Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 13:21:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Koniec życia na podłodze - jakie terrarium? i brak apetytu po "zimowaniu"  (Przeczytany 11423 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kami-chan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 0
Być może mam możliwość kupienia szklanego terra 80x40x35 za 100zł używane. Opłaca się?
Darmowe cukierki Haribo :D
http://www.tryfreecandysample.com?i=408835

Offline Pomarancza9101

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Co do terra to nie jestem przekonana.Za mała szerokość.
A jak opowiedziałaś tą historię to aż mi samej stanęło serce w gardle :'(
Pozdrawiam serdecznie,Pomarancza9101 :)

Offline Tyr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
    • Tyr Photo Site
Poszukałbym jakiś innych ofert.
Proponuję allegro lub terrarium.com.pl

http://allegro.pl/item330748622_super_terrarium_100x50x50.html

Widzisz tu jest większe terrarium za 130 zł, musiałbyś do niego oczywiście dokupić szyby, ale to już chyba nie jest taki wielki koszt.
Pozdrawiam Tyr

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Obydwa terraria są dramatycznie małe, nie kupuj. Co najmniej 120x70x50-wysokość, w mniejszych będzie się męczyć :(

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Witam  :)

Właściwie urządzone i przestronne terrarium jest żółwikowi niezbędne. Zolwie mają bardzo specyficzne wymagania mikroklimatyczne dlatego trzymanie ich na podłodze prowadzi do szeregu chorób (nie mówiąc już o stresie, urazach, możliwości zatrucia, podrażnionych kurzem i detergentami błonach śluzowych itp.)
Jednak terrarium powinno mieć minimum ponad metr i być też szerokie na około 70 cm. Jednoznacznej granicy nie ma - jednak każdy centymetr więcej to lepsze samopoczucie żółwia, większa możliwość ruchu i zagospodarowania wewnątrz stref cieplnych.
W ciepłe dni bardzo zalecane jest przebywanie żółwi na ogrodowym ew. balkonowym wybiegu. Jeśli masz możliwość to stwórz coś takiego mu koniecznie. Pamiętaj tylko o jego właściwym zabezpieczeniu. Jest to wszechstronna i skuteczna terapia dla niemal wszystkich żółwiowych chorób.

Dziób żółwika faktycznie wymaga korekty. W tej chwili może utrudniać przyjmowanie pokarmu a na dłuższą metę będzie rozrastał się nieprawidłowo. Odwiedź dobrego weterynarza. Przy okazji zbada ogólny stan żółwia i ten ubytek o którym piszesz. Rośliny podawaj w całości (z łodygami), nierozdrobnione starając się aby każdorazowo wśród nich znalazło się coś twardego jak np. babka. 
Dobrze aby w terrarium profilaktycznie stał duży kamień, być może zainteresuje on żółwia i będzie on ścierał na nim sobie dziób. Możesz położyć też w tym celu sepię.

Do nowego pokarmu musi się przyzwyczaić. Podawaj tylko zielsko. Przede wszytkim go codziennie i długo kąp, bo może być odwodniony. Zadbaj o to by nie był narażony na nawet najdrobiejsze przeciągi. Zaobserwuj czy pije i coś z siebie wydala.
Jeśli kilkudniowa głodówka nie pomoże trzeba będzie interweniować.

« Ostatnia zmiana: 26.03.2008, 12:31:40 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Tyr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
    • Tyr Photo Site
Dlatego mówię, że trzeba poszukać różnych ofert:)
to była propozycja. Było większe od tego wymienionego przez kami-chana. Oczywiście wiadomo, że czym większe tym lepsze i myślę, że jeśli by się w necie dobrze poszukało znalazło by się odpowiednią ofertę:)
Jeśli kami-chan ma jakieś zdolności manualne to korzystając z poradnika mógłby spróbować zrobić samodzielnie terrarium o odpowiednich wymiarach:)
Pozdrawiam Tyr

