Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:07:07 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Notatka dla początkujących  (Przeczytany 55459 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Notatka dla początkujących
« dnia: 27.10.2007, 13:39:21 pm »
To jest notatka dla Kuby, który rozdawałby takie ulotki ludziom, którzy będą kupować u niego żółwie. Zgadzacie się na taką treść?


PODSTAWOWE INFORMACJE O PIELĘGNACJI ŻÓŁWIA GRECKIEGO I STEPOWEGO


ŻYWIENIE: Żółwie lądowe są wyłącznie roślinożerne. Największym błędem jest podawanie im pokarmów wysokobiałkowych jak: jajka, mięso, ser. Nie powinny jeść także warzyw (np. pomidor, sałata) i owoców. Organizm żółwia nie jest przystosowany do trawienia i przyswajania tego typu pokarmów. Prawidłowa dieta żółwia to tzw. "zielska dieta", czyli rośliny łąkowe, m.in.: mlecz, koniczyna, babka, pokrzywa, podagrycznik, lucerna, niezapominajka, melisa, fiołek. To oczywiście tylko niektóre polne przysmaki żółwi. Zamiast zastanawiać się, co dać dzisiaj żółwiowi na obiad, wystarczy wracając ze szkoły lub z pracy zerwać po drodze mleczyka lub babkę, a nasz żółwik będzie zadowolony. Pokarm powinien być zawsze dokładnie umyty i osuszony.

TERRARIUM: Terrarium to prawdziwy dom żółwia! Błędem i ogromną nieodpowiedzialnością właściciela jest trzymanie żółwia na podłodze. Jest to dla gada nienaturalne i bardzo szkodliwe. Trzymanie żółwia na podłodze prowadzi do zwyrodnienia stawów i innych groźnych chorób.
Jak powinno wyglądać mieszkanie żółwia? Powinno być wykonane z naturalnych składników, bardzo dobrze sprawdzają się tu płyty OSB. Wnętrze powinno być wyposażone w świetlówkę UVB, żarówkę do wygrzewania się, odpowiednie podłoże (najlepiej zwykła ziemia bez nawozów), naczynie ze świeżą wodą, kryjówkę oraz elementy dodatkowe jak kamienie, kwiaty, konary. Wszystko po to, aby żółwik czuł się naturalnie.

WILGOTNOŚĆ I TEMPERATURA: Każdy żółw powinien mieć w swoim terrarium odpowiednią wilgotność i temperaturę. Aby mu to zapewnić należy zaopatrzyć terrarium w termometr i higrometr. Terrarium powinno być podzielone na dwie strefy: chłodniejszą i cieplejszą. W strefie cieplejszej powinno być ponad 30 stopni, natomiast w chłodniejszej ok. 25-28 dla żółwi greckich (dla stepowych 20-25).
Jak to uzyskać? To proste! Żarówkę do wygrzewania się nie umieszczamy na środku, lecz po jednej stronie terrarium, tak aby po drugiej stronie było trochę chłodniej. Wilgotność mierzymy higrometrem. Prawidłowa wilgotność dla żółwi greckich nie powinna spaść poniżej 55%, gdy jest za niska spryskujemy terrarium wodą. Profilaktycznie można pryskać terrarium także raz dziennie.

WYBIEG: Zanim kupimy żółwia powinniśmy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu wybieg ogrodowy w sezonie. Jeśli nie – przemyślmy jego zakup jeszcze raz! Jest to dla żółwia bardzo ważna sprawa. Żółw, który spędza okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni na wybiegu, jest w dobrej formie, ma świetną kondycję i spędza czas w naturalnym środowisku, a to ma ogromny wpływ na jego żółwiowe samopoczucie. Jeżeli mamy możliwość zrobienia żółwiowi wybiegu, musimy odpowiednio go zabezpieczyć przed: ucieczką żółwia, kradzieżą żółwia oraz przed innymi zwierzętami.

ZIMOWANIE: To bardzo ważny element w życiu żółwia. W naturalnym środowisku żółwie zimują co rok, tzn. hibernują, zapadają w sen. Oczywistym jest, że nie będziemy zimować żółwia jeżeli nie mamy o tym zielonego pojęcia. Jednak dla dobra gada należy się z tym zaznajomić i podjąć się zimowania.   

CHOROBY ŻÓŁWI: Na początku należy zaznaczyć, że po żółwiu bardzo często nie widać, że jest chory! Żółw to zwierzę, które cierpi w ciszy i samotności. Niedoświadczony posiadacz żółwia często o tym nie wie! Najbardziej nieodpowiedzialnym zachowaniem właściciela jest stwierdzenie: „mój żółw żyje na podłodze i nic mu nie jest”, „mój żółw je sałatę i chodzi po piasku, i nic mu nie jest” pamiętajmy, że nic mu nie jest – ale do czasu! Najczęstsze choroby żółwi:
Przeziębienie i zapalenie płuc: Chyba najczęściej spotykane, spowodowane złymi warunkami hodowlanymi. Jeżeli nasz żółw ma katar, jego oddech jest świszczący, należy zwiększyć temperaturę i trzymać żółwia w cieple (ok. 30 stopni), a także robić ciepłe kąpiele bez wyjmowania z terrarium. Jeżeli to nie pomaga, należy podejrzewać zapalenie płuc i zgłosić się do dobrego weterynarza w celu dobrania antybiotyku.
Krzywica: Objawia się zmiękczeniem pancerza, spowodowana jest brakiem dostępu do promieni UVB. Dlatego każdy żółw powinien mieć w swoim terrarium świetlówkę wydzielającą takie promieniowanie oraz możliwość przebywania na słońcu na wybiegu w sezonie!
Piramidalny wzrost tarczek: Często można spotkać żółwie, których pancerze przypominają wielbłądzie garby. Spowodowane to jest zbyt niską wilgotnością w terrarium i przede wszystkim nieodpowiednią wysokobiałkową dietą! Dlatego nie podajemy żółwiowi pokarmów zawierających białko ani warzyw i owoców, karmimy żółwia tylko zieleniną!
Można wymieniać wiele innych chorób, natomiast dla początkującego hodowcy najważniejsze powinno być zadbanie o odpowiednią ”zielską dietę”, UVB oraz prawidłowe warunki terraryjne. Początkujący hodowca powinien zwracać szczególną uwagę na zachowanie swojego gada oraz jego wydaliny. Kupka żółwia powinna być ciemna i zwarta, nie rzadka.

KILKA ELEMENTÓW PIELEGNACJI:
Kąpiele – od czasu do czasu możemy żółwia kapać w cieplej (letniej) wodzie, wspomaga to wypróżnienie. Możemy także dodawać do kąpieli herbatki rumianku czy szałwii (choć nie za często), które działają odkażająco i bakteriobójczo.
Pazurki i dzióbek – należy pilnować aby nie dochodziło do przerostu dzioba i pazurów. Jeżeli jesteśmy niedoświadczeni w hodowli gadów, należy na „przycięcie” udać się do dobrego weterynarza.
Spacery na słoneczku – to niezbędny element życia naszego gada, jeżeli chcemy jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY!
Piasek w terrarium: jest to niedopuszczalne, może doprowadzić do zaczopowania jelit gada, a w rezultacie nawet do śmierci.
Żywienie sałatą: sałata zawiera szczawiany, które są bardzo szkodliwe dla naszego żółwia, prowadząc do wielu chorób.
Brak promieniowania UVB: wielu właścicieli zapomina o świetlówce wydzielającej promieniowanie UVB niezbędne dla prawidłowego rozwoju naszego żółwia.
Smarowanie skorupy żółwia: należy pamiętać, że zdrowej skorupy nie smaruje się żadnymi olejkami, maściami ani kremami. Takie niepotrzebne natłuszczanie skorupy prowadzi jedynie do gromadzenia się bakterii na pancerzu naszego gada.
Podawanie witamin: jeżeli żółw jest zdrowy, nie podajemy mu żadnych witamin. Zróżnicowana „zielska dieta” dostarcza naszemu pupilowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Wszystkie niezbędne informacje na temat hodowli żółwi znajdą Państwo na stronie internetowej  www.żółw-info/
Z pozdrowieniami
Zespół żółw-info




edycja: przed przyklejeniem tematu notatkę uzupełniono o kilka informacji oraz różnice między stepowymi a greckimi
« Ostatnia zmiana: 16.01.2012, 14:42:02 pm wysłana przez semiramida »
TUPTUŚ

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #1 dnia: 27.10.2007, 22:04:00 pm »
no to co widze to PIEKNA ROBOTA:) :o
brawo brawo brawo:)wg. mnie rewelacyjne,bo sa zawarte naistotniejsze informacje.mam malutenka uwage(bardziej kosmetyczna),a mianowicie,brakuje moim zdaniem informacji na "odpowiedz klienta" ze "moj zolw lubi salate,i co jak niebedzie chcial jesc zielska....."?(ja opdowiadam ze musi przeglodzic zolwia i dawac zielsko az wkoncu sam z glodu zje....i ze nic sie neistanie jak przez kilka dni bedzie glodowal...-takie moje zdanie ;)
jesli moge to biore to do siebie i drukuje,chyba ze ktos chce cos dodac...to poczekam do poniedzialku:)
p.s WIELKI SZACUNECZEK AGNIESZKO:)DZIEKI WIELKIEEEEE!!!:)
« Ostatnia zmiana: 27.10.2007, 22:10:20 pm wysłana przez kuba »

