Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Pierwsze kroki => Wątek zaczęty przez: osobowy w 20.12.2014, 00:38:58 am

Tytuł: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 20.12.2014, 00:38:58 am
Hey,
Jestem juz od jakiegos czasu posiadaczem zolwia zoltobrzuchego i postanowilem na zakup do mojego domu malutkiego zolwia Greckiego. Urodzony 25.07.2014. Przy urodzeniu wazyl 0,011 teraz wazy 0,019. Dostalem go na poczatku grudnia.

Sam zbudowalem dla niego terrarium od podstaw. 130 na 55, wysokosc 60 cm, oby do lata. A w lato cos nowego na balkonik i bedzie tez czas na powiekszenie terrarium.
2 lampy: 1) Arcadia 100W, D3 Basking Lamp - UVA; UVB; IR (wszystko w jednym) plus 2) UVB ReptiGlo 10.0
czy nie za duzo tego swiatla UVB?????
oczywiscie basenik, kilka kryjowek, dodatkowo malutkie naczynko na wode
wysialem na podlozu kokosowym wymieszanym z naturalna ziemia roslinki dla gadzinki, wiec to miejsce utrzymuje dosc wilgotnie ( przeczytalem ze dla malucha to dobre podloze) prosze o pomoc
od znajomego slyszalem tez by kore ze swery cieplej wywalic calkowicie i zastapic ziemia, chociaz moj zolw uwielbia przebywac na niej, tam tez spi i lubi sie zakopywac, ogolnie wiekszosc czasu tam spedza. nie wiem co mam robic
temperatura na czesci suchej 29-31, a wilgotnej 24-28. w nocy spada do 22-23

co do jedzenia: zakupilem susz, poniewaz nie mialem mozliwosci zebrania w lato
mniszek pospolity
babka lancetowata
ostropest plamisty
dziewanna
fiolek
cykoria podroznik
slonecznik
i wiele innych...
.... udalo mi sie przekonac jak na razie do jedzenia suchego mniszka pospolitego i fiolkow, do reszty jestem jeszcze w trakcie. probuje mieszac z zywymi roslinkami ktore mam i ktore widac na zdjeciu.
na razie podaje te roslinki ktore stoja na i w terrarium. wszystkie zakupilem w sklepie dla zolwia wiec na pewno wszystkie sa jadalne (widac je na zdjeciu)
jescze jak uda mi sie znajezc mniszka i czasami babke w parku wiec tez mu przynosze
dwa razy na tydzien posypuje mu sepia jedzonko, pomimo tego ma sepie w terrarium i zdazy sie ze przechodzac podgryzie ja, czy to tez nie za duzo?
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 20.12.2014, 17:48:54 pm
Witaj na forum :)
Twój żółwik to straszne maleństwo, możesz wrzucić jego zdjęcia? Obserwuj jak się zachowuje, czy nie widać jakichś niepokojących objawów, grudzień nie jest dobrym momentem na zakup, a co za tym idzie - transport żółwia.

Terrarium jest duże i ładnie urządzone :) Co do UVB - nie mogę nigdzie znaleźć, jaki %UVB wytwarza żarówka Arcadia. Jednak przy takiej długości terrarium i rozmieszczeniu lamp na dwóch końcach wydaje mi się, że mu to nie zaszkodzi. Pamiętaj, że optymalna odległość świetlówek UVB to 30 cm od skorupy.
Temperatura w wilgotnej części jest za wysoka, 24 powinno być maksymalnie.

Jak gruba jest warstwa podłoża? Z korą bym uważała, może być zjadana co prowadzi do zaczopowania jelit, a dodatkowo wysuszona może pylić i podrażniać oczy. Lepsza na część suchą będzie ziemia z gliną + płaskie kamienie, a na część wilgotną darń lub również mieszanka ziemia-glina i jakieś roślinki. Część sucha może stanowić mniej niż teraz, wystarczy 1/3 terrarium. W ziemi też się będzie zakopywać, o to się nie martw :)

Jeśli chodzi o sepię, to raczej jej nie przedawkujesz ;) Wapń z sepii nie jest przyswajany w 100%, poza tym młode potrzebują go szczególnie do rozbudowy kośćca.

Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 20.12.2014, 19:41:45 pm
Dzieki za podpowiedz o odleglosci UVB, mialem za wysoko ok 38, teraz jest 30cm  ;)

O transporcie dobrze pomyslalem, w kartonowe pudeleczko ze steropianem wlozylem babcijny termofor owiniety w reczniczek.
Chociaz tez nie mialem za daleko bo w sadziednim miasteczku.

Dobre pytanie o %UVB, na pudelku nie moge nigdzie znalezc, jedyne co jest to: UV-B Intensity @30cm (µW/cm2) - 65. Nie rozumiem co to znaczy ;( Kupujac to lampe kierowalem sie na opakowaniu na ktorym sa zdjecia zwierzat dla ktorych ta lampa jest odpowienia. Jest tam kameleon, jaszczorki i zolw ladowy.

Zmniejszylem temperature w strefie wilgotnej teraz jest 22-25 ale kosztem  zwiekszenia w strefie cieplej, na kamieniu jest dokladnie 35,3, a reszta sfery cieplej to 30 -33. Czy teraz jest ok?

Warsta ma 9-10 cm. Postaram sie podloze wymienic. Gdzie moge dostac ta gline?

Powiekszylem strefe ciepla dlatego ze zolw na niej glownie przebywa. Do strefy chlodnej idzie tylko by zjesc, a jak zje to zaraz wraca do trefy cieplej. Jak robi spacerki (niezbyt dlugie) to tylko w strefie cieplej. Moze ziemia jest za wilgotna? Spryskuje rano no i w poludnie delikatnie. Ogolnie to wiekszoszosc czasu przesypia, rozumiem ze tak ma byc? Ma apetyt i swoje humorki. Kazdego dnia ma ochote na cos innego. Np jak wczoraj smakowala mu trzykrotka wiec dzis jej juz nie ruszy i musze zgadywac na co ma ochote. Oczywiscie jest mieszanka roznorodna z suszu ale z roslin zywch ( nie mam ich zbyt wiele) staram sie codziennie dawac inna ;)




Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Tupcio w 22.12.2014, 12:44:18 pm
Gdzie kupiłeś te suszki ?  ;D
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 22.12.2014, 13:39:37 pm
Mieszkam w Niemczech. Zamowilem je ze strony internetowej. Bardzo profesjonalna wysylka.

http://www.schildkroetenshop.de

Ps. Czy to prawda ze dla malych Zolwi Temperatura pod lampa powinna byc mniejsza niz norma. Ok 28??
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Tupcio w 22.12.2014, 20:31:59 pm
Dzięki  ;) Nie słyszałem o tym , ale wydaje mi się , że 35 C to trochę za dużo tak jak masz 29 - 32 to OK.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 22.12.2014, 21:00:44 pm
29 stopni to na pewno za mało ;) wysoka temperatura jest bardzo istotna dla przeprowadzenia procesów metabolicznych. Młody ucieka spod lampki, widać że jest mu za gorąco? Powinien reagować jeśli temperatura jest za wysoka. W naturze słońce świeci tak samo dla żółwi czy to 20-letnich, czy 2-dniowych, po prostu jak im za gorąco to uciekają tam gdzie chłodniej - do jakiejś kryjówki.

Glinę wiążącą sprzedają w PL w sklepach wędkarskich, służy to robienia zanęt. Myślę że w Niemczech też dostaniesz.
Jaką masz wilgotność w terrarium? Pomiar najlepiej robić tuż nad ziemią.

Żółwik może być o tej porze roku mało aktywny, ale obserwuj go. Robiłeś badanie kału w kierunku pasożytów?
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 22.12.2014, 21:35:09 pm
Moze sie troche przestraszylem za szybko bo to jego nowe miejsce, byc moze dlatego tak sie zachowywal. Teraz jest juz lepiej. Rozruszal sie. Chociaz nie siedzi dokladnie pod lampa ale normalnie przebywa w otoczeniu kamienia.
Musze zabrac mu roslinki albo umiescic je wyzej bo juz ich nie ma, a to jeszcze taki malec. Apetyt ma duzy. A co za duzo to nie zdrowo, prawda?

Badania zrobie po swietach.

Wilgotnosc w strefie chlodnej to ponad 80, ciut za duzo.
A w cieplej jest 50. Tez na granicach maximum.
No i tez widze ze codziennie wchodzi do baseniku w sferze cieplej.
Moze dlatego nie spedza w wilgotnej za wiele czasu...
Mam wyjac basen czy go jednak tam zostawic?
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 22.12.2014, 21:57:16 pm
Basenik musi zostać koniecznie. To bardzo dobrze, że w nim siedzi :) Wilgotność też jest prawidłowa, tym bardziej że maluchy lepiej się rozwijają w ciut wyższej wilgotności. Nie obniżaj jej, a wręcz przeciwnie - pilnuj żeby taka była.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 22.12.2014, 21:59:04 pm
Dzieki za pomoc, wiem ze to ogromna odpowiedzialnosc z malym,
i tak latwo na popelnienie glupich bledow. A to najwazniejszy czas dla niego!!!  :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 13.01.2015, 20:08:13 pm
Dzis wieczorem zobaczylem na srodku plastronu delikatnie czerwona linie. Na zdjeciu widac lepiej. Plastron jest miekki ( w sumie to maly zolw) no ale co z ta czerwona linia? Poradzcie, prosze.

Mam jeszcze pytanie co do wagi.
Przy urodzeniu wazyl 0,011 (25.07. 2014)
kiedy go dostalem na poczatku grudnia wazyl  0,019
pod koniec grudnia juz 0,026
a dzisiaj juz 0,029

Wiem ze zolwie rosna bardzo powoli, ale czy jest tak samo z malymi?

Szerokosc karpaksu to ok 45mm na 55mm

Karmie go suszem, 2 razy zdarzylo mi sie dac mu rukole z marchewka ale zawsze mieszana z suszem.
Jako glowny pokarm to mniszek pospolity albo babka lancetowata mieszana z 4-5 roznymi gatunkami innych kwiatow. ( przed wsyzstkim susz ostropest plamisty, dziewanna, fiolek, podroznik, slonecznik, bratek, pokrzywa, liscie malin)
Susz je jak szalony. Natomiast nie lubi jesc zielistki a trzykrotke zjada sporadycznie. No i uwielbia tez reszte kwiatow ktore widac na zdjeciu powyzej. Stoja na terrarium. (zdjecie wyzej)
Kupilem nasiona do terrarium (rosliny polne dla zolwia), zasialem, ale gdy podrosly, zjadl je wszystkie.

Z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 13.01.2015, 23:31:37 pm
Zaróżowione łączenia tarczek na plastronie występują czasem u młodych żółwi podczas wzrostu. Bardziej nie podobają mi się te dwie ciemniejsze plamki. Możliwe, że to rozszerzone naczynka krwionośne od temperatury, albo że żółwik gdzieś się obił - wtedy nie ma paniki. Jednak przy czerwonych plamach świeci się zawsze "czerwona lampka" w głowie - posocznica. Nie wpadaj w panikę, jak zachowuje się malec? Nie jest osowiały, apatyczny, normalnie je? Jeśli zachowanie jest w porządku, to raczej nie ma się czym martwić, ale jeśli chcesz mieć 100% pewności to podskocz z nim do weta. Albo znajdź maila do wet. Marty Marciniak, podeślij jej zdjęcie to powinna coś podpowiedzieć.