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Dopiero teraz poczytalam ten post i bardzp poruszyla mnie historia żółwia w pudelku po butach. Ile jeszcze takich męczonych gadzin jest w Polsce?!  :'(
Bardzo sie cieszę, ze chcesz stworzyć żółwikowi lepsze warunki.
TUPTUŚ

Offline kami-chan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 0
Mi się zdaje że mam tylko 2 wyjścia :( Mój dziadek oznajmił że albo zbudujemy terra 60 dł.x 40szer.x40 wys. z płyty albo kupie to terra 80x40x35 z szyby bo  to w lublinie i niedaleko a i tak chyba bede jechac... Ale za te 100zl jeszcze dorzuca tez oprawke na swietlówki, 2 swietlowki jakies jeszcze lupki i takie rzeczy :P
Darmowe cukierki Haribo :D
http://www.tryfreecandysample.com?i=408835

Offline kami-chan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 0
A co byście powiedzieli na to aby kupić szybę u szklarza i zrobić 80cm dl. raczej max szerokość to do 45 albo 50 a wys nie wiem...
  Bo to jest ewentualnie następna szafka na której się da postawić... Co wy na to  ???
Darmowe cukierki Haribo :D
http://www.tryfreecandysample.com?i=408835

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Będzie się męczył.

Offline kami-chan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 0
Czyli według was lepiej wogóle mu nie robić i nie kupywać? To niewiem chyba wyjdzie na to że zostanie bez mieszkanka bo większego nie mam gdzie postawić...Nawet na podłodze nie da rady...
Darmowe cukierki Haribo :D
http://www.tryfreecandysample.com?i=408835

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Kami-chan, czy mi się wydaje czy w Twojej wypowiedzi pobrzmiewa lekka nutka szantażu ;) :) Ja nie potrafię ocenić co jest gorsze - podłoga czy ciasne terrarium ... na żadne bym swojego nie skazała.

Pokombinuj jeszcze, może gdzieś na podłodze się zmieści ?

Offline kami-chan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 0
Nie...Wiem że na podłodze na 100% nie da rady  :-\ A szafka w kuchni ma 80x50cm... To jest jedyne wyjście... Mój żółwik ma plastron chyba 10 cm nie wiem jak to sie dokladnie mierzy...To ma jakis zwiazek? A ktos mi powie gdzie sie kupuje plyte osb i ile mniej wiecej ona kosztuje? Bo wiem ze chyba od szkla tansza...
Darmowe cukierki Haribo :D
http://www.tryfreecandysample.com?i=408835

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Nikt z nas nie uważa że żółwie są łatwe w utrzymaniu. Mają swoje wymagania i tyle. Podstawowym z nich jest duża i odpowiedni urządzona przestrzeń życiowa i tego w żaden sposób nie przeskoczysz. Owszem żółwia gdzie umieścisz tam będzie, bo co ma zrobić. On Ci nie powie, że mu źle. Może próbować uporczywym drapaniem albo odwrotnie - apatią ale wszytko zależy od Ciebie.
Zrób terra największe jakie możesz nawet kosztem przestrzeni dla siebie. Wiem, że łatwo mówić ale wszystko sprowadza się do tego na ile zależy Ci na żółwiu.

Powiem Ci, że u mnie też nie było lekko i przez żółwiowe terra nie mogę otwierać jednej szafki, mam też utrudniony dostęp do niektórych rzeczy ale trudno. Wolę się czołgać po ziemi byleby żółw miał dobrze  :)

Jeśli możesz to stwórz mu też wybieg na balkonie lub ogrodzie. To nieco "zrekompensuje" małe terrarium, które w ciepłe dni służyłoby jako "noclegownia", ale postaraj się mimo wszytko zachować przynajmniej minimalne rozmiary.

O OSB napiszę osobno - http://forum.zolw.info/index.php/topic,690.0.html
« Ostatnia zmiana: 26.03.2008, 18:59:54 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Myślę, że kami-chan da radę  :D
TUPTUŚ