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #2 dnia: 27.10.2007, 22:16:41 pm »
sorry za odkopy ale po prawię miesiącu przerwy bez internetu wracam do gry.

ja jestem za taką notatką

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #3 dnia: 28.10.2007, 07:39:00 am »
Bardzo sensownie napisane! Kawał dobrej roboty. Myślę, że może warto by pójść do zoologów w naszych miastach, i popytać, czy sprzedawca nie zgodziłby się na dodawanie takich "ulotek" do sprzedawanych żółwi.

Inną sprawą jest fakt, iż w CITESACH czy innym dokumencie otrzymywanym powinien być zapis na temat jego prawidłowej hodowli. ( Taki przepis jest).
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #4 dnia: 28.10.2007, 07:53:46 am »
Cieszę się, że się notatka podoba. Kuba! Poprawię jeszcze literówki i dopiszę coś więcej o sałacie i o tym gdy żółw nie chce jeść i jeśli do jutra nikt nie wyrazi sprzeciwu na taką notatkę dodawaną do kupowanego żółwia to jutro wysyłam Ci ją na maila.
TUPTUŚ

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #5 dnia: 28.10.2007, 13:59:43 pm »
Brawa dla Agnieszki, świetna robota :).

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #6 dnia: 28.10.2007, 21:15:59 pm »
okej ;)

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #7 dnia: 28.10.2007, 21:37:14 pm »
A jak chcecie drukować te ulotki na zwykłym papierze czy tym takim śliskim?

Mam nadzieję, że się choć część sprzedawców zgodzi, to by była taka żółwiowa wyprawka.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #8 dnia: 28.10.2007, 21:48:48 pm »
No u Kuby w sklepie napewno będą rozdawane.
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #9 dnia: 29.10.2007, 12:37:00 pm »
Kuba napisz mi coś na maila bo nie mogę znaleźć Twojegp adresu.
TUPTUŚ

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #10 dnia: 29.10.2007, 22:11:38 pm »
tak sobie pomyslalem w nawiazaniu do informacji itd.....,ze bardzo sensowny jest ten temat dotyczacy "stowarzyszenia zolwiowego" cos na wzor salamandry (choc to bardzo malo wykonalne)ale chodzi o jednostke prawna ze jest takie stowarzyszenie zarejestrowane i wogole....bo wtedy inaczej to "dziala na zwyklych ludzi"takie jest moje zdanie,chcoiazby widze po swoim miejscu pracy,ze takie stowarszyszenie gdyby przyszlo do takiego sklepu zobaczylo co i jak wskazalo wady,to inaczej by "kierownik sklepu" reagowal niz na "zwyklego klienta zwracajacego uwage"(pragne zaznaczyc ze u mnie nie bylo takich osob w pracy:))ale wiem ze jak sie poakze "papier" to inaczej czlowiek rozmawia,i tu np. jest chwyt na sklepy zoologiczne...bo nieoszukujmy sie ,zostawiajac takie ulotki napsiane przez takie "stowarszyenie" jest to bardziej wiarygodne niz przez zwyklego smiertelnika ktory mogl sam takie cos napsiac na kolanie....jednoczesnie bedacy mini reklama dla tego forum:)
pozdrawiam
p.s to taki moj szkic pomyslowy:)

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #11 dnia: 30.10.2007, 08:38:12 am »
no ja proponowałem założyć taki klub, ale stowarzyszenie to już bardziej zaawansowana forma.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #12 dnia: 30.10.2007, 08:53:57 am »
Dobrze by było gdyby na notatce którą zrobiłam było jakieś nasze logo, ale my nie mamy logo. :'(
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #13 dnia: 30.10.2007, 08:56:59 am »
Kurcze Kuba! Znowu mam jakieś problem z pocztą! Jak na złość. Notatka jest juz od wczoraj w skrzynce nadawczej ale na serwerze mam jakiś problem.
TUPTUŚ

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Notatka dla początkujących
« Odpowiedź #14 dnia: 30.10.2007, 10:40:14 am »
no ja proponowałem założyć taki klub, ale stowarzyszenie to już bardziej zaawansowana forma.

jestem członkiem założycielem pewnego stowarzyszenia, uwierzcie mi założenie tego to droga przez mękę i nie sądzę, żeby było to realne w przypadku naszej grupy rozsianej jakby nie było po kraju
may you always hear the whisper of wings