Młodziutkie żółwie rosną bardziej zauważalnie niż starsze, ale waga w stosunku do wielkości żółwika jest w porządku, a nawet może być ciut większa :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 14.01.2015, 08:10:23 am
Tak sie uspokoilem, dziekuje ; )

Zolwik nie daje zadnych oznac apatycznosci czy osowienia. A co do jedzenia, to mam wrazenie ze go troche przekarmiam.
Jak wkladam reke do terrarium to biega za moim palcem bo juz mysli ze mam cos do przekaszenia. :)

Jedyna rzecz ktora mnie dalej dziwi, ze wiekszosc czasu ciagle spedza na sferze cieplej. Tam zawsze spi, jesli spaceruje to najczesciej tylko tam.

Doru, wspominalas o temperaturze. Jesli mozesz, zerknij na zdjecie mojego terrarium. Mam duza lampe po prawej stronie, co daje wiekszy promien ogrzewania. Moze ma za cieplo? No ale skoro byloby mu za goraco to w takim razie nie przebywalby tam w ogole. Sam juz nie wiem.

Zastanawiam sie czy w weekend nie zmienic mu w koncu tego podloza. Z kory na ziemie z glina. Ale skoro uwielbia na tej korze przebywac i zakopuje sie na noc. Co bys doradzila?
Czasami jak poloze zolwika na ta sfere ziemniejsza na ziemie to od razu ucieka tam gdzie kora.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 14.01.2015, 12:12:28 pm
Zmieniła bym mu jednak na ziemię z gliną na całość, jak nie będzie miał wyboru to się przyzwyczai ;) jeśli chodzi o kopanie, to powinien dać radę i w ziemi. Możesz mu jej mocno nie ubijać żeby mu było łatwiej.

Temperaturę możesz zmierzyć np. co 10 cm w terrarium i zobaczyć jak się rozkłada. Oglądając zdjęcia wpadło mi do głowy dlaczego malec nie chce iść do chłodnej strefy - tam jest dla niego prawdopodobnie... Za ciemno :) proponuję zamontować zwykłą świetlówkę rurową o cieplejszej barwie niż UVB (bo te to świecą jak w sklepie mięsnym ;) ) ma kryjówki, więc nie ma problemu ze schowaniem się w ciemność jeśli będzie miał ochotę. koszt zwykłej świetlówki w oprawce nieduży, a wydaje mi się że to może pomóc :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: lili w 15.01.2015, 08:31:42 am
Witam!
Piękny maluszek i bardzo fajne terrarium. Pochwalam też podejście, jakie masz do opieki nad żółwiem.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 18.01.2015, 19:37:22 pm
Doru, mialas racje, byl to problem swiatla, obnizylem zarowke do 20 cm i teraz moja mala smiga po calym terrarium.  :o

Mam do was jeszcze pytanie, skoro jeszcze to maly zolw i potrzebuje dobrej wilgoci, pomyslalem by wylozyc na ziemie mech torfowiec. Co o tym sadzicie?
No i skoro bedzie ciagle wilgotny i bedzie w sferze chlodniejszej wiec ten mech prawdopodobnie bedzie nieco ,,wilgotno- zimny''( nie wiem dokladnie jak to okreslic) , czy nie latwo o przeziebienie?
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 18.01.2015, 20:50:50 pm
Miałam kiedyś mech w terrarium, z tym że nie wiem jaki - u mnie się nie sprawdził, bo Sonia go wydarła z podłoża i rozniosła w ciągu tygodnia. Przeziębić się raczej nie przeziębi, do tego potrzebny był by przeciąg i silne wahania temperatury. Jeśli będzie w miarę stała to wydaje mi się że nie powinno być problemu. Niech się ktoś jeszcze wypowie dla potwierdzenia bądź zaprzeczenia ;)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: ankan w 19.01.2015, 10:08:36 am
Od mchu się nie przeziębi na pewno.
Tyle tylko, że może w nim drapać i roznosić Ci po terro - ale na kawałku możesz spróbować go wyłożyć - może akurat żółw nie będzie go niszczył. 
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 27.01.2015, 08:47:24 am
Doru, wspominalas ze waga moze byc ciut wieksza, wiec moja skorupka ma juz 0.034g i na dniach taka sie utrzymuje.

Mech sie nie spisal, jakos nie chetnie z niego korzystala. Jedyne co, to zaczela go jesc. Dlatego go wyrzucilem.

Moja skorupka pokochala susz.
A najbardziej mnie cieszy fakt, ze plastron jest juz prawie twardy.

To taka glodomorka ze zadne kwiaty w terrarium nie wytrzymaja.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 01.02.2015, 14:51:13 pm
Wiec dzisiaj zrobilismy duzy remont.
Chipsy kokosowe poszly do kosza, a w zamian wysypalismy ziemie.
Posadzilismy nowe roslinki i zrobilismy miejsce do wygrzewania pod nowa lampa.
Trawka nam rosnie po lewej stronie, ale musze ja czyms obgrodzic, bo za pierwszym wysiewem nam sie nie udalo.
Gdy tylko wykielkowala, moja mala zabrala sie za zbieranie plonow.  :laugh:

Jeszcze nigdy nie byla tak aktywna jak dzisiaj. Alpinistka!

Wczesniej spala zakopana w korze,
czekam z niecierpliwoscia jakie nowe miejsce wybierze teraz.
Zrobilismy 4 kryjowki do wyboru. ;)

Zalaczam zdjecia i posimy o wasza ocene.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Tupcio w 01.02.2015, 18:06:32 pm
Jak dla mnie super! Bardzo urozmaicone i bardzo mi się podoba.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: ןคภ ๒z w 01.02.2015, 20:46:27 pm
Wooow! :o Świetne terrarium! :)
Ocena celująca! ;)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Anna1983 w 01.02.2015, 21:17:03 pm
Fachowej opini ode mnie nie usłyszysz, ale wizualnie bardzo mi sie podoba ☺
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 01.02.2015, 22:20:56 pm
Dla mnie bomba. Dla żółwiska też ;) Po lewej jest i UVB i grzewcza? Jak się rozkładają temperatury w terra?

Z trawą to Cię zmartwię - nie licz na to że w terra coś wyrośnie ;) trawa potrzebuje kilku miesięcy żeby się porządnie ukorzenić i wzmocnić, a w terra prędzej czy później zostanie stratowana albo zjedzona. Najlepiej wysiać osobno, np. do plastikowych kuwetek i jak się mocno ukorzeni to przesadzić do środka.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 01.02.2015, 22:43:38 pm
Tak obok UVB jest zaraz grzewcza. :)
Wiec zaczynajac standardowo od lewej:
na kamieniu max. 33.5
w srodku 24
a po prawej stronie tam gdzie ta nora ( wlasnie to miejsce wybrala do spania, ale dopiero az po wylaczeniu lamp)
jest tam 26 na dole, 28 na gorze
perfekcyjnie mi ta lampa ogrzewa rowniez basenik z ktorego korzysta coddziennie. ( to ta lampa ktora ma w sobie UVB i UVA razem)

Co do trawy to jednak mnie zmartwilas, czyli mam jej udostepnic ten kawalek miejsca by sobie te kielki trawy wyjadla?
Czy poczekac jednak niech troszke podrosnie? ( wykielkowalo mi w 3 dni) ta trawka to: piccoli amici
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 01.02.2015, 22:54:09 pm
Niech sobie rośnie, może się uda :) zmieniłabym lampy - tą arcadię dałabym po lewej bo ona jest od razu grzewcza, a po prawej samą UVB, dodatkową grzewczą odłączyć. Jak na noc trochę za wysoka ta temperatura, niech i do 21-22 stopni sobie spada. Basenik możesz przerzucić na lewo żeby się ogrzewał :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 01.02.2015, 23:13:53 pm
Ohh, zle mnie zrozumialas ;)
te 26 i 28 jest w dzien
podalem Ci temperature 3 sfer
w nocy przy wylaczonych lampach jest 20-21

dlatego dalem te 3 lampy bo bylo dosyc ciemno i zimno, moja skorupka nie chciala isc na drugi koniec terrarium
dzis kiedy zamontowalem te 3 lampy, pierwszy raz korzystala caly dzien z calego terrarium, jak szalona
i jak poprzednio chodzila w ciagu dnia spac, tak dzis caly dzien biegala, a pod wieczor przysypiala zmeczona pod ta mala lampa grzewcza

no i tez problem z ta duza lampa jest taki ze to nie jest typowa punktowka, ale perfekcyjnie sluzy mi za dodatkowe oswietlenie i docieplenie terrarium

jesli takie rozlozenie temperatur jest zle, moge ta duza lampe podniesc wyzej, strace na temperaturze ale musze miec tam swiatlo
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: ankan w 02.02.2015, 10:05:20 am
Terro wygląda świetnie..:)
Możesz zostawić lampy tak jak masz, póki jest zima. Później jak będzie cieplej w ciągu dnia, a żółw jeszcze na wybieg nie pójdzie to możesz tą grzewczą nad basenem zamienić na kompaktową świetlówkę - będzie dawała światło ale nie dogrzewała terra dodatkowo.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 02.02.2015, 10:49:00 am
Aaaa, myślałam że w nocy tak dużo jest :) Jak tak to się przedstawia do jest dobrze.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Majufka w 15.04.2015, 13:59:03 pm
hej,
od niedawna mam żółwika greckiego małego uroczony lipiec 2014 r. ma jakieś 6-7 cm, terrarium 90/40 na podłożu w strefie wilgotnej darń i ziemia a w ciepłej tylko ziemia. Tuptuś śpi zakopany w ziemie w strefie ciepłej do wilgotnej zaglada tylko na jedzenie bo tam ma miseczkę...martwie sie troszke bo ta ziemia w ciepłej jest dośc sypka i jak gadzik wychodzi to jest "zakurzony" czytałam, że na oczki trzeba uważać, żeby sie nie zapruszyły...zraszam ziemię woda rano i po południu ale wiadomo, że to szybko wysycha...piszecie, żeby połaczyc ziemie z glina ze sklepu wędkarskiego, w jakiej proporcji?
drugi problem mam z darnią w części wilgotnej, nie bardzo chce rosnac i zaczyna mi gnić, co prawda nie mam tam duzo swiatła wiec pewnie to przez to. Czy nie lepiej by było zrobić wszędzie tą mieszanke ziemi z gliną?
i Jeszcze jedno co robicie żeby ziemia nie gniła i jak często trzeba zraszać? Musze chyba pozmieniac wszystko bo coś jest nie tak skoro zaczyna mi chyba gnic ziemia i trawa. Mam drewniane tera tzw szufladowe z tyłem i bokami z płyty a szybą z przodu i otwartą górą...na dnie mam folie, żeby płyta nie gniła i teraz doradźcie co dalej?

pozdrawiam Majufka
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: ankan w 15.04.2015, 16:22:23 pm
Proporcja gliny i ziemi: 2 kg gliny (wiążącej) na 20 l ziemi. Jak to dobrze ubijesz, to nie będzie takie luźne jak sama ziemia. Oprócz spryskiwania co kilka dni trzeba też podłoże podlać, bo spryskiwanie nawilża tylko wierzchnią część. Ja tam nawet co drugi dzień podlewam, jak jest sucho w pomieszczeniach.
Darń jak Ci gnije to tez wyrzuć i daj na całości ziemię z gliną. To nie będzie Ci pleśniało i gniło.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Majufka w 15.04.2015, 17:56:14 pm
Dzięki :) tak myślałam, że czeka mnie "remont" terrarium, to moje pierwsze kroki i zamiast popełniać błędy a tym samym szkodzić gadzince wolę zapytać doświadczonych:) w takim razie w terrarium będzie miał ziemię a i tak już niedługo czeka go wybieg na trawie w ogródku:)

 

