Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 04:24:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Młodziutki żółw grecki - problem z terrarium  (Przeczytany 4082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline palobo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Młodziutki żółw grecki - problem z terrarium
« dnia: 29.07.2017, 00:10:00 am »
Witajcie,
jestem nowym użytkownikiem forum, jednak od dłuższego przeglądałem je nie będąc niezarejestrowanym.
Od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem 10-miesięcznego żółwia greckiego, jednak mam pewien problem:
Wraz z żółwiem zamówiłem u sprzedawcy terrarium, niestety dopiero po odebraniu zacząłem zastanawiać się czy aby na pewno wszystko jest takie jak być powinno.
Znajdują się w nim dwie żarówki - jedna halogenowa DR 20W GU10 230V (rzekomo miała być grzewcza) oraz świetlówka UVB EXO TERRA REPTI-GLO 10.0 T8 60CM. Jako główne źródło ogrzewania - wyspa grzewcza. Z informacji które przeczytałem wnioskuje, że wyspa grzewcza w przypadku żółwi jest średnim pomysłem, w związku z czym nie będę jej włączał.
Mam natomiast pytanie w jaki sposób to zrekompensować? Zastąpić żarówkę halogenową lampą grzewczą? Gwint w którym jest żarówka znajduje się 15 cm nad kamieniem, nie wiem w jaki sposób to rozwiązać, ponieważ wszelkie informacje które na ten temat znalazłem sugerują odległość w okolicy 30cm..
Jest jeszcze opcja kupna zewnętrznej lampy na klips, doczepienia jej do terrarium i tam zamontowanie żarówki grzewczej. Czy coś takiego zdałoby egzamin?
Samo terrarium jest szklane, półotwarte.
Z góry wielkie dzięki za pomoc!
« Ostatnia zmiana: 29.07.2017, 00:12:46 am wysłana przez palobo »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Młodziutki żółw grecki - problem z terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 29.07.2017, 08:33:33 am »
pokaż fotki

Offline palobo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Młodziutki żółw grecki - problem z terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2017, 11:03:27 am »









Niestety termometr z higrometrem dotrze dopiero po weekendzie, w związku z czym nie jestem w stanie określić dokładnej temperatury, natomiast "na oko" 35-40 stopni z samego halogenu to to nie jest  :(

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Młodziutki żółw grecki - problem z terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 29.07.2017, 19:02:49 pm »
Jakie sa wymiary tego terra? Na oko jest za male, poza tym jest szklane, nie nadaje sie dla zolwia ladowego. Jak grzewcza bedzie tak nisko nad nim to spalisz zolwia z kolei halogenem sie nie nagrzeje. Niestety do wymiany. Kup plyty OSB i skrec sam skrzynie dla niego. Nie musi byc zamknieta od gory, wtedy mozesz regulowac wysokosc lamp. Poza tym najlepsza opcja dla zolwia na lato to wybieg zewnetrzny.

Offline palobo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Młodziutki żółw grecki - problem z terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 29.07.2017, 20:01:34 pm »
Na oko jest za male, poza tym jest szklane, nie nadaje sie dla zolwia ladowego.

Żółw ma 7cm, terrarium ma 100x50x40, więc według wzorów które znalazłem (8xdługość = 56 na 4x długość = 28) chyba póki co starczy. Jak podrośnie, oczywiście wymienię, póki co nie mam zamiaru.
Poza tym, dlaczego szklane jest złe? Jest półotwarte, ma cyrkulacje powietrza i w odróżnieniu do drewnianych nie będzie nasiąkać wilgocią.

Jak grzewcza bedzie tak nisko nad nim to spalisz zolwia z kolei halogenem sie nie nagrzeje.

Stąd pytanie o to czy zda egzamin przymocowanie lampki na klips z wkręconą żarówką lustrzaną.

Poza tym najlepsza opcja dla zolwia na lato to wybieg zewnetrzny.

Mieszkam w bloku, będzie miał wybieg na balkonie, jednak w tym roku z racji prac ociepleniowych nie ma takiej możliwości.