Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 05:17:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Karma dla żółwia  (Przeczytany 7795 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asleit

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Karma dla żółwia
« dnia: 07.01.2016, 20:29:47 pm »
Hej,
mój problem jest taki, że kupiłam dla mojego stepka parę roślin doniczkowych na zimę (z zimowaniem inna sprawa, jest pod opieką weterynarza, wszystko ok). Problem jest taki, że przez allegro i nie jestem pewna co do ich gatunku (tzn pisali co tam sprzedają ale nie mam 100% pewności). Może powiecie mi czego jesteście pewni a z czym mam uważać? Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Offline Asleit

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 07.01.2016, 20:40:39 pm »
Wrzucę jeszcze parę fotek, bo mi się nie mieści, przepraszam za jakość, nie miałam okazji poprawić, zdaję sobie sprawę, że niektórych na tych zdjęciach nie da się poznać...

Offline Asleit

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 07.01.2016, 20:51:37 pm »
Podejrzewam, że to: trzykrotka, zielistka, znowu trzykrotka, begonia tamaya, żyworódka (ale chyba się nie przyjęła), koleus, aeonium rojnik opuncja, grubosz hobbit, i inny gatunek grubosza, ale nie jestem pewna jaki, bo ten już miałam w domu.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 08.01.2016, 09:29:31 am »
Jest jak napisałaś, ostatni okaz to grubosz jajowaty.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Asleit

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 09.01.2016, 20:23:55 pm »
Czyli jak już czytałam wcześniej, wszystkie nadają się do jedzenia dla mojego stepka? (tylko z różną częstotliwością, to wiem, gdzieś to było) Proszę tylko o potwierdzenie, strasznie się boję tych doniczkowych:/
a druga sprawa, piszę już tu, nie chcę śmiecić wątkami. Mój żółw (trochę po przejściach i złej diecie, ale już ok) nie chce jeść z miseczki (robi to bardzo rzadko i szybko się zniechęca). Tylko z ręki chce jeść, jak mu podaję. Ktoś miał coś takiego? Nie chcę brać go głodem,bo właśnie go kuruję (a nie wiem czy w ogóle mogłabym przy zdrowym żółwiu tak zaryzykować).
« Ostatnia zmiana: 09.01.2016, 20:30:44 pm wysłana przez Asleit »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 10.01.2016, 17:10:25 pm »
Może problem jest w miseczce.
Jak ona jest? Fotka?
Może za głęboka/śliska.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 11.01.2016, 09:32:54 am »
Tak, wszystkie się nadają. Najczęściej możesz dać trzykrotkę, aeonium, opuncję - resztą rzadziej, powiedzmy 1-2 x w tygodniu jako dodatek do porcji żywieniowej.

Jak żółw był nauczony karmienia z ręki to teraz możesz mieć taki problem. Może spróbuj zmienić miskę, położyć jedzenie na kamieniu. Jak dalej nic to go stawiaj pod miską, zaczynaj dawać z ręki a potem zabieraj rękę i niech je sam. Z zaczem powinien się nauczyć.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Asleit

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 12.01.2016, 17:59:10 pm »
Tak wyglądają jego miski. Pomijając już fakt wstrętu do suszu (ale mam cichą nadzieję, że może kiedyś podgryzie jak nie będę widzieć), na tę srebrną zawsze kładę. Podkład z siana to nie mój pomysł, weterynarz kazał, żeby nie jadł ziemi. Tak od razu mówię, żeby nie było, ale jak ma to potworne konsekwencje to proszę o info :D
Może spróbuję tak go podkładać do tej miski. Niby próbowałam, ale mój żółwik wykazuje się żelazną konsekwencją... (nie to co ja, jak widać)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 12.01.2016, 18:43:38 pm »
Nie wczytały się zdjęcia

Offline Asleit

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 19.01.2016, 16:55:59 pm »
może teraz:) muszę się pochwalić, że zostawiłam trzykrotkę i znikła:) ale wiele lepiej nie jest... a siano to rozwiązanie na jakiś czas, żeby żółwik nie jadł ziemi, tak zalecił weterynarz (wcześniej niestety był na piasku... :(

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 25.01.2016, 09:41:12 am »
Nie wiem czy ta srebrna nie jest za głęboka i za wywrotna oraz za śliska i przez to żółw ma niechęć do pobierania z niej pokarmu. Może zamiast niej spróbuj z ceramicznym podstawkiem pod kwiaty albo z ze zwykłym, płaskim, dużym kamieniem.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Asleit

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 25.01.2016, 16:00:23 pm »
moze podmienie podstawki... ale musze sie pochwalic, po prostu musze, czym potwierdzam teze forumowiczow: zolw po 3 miesiacach sprobowal suszu!(nie mowie ze zjadl wiecej niz gryzik ale zawsze to juz postęp)

Offline Hauer

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 26.01.2016, 12:40:15 pm »
Nie chcę zakładać kolejnego tematu dotyczącego jedzenia.

Mam żółwia lamparciego od kilku dni i tak troszkę szukam informacji.

Na parapecie mam w doniczce bazylię, oregano i mięte. Hauer a raczej Pani Hauer je to pierwsze najchętniej. W sklepie był karmiony o zgrozo tartą marchewką, jabłkiem i sałatą do tego posypywane preparatem Tetra Repto Life >:D taki preparat dodano nam do żółwia i kazano posypywać pokarm.
Oczywiście tego mu nie podaje. Tylko świeże zioła bazylię i oregano oraz susz herbal pets (skład liść mniszka lekarskiego,babki lancetowatej, konieczna, liść brzozy,pokrzywy, trawa,ziele lucerny, kwiat dzikiej malwy i nagietka lekarskiego) nie bardzo jest nim zachwycony.
Czytałam, że nie powinien jeść soczystych warzyw i owoców, jedynie sporadycznie raz na dwa tygodnie.np. ogórek, arbuz, melon, truskawka. Ale suszone jabłka, marchewkę, rzodkiewkę, truskawki tak? Chciałabym zweryfikować ta formację by nie zaszkodzić maleństwu.

Jak powinna wyglądać dieta żółwia lamparciego waży 64g ma 8 cm ? Co mogę mu podawać teraz zimą?
Żółw lamparci  Hauer :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 26.01.2016, 17:33:14 pm »
Żółwie lamparcie w ogóle nie powinny być karmione warzywami i owocami, czy świeżymi czy suszonymi. Jest to gatunek trawożerny, występujący na sawannach i przez to przystosowany do takiego rodzaju pokarmu. Do suszu się z czasem przekona, jeśli jest zdrowy to można mu zrobić kilkudniową głodówkę. Można mu wysiać w kuwetkach świeżą trawę i dawać taką młodą - jest dość miękka a do takiej lepiej gada przekonać.
Z ewentualnych "warzywnych" pokarmów czasem można podać jarmuż, rukolę, roszponkę czy cykorię.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Karma dla żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 27.01.2016, 18:54:58 pm »
Wstaw zdjęcie swojego żółwia.
Bo jeśli zmierzyłaś go prawidłowo (czyli w lini prostej a nie po krzywiźnie pancerza) to nie najlepiej z nim.
64 gr dla żółwia 8 cm to bardzo mało. Musi być bardzo chudy.
Moje przy takiej długości mają ponad 100 gr.