Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Maly zolw grecki

<< < (3/13) > >>

osobowy:
Dzis wieczorem zobaczylem na srodku plastronu delikatnie czerwona linie. Na zdjeciu widac lepiej. Plastron jest miekki ( w sumie to maly zolw) no ale co z ta czerwona linia? Poradzcie, prosze.

Mam jeszcze pytanie co do wagi.
Przy urodzeniu wazyl 0,011 (25.07. 2014)
kiedy go dostalem na poczatku grudnia wazyl  0,019
pod koniec grudnia juz 0,026
a dzisiaj juz 0,029

Wiem ze zolwie rosna bardzo powoli, ale czy jest tak samo z malymi?

Szerokosc karpaksu to ok 45mm na 55mm

Karmie go suszem, 2 razy zdarzylo mi sie dac mu rukole z marchewka ale zawsze mieszana z suszem.
Jako glowny pokarm to mniszek pospolity albo babka lancetowata mieszana z 4-5 roznymi gatunkami innych kwiatow. ( przed wsyzstkim susz ostropest plamisty, dziewanna, fiolek, podroznik, slonecznik, bratek, pokrzywa, liscie malin)
Susz je jak szalony. Natomiast nie lubi jesc zielistki a trzykrotke zjada sporadycznie. No i uwielbia tez reszte kwiatow ktore widac na zdjeciu powyzej. Stoja na terrarium. (zdjecie wyzej)
Kupilem nasiona do terrarium (rosliny polne dla zolwia), zasialem, ale gdy podrosly, zjadl je wszystkie.

Z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz.

doru:
Zaróżowione łączenia tarczek na plastronie występują czasem u młodych żółwi podczas wzrostu. Bardziej nie podobają mi się te dwie ciemniejsze plamki. Możliwe, że to rozszerzone naczynka krwionośne od temperatury, albo że żółwik gdzieś się obił - wtedy nie ma paniki. Jednak przy czerwonych plamach świeci się zawsze "czerwona lampka" w głowie - posocznica. Nie wpadaj w panikę, jak zachowuje się malec? Nie jest osowiały, apatyczny, normalnie je? Jeśli zachowanie jest w porządku, to raczej nie ma się czym martwić, ale jeśli chcesz mieć 100% pewności to podskocz z nim do weta. Albo znajdź maila do wet. Marty Marciniak, podeślij jej zdjęcie to powinna coś podpowiedzieć.

Młodziutkie żółwie rosną bardziej zauważalnie niż starsze, ale waga w stosunku do wielkości żółwika jest w porządku, a nawet może być ciut większa :)

osobowy:
Tak sie uspokoilem, dziekuje ; )

Zolwik nie daje zadnych oznac apatycznosci czy osowienia. A co do jedzenia, to mam wrazenie ze go troche przekarmiam.
Jak wkladam reke do terrarium to biega za moim palcem bo juz mysli ze mam cos do przekaszenia. :)

Jedyna rzecz ktora mnie dalej dziwi, ze wiekszosc czasu ciagle spedza na sferze cieplej. Tam zawsze spi, jesli spaceruje to najczesciej tylko tam.

Doru, wspominalas o temperaturze. Jesli mozesz, zerknij na zdjecie mojego terrarium. Mam duza lampe po prawej stronie, co daje wiekszy promien ogrzewania. Moze ma za cieplo? No ale skoro byloby mu za goraco to w takim razie nie przebywalby tam w ogole. Sam juz nie wiem.

Zastanawiam sie czy w weekend nie zmienic mu w koncu tego podloza. Z kory na ziemie z glina. Ale skoro uwielbia na tej korze przebywac i zakopuje sie na noc. Co bys doradzila?
Czasami jak poloze zolwika na ta sfere ziemniejsza na ziemie to od razu ucieka tam gdzie kora.

doru:
Zmieniła bym mu jednak na ziemię z gliną na całość, jak nie będzie miał wyboru to się przyzwyczai ;) jeśli chodzi o kopanie, to powinien dać radę i w ziemi. Możesz mu jej mocno nie ubijać żeby mu było łatwiej.

Temperaturę możesz zmierzyć np. co 10 cm w terrarium i zobaczyć jak się rozkłada. Oglądając zdjęcia wpadło mi do głowy dlaczego malec nie chce iść do chłodnej strefy - tam jest dla niego prawdopodobnie... Za ciemno :) proponuję zamontować zwykłą świetlówkę rurową o cieplejszej barwie niż UVB (bo te to świecą jak w sklepie mięsnym ;) ) ma kryjówki, więc nie ma problemu ze schowaniem się w ciemność jeśli będzie miał ochotę. koszt zwykłej świetlówki w oprawce nieduży, a wydaje mi się że to może pomóc :)

lili:
Witam!
Piękny maluszek i bardzo fajne terrarium. Pochwalam też podejście, jakie masz do opieki nad żółwiem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej