Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:40:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Maly zolw grecki  (Przeczytany 21229 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Maly zolw grecki
« dnia: 20.12.2014, 00:38:58 am »
Hey,
Jestem juz od jakiegos czasu posiadaczem zolwia zoltobrzuchego i postanowilem na zakup do mojego domu malutkiego zolwia Greckiego. Urodzony 25.07.2014. Przy urodzeniu wazyl 0,011 teraz wazy 0,019. Dostalem go na poczatku grudnia.

Sam zbudowalem dla niego terrarium od podstaw. 130 na 55, wysokosc 60 cm, oby do lata. A w lato cos nowego na balkonik i bedzie tez czas na powiekszenie terrarium.
2 lampy: 1) Arcadia 100W, D3 Basking Lamp - UVA; UVB; IR (wszystko w jednym) plus 2) UVB ReptiGlo 10.0
czy nie za duzo tego swiatla UVB?????
oczywiscie basenik, kilka kryjowek, dodatkowo malutkie naczynko na wode
wysialem na podlozu kokosowym wymieszanym z naturalna ziemia roslinki dla gadzinki, wiec to miejsce utrzymuje dosc wilgotnie ( przeczytalem ze dla malucha to dobre podloze) prosze o pomoc
od znajomego slyszalem tez by kore ze swery cieplej wywalic calkowicie i zastapic ziemia, chociaz moj zolw uwielbia przebywac na niej, tam tez spi i lubi sie zakopywac, ogolnie wiekszosc czasu tam spedza. nie wiem co mam robic
temperatura na czesci suchej 29-31, a wilgotnej 24-28. w nocy spada do 22-23

co do jedzenia: zakupilem susz, poniewaz nie mialem mozliwosci zebrania w lato
mniszek pospolity
babka lancetowata
ostropest plamisty
dziewanna
fiolek
cykoria podroznik
slonecznik
i wiele innych...
.... udalo mi sie przekonac jak na razie do jedzenia suchego mniszka pospolitego i fiolkow, do reszty jestem jeszcze w trakcie. probuje mieszac z zywymi roslinkami ktore mam i ktore widac na zdjeciu.
na razie podaje te roslinki ktore stoja na i w terrarium. wszystkie zakupilem w sklepie dla zolwia wiec na pewno wszystkie sa jadalne (widac je na zdjeciu)
jescze jak uda mi sie znajezc mniszka i czasami babke w parku wiec tez mu przynosze
dwa razy na tydzien posypuje mu sepia jedzonko, pomimo tego ma sepie w terrarium i zdazy sie ze przechodzac podgryzie ja, czy to tez nie za duzo?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #1 dnia: 20.12.2014, 17:48:54 pm »
Witaj na forum :)
Twój żółwik to straszne maleństwo, możesz wrzucić jego zdjęcia? Obserwuj jak się zachowuje, czy nie widać jakichś niepokojących objawów, grudzień nie jest dobrym momentem na zakup, a co za tym idzie - transport żółwia.

Terrarium jest duże i ładnie urządzone :) Co do UVB - nie mogę nigdzie znaleźć, jaki %UVB wytwarza żarówka Arcadia. Jednak przy takiej długości terrarium i rozmieszczeniu lamp na dwóch końcach wydaje mi się, że mu to nie zaszkodzi. Pamiętaj, że optymalna odległość świetlówek UVB to 30 cm od skorupy.
Temperatura w wilgotnej części jest za wysoka, 24 powinno być maksymalnie.

Jak gruba jest warstwa podłoża? Z korą bym uważała, może być zjadana co prowadzi do zaczopowania jelit, a dodatkowo wysuszona może pylić i podrażniać oczy. Lepsza na część suchą będzie ziemia z gliną + płaskie kamienie, a na część wilgotną darń lub również mieszanka ziemia-glina i jakieś roślinki. Część sucha może stanowić mniej niż teraz, wystarczy 1/3 terrarium. W ziemi też się będzie zakopywać, o to się nie martw :)

Jeśli chodzi o sepię, to raczej jej nie przedawkujesz ;) Wapń z sepii nie jest przyswajany w 100%, poza tym młode potrzebują go szczególnie do rozbudowy kośćca.


Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #2 dnia: 20.12.2014, 19:41:45 pm »
Dzieki za podpowiedz o odleglosci UVB, mialem za wysoko ok 38, teraz jest 30cm  ;)

O transporcie dobrze pomyslalem, w kartonowe pudeleczko ze steropianem wlozylem babcijny termofor owiniety w reczniczek.
Chociaz tez nie mialem za daleko bo w sadziednim miasteczku.

Dobre pytanie o %UVB, na pudelku nie moge nigdzie znalezc, jedyne co jest to: UV-B Intensity @30cm (µW/cm2) - 65. Nie rozumiem co to znaczy ;( Kupujac to lampe kierowalem sie na opakowaniu na ktorym sa zdjecia zwierzat dla ktorych ta lampa jest odpowienia. Jest tam kameleon, jaszczorki i zolw ladowy.

