Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:06:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lampy i ich odległość od żółwia  (Przeczytany 6239 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kivi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Lampy i ich odległość od żółwia
« dnia: 07.05.2019, 20:27:42 pm »
Witam. Miałem zamiar kupić żarówkę UVB ExoTerra Repti Glo 10.0 26w oraz grzewczą ExoTerra Basking Spot 50w. Zastanawiam się tylko nad tym, czy nie będą one za blisko żółwia stepowego. Może lepsza by była Repti Glo 10.0 13w? Wysokość pomiędzy lampami a żółwiem będzie wynosić raczej 20 - 30cm. Chciałbym wiedzieć czy takie żarówki  będą w tym wypadku odpowiednie. Jeśli nie, to bardzo proszę o podanie linków do odpowiedniejszych żarówek. Mam jeszcze jedno pytanie, czy 2 takie lampy wystarczą? Mam terra drewniane 90x45x30cm. Żółw ma 5 lat. Niedawno kupiony.

Offline Kivi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Lampy i ich odległość od żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 07.05.2019, 20:48:00 pm »
Czy do takiej żarówki grzewczej wystarczy plastikowa lampka na klipsie? Szukam takiej lampy max 15 zł

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Lampy i ich odległość od żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 07.05.2019, 21:03:59 pm »

Offline Kivi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Lampy i ich odległość od żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 07.05.2019, 21:15:14 pm »
Czytałem dużo o metahalogenach i jednak zdecydowałem na dwie osobne żarówki. Mam terrarium którego 1/4 część zajmuje duży domek a metahalogen ogrzewa dużą powierzchnię i mój żółw nie miałby chłodniejszego miejsca.
Czy taka oprawka nadaje się do żarówki grzewczej o której pisałem?
https://allegro.pl/oferta/lampka-biurkowa-z-klipsem-lampa-na-biurko-stolowa-7623672543
Moje terrarium wygląda podobnie do tego ze zdjęcia które wstawię.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Lampy i ich odległość od żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 07.05.2019, 22:18:43 pm »
Metahalogen będzie odpowiedni do twojego terarium, po drugie da więcej UVB dla żółwia, a po trzecie będzie w użytkowaniu będzie tańszym rozwiązaniem niż dwie oddzielne żarówki, jak masz tak nisko lampę to podejrzewam że 35w może dać rade
:)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Lampy i ich odległość od żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 08.05.2019, 15:57:13 pm »
metahalogen nie ogrzewa dużej powierzchni

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Lampy i ich odległość od żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 08.05.2019, 23:49:05 pm »
Lampa UVB o której piszesz to po pierwsze nie żarówka, a świetlówka kompaktowa i nie nadaje się dla żadnego zwierzęcia wymagającego dużej ilości UVB, bo go prawie nie wytwarza. Metalohalogen jest lampą skupiającą strumień światła, więc nie nagrzewa całego terrarium.
Pomijam, że terrarium masz na pewno za niskie i to nie ze względu na rodzaj oświetlenia. Otwarte od góry czy zamknięte? Podłoża powinno być przynajmniej 10 cm. 5 letni żółw to juz nie maluszek wielkości pudełka zapałek, a zaraz będzie jeszcze większy i po prostu Ci zwieje z tego terra.

Offline Kivi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Lampy i ich odległość od żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 15.05.2019, 21:34:25 pm »
Terrarium zamknięte, przecież widać na zdjęciu. Żółw nie wyjdzie, o to nie muszę sie martwić. Aktualnie żółw jest bardzo aktywny i często się wygrzewa. Nad metahalogenem pomyślę za rok.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Lampy i ich odległość od żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 16.05.2019, 15:59:13 pm »
Terrarium zamknięte, przecież widać na zdjęciu.

Na zdjęciu jest terrarium "podobne" do Twojego, a podobny nie oznacza identyczny. Terrarium na zdjęciu jest otwarte od góry - terrarium zamknięte to takie z litym dachem, które ogranicza uciekanie temperatury i wilgoci. Siatka nie jest lita.
A przez rok żółw będzie miał placebo zamiast UVB... Już pomijam że kompakty wytwarzają te swoje znikome ilości UVB max 5-6 miesięcy