Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 06.05.2024, 20:59:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie  (Przeczytany 11287 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jestemzprzypadku

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #15 dnia: 17.11.2009, 16:32:39 pm »
to jest dokładnie ten sam przypadek ! mój żółwik ma także ze ok. 2 lata i nie rośnie.. Mówisz że robiłaś mu mieszankę wapniową ? Czyli ? Opowiedz mi o tym dokładnie. I co w takim wypadku ma jeść mój żółwik ?

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #16 dnia: 17.11.2009, 16:53:14 pm »
Niech je normalnie jak w zimę- suszki, czasem coś zielonego. Mój Kapsel- zobacz w galerii mojego młodzieńca <afro> - nie rósł dość długo, waga po prostu piórkowa, martwiłam się bardzo. Ale w końcu, po ponad półrocznym pobycie u mnie, na wiosnę zaczął przybierać na wadze. Zaczął rosnąć- gwałtownie, to był po prostu skok. Niestety trochę nierównomiernie- co mnie początkowo martwiło. Ale wyrównują się te nierówności. Nagle niczego nie zrobisz, trzeba cierpliwości i dobrych warunków. Zatem- żarełko normalnie, wapno- ja podaję moim skorupkom mieszankę sepia+ ostercal ( w aptece, jakieś 5-6 tabletek sproszkowanych na słoik) + węglan wapnia ( recepta u weta. Przepisuje np. 20gramów w proszku i spokój). Jestem zadowolona z tej mieszanki. Żółwie jedzą zielsko nią posypane, a skorupki są ładne.

Wstaw fotki żółwika  :D
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #17 dnia: 17.11.2009, 17:11:28 pm »
węglan wapnia ( recepta u weta. Przepisuje np. 20gramów w proszku i spokój).

a po co recepta na węglan wapnia  ??? przecież bez problemu bez recepty się dostanie. chyba, że drożej?

Offline jestemzprzypadku

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #18 dnia: 17.11.2009, 17:39:00 pm »
tu są zdjęcia. oczywiście żółwik cały czas jest w terrarium wyjęłam go na chwilkę, aby zdjęcia były bardziej widoczne. widać, że nie jest w najlepszym stanie.. Z tyłu widać także zapadnięcia skorupy.. Jak go wy oceniacie ?  (przyrównałam go do długopisu aby było widać jaki jest maleńki)

http://zapodaj.net/189185760cc6.jpg.html


http://zapodaj.net/d0395b8170b9.jpg.html


http://zapodaj.net/45bd4b714158.jpg.html



Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #19 dnia: 17.11.2009, 17:49:11 pm »
ja tam na receptę kupowałam:) No ale to drobiazg, mi pani weterynarz ( taka przy osiedlu) od ręki daje receptę, zatem nie ma problemu:)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #20 dnia: 17.11.2009, 17:54:00 pm »
Przede wszystkim to szanowny żółwik nie jest stepowy, tylko grecki <afro>. To warto na samym początku sprecyzować. Faktycznie maluszek, ja właśnie takie mam, zatem wiem co to znaczy :) Cóż-  z żółwiami nic na gwałt nigdy się nie da. Trzeba dbać o warunki, czasem po prostu dać czas, bez gwałtownych ruchów, aby wszystko się wyjaśniło. Żółwik musi mieć dobre podłoże, wilgotność dość wysoką ( w nocy ok 70%, w dzień jakieś 55-60%). Czy jest aktywny? Jak się zachowuje? W przypadku takiego maluszka miękka skorupka nie musi stanowić o chorobie. Od kiedy go masz i skąd?
« Ostatnia zmiana: 17.11.2009, 17:56:28 pm wysłana przez Świetlik »
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline jestemzprzypadku

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #21 dnia: 17.11.2009, 18:13:55 pm »
Żółwia oddała mi kuzynka klika dni temu już w takim stanie. Ma go ze dwa lata - nie miała czasu się nim zajmować, pewnie stąd to zaniedbanie. To właśnie w sklepie powiedzieli jej że to Stepowy. Hm... z tą aktywnością to ja nie wiem.. No chodzi sobie po terrarium ale nie całymi dniami.

Offline jestemzprzypadku

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #22 dnia: 17.11.2009, 21:19:43 pm »
temat choroby żółwika jest tu http://forum.zolw.info/choroby/pomocy-!/15/  ;)

natomiast przejdźmy do następnych pytań.

jakie podłoże powinnam mieć w terrarium ?
czy żółwie jedzą jakieś liście drzew ?
co dawać żółwikowi do jedzenia, jeżeli nie chce jeść suszków ?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #23 dnia: 17.11.2009, 21:29:31 pm »
ziemie / torf lub darń = ziemia z trawą wykopana gdzieś z ogródka
możesz dać mu do jego norki liście brzozy lub dębu, może będzie skubał, może nie, ale zapewne nie zaszkodzą. jako pokarm się nie nadają - w naturze żółw na drzewo nie wlezie, a hodowla zwierząt egzotycznych powinna przybliżać im ich naturalne środowisko, przynajmniej takie jest moje zdanie ;) ale w liścicach chętnie się zakopie.

kup sobie gdzieś w markecie jak obi aloes, echeveire , hibiscusa (to takie drzewko, kwiaty są jadalne), opuncje, kalanchoe, hawortie. to są takie doniczkowe roślinki, które żółwiowi na pewno zasmakują. możesz też zioła kupić w doniczce takie jak oregano, melisa, bazylia, tymianek, lawenda, ruccola. jak znajdziesz gdzieś jeszcze to bratki, stokrotki, niezapominajki - to też można często dostać w marketach. no i jak pójdziesz gdzieś na łąkę to znajdziesz na pewno chociażnby mlecze, ale i wiel innych.

ale się rozpisałam.... ;)

a co do aktywności to na pewno nie będzie biegał po terrarium skakał itp... ;) to gad, który większośćczasu spędza wygrzewając się pod lamką lub zakopany w ziemi, więc nie oczekujmy od niego cudów ;)

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #24 dnia: 17.11.2009, 22:52:34 pm »
jakie podłoże powinnam mieć w terrarium ?
czy żółwie jedzą jakieś liście drzew ?
co dawać żółwikowi do jedzenia, jeżeli nie chce jeść suszków ?

... wszystko masz tutaj  ;D:

- co do terrarium i podłoża http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/urzadzenie-terrarium-dla-zolwia-ladowego
- co do żywienia http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/karmienie-zolwia-zima, http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi, http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-ladowych
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #25 dnia: 17.11.2009, 23:03:11 pm »
kup sobie gdzieś w markecie jak obi aloes, echeveire , hibiscusa (to takie drzewko, kwiaty są jadalne), opuncje, kalanchoe, hawortie. to są takie doniczkowe roślinki, które żółwiowi na pewno zasmakują.

Tutaj Viki zapomniała dodać, że ważne jest, aby rośliny te były nienawożone  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Przyrosty, płeć, dieta i zimowanie
« Odpowiedź #26 dnia: 18.11.2009, 13:07:01 pm »
Cytuj
a co do aktywności to na pewno nie będzie biegał po terrarium skakał itp... Wink to gad, który większośćczasu spędza wygrzewając się pod lamką lub zakopany w ziemi, więc nie oczekujmy od niego cudów Wink


haha, Victoria, zapraszam Cię do mnie na kawkę i na pooglądanie mojego Rambusia, byś się zdziwiła- ten żółw dokonał wszelkich cudow tego świata i jest ostatnim żółwiem, który by siedział pod lampką dłużej niż 5 minut!  <afro> ;D
Kapsel, Rambo i Pestka