Zmniejszylem temperature w strefie wilgotnej teraz jest 22-25 ale kosztem  zwiekszenia w strefie cieplej, na kamieniu jest dokladnie 35,3, a reszta sfery cieplej to 30 -33. Czy teraz jest ok?

Warsta ma 9-10 cm. Postaram sie podloze wymienic. Gdzie moge dostac ta gline?

Powiekszylem strefe ciepla dlatego ze zolw na niej glownie przebywa. Do strefy chlodnej idzie tylko by zjesc, a jak zje to zaraz wraca do trefy cieplej. Jak robi spacerki (niezbyt dlugie) to tylko w strefie cieplej. Moze ziemia jest za wilgotna? Spryskuje rano no i w poludnie delikatnie. Ogolnie to wiekszoszosc czasu przesypia, rozumiem ze tak ma byc? Ma apetyt i swoje humorki. Kazdego dnia ma ochote na cos innego. Np jak wczoraj smakowala mu trzykrotka wiec dzis jej juz nie ruszy i musze zgadywac na co ma ochote. Oczywiscie jest mieszanka roznorodna z suszu ale z roslin zywch ( nie mam ich zbyt wiele) staram sie codziennie dawac inna ;)





Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #3 dnia: 22.12.2014, 12:44:18 pm »
Gdzie kupiłeś te suszki ?  ;D

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #4 dnia: 22.12.2014, 13:39:37 pm »
Mieszkam w Niemczech. Zamowilem je ze strony internetowej. Bardzo profesjonalna wysylka.

http://www.schildkroetenshop.de

Ps. Czy to prawda ze dla malych Zolwi Temperatura pod lampa powinna byc mniejsza niz norma. Ok 28??

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #5 dnia: 22.12.2014, 20:31:59 pm »
Dzięki  ;) Nie słyszałem o tym , ale wydaje mi się , że 35 C to trochę za dużo tak jak masz 29 - 32 to OK.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #6 dnia: 22.12.2014, 21:00:44 pm »
29 stopni to na pewno za mało ;) wysoka temperatura jest bardzo istotna dla przeprowadzenia procesów metabolicznych. Młody ucieka spod lampki, widać że jest mu za gorąco? Powinien reagować jeśli temperatura jest za wysoka. W naturze słońce świeci tak samo dla żółwi czy to 20-letnich, czy 2-dniowych, po prostu jak im za gorąco to uciekają tam gdzie chłodniej - do jakiejś kryjówki.

Glinę wiążącą sprzedają w PL w sklepach wędkarskich, służy to robienia zanęt. Myślę że w Niemczech też dostaniesz.
Jaką masz wilgotność w terrarium? Pomiar najlepiej robić tuż nad ziemią.

Żółwik może być o tej porze roku mało aktywny, ale obserwuj go. Robiłeś badanie kału w kierunku pasożytów?

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #7 dnia: 22.12.2014, 21:35:09 pm »
Moze sie troche przestraszylem za szybko bo to jego nowe miejsce, byc moze dlatego tak sie zachowywal. Teraz jest juz lepiej. Rozruszal sie. Chociaz nie siedzi dokladnie pod lampa ale normalnie przebywa w otoczeniu kamienia.
Musze zabrac mu roslinki albo umiescic je wyzej bo juz ich nie ma, a to jeszcze taki malec. Apetyt ma duzy. A co za duzo to nie zdrowo, prawda?

Badania zrobie po swietach.

Wilgotnosc w strefie chlodnej to ponad 80, ciut za duzo.
A w cieplej jest 50. Tez na granicach maximum.
No i tez widze ze codziennie wchodzi do baseniku w sferze cieplej.
Moze dlatego nie spedza w wilgotnej za wiele czasu...
Mam wyjac basen czy go jednak tam zostawic?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #8 dnia: 22.12.2014, 21:57:16 pm »
Basenik musi zostać koniecznie. To bardzo dobrze, że w nim siedzi :) Wilgotność też jest prawidłowa, tym bardziej że maluchy lepiej się rozwijają w ciut wyższej wilgotności. Nie obniżaj jej, a wręcz przeciwnie - pilnuj żeby taka była.

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #9 dnia: 22.12.2014, 21:59:04 pm »
Dzieki za pomoc, wiem ze to ogromna odpowiedzialnosc z malym,
i tak latwo na popelnienie glupich bledow. A to najwazniejszy czas dla niego!!!  :)

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #10 dnia: 13.01.2015, 20:08:13 pm »
Dzis wieczorem zobaczylem na srodku plastronu delikatnie czerwona linie. Na zdjeciu widac lepiej. Plastron jest miekki ( w sumie to maly zolw) no ale co z ta czerwona linia? Poradzcie, prosze.

