Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 14:03:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Maly zolw grecki  (Przeczytany 21221 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #15 dnia: 18.01.2015, 19:37:22 pm »
Doru, mialas racje, byl to problem swiatla, obnizylem zarowke do 20 cm i teraz moja mala smiga po calym terrarium.  :o

Mam do was jeszcze pytanie, skoro jeszcze to maly zolw i potrzebuje dobrej wilgoci, pomyslalem by wylozyc na ziemie mech torfowiec. Co o tym sadzicie?
No i skoro bedzie ciagle wilgotny i bedzie w sferze chlodniejszej wiec ten mech prawdopodobnie bedzie nieco ,,wilgotno- zimny''( nie wiem dokladnie jak to okreslic) , czy nie latwo o przeziebienie?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #16 dnia: 18.01.2015, 20:50:50 pm »
Miałam kiedyś mech w terrarium, z tym że nie wiem jaki - u mnie się nie sprawdził, bo Sonia go wydarła z podłoża i rozniosła w ciągu tygodnia. Przeziębić się raczej nie przeziębi, do tego potrzebny był by przeciąg i silne wahania temperatury. Jeśli będzie w miarę stała to wydaje mi się że nie powinno być problemu. Niech się ktoś jeszcze wypowie dla potwierdzenia bądź zaprzeczenia ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #17 dnia: 19.01.2015, 10:08:36 am »
Od mchu się nie przeziębi na pewno.
Tyle tylko, że może w nim drapać i roznosić Ci po terro - ale na kawałku możesz spróbować go wyłożyć - może akurat żółw nie będzie go niszczył. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #18 dnia: 27.01.2015, 08:47:24 am »
Doru, wspominalas ze waga moze byc ciut wieksza, wiec moja skorupka ma juz 0.034g i na dniach taka sie utrzymuje.

Mech sie nie spisal, jakos nie chetnie z niego korzystala. Jedyne co, to zaczela go jesc. Dlatego go wyrzucilem.

Moja skorupka pokochala susz.
A najbardziej mnie cieszy fakt, ze plastron jest juz prawie twardy.

To taka glodomorka ze zadne kwiaty w terrarium nie wytrzymaja.

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #19 dnia: 01.02.2015, 14:51:13 pm »
Wiec dzisiaj zrobilismy duzy remont.
Chipsy kokosowe poszly do kosza, a w zamian wysypalismy ziemie.
Posadzilismy nowe roslinki i zrobilismy miejsce do wygrzewania pod nowa lampa.
Trawka nam rosnie po lewej stronie, ale musze ja czyms obgrodzic, bo za pierwszym wysiewem nam sie nie udalo.
Gdy tylko wykielkowala, moja mala zabrala sie za zbieranie plonow.  :laugh:

Jeszcze nigdy nie byla tak aktywna jak dzisiaj. Alpinistka!

Wczesniej spala zakopana w korze,
czekam z niecierpliwoscia jakie nowe miejsce wybierze teraz.
Zrobilismy 4 kryjowki do wyboru. ;)

Zalaczam zdjecia i posimy o wasza ocene.

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #20 dnia: 01.02.2015, 18:06:32 pm »
Jak dla mnie super! Bardzo urozmaicone i bardzo mi się podoba.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #21 dnia: 01.02.2015, 20:46:27 pm »
Wooow! :o Świetne terrarium! :)
Ocena celująca! ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #22 dnia: 01.02.2015, 21:17:03 pm »
Fachowej opini ode mnie nie usłyszysz, ale wizualnie bardzo mi sie podoba ☺

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #23 dnia: 01.02.2015, 22:20:56 pm »
Dla mnie bomba. Dla żółwiska też ;) Po lewej jest i UVB i grzewcza? Jak się rozkładają temperatury w terra?

Z trawą to Cię zmartwię - nie licz na to że w terra coś wyrośnie ;) trawa potrzebuje kilku miesięcy żeby się porządnie ukorzenić i wzmocnić, a w terra prędzej czy później zostanie stratowana albo zjedzona. Najlepiej wysiać osobno, np. do plastikowych kuwetek i jak się mocno ukorzeni to przesadzić do środka.

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #24 dnia: 01.02.2015, 22:43:38 pm »
Tak obok UVB jest zaraz grzewcza. :)
Wiec zaczynajac standardowo od lewej:
na kamieniu max. 33.5
w srodku 24
a po prawej stronie tam gdzie ta nora ( wlasnie to miejsce wybrala do spania, ale dopiero az po wylaczeniu lamp)
jest tam 26 na dole, 28 na gorze
perfekcyjnie mi ta lampa ogrzewa rowniez basenik z ktorego korzysta coddziennie. ( to ta lampa ktora ma w sobie UVB i UVA razem)

Co do trawy to jednak mnie zmartwilas, czyli mam jej udostepnic ten kawalek miejsca by sobie te kielki trawy wyjadla?
Czy poczekac jednak niech troszke podrosnie? ( wykielkowalo mi w 3 dni) ta trawka to: piccoli amici

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #25 dnia: 01.02.2015, 22:54:09 pm »
Niech sobie rośnie, może się uda :) zmieniłabym lampy - tą arcadię dałabym po lewej bo ona jest od razu grzewcza, a po prawej samą UVB, dodatkową grzewczą odłączyć. Jak na noc trochę za wysoka ta temperatura, niech i do 21-22 stopni sobie spada. Basenik możesz przerzucić na lewo żeby się ogrzewał :)

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #26 dnia: 01.02.2015, 23:13:53 pm »
Ohh, zle mnie zrozumialas ;)
te 26 i 28 jest w dzien
podalem Ci temperature 3 sfer
w nocy przy wylaczonych lampach jest 20-21

dlatego dalem te 3 lampy bo bylo dosyc ciemno i zimno, moja skorupka nie chciala isc na drugi koniec terrarium
dzis kiedy zamontowalem te 3 lampy, pierwszy raz korzystala caly dzien z calego terrarium, jak szalona
i jak poprzednio chodzila w ciagu dnia spac, tak dzis caly dzien biegala, a pod wieczor przysypiala zmeczona pod ta mala lampa grzewcza

no i tez problem z ta duza lampa jest taki ze to nie jest typowa punktowka, ale perfekcyjnie sluzy mi za dodatkowe oswietlenie i docieplenie terrarium

jesli takie rozlozenie temperatur jest zle, moge ta duza lampe podniesc wyzej, strace na temperaturze ale musze miec tam swiatlo

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #27 dnia: 02.02.2015, 10:05:20 am »
Terro wygląda świetnie..:)
Możesz zostawić lampy tak jak masz, póki jest zima. Później jak będzie cieplej w ciągu dnia, a żółw jeszcze na wybieg nie pójdzie to możesz tą grzewczą nad basenem zamienić na kompaktową świetlówkę - będzie dawała światło ale nie dogrzewała terra dodatkowo.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #28 dnia: 02.02.2015, 10:49:00 am »
Aaaa, myślałam że w nocy tak dużo jest :) Jak tak to się przedstawia do jest dobrze.

Offline Majufka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #29 dnia: 15.04.2015, 13:59:03 pm »
hej,
od niedawna mam żółwika greckiego małego uroczony lipiec 2014 r. ma jakieś 6-7 cm, terrarium 90/40 na podłożu w strefie wilgotnej darń i ziemia a w ciepłej tylko ziemia. Tuptuś śpi zakopany w ziemie w strefie ciepłej do wilgotnej zaglada tylko na jedzenie bo tam ma miseczkę...martwie sie troszke bo ta ziemia w ciepłej jest dośc sypka i jak gadzik wychodzi to jest "zakurzony" czytałam, że na oczki trzeba uważać, żeby sie nie zapruszyły...zraszam ziemię woda rano i po południu ale wiadomo, że to szybko wysycha...piszecie, żeby połaczyc ziemie z glina ze sklepu wędkarskiego, w jakiej proporcji?
drugi problem mam z darnią w części wilgotnej, nie bardzo chce rosnac i zaczyna mi gnić, co prawda nie mam tam duzo swiatła wiec pewnie to przez to. Czy nie lepiej by było zrobić wszędzie tą mieszanke ziemi z gliną?
i Jeszcze jedno co robicie żeby ziemia nie gniła i jak często trzeba zraszać? Musze chyba pozmieniac wszystko bo coś jest nie tak skoro zaczyna mi chyba gnic ziemia i trawa. Mam drewniane tera tzw szufladowe z tyłem i bokami z płyty a szybą z przodu i otwartą górą...na dnie mam folie, żeby płyta nie gniła i teraz doradźcie co dalej?

pozdrawiam Majufka