Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Maly zolw grecki

(1/13) > >>

osobowy:
Hey,
Jestem juz od jakiegos czasu posiadaczem zolwia zoltobrzuchego i postanowilem na zakup do mojego domu malutkiego zolwia Greckiego. Urodzony 25.07.2014. Przy urodzeniu wazyl 0,011 teraz wazy 0,019. Dostalem go na poczatku grudnia.

Sam zbudowalem dla niego terrarium od podstaw. 130 na 55, wysokosc 60 cm, oby do lata. A w lato cos nowego na balkonik i bedzie tez czas na powiekszenie terrarium.
2 lampy: 1) Arcadia 100W, D3 Basking Lamp - UVA; UVB; IR (wszystko w jednym) plus 2) UVB ReptiGlo 10.0
czy nie za duzo tego swiatla UVB?????
oczywiscie basenik, kilka kryjowek, dodatkowo malutkie naczynko na wode
wysialem na podlozu kokosowym wymieszanym z naturalna ziemia roslinki dla gadzinki, wiec to miejsce utrzymuje dosc wilgotnie ( przeczytalem ze dla malucha to dobre podloze) prosze o pomoc
od znajomego slyszalem tez by kore ze swery cieplej wywalic calkowicie i zastapic ziemia, chociaz moj zolw uwielbia przebywac na niej, tam tez spi i lubi sie zakopywac, ogolnie wiekszosc czasu tam spedza. nie wiem co mam robic
temperatura na czesci suchej 29-31, a wilgotnej 24-28. w nocy spada do 22-23

co do jedzenia: zakupilem susz, poniewaz nie mialem mozliwosci zebrania w lato
mniszek pospolity
babka lancetowata
ostropest plamisty
dziewanna
fiolek
cykoria podroznik
slonecznik
i wiele innych...
.... udalo mi sie przekonac jak na razie do jedzenia suchego mniszka pospolitego i fiolkow, do reszty jestem jeszcze w trakcie. probuje mieszac z zywymi roslinkami ktore mam i ktore widac na zdjeciu.
na razie podaje te roslinki ktore stoja na i w terrarium. wszystkie zakupilem w sklepie dla zolwia wiec na pewno wszystkie sa jadalne (widac je na zdjeciu)
jescze jak uda mi sie znajezc mniszka i czasami babke w parku wiec tez mu przynosze
dwa razy na tydzien posypuje mu sepia jedzonko, pomimo tego ma sepie w terrarium i zdazy sie ze przechodzac podgryzie ja, czy to tez nie za duzo?

doru:
Witaj na forum :)
Twój żółwik to straszne maleństwo, możesz wrzucić jego zdjęcia? Obserwuj jak się zachowuje, czy nie widać jakichś niepokojących objawów, grudzień nie jest dobrym momentem na zakup, a co za tym idzie - transport żółwia.

Terrarium jest duże i ładnie urządzone :) Co do UVB - nie mogę nigdzie znaleźć, jaki %UVB wytwarza żarówka Arcadia. Jednak przy takiej długości terrarium i rozmieszczeniu lamp na dwóch końcach wydaje mi się, że mu to nie zaszkodzi. Pamiętaj, że optymalna odległość świetlówek UVB to 30 cm od skorupy.
Temperatura w wilgotnej części jest za wysoka, 24 powinno być maksymalnie.

Jak gruba jest warstwa podłoża? Z korą bym uważała, może być zjadana co prowadzi do zaczopowania jelit, a dodatkowo wysuszona może pylić i podrażniać oczy. Lepsza na część suchą będzie ziemia z gliną + płaskie kamienie, a na część wilgotną darń lub również mieszanka ziemia-glina i jakieś roślinki. Część sucha może stanowić mniej niż teraz, wystarczy 1/3 terrarium. W ziemi też się będzie zakopywać, o to się nie martw :)

Jeśli chodzi o sepię, to raczej jej nie przedawkujesz ;) Wapń z sepii nie jest przyswajany w 100%, poza tym młode potrzebują go szczególnie do rozbudowy kośćca.

osobowy:
Dzieki za podpowiedz o odleglosci UVB, mialem za wysoko ok 38, teraz jest 30cm  ;)

O transporcie dobrze pomyslalem, w kartonowe pudeleczko ze steropianem wlozylem babcijny termofor owiniety w reczniczek.
Chociaz tez nie mialem za daleko bo w sadziednim miasteczku.

Dobre pytanie o %UVB, na pudelku nie moge nigdzie znalezc, jedyne co jest to: UV-B Intensity @30cm (µW/cm2) - 65. Nie rozumiem co to znaczy ;( Kupujac to lampe kierowalem sie na opakowaniu na ktorym sa zdjecia zwierzat dla ktorych ta lampa jest odpowienia. Jest tam kameleon, jaszczorki i zolw ladowy.

Zmniejszylem temperature w strefie wilgotnej teraz jest 22-25 ale kosztem  zwiekszenia w strefie cieplej, na kamieniu jest dokladnie 35,3, a reszta sfery cieplej to 30 -33. Czy teraz jest ok?

Warsta ma 9-10 cm. Postaram sie podloze wymienic. Gdzie moge dostac ta gline?

Powiekszylem strefe ciepla dlatego ze zolw na niej glownie przebywa. Do strefy chlodnej idzie tylko by zjesc, a jak zje to zaraz wraca do trefy cieplej. Jak robi spacerki (niezbyt dlugie) to tylko w strefie cieplej. Moze ziemia jest za wilgotna? Spryskuje rano no i w poludnie delikatnie. Ogolnie to wiekszoszosc czasu przesypia, rozumiem ze tak ma byc? Ma apetyt i swoje humorki. Kazdego dnia ma ochote na cos innego. Np jak wczoraj smakowala mu trzykrotka wiec dzis jej juz nie ruszy i musze zgadywac na co ma ochote. Oczywiscie jest mieszanka roznorodna z suszu ale z roslin zywch ( nie mam ich zbyt wiele) staram sie codziennie dawac inna ;)




Tupcio:
Gdzie kupiłeś te suszki ?  ;D

osobowy:
Mieszkam w Niemczech. Zamowilem je ze strony internetowej. Bardzo profesjonalna wysylka.

http://www.schildkroetenshop.de

Ps. Czy to prawda ze dla malych Zolwi Temperatura pod lampa powinna byc mniejsza niz norma. Ok 28??

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej