Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Pierwsze kroki => Wątek zaczęty przez: Agnieszka w 27.10.2007, 13:39:21 pm

Tytuł: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 27.10.2007, 13:39:21 pm
To jest notatka dla Kuby, który rozdawałby takie ulotki ludziom, którzy będą kupować u niego żółwie. Zgadzacie się na taką treść?


PODSTAWOWE INFORMACJE O PIELĘGNACJI ŻÓŁWIA GRECKIEGO I STEPOWEGO


ŻYWIENIE: Żółwie lądowe są wyłącznie roślinożerne. Największym błędem jest podawanie im pokarmów wysokobiałkowych jak: jajka, mięso, ser. Nie powinny jeść także warzyw (np. pomidor, sałata) i owoców. Organizm żółwia nie jest przystosowany do trawienia i przyswajania tego typu pokarmów. Prawidłowa dieta żółwia to tzw. "zielska dieta", czyli rośliny łąkowe, m.in.: mlecz, koniczyna, babka, pokrzywa, podagrycznik, lucerna, niezapominajka, melisa, fiołek. To oczywiście tylko niektóre polne przysmaki żółwi. Zamiast zastanawiać się, co dać dzisiaj żółwiowi na obiad, wystarczy wracając ze szkoły lub z pracy zerwać po drodze mleczyka lub babkę, a nasz żółwik będzie zadowolony. Pokarm powinien być zawsze dokładnie umyty i osuszony.

TERRARIUM: Terrarium to prawdziwy dom żółwia! Błędem i ogromną nieodpowiedzialnością właściciela jest trzymanie żółwia na podłodze. Jest to dla gada nienaturalne i bardzo szkodliwe. Trzymanie żółwia na podłodze prowadzi do zwyrodnienia stawów i innych groźnych chorób.
Jak powinno wyglądać mieszkanie żółwia? Powinno być wykonane z naturalnych składników, bardzo dobrze sprawdzają się tu płyty OSB. Wnętrze powinno być wyposażone w świetlówkę UVB, żarówkę do wygrzewania się, odpowiednie podłoże (najlepiej zwykła ziemia bez nawozów), naczynie ze świeżą wodą, kryjówkę oraz elementy dodatkowe jak kamienie, kwiaty, konary. Wszystko po to, aby żółwik czuł się naturalnie.

WILGOTNOŚĆ I TEMPERATURA: Każdy żółw powinien mieć w swoim terrarium odpowiednią wilgotność i temperaturę. Aby mu to zapewnić należy zaopatrzyć terrarium w termometr i higrometr. Terrarium powinno być podzielone na dwie strefy: chłodniejszą i cieplejszą. W strefie cieplejszej powinno być ponad 30 stopni, natomiast w chłodniejszej ok. 25-28 dla żółwi greckich (dla stepowych 20-25).
Jak to uzyskać? To proste! Żarówkę do wygrzewania się nie umieszczamy na środku, lecz po jednej stronie terrarium, tak aby po drugiej stronie było trochę chłodniej. Wilgotność mierzymy higrometrem. Prawidłowa wilgotność dla żółwi greckich nie powinna spaść poniżej 55%, gdy jest za niska spryskujemy terrarium wodą. Profilaktycznie można pryskać terrarium także raz dziennie.

WYBIEG: Zanim kupimy żółwia powinniśmy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu wybieg ogrodowy w sezonie. Jeśli nie – przemyślmy jego zakup jeszcze raz! Jest to dla żółwia bardzo ważna sprawa. Żółw, który spędza okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni na wybiegu, jest w dobrej formie, ma świetną kondycję i spędza czas w naturalnym środowisku, a to ma ogromny wpływ na jego żółwiowe samopoczucie. Jeżeli mamy możliwość zrobienia żółwiowi wybiegu, musimy odpowiednio go zabezpieczyć przed: ucieczką żółwia, kradzieżą żółwia oraz przed innymi zwierzętami.

ZIMOWANIE: To bardzo ważny element w życiu żółwia. W naturalnym środowisku żółwie zimują co rok, tzn. hibernują, zapadają w sen. Oczywistym jest, że nie będziemy zimować żółwia jeżeli nie mamy o tym zielonego pojęcia. Jednak dla dobra gada należy się z tym zaznajomić i podjąć się zimowania.   

