Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Młody żółwik grecki (karmienie, głodówka, temperatura na spacery)

(1/6) > >>

lechkasia:
Kupiłam już żółwikowi zestaw witamin i mikroelementów, będę mu podawać przez jakiś czas.
Z urozmaiconą dietą nie będzie problemu mam dostęp do różnej zieleninki i przestudiowałam twój artykuł o roślinach polnych:-)
1. Zastanawiam się czy powinnam dziełić listki ma mniejsze porcje, czy żólwik powinien sobie poradzić z całym liściem np. mlecza?
2. I jeszcze jedno pytanie: czy takie maleństwo można wypuszczać na trawkę, jak będzie cieplej, oczywiście pod nadzorem. Od jakiej tempratury?
3. Czy ktoś zna jakiegoś weterynarza, który się zna na żółwiach z Rzeszowa?

Bartek:
Z okolic \Rzeszowa niestety nie znam weta jak i w samym mieście też nie.
Z tymi witaminkami nie przesadź.
lepiej robić tak jak Beata napisała - dawać sepie a dietę uzupełniać roślinkami. Jak już witaminki to raz w miesiącu i to na czubek noża.
Nie można przesadzić.


--- Cytuj --- Czy podawać witaminy dla żółwia lądowego?     

Prawidłowo żywiony gad nie potrzebuje żadnych witamin. Nie podawajmy ich. Możemy całkowicie zniszczyć wątrobę oraz nerki żółwia przedawkowując witaminy. Podawajmy je tylko z uzasadnieniem dobrego lekarza weterynarii. Żółwiowi należy podawać systematycznie sepię. Jest to naturalne wapno, które trzemy na codzienny pokarm. Podajemy ją raz na 3-4 dni.
--- Koniec cytatu ---

Malucha jak najbardziej można a nawet powinno się wypuszczać bo to stymuluje jego prawidłowy wzrost.

taka odpowiedź z naszego FAQ powinna wystarczyć


--- Cytuj --- Czy można zrobić żółwiowi wybieg na dworze?     
 
Tak! Jak najbardziej ! Zrobienie wybiegu na działce czy w ogrodzie to dla żółwia doskonałe rozwiązanie na ciepłe dni. Pamiętajmy jednak, że żółwie lądowe to doskonałe kopacze. Wybieg musi być bezpieczny, i solidnie skonstruowany. Powinien mieć zabezpieczone dno przed przekopaniem się żółwia poza wolierę. Gada wynosimy na dwór, kiedy temp. przekroczy 20 stopni. Gdy brak nam możliwości na wybieg, spacery też nie szkodzą. Ale UWAŻAJMY NA UCIECZKĘ ŻÓŁWIA! Porządny, mądrze zrobiony wybieg zaoszczędzi nam przykrości związanych ze stratą żółwia.
Można pamiętać również o zabezpieczeniu żółwia od góry przed innymi zwierzętami typu pies czy kot jeśli zachodzi taka potrzeba
--- Koniec cytatu ---

A co do dzielenia listków to możesz dawać większe, żółw sobie poradzi, najwyżej gdy naprawdę są duże to po prostu na pół je przedziel.

lechkasia:
Dziękuję za wszystkie rady, wezmę je pod uwagę...

lechkasia:
Witam,
żółwik ma się bardzo dobrze, ma duży apetyt, dostaje różne zieleninki z łąki, co drugi dzień dodaję mu troszkę sepi do jedzonka. Czy kiełki rzeżuchy wyhodowane w domu są dobre dla żółwi???

Czy ktoś wie kiedy znika oznaczenie żółwika na kaparaksie, mój ma cyfry napisane czymś białym???
A może to trzeba czymś zmyć?

filipp_86:
Nie musisz niczym zmywać tych cyfr, samo zejdzie jak żółwik troche podrośnie i się poociera o wystrój terra;)
wiesz co to że żółwik bardzo duzy apetyt to ja bym aż tak zadowolony nie był. Może źle to brzmi ale jak bedzie jadł cały czas duzo to poprostu będzie strasznie szybko rósł, co nie jest wskazane. Ograniczaj mu jedzenie, głodówka 1 dzień w tygodniu jak na tym etapie nic mu złego nie zrobi.
Co do rzezuchy to rzeżuche łąkowa można podawać, ale czy ta do siania to łąkowa to wątpie:/
Jest tu na forum artykuł o roślinkach jadalnych i trujących
http://www.zolw.info/zywienie/index.php
polecam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej