Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Karmienie i stan dzioba - mail

(1/1)

Beata:

--- Cytuj --- dość niedawno kolega mojago chłopaka znalazł zółwia w swoim ogrodzie, żółwik po
dzień dzisiejszy jest u mnie i chciabym sie  nim zająć najlepiej jak potrafie.Mam
kilka pytań a mianowicie
- jakie zioła i pokarm najlepiej dawać zółwiowi i czy suchy pokarm też jest dlamniech
odpowiedni?
- żółwik ma na pyszczku taki jakby dziub troszke przerośniety czy nalezy udać sie z tym
do weterynarza???? w przy pyszczu (tego dzioba) ma pewne przebarwienia czy to są oznaki
jakiej? choroby?Czy musze ziować żółwia w tym roku, jeśli jest już taka późna pora?
Proszę o jak najszybszą odpowiedź na moje pytania . Pozdrawiam
--- Koniec cytatu ---

Witam serdecznie  :)

Gratuluję zółwika i cieszę się że masz taką odpowiedzialną postawę wobec niego.
Żółw stepowy to całkowity roślinożerca. Jada wysokobłonnikowe rośliny i nimi powinien być karmiony. Doskonałe będą dla niego zwyczajne polne chwasty jak babki, mniszki, powój, cykoria podróżnik i wiele wiele innych których większą listę znajdziesz tutaj:

http://www.zolw.info/pierwsze-kroki/rosliny-polne-dla-zolwi.html

Suszone nadają się jak najbardziej, w sezonie jesienno-zimowym są nawet bardziej zalecane niż swieże.  Można kupić gotowe suszonki niktórych ziół dla królików np firmy Zuzala.

Przerost dzioba się czesto zdarza z uwagi na zbyt miękki pokarm, jeśli utrudnia żółwiowi pobieranie pokarmu powinien skorygować go doświadczony w tych kwestiach weterynarz.

Co do przebarwień ciężko powiedzieć bez zobaczenia tego "na żywo" przynajmniej w postaci zdjęć. Nie wiem też czy chodzi o język czy inną wewnętrzną część dzioba. Jeśli możesz wstaw fotki lub wyślij mi na maila. Z pewnością jednak języczek powinien być różowy (od świeżych mniszków robi się na jakiś czas brązowawy) bez nalotu, ropni itp. Także czekam na dalsze informacje.

Masz żółwika od niedawna więc na razie odradziłabym zimowanie. Trzeba wpierw ustalić jego stan, wyleczyć ewentulane choroby, zapewnić odpowiednie warunki i dowiedzieć się sporo rzeczy na temat jego hodowli. W przyszłym roku natomiast jak najbardziej...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej