Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:52:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nie wyglad terrarium a odpowiednie warunki!  (Przeczytany 10832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Nie wyglad terrarium a odpowiednie warunki!
« dnia: 20.05.2021, 21:57:48 pm »
Po przegladaniu niektorych postów przypomniał mi się jeden hodowca, który odkrył ze wilgotność ma ogromne znaczenie przy młodych żółwiach, a my często o tym zapominamy

Zdrowo rosnące żółwie są chyba najważniejszym celem każdego odpowiedzialnego hodowcy. Więc...  :)
Aby utrzymać swoje pisklęta w odpowiedni dla gatunku i naturalny sposób, zawsze warto wcześniej dowiedzieć się, jak pisklęta i młode zwierzęta żyją w swoich siedliskach.

Przez kilka pierwszych miesięcy życia, młode żółwie unikają otwartych terenów i przebywają w krzakach obrośniętych trawami, korzeniami, mchu. Po prostu w gąszu roślin. Żyją razem w małych grupach, kiedy to dorośli to przeważnie samotne zwierzęta. To chroni je przed utratą wilgoci, silnym nasłonecznieniem, jak również przed drapieżnikami. Zwierzęta wydają się tylko jeść przez krótki czas w temperaturze okolo 28 °C. Rzadko wystawiają się na bezpośrednie działanie słońca. Ważniejszą zaletą jest jednak to, że w tym podszycie roślin, wiosną i jesienią zawsze panuje ciepły i wilgotny mikroklimat spowodowany deszczami. Latem wiele roślin więdnie, ale z powodu dużego gradientu temperatury w dzień i w nocy tworzy się rosa, która czasami powoduje, że rano jest bardzo wilgotno. Poranne słońce wysusza trawę, a wilgotność wzrasta do ponad 70 procent. Dzięki tej wysokiej wilgotności zwierzęta rosną zdrowe i mają gładką skorupę.

Wnioski:
Czego potrzebują maluchy: ciepła, wilgoci, ochrony, trochę słońca, dużo cienia, roślin pastewnych

1. Ciepło i słonce- lampa grzewcza i np. budowa szklarni na zewnatrz z przeszkleniem Alltop ktora przepuszcza promienie UV potrzebne do syntezy witaminy D3
badz przenosne pomieszczenie ktore mozna przeniesc na słonce, w cien, do szklarni, badz domu jesli to konieczne bez zmiany srodowiska przez zwierzeta
(rowniez kolor ma znaczenie.. białe lub przezroczyste ściany zachęcają małe żółwie do pełzania po nich godzinami. Może pamiętają, jak zostawili skorupkę? Kto wie ... Czarna skrzynka za bardzo się nagrzewa na słońcu. Więc odcień o średniej jasności.
Chociaż pisklęta przez większość dnia żyją w ukryciu, „taras słoneczny” jest ważny, aby zwierzęta miały możliwość wyschnięcia i wygrzewania się na słońcu w ciągu dnia. W ten sposób na skorupce nie osiadają żadne grzyby ani bakterie, które lubią wilgoć.
2. Ochrona - oferować jak najwiecej kryjówek ze wzgledu na niaską maske ciała, zwierzęta szybko sie przegrzewają przez co mogą umrzeć z powodu przegrzania
3. Odpowiedni pokarm - najlepiej zioła łąkowe (przyklad kilku z nich-  https://www.youtube.com/watch?v=FjIe2Lz6sQ4  )  również szkody wyrządzone w młodym wieku nieodpowiednia dieta są nieodwracalne i widoczne do końca życia
4. Wilgotnosc- spryskiwanie poranne i dobrym pomysłem jest również włozenie dodatkowej mokrej szmaty ktorą mozemy prać w razie potrzeby (jako dodatkowe podloze gdzie żółw może chodzić po niej)

Za przyklad chciałbym pokazać wam zdjęcia różych podłoży i zółwi ktore się na nich wychowały
zdjęcia wziąłem od jednego hodowcy który przez lata zajmuje się inkubacją żółwi
błędy jakie popełniał kiedyś doprowadziły do tego że teraz można dzielić się tą wiedzą, stąd też ten post  :)

Również po jego doświadczeniach, podłoże Floraton nie zdało egzaminu

Przykład super terarium-
Na przedostatnim zdjęciu używa się przygotowanej sadzarki z roślinami paszowymi. (Tutaj np. Mniszek lekarski, babka lancetowata itp.....). Można je wymieniać na nowy a stary pojemnik pozostawić by roślny mogły znów urosnąć. Przestrzenie pomiędzy nimi, wypełnia się mchem. Później wzmieniać go co 2-3 tygodnie. Umieszcza się w nim doniczkę z większą liczbą roślin, w tym przypadku jest to smużyna płożąca. Na misecze kladziemy mokrą szmatke . Oczywiście nie zapomnijmy o siatce na górze jeśli wystawiamy na balkon, taras czy do ogródka by żadnen drapieżnić nie skrzywdził naszych żółwi

Stosunkowo niewielka powierzchnia zajmowana przez pudełko może Cię zaskoczyć. Z jego doświadczenia wynika, że ​​nie tyle podstawa, ile głębokość podłoża decyduje o tym, aby zwierzęta czuły się komfortowo.

Oczywiście w przyszłości powiększamy ~~ zeby nie było  ;D ;D ale nie miejmy parcia na to by dla maluchów budować ogromne terraria które nie zdają egzaminów i nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej wilgotności czy wynieść na naturalne słońce które jest bardzo ważne
 :)


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Nie wyglad terrarium a odpowiednie warunki!
« Odpowiedź #1 dnia: 21.05.2021, 00:49:42 am »
Świetny post wyjaśniający tak istotną funkcję wilgotności w życiu żółwich maluchów. Brawo!
Na pewno przyda się wielu początkującym właścicielom i hodowcom tych gadów.

Offline Joanna.

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Nie wyglad terrarium a odpowiednie warunki!
« Odpowiedź #2 dnia: 04.07.2022, 13:21:59 pm »
Cześć ;) Mam pytanie... Otrzymałam żółwia z trzeciej ręki, a właściwie to go przygarnęłam, bo obecny właściciel, nie mógł się nim dalej zajmować. Do tej pory żółw biegał (tj. przez ponad trzydzieści lat) w domu po podłodze i tak też go przyjęłam... Chciałabym jednak porządnie się nim zająć i zapewnić mu porządne warunki bytowe. Chciałabym mu zorganizować terrarium. Jeszcze nie wiem, czy sama z narzeczonym będę coś budować, czy kupimy gotowca (ceny terrariów trochę mnie przeraziły). Na co wrócić uwagę przy budowie/ zakupie terrarium - poza kwestiami wymienionymi powyżej? Chodzi mi (np.) o otwory wentylacyjne, poidełka itd. Jakich producentów gotowych terrariów polecacie?