Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 08:04:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: kilka pytań od początkującego  (Przeczytany 3502 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cleber93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
kilka pytań od początkującego
« dnia: 28.02.2019, 10:13:27 am »
Witam, kilka słów na temat żółwia. Moja bratanka dostałą około rok temu żółwia, nie żyl on w idealnych warunkach ponieważ w terrarium na kore (która zdaniem hodowcy jest najlepsza...), wymiary terrariu 60x30x30 (czyli takie minimum). Żarówki: grzewna + UVB niestety obie na środku terrarium, nie był on również zraszany, jadł głównie rucole oraz w lato wszystko na ogrodze. Był on też puszczany np na 30 min na podłoge.

Bratanka straciła zainteresowanie a ja troszkę poczytałem i postanowiłem zapewnić żółwiowi dogodne warunki, można powiedzieć, że sie polubiliśmy i zamieszka on u mnie.
Moje plany to: ziemie bez nawozu dać do terrarium oraz jakieś sianko, żarówke grzewczą dać na 1 stronę tera, uvb na 2. Dać mu basenik. No i za rok kupić większę już docelowe terrarium. Żółw ma około 10 cm. W lato zrobić mu wybieg na ogrodzie oraz w następną zimę - zimowanie.

Moje pytania:
1.Czy żółwia można puszczać na podlogę? Mam wrażenie, że on chce wyjść, a wręcz jestem tego pewien :) mowa tutaj o np. 20 min joggingu po podłodze (bardzo szybko śmiga po niej). Żółw przy wyjmowaniu z terrarium nie chowa glowy, co może świadczyć o tym, że go to nie stresuję?
2.Mam pytanie też apropo diety, wiadomo w lato jest wiekszy wybór swieżych roślin, niestety żółw nie lubi suszonych. Na ten moment karmie go roszpunką oraz liścmi żodkiewki. Czy taka monotonna dieta jest dla niego niewskazana? W lato oczywiści jadł i będzie jadł różne roślinki na ogrodzie.
3. Czy mimo stałego dostępu do wody w terarium, zaleca się kąpać zólwia 1 na tydzien? (to również chyba lubi)

Czy macie jakieś wskazówki?


Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: kilka pytań od początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: 28.02.2019, 17:11:36 pm »
Oświetlenie zmień na metahalogen http://www.terrasklep.pl/43-zarowki-metahalogenowe-uvb a resztę terrarium doświetl ledami.
podłoże: zmieszaj ziemię bez nawozu z gliną i nie dodawaj siana
1. lepiej nie puszczaj na podłogę, tylko szybko zrób żółwiowi duże terrarium, ponieważ 60x30x30cm nie nadaje się nawet dla rocznego żółwia
2. dieta musi być jak najbardziej zróżnicowana. Oto artykuł na temat żywienia od doru: https://drive.google.com/drive/folders/0B7JNt2E9WRAfVmZvQWZ1R0ZxNVE
musisz stopniowo przyzwyczajać żółwia do suszu, mieszaj mu susz ze świeżymi liśćmi stopniowo dodając więcej suszu. Ewentualnie zostaje głodówka. Dodatkowo możesz mu kupić w markecie bazylią, kolendrę, miętę itp w doniczkach. Czasami możesz mu podać jarmuż
3. możesz kąpać żółwia, na pewno mu to dobrze zrobi  :)

Offline Cleber93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: kilka pytań od początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: 28.02.2019, 19:32:09 pm »
dzieki za odp
czy wymiary typu 120x50x50 lub 100x40x40 są okej na dłuższy czas?

pozdrawiam

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: kilka pytań od początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: 28.02.2019, 21:02:25 pm »
Dlatego żółwia ok, na podłogę to nie bardzo chyba że od czasu do czasu żeby obiegal, kąpiel wskazana.
:)