Dodano 15.04.2015, 18:28:26 pm
Aha, rozumiem, że mam ziemię i gline dobrze wymieszać i ubić...ale czy żółwik da rade sie pod nią wkopac bo uwielbia to robić, a jest malutki jeszcze
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Tupcio w 15.04.2015, 20:19:03 pm
Sądzę , że żółwik da sobie radę :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Majufka w 15.04.2015, 22:03:42 pm
Mój też jest TUPTUŚ - córka nazwała:)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 16.04.2015, 10:16:20 am
Poza tym co pisała Ankan - doświetl drugą część terrarium. Moga być ledy, świetlówka - cos co nie grzeje ale ma barwę zbliżoną do światła słonecznego. To najczęstszy powód nieodwiedzania strefy chłodnej przez żółwie - po prostu jest tam za ciemno.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Majufka w 17.04.2015, 22:23:21 pm
zapaliłam światło w wilgotnej strefie i od razu lepiej...z remontem terra poczekam jeszcze tydzień bo pojedziemy na działke a tam jest super ziemia bez pestycydów i innego świństwa to sobie ukopie...będzie miał zdrowo i bezpiecznie:)
dzieki za rady
 

Dodano 18.04.2015, 15:03:03 pm
poradźcie coś proszę....dziś mój żółwik podczas kąpieli zrobił kupkę i wszystko byłoby oki gdzyby nie cos dziwnego co wyszło po kupie taka biała wydzielina jakby wapno czy coś...martwie się bo weterynarz jest teraz na tygodniowej konferencji:( mieliście coś takiego?
 

Dodano 18.04.2015, 15:09:23 pm
poczytałam, że to raczej kwas moczowy z białkiem, ale wiem, że w nadmiarze jest groźny...pierwszy raz cos takiego zrobił...karmię go między innymi mleczem z ogródka....może za dużo? żadnego innego białka nie dostaje
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Tupcio w 18.04.2015, 23:51:02 pm
Jak wydali go podczas kąpieli i nie był zbrylony to
 wszystko w porządku :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 19.04.2015, 09:29:28 am
To nie białko tylko po prostu stężony kwas moczowy, część żółwiego moczu. Powinien być półpłynny, w formie takiego gluta. Nie może być kruchy, zbrylony - to może świadczyć o odwodnieniu lub problemach z nerkami.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Majufka w 19.04.2015, 10:31:30 am
był taki półpłynny troszke jakby serkowaty jak zważone mleko czy śmietana...ale nie bardzo zbrylony
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: ankan w 20.04.2015, 12:13:28 pm
To wszystko OK..:)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 20.04.2015, 17:40:11 pm
Hey, jako ze była dzis ładna pogoda postanowiłem dziś zrobić tymczasowy wybieg na balkon i wystawić żółwia na słońce jakos po 11. Biegał na słoneczku jak szalony i zjadł z apetytem jak zawsze, a pózniej zakopał sie w ziemie i poszedł spać. Śpi dzis od ok 13/14 do teraz. Muszę przenieść go do domu na noc, mam wyciągnąć go z tej ziemi i włożyć spowrotem do terrarium czy zostawić go w tym wybiegu tymczasowym i wnieść wybieg do domu? Noce są jeszcze za zimne by zostawić żółwia. Nigdy nie widziałem wcześniej zeby mój żółw chodziłby tak wcześnie spać..
Czekam na szybka odpowiedz
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: doru w 20.04.2015, 17:58:34 pm
Jak nie masz zimno w domu to weź ten wybieg do środka i już go nie wykopuj. Zakopał się pewnie jak mu za zimno było, ostatnie dni nie są jakieś mega ciepłe.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 06.08.2015, 19:59:40 pm
Hey, pisze by podzielic sie z wami filmikiem ktory znalazlem na youtube, niestety jest w jezyku angielskim. Warty obejrzenia!!

Ciekawostka o jakiej nie wiedzialem wczesniej a ktora zdaje sie byc pomocna, jest to, ze dobrze jest wybrac dla mlodego zolwia ,,szorstka'' podstawke np taka od doniczki, by zolw przy tym od raz scieral swoj dziobek lapiac pokarm z podstawki. Chyba warto zastosowac :)

Nastepna rzecza o ktorej mowi jest pojawiania sie tzw. ,,piramid'' na skorupie, a czynnikami powodujacymi sa:
-zla dieta
- zbyt szybki wzrost ( przekarmianie)

jak rowniez wiele innych informacji..... ;)

Co ciekawe, wspomina ze wielu ludzi orientuje sie, ze zolwiowa skorupka jest zbyt szorstka/ sucha (moze dlatego wiele osob chce stosowac jakiej niepotrzebne kremy) a jest to spowodowane, ze zolw zasypia na zbyt suchym podlozu. A wiec zaleca nam zmiane podloza do spania na wilgotny ( jako przyklad podaje, wilgotny mech).

Jak rowniez lamie mit podawania owocow (oczywiscne w niewielkich ilosciach, poniewaz moga powodowac rozne zaburzenia) takich jak melon lub arbuz. Chodzi tutaj o WODE ktora jest tak wazna dla mlodych zolwi.

Oczywista sprawa jest, ze mlode zolwie potrzebuja wiekszej wilgoci i dostarczeniu wody, wody i jeszcze raz wody. Wyglada na to, ze dodatkowe kapiele mu nie wystarczaja.

Co o tym sadzicie? Jakies komentarze?

