Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:53:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Maly zolw grecki  (Przeczytany 21217 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #60 dnia: 16.01.2022, 00:29:21 am »
Świetny film. Mój żółw też jest obecnie na etapie hibernacji i kilka rzeczy robię inaczej od ciebie.
1. Kontroluję go częściej niż raz na miesiąc, co 5-7 dni go ważę i sprawdzam jak się miewa. Jakby coś się działo to zawsze łatwiej coś takiego wychwycić gdy częściej się go sprawdza.
2. Kenet zimuje już na samych liściach dębowych. Kiedyś miałem też ziemię ale często pleśniała więc ją wywaliłem a tak jest spokój.
3. Żółw nie powinien się wypróżniać już podczas zimowania. Ja swojego kładę spać jak mam 200% pewności że jest wyczyszczony.
4. Wybudzanie żółwia powinno odbywać się nagle, nie tak jak na jesień gdy stopniowo przyzwyczajamy go do hibernacji. W naturze następuje szybki boom wiosenny gdzie wszystko budzi się do życia i żółw nie ma czasu na powolne wybudzanie ;)

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #61 dnia: 16.01.2022, 01:44:19 am »
Drogi Kenet, wybacz ale muszę troszeczkę sprostować
1. Według mnie tak częste kontrolowanie żółwia nie przyniesie korzyści a bardziej mu przeszkadzasz. Samo tygodniowe wietrzenie powoduje nagły wzrost temperatury. Co dopiero mówiąc o całym wyjmowaniu żółwia. Żółwie same czuja w jakim miejscu jest im najlepiej (dlatego zmieniają pozycje) wiec ponowne ich przestawianie to ponowne ich burzenie ,,instynktu” - jeśli mogę to tak nazwać. Jeżeli żółw jest zdrowy to na prawdę szanse ze wydarzy się coś złego są małe. Oczywiście jeśli również trzymasz się surowo tych 3 czynników. Wilgoci, temperatury i leczenia pasożytów.
2. Oczywiście nie powinnismy doprowadzić do pleśni w lodowce. Nie zapytałem Ciebie jaki masz gatunek żółwia. Jeśli chodzi o stepowe to słyszałem o hodowcach którzy trzymają żółwie na samych liściach ponieważ te potrzebują nieco suchszego zimowania niż greckie. Przy greckich natomiast uważam ze ziemia jest bardzo odpowiednia. Również w ziemi i pod liśćmi temperatura jest nieco wyższa co powoduje ze żółw ma większa możliwość prawidłowej ustalenia temperatury + co najważniejsze wchłanianie płynów co ratuje go przed odwodnieniem. Jeśli mogę Cię zapytać, jaki jest Twój spadek wagi w % ? Czy zimujesz już długo na liściach ? Ja z mojego doświadczenia, kiedyś zimując w suchym podłożu, żółw miał o wiele większy spadek wagi niż w kontrolowanej wilgotnej glebie. Jak to się ma u Ciebie ? Co do liści to polecam Ci spróbować liście Buka. One nie pleśnieją.
3. Istnieją dowody na to iż żółwie przed lub nawet w dzień zimowania spożywało pokarm w naturze. To powoduje im dostarczenie energii na to by wykopać odpowiednia norą do hibernacji. Na to potrzeba dużo energii. Oczywiście nie mówię iż głodówek nie należy robić. Należy, ale również trzeba pamiętać ze tzw czyszczenie żółwia w 100 % doprowadza do zaburzenia flory bakteryjnej w jelicie która jest bardzo potrzebna na start po hibernacji.
4. W naturze wiosna nie przychodzi boom. A przychodzi stopniowo. Nawet żółwie wychodząc z nor + licząc czas nagrzania się…. Trochę to zajmuje. Nagłe stwarzanie im ciepła może doprowadzić do szoku termicznego

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #62 dnia: 16.01.2022, 10:23:50 am »
1. Korzyści mu nie przyniesie, ale może zapobiec tworzącym się szkodom np. dzięki temu, że często go kontrolowałem to odpowiednie wcześnie wykryłem pleśń i zapobiegłem temu aby się rozwinęła. Nawet nie chce myśleć co by było gdyby rozwijała się tam przez miesiąc. Kontrola przebiega szybko tak, że żółw nawet tego nie poczuje. W naturze temperatura jest elastyczna i się zmienia, więc nawet jeżeli na chwilę podskoczy do tych 8-9 stopni to z chwilę się ustabilizuje na 5 :)
2. Mam żółwia greckiego. Odwodnienie mu nie grozi bo jest dobrze nawodniony, przez codzienne kąpiele a ziemia ma tendencję do pleśnienia gdy obieg powietrza jest zamknięty, więc zdecydowałem się na liście i jak na razie wszystko przebiega bardzo dobrze. Utrata masy ciała jest najmniejsza od 3 lat(czyli od początku kiedy go zimuje), hibernacja trwa nie cały miesiąc a on nie stracił jeszcze 1%. Trzymam na liściach dębowych i problemu z pleśnią nie ma.
3. Czytałem wiele artykułów polskich i anglojęzycznych, czy tutaj na forum, że główną przyczyną śmierci żółwia podczas hibernacji jest zgnicie pokarmu w jelitach i tutaj diametralnie się z Tobą nie zgadzam i uważam ,że jest to fundamentalna kwestia w przygotowaniach do zimowania. Jak to wygląda u ciebie?
4. Nie chodzi mi o nagłe wybudzenie w kilka godzin, ale dni. Chodzi o to, że proces zasypianie żółwia trwa ponad miesiąc a wybudzania-kilka dni.

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #63 dnia: 16.01.2022, 12:52:52 pm »
1. Jasne, dlatego tez dobrze jest wyjaśnić sposób tej kontroli. Ja też sprawdzam co tydzień czy wszystko jest ok, lecz żółwia nie wyjmuje tak często. Może to również kwestia tego iż można nabrać trochę wprawy by do tej pleśni nie doprowadzić. O zimowaniu w samych liściach nie posiadam żadnej wiedzy. Ale jeśli uważasz że może to ma wiecej plusów dla ciebie to naprawdę super. O zbyt wilgotne podłoże bardzo łatwo. I tutaj w punkt, pleśń rozwija się głównie w stałych temperaturach i to jest właśnie mały minus lodówki. Moje żółwie jak na filmiku widziałeś również nie mają żadnej spadku wagi, a są w ziemi. I rozumiem Twoj niepokoj, ja również też najlepiej to zamontowałbym kamery w lodówce by je bardziej kontrolować. Też spędziłem kilka lat na eksperyntowaniu z ziemią i jestem do niej bardzo przekonany.
2 i 3. Oczywiście ta metoda była dość popularna kiedyś, stosunkowo od niedawna zaczęto zadawać pytania czy przy spadających temperaturach wkładanie żółwi do ciepłych kąpieli jest korzystne dla ich zdrowia.
Wolfgang Wegehaupt opisał w swoim atykule badawczym iż całkowite wypróżnienie nie jest konieczne, a bardziej stresujemy je tym + jak wyżej napisałem i te różnice temperatur + żółwie mimo wszystko potrzebują bakerii w florze bakteryjnej i jeśli natomiast zalega nadmiar kału, na pewno go wydalą.
Nigdy nie słyszałem o żadnych badaniach czy sekcjach zwłok robionych w polsce by wyciągnąć wniosek że to przez zalegający pokarm. Nie sądze że tak być nie może, niektórzy hodowcy trzymają żółwie na nieodpowiednich podłożach i zaczopowanie jelit następuje nie tylko podczas hibernacji.
Oczywiście to również kwestia tego gdzie trzymamy swoje żółwie, bo to jest chyba najważniejsze pytanie przed rozpoczęciem dyskusji. Jeśli trzymałbym żółwie w terrarium w domu, też kąpałbym je. Moje żółwie są całe late i jesień na zewnątrz. Mają dostęp do kąpieli i robią to wtedy kiedy mają ochote. Ja osobiście nie kąpie je na siłę przed zimowaniem. Wyjątkami są pobrania próbki kału czy też po odrobaczaniu. Z odpowiednimi warunkami żółwie wypróżniają sie same.
4. Co do wybudzania to tak, również kwestia tego gdzie żółwie żółwie lądują po hibernacji. Niektórzy swoje boksy z żółwiami wynoszą na zewnątrz i tam pozwalają żółwiom dojść do siebie a niektórzy używają terrariów przejściowych.
Chodziło mi tylko o to, by uświadomić kogoś kto to będzie czytać że nie wolno wyjąć żółwia z lodówki z temperatury 5 stopni i wstadzić go od razu pod lampę.
W takich przypadku o którym mówisz porównując czas przygotowawczy do wybudzenia, kompletnie się zgadzam. To jest boom

Żółwie to tak cudowny gatunek zwierząt, który jest dalej bardzo obserwowany i ciągle badany. Do tej pory nie mamy odpowiedzi na wszystkie pytania jak np. to że żółwie greckie budzą się przez podwyższenie temperatur a zakopują się tuż pod ziemią. Więc odczuwanie temperatur jest uzasadnione. Jak to może być ze stepowymi żółwiami, które kopią bardzo głębokie korytarze. A tam by ciepło dotarło potrzeba o wiele więcej czasu. Może to kwestia ciśnienia o której dalej nie mamy pojęcia jak działa na żółwie.
Dlatego super jest rozmawiać i wymieniać się wiedzą  :) :) :)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #64 dnia: 16.01.2022, 14:50:26 pm »
Mamy inne metody hibernacji żółwi i bardzo dobrze bo możemy się wymieniać spostrzeżeniami i uwagami co można ulepszyć a co wyeliminować. Oby obie metody były skuteczne a nasze żółwie wybudziły sie w zdrowiu na wiosnę.   :)