Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:56:36 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Maly zolw grecki  (Przeczytany 21231 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #30 dnia: 15.04.2015, 16:22:23 pm »
Proporcja gliny i ziemi: 2 kg gliny (wiążącej) na 20 l ziemi. Jak to dobrze ubijesz, to nie będzie takie luźne jak sama ziemia. Oprócz spryskiwania co kilka dni trzeba też podłoże podlać, bo spryskiwanie nawilża tylko wierzchnią część. Ja tam nawet co drugi dzień podlewam, jak jest sucho w pomieszczeniach.
Darń jak Ci gnije to tez wyrzuć i daj na całości ziemię z gliną. To nie będzie Ci pleśniało i gniło.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Majufka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #31 dnia: 15.04.2015, 17:56:14 pm »
Dzięki :) tak myślałam, że czeka mnie "remont" terrarium, to moje pierwsze kroki i zamiast popełniać błędy a tym samym szkodzić gadzince wolę zapytać doświadczonych:) w takim razie w terrarium będzie miał ziemię a i tak już niedługo czeka go wybieg na trawie w ogródku:)

 

Dodano 15.04.2015, 18:28:26 pm
Aha, rozumiem, że mam ziemię i gline dobrze wymieszać i ubić...ale czy żółwik da rade sie pod nią wkopac bo uwielbia to robić, a jest malutki jeszcze
« Ostatnia zmiana: 15.04.2015, 18:28:26 pm wysłana przez Majufka »

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #32 dnia: 15.04.2015, 20:19:03 pm »
Sądzę , że żółwik da sobie radę :)

Offline Majufka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #33 dnia: 15.04.2015, 22:03:42 pm »
Mój też jest TUPTUŚ - córka nazwała:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #34 dnia: 16.04.2015, 10:16:20 am »
Poza tym co pisała Ankan - doświetl drugą część terrarium. Moga być ledy, świetlówka - cos co nie grzeje ale ma barwę zbliżoną do światła słonecznego. To najczęstszy powód nieodwiedzania strefy chłodnej przez żółwie - po prostu jest tam za ciemno.

Offline Majufka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #35 dnia: 17.04.2015, 22:23:21 pm »
zapaliłam światło w wilgotnej strefie i od razu lepiej...z remontem terra poczekam jeszcze tydzień bo pojedziemy na działke a tam jest super ziemia bez pestycydów i innego świństwa to sobie ukopie...będzie miał zdrowo i bezpiecznie:)
dzieki za rady
 

Dodano 18.04.2015, 15:03:03 pm
poradźcie coś proszę....dziś mój żółwik podczas kąpieli zrobił kupkę i wszystko byłoby oki gdzyby nie cos dziwnego co wyszło po kupie taka biała wydzielina jakby wapno czy coś...martwie się bo weterynarz jest teraz na tygodniowej konferencji:( mieliście coś takiego?
 

Dodano 18.04.2015, 15:09:23 pm
poczytałam, że to raczej kwas moczowy z białkiem, ale wiem, że w nadmiarze jest groźny...pierwszy raz cos takiego zrobił...karmię go między innymi mleczem z ogródka....może za dużo? żadnego innego białka nie dostaje
« Ostatnia zmiana: 18.04.2015, 15:09:23 pm wysłana przez Majufka »

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #36 dnia: 18.04.2015, 23:51:02 pm »
Jak wydali go podczas kąpieli i nie był zbrylony to
 wszystko w porządku :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #37 dnia: 19.04.2015, 09:29:28 am »
To nie białko tylko po prostu stężony kwas moczowy, część żółwiego moczu. Powinien być półpłynny, w formie takiego gluta. Nie może być kruchy, zbrylony - to może świadczyć o odwodnieniu lub problemach z nerkami.

Offline Majufka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #38 dnia: 19.04.2015, 10:31:30 am »
był taki półpłynny troszke jakby serkowaty jak zważone mleko czy śmietana...ale nie bardzo zbrylony

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #39 dnia: 20.04.2015, 12:13:28 pm »
To wszystko OK..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #40 dnia: 20.04.2015, 17:40:11 pm »
Hey, jako ze była dzis ładna pogoda postanowiłem dziś zrobić tymczasowy wybieg na balkon i wystawić żółwia na słońce jakos po 11. Biegał na słoneczku jak szalony i zjadł z apetytem jak zawsze, a pózniej zakopał sie w ziemie i poszedł spać. Śpi dzis od ok 13/14 do teraz. Muszę przenieść go do domu na noc, mam wyciągnąć go z tej ziemi i włożyć spowrotem do terrarium czy zostawić go w tym wybiegu tymczasowym i wnieść wybieg do domu? Noce są jeszcze za zimne by zostawić żółwia. Nigdy nie widziałem wcześniej zeby mój żółw chodziłby tak wcześnie spać..
Czekam na szybka odpowiedz

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #41 dnia: 20.04.2015, 17:58:34 pm »
Jak nie masz zimno w domu to weź ten wybieg do środka i już go nie wykopuj. Zakopał się pewnie jak mu za zimno było, ostatnie dni nie są jakieś mega ciepłe.

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #42 dnia: 06.08.2015, 19:59:40 pm »
Hey, pisze by podzielic sie z wami filmikiem ktory znalazlem na youtube, niestety jest w jezyku angielskim. Warty obejrzenia!!

Ciekawostka o jakiej nie wiedzialem wczesniej a ktora zdaje sie byc pomocna, jest to, ze dobrze jest wybrac dla mlodego zolwia ,,szorstka'' podstawke np taka od doniczki, by zolw przy tym od raz scieral swoj dziobek lapiac pokarm z podstawki. Chyba warto zastosowac :)

Nastepna rzecza o ktorej mowi jest pojawiania sie tzw. ,,piramid'' na skorupie, a czynnikami powodujacymi sa:
-zla dieta
- zbyt szybki wzrost ( przekarmianie)

jak rowniez wiele innych informacji..... ;)

Co ciekawe, wspomina ze wielu ludzi orientuje sie, ze zolwiowa skorupka jest zbyt szorstka/ sucha (moze dlatego wiele osob chce stosowac jakiej niepotrzebne kremy) a jest to spowodowane, ze zolw zasypia na zbyt suchym podlozu. A wiec zaleca nam zmiane podloza do spania na wilgotny ( jako przyklad podaje, wilgotny mech).

Jak rowniez lamie mit podawania owocow (oczywiscne w niewielkich ilosciach, poniewaz moga powodowac rozne zaburzenia) takich jak melon lub arbuz. Chodzi tutaj o WODE ktora jest tak wazna dla mlodych zolwi.

Oczywista sprawa jest, ze mlode zolwie potrzebuja wiekszej wilgoci i dostarczeniu wody, wody i jeszcze raz wody. Wyglada na to, ze dodatkowe kapiele mu nie wystarczaja.

Co o tym sadzicie? Jakies komentarze?

Link do filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=S8BVyZvwPUA

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #43 dnia: 09.08.2015, 21:55:31 pm »
Chcialbym podzielic sie z wami jeszcze dwoma filmikami:

1. Mala wzmianka o zolwiach greckich:

https://www.youtube.com/watch?v=DiRjoKx25m8

2. Filmik o odzywianiu roznych gatunkow zolwi.

W tym filmiku podkresla ze bledem mlodych hodowcow zolwi jest karmienie kazdego dnia.

https://www.youtube.com/watch?v=0jK1cbqOcZU

Serdecznie polecam :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #44 dnia: 09.08.2015, 23:34:31 pm »
Radek, fajne filmiki! :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)