Link do filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=S8BVyZvwPUA
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 09.08.2015, 21:55:31 pm
Chcialbym podzielic sie z wami jeszcze dwoma filmikami:

1. Mala wzmianka o zolwiach greckich:

https://www.youtube.com/watch?v=DiRjoKx25m8

2. Filmik o odzywianiu roznych gatunkow zolwi.

W tym filmiku podkresla ze bledem mlodych hodowcow zolwi jest karmienie kazdego dnia.

https://www.youtube.com/watch?v=0jK1cbqOcZU

Serdecznie polecam :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: wege w 09.08.2015, 23:34:31 pm
Radek, fajne filmiki! :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 05.10.2015, 12:32:18 pm
Witam was wszystkich :)

Dzis bylem z moim zolwiem u weterynarza by sprawdzic czy wszystko jest z nim ok. Sprawdzal pod mikroskopem kupke, jak rowniez wzial nieco do labolatorium. Mam dzis wieczorem zadzwonic czy wyniki sa negatywne czy pozytywne. Chociaz spod mikrospopu mowil ze wzglada dobrze.

Bylem z nim rowniez z powodu delikatnych czerwonych plamek na plastronie. Stwiedzil jednak ze nie jest to sepsa. Wiec kamien z serca.
Wspomnial ze to nie stoi nic na przeszkodzie by zimowac zolwia.

Ale pisze jeszcze tutaj do was z zapytaniem, czy jednak go zimowac czy przeczekac ta zime. Ma dopiero rok i 3 miesiace. Waga: 84g
Nigy wczesniej nie zimowalem zolwia, wiec weterynarz polecil mi wyniesc terrarium do ogrodu by zolw sam przygotowal sie do zimowania.
Mowil, ze mam go normalnie karmic, ze zolw w pewnym momencie sam przestanie jesc i ja to zauwaze. No i w terrarium polecil mi na zimne noce umiescic maly pojemnik (ziemie mieszania z piaskiem / ewentualnie siano). Pozniej oczwiscie przeczekac 2 -3 tygodnie jego glodowki. No i do... lodowki.  :)

Zamieszczam zdjecie plastronu, moze ktos z was mial cos podobnego.

Jak rowniez zamieszczam link ze strony na ktorej znalazlem inkubator ktory tez sluzy do zimowania. Czy ktos z was juz ja uzywal?

http://www.schildkroetenshop.de/gshop/Nachzucht/Brutkasten/Lucky-Reptile-Herp-Nursery-II---Inkubator---Ueberwinterungsgeraet.html



Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: ankan w 07.10.2015, 10:14:12 am
Te przebarwienia to nic takiego. Czasem nowe przyrosty mają lekko różowawe zabarwienie - ich tkanka jest bowiem silniej ukrwiona.

Z żółwiem wet poradził Ci generalnie dobrze, żółw się sam przygotuje - będzie mniej jadł i łaził a więcej spał w miarę jak temp. będzie spadać. Przy czym należy go początkowo kąpać - żeby oczyścić jelita i musi mieć jakąś ocieplaną budkę na noc, a wybieg/terro należy dodatkowo przykryć. Tak w ogóle to masz odkryte czy zamknięte terro?
Żółwia należy zważyć na początku głodówki, potem ważyć w trakcie co tydzień i przed włożeniem do lodówki kolejny raz. Następnie w trakcie snu też co tydzień należy go obejrzeć i zważyć. Jakby waga mocno spadła - wybudzamy.

Jakby Twój nie miał pasożytów to nie ma przeciwwskazań do zimowania. Na początek tylko zimuj go krócej - z 1 -1,5 m-ca.

Co do inkubatora to niestety nie pomogę. Nigdy nic takiego nie używałam, a przeczytać nawet o nim nie mogę bo stronka jest po niemiecku z którego ni w ząb nic nie rozumiem.

Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 02.11.2015, 14:40:10 pm
Mam pytanie, znalazlem w necie zarowke UVB 12.0
Czy ona bedzie dobra dla zolwia greckiego, czy jednak polecalibyscie tylko zolwiom pustynnym.

DRAGON Drago-Lux Compact 12.0 UVA & UVB 13 W

Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: wege w 08.11.2015, 21:29:32 pm
Radek, chwal się lepiej nowym terrarium! ;)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 31.05.2021, 20:59:56 pm
Po kilku latach nie pisania chce się z wami podzielić jak wyglada budowa mojego wybiegu i kilka słów o zimowaniu 😊😊

Pozdrawiamy !!!!


https://youtu.be/s7sQe6mayq8
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Kenet w 31.05.2021, 23:38:56 pm
Super jest ten wybieg! Mój nie jest taki efektowny, ale Kenet też bardzo go lubi. Niestety u mnie wciąż jest za zimno i czekamy na lepszą pogodę aby rozpocząć sezon pastwiskowy.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Kamil56 w 01.06.2021, 00:44:04 am
Co do filmiku to białe kamienie odpowiedni nagrzeją się w słońcu.
Problemem może być tylko to że żółwie będą próbowały białe kamienie zjadać.
Ogólnie zauważyłem w przypadku moich żółwi że bardzo przyciąga je biały kolor.
Ale to pewnie ze względu na to że lubią wcinać sepię.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Kenet w 01.06.2021, 08:56:43 am
Ja również stosuje białe kamienie i nie widzę aby żółw chciał je zjadać. Więc to pewnie kwestia osobnicza.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 01.06.2021, 22:07:58 pm
Słyszałem o jednym żółwiu który monotonnie zjadał kamienie a zwiększone wchłanianie kamieni jest zatem niefizjologiczne w przypadku żółwi (inaczej jest u ptaków gdzie one służą do rozdrabniania pokarmu w żołądku, aby mógł zostać strawiony) a przyczyną u żółwi może być brak wapnia i/lub brak prawidłowej diety, nieodpowiednie podłoże, pasożyty i tym podobne.

Nie śmię mówić że jest coś nie tak w Twoim przypadku, prawdopodobnie żółw myli je z sepią, ale przypomniała mi się jedna historia.

