Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 03:28:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nie wiem czy to normalne, pomocy...  (Przeczytany 1387 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kajapiechocka1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Nie wiem czy to normalne, pomocy...
« dnia: 05.06.2020, 11:09:40 am »
Posiadam żółwia lądowego greckiego (on ma około rok), od miesiąca. Nie miałam lampy grzewczej i UVB. Dopiero teraz je zamówiłam.
Mój żółw w pierwszych tygodniach zachowywał się dość naturalnie. Wszystko było dobrze, ruszał się miał apetyt itd.
Ostatnio zauważyłam, że mało je i o wiele mniej się rusza. Od dwóch dni ma często zamknięte oczy i kiedy wkładam go do ciepłej wody je otwiera. Kiedy wraca do terrarium znów je zamyka ;/. Reaguje na lekkie pukanie w szybę terrarium, i kiedy widzi np. mnie lub innych członków rodziny, również otwiera oczy. Nie wiem czy to też, nie przez to że podłoże zaczyna pylić. Wymieniam je co około 2 tygodnie, Jest to coś w stylu miękkich zrębków kokosowych. Choć to, że brakuje mu apetytu i mniej się rusza mnie niepokoi. Wydaje mi się, że to przez brak lamp. Czy kiedy będę miała lampy (Pewnie w przyszłym tygodniu), to czy może wszystko wrócić do normy? Ma też lekko zamglone oczy, ale nie bardzo. Ze skorupą wszystko jest okej.
To przez brak lamp czy może są jakieś inne możliwe powody?
Z góry dziękuję   ;)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Nie wiem czy to normalne, pomocy...
« Odpowiedź #1 dnia: 05.06.2020, 19:05:18 pm »
Pierwsze pytanie i najważniejsze?
Czy byłaś już z żółwiem u weterynarza?
A jeśli tak to czy miał robione badania kału?

Poproszę także fotki pupila ze zbliżeniami na oczy.

Bo wiesz może taka ospałość oznaczać poważne zarobaczenie pupila. A że wcześniej dobrze się odżywiał sprawiło że pasożyty dobrze się rozmnożyły i teraz stanowią problem.

Podłoże absolutnie do wyrzucenia natychmiast.
Dobrym podłożem będzie ziemia bio do ziół czy warzyw albo taka o jaką pytał już jeden z użytkowników w tym temacie https://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/ziemia-ekologiczna/?topicseen
Do tego należy dodać gliny wiążącej wędkarskiej i piasku żółtego.
W sumie bardzo dobrymi proporcjami są 10:2:1 (ziemia:glina:piasek). Ilości gliny można zwiększyć lub zmniejszyć postępując doświadczalnie przy mieszaniu podłoża.
W terrarium należy takie podłoże solidnie ubić.
Przy sprzątaniu resztek pokarmu i odchodów podłoże można zmieniać raz cna 4-6 miesięcy.
No i koniecznie podłoże musisz regularnie zraszać/podlewać by było lekko wilgotne.

Offline kajapiechocka1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Nie wiem czy to normalne, pomocy...
« Odpowiedź #2 dnia: 05.06.2020, 20:43:17 pm »
Nie, nie byłam jeszcze u weterynarza, lecz mam zamiar iść w najbliższym tygodniu. Podłoże niezwłocznie wymieniłam. Niestety nie posiadam glinki, dlatego na razie połączyłam ziemię bio i piasek, w propotcjach 10;2 .  W przyszłym tygodniu dojdzie lampa metahalogenowa oraz będziemy  pojadać o wiele większe terrarium. Już teraz zauważyłam zmiany w zachowaniu żółwia. Jest bardziej aktywny, żwawiej się porusza, oraz ma bardziej otwarte oczy. To pewnie przez poznawanie nowego otoczenia, ponieważ również inaczej niż zwykle położyłam dekoracje. Teraz ma o wiele więcej miejsca. Kiedy będę miała większe terrarium, postaram się kupić glinkę, i dodać ją do podłoża. Bardzo dziękuję za radę. Zdjęcie oczu przesyłam.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Nie wiem czy to normalne, pomocy...
« Odpowiedź #3 dnia: 05.06.2020, 21:02:47 pm »
Idź jutro do wędkarskiego i kup paczkę gliny wiążącej która kosztuje coś ok 8 zł za 2 kg.
Zmieszaj i żółwiowi o wiele łatwiej będzie się poruszać na zwięzłym podłożu.

Offline kajapiechocka1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Nie wiem czy to normalne, pomocy...
« Odpowiedź #4 dnia: 05.06.2020, 22:03:17 pm »
okeej, postaram się :)Jeszcze raz dzięki za radę