Mam jeszcze pytanie co do wagi.
Przy urodzeniu wazyl 0,011 (25.07. 2014)
kiedy go dostalem na poczatku grudnia wazyl  0,019
pod koniec grudnia juz 0,026
a dzisiaj juz 0,029

Wiem ze zolwie rosna bardzo powoli, ale czy jest tak samo z malymi?

Szerokosc karpaksu to ok 45mm na 55mm

Karmie go suszem, 2 razy zdarzylo mi sie dac mu rukole z marchewka ale zawsze mieszana z suszem.
Jako glowny pokarm to mniszek pospolity albo babka lancetowata mieszana z 4-5 roznymi gatunkami innych kwiatow. ( przed wsyzstkim susz ostropest plamisty, dziewanna, fiolek, podroznik, slonecznik, bratek, pokrzywa, liscie malin)
Susz je jak szalony. Natomiast nie lubi jesc zielistki a trzykrotke zjada sporadycznie. No i uwielbia tez reszte kwiatow ktore widac na zdjeciu powyzej. Stoja na terrarium. (zdjecie wyzej)
Kupilem nasiona do terrarium (rosliny polne dla zolwia), zasialem, ale gdy podrosly, zjadl je wszystkie.

Z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #11 dnia: 13.01.2015, 23:31:37 pm »
Zaróżowione łączenia tarczek na plastronie występują czasem u młodych żółwi podczas wzrostu. Bardziej nie podobają mi się te dwie ciemniejsze plamki. Możliwe, że to rozszerzone naczynka krwionośne od temperatury, albo że żółwik gdzieś się obił - wtedy nie ma paniki. Jednak przy czerwonych plamach świeci się zawsze "czerwona lampka" w głowie - posocznica. Nie wpadaj w panikę, jak zachowuje się malec? Nie jest osowiały, apatyczny, normalnie je? Jeśli zachowanie jest w porządku, to raczej nie ma się czym martwić, ale jeśli chcesz mieć 100% pewności to podskocz z nim do weta. Albo znajdź maila do wet. Marty Marciniak, podeślij jej zdjęcie to powinna coś podpowiedzieć.

Młodziutkie żółwie rosną bardziej zauważalnie niż starsze, ale waga w stosunku do wielkości żółwika jest w porządku, a nawet może być ciut większa :)

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #12 dnia: 14.01.2015, 08:10:23 am »
Tak sie uspokoilem, dziekuje ; )

Zolwik nie daje zadnych oznac apatycznosci czy osowienia. A co do jedzenia, to mam wrazenie ze go troche przekarmiam.
Jak wkladam reke do terrarium to biega za moim palcem bo juz mysli ze mam cos do przekaszenia. :)

Jedyna rzecz ktora mnie dalej dziwi, ze wiekszosc czasu ciagle spedza na sferze cieplej. Tam zawsze spi, jesli spaceruje to najczesciej tylko tam.

Doru, wspominalas o temperaturze. Jesli mozesz, zerknij na zdjecie mojego terrarium. Mam duza lampe po prawej stronie, co daje wiekszy promien ogrzewania. Moze ma za cieplo? No ale skoro byloby mu za goraco to w takim razie nie przebywalby tam w ogole. Sam juz nie wiem.

Zastanawiam sie czy w weekend nie zmienic mu w koncu tego podloza. Z kory na ziemie z glina. Ale skoro uwielbia na tej korze przebywac i zakopuje sie na noc. Co bys doradzila?
Czasami jak poloze zolwika na ta sfere ziemniejsza na ziemie to od razu ucieka tam gdzie kora.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #13 dnia: 14.01.2015, 12:12:28 pm »
Zmieniła bym mu jednak na ziemię z gliną na całość, jak nie będzie miał wyboru to się przyzwyczai ;) jeśli chodzi o kopanie, to powinien dać radę i w ziemi. Możesz mu jej mocno nie ubijać żeby mu było łatwiej.

Temperaturę możesz zmierzyć np. co 10 cm w terrarium i zobaczyć jak się rozkłada. Oglądając zdjęcia wpadło mi do głowy dlaczego malec nie chce iść do chłodnej strefy - tam jest dla niego prawdopodobnie... Za ciemno :) proponuję zamontować zwykłą świetlówkę rurową o cieplejszej barwie niż UVB (bo te to świecą jak w sklepie mięsnym ;) ) ma kryjówki, więc nie ma problemu ze schowaniem się w ciemność jeśli będzie miał ochotę. koszt zwykłej świetlówki w oprawce nieduży, a wydaje mi się że to może pomóc :)

Offline lili

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Maly zolw grecki
« Odpowiedź #14 dnia: 15.01.2015, 08:31:42 am »
Witam!
Piękny maluszek i bardzo fajne terrarium. Pochwalam też podejście, jakie masz do opieki nad żółwiem.