Jeden właściel robił rentgen dla dwóch żółwi z powodu jajek i odkrył kamienie. Żółwie nie dawały żadnych znaków do niepokoju. Całe leczenie polegało na podawaniu kapusty kiszonej a także otrzymywać dużo świeżych i suszonych dzikich ziół bogatych w surowy błonnik i częściej być kąpany. Po 12 tygodniach żmudnych prób, samica żółwia wielokrotnie wydalała kilka kamieni, z których niektóre były znacznej wielkości.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 01.06.2021, 22:17:47 pm
By nie zakładać nowego wątku, chciałbym podzielić się z wami kolejnym filmikiem.
Pewnie większość z was ma tą wiedzę w paluszku a może trafi się ktoś nowy kto z filmiku skorzysta

Krótki filmik o suplementacji wapnia


https://youtu.be/2DO08wmPwR0


Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Kenet w 01.06.2021, 23:05:55 pm
Naprawdę fajne masz te filmy :) Mam nadzieję, że kanał się rozwinie i będzie pomagał wielu właścicielom żółwi.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Kamil56 w 03.06.2021, 01:18:36 am
By nie zakładać nowego wątku, chciałbym podzielić się z wami kolejnym filmikiem.
Pewnie większość z was ma tą wiedzę w paluszku a może trafi się ktoś nowy kto z filmiku skorzysta

Krótki filmik o suplementacji wapnia


https://youtu.be/2DO08wmPwR0

Pozwoliłem sobie poprawić tytuł filmiku.
Pamiętajmy że suplementujemy żółwiom wapń nie wapno.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 04.01.2022, 21:22:15 pm
Podczas gdy moje żółwie hibernują, z powodu tęsknoty za nimi 😢 nagrałem filmik o tym jak zdobywać pożywienie na zimę w razie nie zimowania naszych żółwi

 https://youtu.be/PyJExcwM7bs

,,Urozmaicajmy dietę naszych pupilków”

Pozdrawiam 😊😊
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Kenet w 05.01.2022, 14:57:36 pm
Świetny film! Kanał też bardzo wartościowy, mało jest takich na YT aż dałem suba i kciuka w górę  :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 15.01.2022, 22:07:19 pm
Moje sprawdzanie żółwi, podczas hibernacji 😊


https://youtu.be/rE1iZN8bUuo

Dziękuje Kenet za miłe słowa 🥰

Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Kenet w 16.01.2022, 00:29:21 am
Świetny film. Mój żółw też jest obecnie na etapie hibernacji i kilka rzeczy robię inaczej od ciebie.
1. Kontroluję go częściej niż raz na miesiąc, co 5-7 dni go ważę i sprawdzam jak się miewa. Jakby coś się działo to zawsze łatwiej coś takiego wychwycić gdy częściej się go sprawdza.
2. Kenet zimuje już na samych liściach dębowych. Kiedyś miałem też ziemię ale często pleśniała więc ją wywaliłem a tak jest spokój.
3. Żółw nie powinien się wypróżniać już podczas zimowania. Ja swojego kładę spać jak mam 200% pewności że jest wyczyszczony.
4. Wybudzanie żółwia powinno odbywać się nagle, nie tak jak na jesień gdy stopniowo przyzwyczajamy go do hibernacji. W naturze następuje szybki boom wiosenny gdzie wszystko budzi się do życia i żółw nie ma czasu na powolne wybudzanie ;)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 16.01.2022, 01:44:19 am
Drogi Kenet, wybacz ale muszę troszeczkę sprostować
1. Według mnie tak częste kontrolowanie żółwia nie przyniesie korzyści a bardziej mu przeszkadzasz. Samo tygodniowe wietrzenie powoduje nagły wzrost temperatury. Co dopiero mówiąc o całym wyjmowaniu żółwia. Żółwie same czuja w jakim miejscu jest im najlepiej (dlatego zmieniają pozycje) wiec ponowne ich przestawianie to ponowne ich burzenie ,,instynktu” - jeśli mogę to tak nazwać. Jeżeli żółw jest zdrowy to na prawdę szanse ze wydarzy się coś złego są małe. Oczywiście jeśli również trzymasz się surowo tych 3 czynników. Wilgoci, temperatury i leczenia pasożytów.
2. Oczywiście nie powinnismy doprowadzić do pleśni w lodowce. Nie zapytałem Ciebie jaki masz gatunek żółwia. Jeśli chodzi o stepowe to słyszałem o hodowcach którzy trzymają żółwie na samych liściach ponieważ te potrzebują nieco suchszego zimowania niż greckie. Przy greckich natomiast uważam ze ziemia jest bardzo odpowiednia. Również w ziemi i pod liśćmi temperatura jest nieco wyższa co powoduje ze żółw ma większa możliwość prawidłowej ustalenia temperatury + co najważniejsze wchłanianie płynów co ratuje go przed odwodnieniem. Jeśli mogę Cię zapytać, jaki jest Twój spadek wagi w % ? Czy zimujesz już długo na liściach ? Ja z mojego doświadczenia, kiedyś zimując w suchym podłożu, żółw miał o wiele większy spadek wagi niż w kontrolowanej wilgotnej glebie. Jak to się ma u Ciebie ? Co do liści to polecam Ci spróbować liście Buka. One nie pleśnieją.
3. Istnieją dowody na to iż żółwie przed lub nawet w dzień zimowania spożywało pokarm w naturze. To powoduje im dostarczenie energii na to by wykopać odpowiednia norą do hibernacji. Na to potrzeba dużo energii. Oczywiście nie mówię iż głodówek nie należy robić. Należy, ale również trzeba pamiętać ze tzw czyszczenie żółwia w 100 % doprowadza do zaburzenia flory bakteryjnej w jelicie która jest bardzo potrzebna na start po hibernacji.
4. W naturze wiosna nie przychodzi boom. A przychodzi stopniowo. Nawet żółwie wychodząc z nor + licząc czas nagrzania się…. Trochę to zajmuje. Nagłe stwarzanie im ciepła może doprowadzić do szoku termicznego
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Kenet w 16.01.2022, 10:23:50 am
1. Korzyści mu nie przyniesie, ale może zapobiec tworzącym się szkodom np. dzięki temu, że często go kontrolowałem to odpowiednie wcześnie wykryłem pleśń i zapobiegłem temu aby się rozwinęła. Nawet nie chce myśleć co by było gdyby rozwijała się tam przez miesiąc. Kontrola przebiega szybko tak, że żółw nawet tego nie poczuje. W naturze temperatura jest elastyczna i się zmienia, więc nawet jeżeli na chwilę podskoczy do tych 8-9 stopni to z chwilę się ustabilizuje na 5 :)
2. Mam żółwia greckiego. Odwodnienie mu nie grozi bo jest dobrze nawodniony, przez codzienne kąpiele a ziemia ma tendencję do pleśnienia gdy obieg powietrza jest zamknięty, więc zdecydowałem się na liście i jak na razie wszystko przebiega bardzo dobrze. Utrata masy ciała jest najmniejsza od 3 lat(czyli od początku kiedy go zimuje), hibernacja trwa nie cały miesiąc a on nie stracił jeszcze 1%. Trzymam na liściach dębowych i problemu z pleśnią nie ma.
3. Czytałem wiele artykułów polskich i anglojęzycznych, czy tutaj na forum, że główną przyczyną śmierci żółwia podczas hibernacji jest zgnicie pokarmu w jelitach i tutaj diametralnie się z Tobą nie zgadzam i uważam ,że jest to fundamentalna kwestia w przygotowaniach do zimowania. Jak to wygląda u ciebie?
4. Nie chodzi mi o nagłe wybudzenie w kilka godzin, ale dni. Chodzi o to, że proces zasypianie żółwia trwa ponad miesiąc a wybudzania-kilka dni.
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: osobowy w 16.01.2022, 12:52:52 pm
1. Jasne, dlatego tez dobrze jest wyjaśnić sposób tej kontroli. Ja też sprawdzam co tydzień czy wszystko jest ok, lecz żółwia nie wyjmuje tak często. Może to również kwestia tego iż można nabrać trochę wprawy by do tej pleśni nie doprowadzić. O zimowaniu w samych liściach nie posiadam żadnej wiedzy. Ale jeśli uważasz że może to ma wiecej plusów dla ciebie to naprawdę super. O zbyt wilgotne podłoże bardzo łatwo. I tutaj w punkt, pleśń rozwija się głównie w stałych temperaturach i to jest właśnie mały minus lodówki. Moje żółwie jak na filmiku widziałeś również nie mają żadnej spadku wagi, a są w ziemi. I rozumiem Twoj niepokoj, ja również też najlepiej to zamontowałbym kamery w lodówce by je bardziej kontrolować. Też spędziłem kilka lat na eksperyntowaniu z ziemią i jestem do niej bardzo przekonany.
2 i 3. Oczywiście ta metoda była dość popularna kiedyś, stosunkowo od niedawna zaczęto zadawać pytania czy przy spadających temperaturach wkładanie żółwi do ciepłych kąpieli jest korzystne dla ich zdrowia.
Wolfgang Wegehaupt opisał w swoim atykule badawczym iż całkowite wypróżnienie nie jest konieczne, a bardziej stresujemy je tym + jak wyżej napisałem i te różnice temperatur + żółwie mimo wszystko potrzebują bakerii w florze bakteryjnej i jeśli natomiast zalega nadmiar kału, na pewno go wydalą.
Nigdy nie słyszałem o żadnych badaniach czy sekcjach zwłok robionych w polsce by wyciągnąć wniosek że to przez zalegający pokarm. Nie sądze że tak być nie może, niektórzy hodowcy trzymają żółwie na nieodpowiednich podłożach i zaczopowanie jelit następuje nie tylko podczas hibernacji.
Oczywiście to również kwestia tego gdzie trzymamy swoje żółwie, bo to jest chyba najważniejsze pytanie przed rozpoczęciem dyskusji. Jeśli trzymałbym żółwie w terrarium w domu, też kąpałbym je. Moje żółwie są całe late i jesień na zewnątrz. Mają dostęp do kąpieli i robią to wtedy kiedy mają ochote. Ja osobiście nie kąpie je na siłę przed zimowaniem. Wyjątkami są pobrania próbki kału czy też po odrobaczaniu. Z odpowiednimi warunkami żółwie wypróżniają sie same.
4. Co do wybudzania to tak, również kwestia tego gdzie żółwie żółwie lądują po hibernacji. Niektórzy swoje boksy z żółwiami wynoszą na zewnątrz i tam pozwalają żółwiom dojść do siebie a niektórzy używają terrariów przejściowych.
Chodziło mi tylko o to, by uświadomić kogoś kto to będzie czytać że nie wolno wyjąć żółwia z lodówki z temperatury 5 stopni i wstadzić go od razu pod lampę.
W takich przypadku o którym mówisz porównując czas przygotowawczy do wybudzenia, kompletnie się zgadzam. To jest boom

Żółwie to tak cudowny gatunek zwierząt, który jest dalej bardzo obserwowany i ciągle badany. Do tej pory nie mamy odpowiedzi na wszystkie pytania jak np. to że żółwie greckie budzą się przez podwyższenie temperatur a zakopują się tuż pod ziemią. Więc odczuwanie temperatur jest uzasadnione. Jak to może być ze stepowymi żółwiami, które kopią bardzo głębokie korytarze. A tam by ciepło dotarło potrzeba o wiele więcej czasu. Może to kwestia ciśnienia o której dalej nie mamy pojęcia jak działa na żółwie.
Dlatego super jest rozmawiać i wymieniać się wiedzą  :) :) :)
Tytuł: Odp: Maly zolw grecki
Wiadomość wysłana przez: Kenet w 16.01.2022, 14:50:26 pm
Mamy inne metody hibernacji żółwi i bardzo dobrze bo możemy się wymieniać spostrzeżeniami i uwagami co można ulepszyć a co wyeliminować. Oby obie metody były skuteczne a nasze żółwie wybudziły sie w zdrowiu na wiosnę.   :)