w pudełkach różnych rozmiarów aby określić jego potrzeby,niestety w każdym drapie,każde próbuje starania.  Je tylko cykorie,bo tylko to zaakceptował.  Jak myślicie uda mi się zmienic mu przyzwyczajenia? Od czego zacząć. ..

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #1 dnia: 18.03.2017, 18:05:26 pm »
Pierwsza sprawa to fotki żółwia.  Musisz zbudować mu terrarium a potem wybieg zewnętrzny.
Spróbuj mu podać jeszcze roszponkę. żadnych warzyw i owoców.
Zerknij w tematy "Terrarium i wybieg" masz tam sporo propozycji terrarium dla żółwia, na stronie głównej poczytaj o warunkach jakie musi mieć żółw zapewnione,
Co do żywienia już pokazują się pierwsze zielone rośliny. Możesz mu podawać Mniszka lekarskiego. Pokrzywę zwyczajną, Pokrzywę żegawkę, Babkę lancetowatą, Babkę zwyczajną. Tyle na początek wystarczy ale roślin do zbierania jest o wiele więcej.

Offline Sari

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #2 dnia: 18.03.2017, 20:59:04 pm »
No właśnie terrarium... ze wszystkich pojemników ( teraz 120x60 próbuje się wydostać i na tym się skupia, sapie. Wypuszczony na podłogę.  Spokojnie sobie spaceruje i zasypia. W pojemniku nie chce tego robić.  Dziś zakupiona ma klatkę, taka na świnki,kroliki. Może w niej na początek da się trochę uspokoić i przyzwyczai do zamknięcia. 
Pytanie takie: czy mogę użyć do wyłożenia "podłogi " gotowej trawy z rolki?
Zdjęcie będzie...

Offline Sari

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
« Ostatnia zmiana: 18.03.2017, 21:43:52 pm wysłana przez Sari »

Offline Sari

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #4 dnia: 18.03.2017, 21:45:38 pm »
Długość pancerza 20cm na 15 w najszerszym miejscu a od spodu dlugi na 14.5 cm do wypustek

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #5 dnia: 19.03.2017, 14:21:57 pm »
U mnie zdjęcia się nie wyświetlają. Przede wszystkim ustal jaki masz gatunek żółwia. Lepsza byłaby ziemia z gliną albo darń z ogrodu bo taka z rolki może być czymś spryskana.

Offline Sari

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #6 dnia: 19.03.2017, 16:18:50 pm »





« Ostatnia zmiana: 19.03.2017, 16:23:03 pm wysłana przez Sari »

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #7 dnia: 19.03.2017, 21:12:48 pm »
Piękny grecki samiec:) Zrób mu terrarium i tam go trzymaj. W terrarium musi mieć lampę grzewczą i uvb, podłoże ziemia z gliną wiążącą lub darń, kryjówkę, basen z wodą. Kąp go i zaobserwuj czy wydala kwas moczowy. Możesz mu już zrywać pierwsze chwasty, ze sklepowych możesz mu dawać roszponkę, rukolę, jarmuż, cykorię, liście rzodkiewki, kiełki słonecznika(nie za dużo) Przydałaby mu się też wizyta kontrolna u weta od gadów i badanie kału na pasożyty. W lecie powinien mieć wybieg ogrodowy lub jeśli nie masz to balkonowy.

Offline Sari

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #8 dnia: 19.03.2017, 21:59:15 pm »
Tak myślałam że Franek to grek :) próbuje mu rozszerzać dietę np. Bazylia, bratki, rzezucha... powoli,powinien lapie smak. Jego miejsce w zamyśle jest na balkonie, będzie tez wypuszczanie na ogrod. Kąpiele uwielbia, bo przygotowywalam go do zimowania.
Pytanie. Czy zolw codziennie musi się wypróżnić?
 I jeszcze....hmm jak sprzątać terrarium po siuskach, jak często zmieniać podloze.
Czy przebywając na słonecznym południowym balkonie potrzebuje dodatkową lampę? . Kurcze mamy gekony i one jakoś prościej szerokość w obsłudze są 😉

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #9 dnia: 19.03.2017, 22:31:15 pm »
Nie, żółw nie musi się wypróżniać codziennie. Swoje terrarium musi mieć tak czy owak. W dni kiedy będzie korzystał ze słońca nie musi już być naświetlany ale zawsze kiedy będzie w domu musi być w terrarium i otrzymać dawkę promieniowania UVB.

Offline Sari

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #10 dnia: 19.03.2017, 23:41:57 pm »
Zastanawia mnie jeszcze jedno. Czy nie za szybko i nie za dużo na raz zmian będzie miał?  Tak jak pisałam, zolw naście lat żył na podłodze, może parę lat temu bywał częściej na dworze bk dxieci tych państwa jeszcze nastoletnie były i może buszowal po ogrodzie. Ale dzieci już jakiś czas temu wyjechali z domu, na studia i zolw stał się 5 kołem u wozu. Wiem na 100 proc ze nie miał nigdy terrarium, i jadł i sałaty i pomidory,ogórki,  potartą marchewkę ...
Tak jak pisałam.  Póki co ma klatkę, aby nauczyć go ograniczonej przestrzeni. Nadal jeszcze jest niespokojny, dalej chodzi po mieszkaniu i śpi na podlodze. Do 15ej w nocy wczoraj się w klatce tukl a wypuszczony w 5 min znalazł sobie miejsce do spania.

Offline helga

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #11 dnia: 19.03.2017, 23:58:18 pm »
Ale cudny słodziak :)
Moja też była podłogowa przez jakieś 20 lat i też szalała strasznie po tym jak u mnie znalazła się nagle w zamknięciu. Tak chciała wyjść, że potrafiła wspiąć się bardzo wysoko i spaść na plecy.  :(
Ja cierpiałam patrząc na to, ale zacisnęłam zęby bo wiedziałam, że tak po prostu musi być. Nie puszczałam jej na podłogę, ponieważ to szkodzi żółwiom. I w chwili obecnej (a nie minęło wiele tygodni) pogodziła się z ograniczeniem przestrzeni. Jest przekochana i bardzo grzeczna. A jaka inteligentna  :laugh:

Rolek nie kupuj, są nafaszerowane chemią i preparatami antygrzybowymi. Wykop z grodu prostokąt z trawą, jeśli nie stosujesz chemii. Musi mieć też suche miejsce pod lampami. Trzeba tylko uważać żeby żółwia nie poparzyć. W terrarium bardzo ważna jest też cyrkulacja powietrza.

Po ciepłej kąpieli pewnie zrobi siusiu, moja zawsze robi. To białe na końcu w moczu to kwas i musi być płynny, a nie w stanie stałym. Co do kupy, to ja do tej pory tylko raz ją zobaczyłam i też mnie to na początku bardzo niepokoiło i dziwiło.

Moja też czasem sapnie, zupełnie jak pies. Ja sądzę, że tak jak u nich to po prostu węszy sobie ;)

_
Dietę mojej zmieniłam od razu na prawidłową.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jak ogarnąć temat nowego osobnika
« Odpowiedź #12 dnia: 23.03.2017, 10:07:56 am »
Póki co ma klatkę, aby nauczyć go ograniczonej przestrzeni. Nadal jeszcze jest niespokojny, dalej chodzi po mieszkaniu i śpi na podlodze. Do 15ej w nocy wczoraj się w klatce tukl a wypuszczony w 5 min znalazł sobie miejsce do spania.

W klatce będzie bardziej niespokojny bo przez kraty widzi przestrzeń. Powinien trafić do terrarium z płyt, bez szyb, gdzie nie będzie widział nic poza terrarium. Jak on ma 20 cm, to powinien mieć terro 1,5m x 1m żeby czuć się komfortowo tak na prawdę. 1m x 1 m to myśle jest takie minimum przy tej wielkości. Ważne też żeby miał kryjówki, odpowiednio duże żeby mógł cały do nich wejść, obrócić się - może tego mu brakuje i dlatego ucieka, w mieszkaniu może schowac się pod jakąś szafką i czuć się bezpiecznie.
Jeśli chodzi o ilość zmian to nie, nie jest ich za dużo. Od razu wprowadzamy warunki takie jakie być powinny i koniec :)