CHOROBY ŻÓŁWI: Na początku należy zaznaczyć, że po żółwiu bardzo często nie widać, że jest chory! Żółw to zwierzę, które cierpi w ciszy i samotności. Niedoświadczony posiadacz żółwia często o tym nie wie! Najbardziej nieodpowiedzialnym zachowaniem właściciela jest stwierdzenie: „mój żółw żyje na podłodze i nic mu nie jest”, „mój żółw je sałatę i chodzi po piasku, i nic mu nie jest” pamiętajmy, że nic mu nie jest – ale do czasu! Najczęstsze choroby żółwi:
Przeziębienie i zapalenie płuc: Chyba najczęściej spotykane, spowodowane złymi warunkami hodowlanymi. Jeżeli nasz żółw ma katar, jego oddech jest świszczący, należy zwiększyć temperaturę i trzymać żółwia w cieple (ok. 30 stopni), a także robić ciepłe kąpiele bez wyjmowania z terrarium. Jeżeli to nie pomaga, należy podejrzewać zapalenie płuc i zgłosić się do dobrego weterynarza w celu dobrania antybiotyku.
Krzywica: Objawia się zmiękczeniem pancerza, spowodowana jest brakiem dostępu do promieni UVB. Dlatego każdy żółw powinien mieć w swoim terrarium świetlówkę wydzielającą takie promieniowanie oraz możliwość przebywania na słońcu na wybiegu w sezonie!
Piramidalny wzrost tarczek: Często można spotkać żółwie, których pancerze przypominają wielbłądzie garby. Spowodowane to jest zbyt niską wilgotnością w terrarium i przede wszystkim nieodpowiednią wysokobiałkową dietą! Dlatego nie podajemy żółwiowi pokarmów zawierających białko ani warzyw i owoców, karmimy żółwia tylko zieleniną!
Można wymieniać wiele innych chorób, natomiast dla początkującego hodowcy najważniejsze powinno być zadbanie o odpowiednią ”zielską dietę”, UVB oraz prawidłowe warunki terraryjne. Początkujący hodowca powinien zwracać szczególną uwagę na zachowanie swojego gada oraz jego wydaliny. Kupka żółwia powinna być ciemna i zwarta, nie rzadka.

KILKA ELEMENTÓW PIELEGNACJI:
Kąpiele – od czasu do czasu możemy żółwia kapać w cieplej (letniej) wodzie, wspomaga to wypróżnienie. Możemy także dodawać do kąpieli herbatki rumianku czy szałwii (choć nie za często), które działają odkażająco i bakteriobójczo.
Pazurki i dzióbek – należy pilnować aby nie dochodziło do przerostu dzioba i pazurów. Jeżeli jesteśmy niedoświadczeni w hodowli gadów, należy na „przycięcie” udać się do dobrego weterynarza.
Spacery na słoneczku – to niezbędny element życia naszego gada, jeżeli chcemy jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY!
Piasek w terrarium: jest to niedopuszczalne, może doprowadzić do zaczopowania jelit gada, a w rezultacie nawet do śmierci.
Żywienie sałatą: sałata zawiera szczawiany, które są bardzo szkodliwe dla naszego żółwia, prowadząc do wielu chorób.
Brak promieniowania UVB: wielu właścicieli zapomina o świetlówce wydzielającej promieniowanie UVB niezbędne dla prawidłowego rozwoju naszego żółwia.
Smarowanie skorupy żółwia: należy pamiętać, że zdrowej skorupy nie smaruje się żadnymi olejkami, maściami ani kremami. Takie niepotrzebne natłuszczanie skorupy prowadzi jedynie do gromadzenia się bakterii na pancerzu naszego gada.
Podawanie witamin: jeżeli żółw jest zdrowy, nie podajemy mu żadnych witamin. Zróżnicowana „zielska dieta” dostarcza naszemu pupilowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Wszystkie niezbędne informacje na temat hodowli żółwi znajdą Państwo na stronie internetowej  www.żółw-info/
Z pozdrowieniami
Zespół żółw-info
edycja: przed przyklejeniem tematu notatkę uzupełniono o kilka informacji oraz różnice między stepowymi a greckimi
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kuba w 27.10.2007, 22:04:00 pm
no to co widze to PIEKNA ROBOTA:) :o
brawo brawo brawo:)wg. mnie rewelacyjne,bo sa zawarte naistotniejsze informacje.mam malutenka uwage(bardziej kosmetyczna),a mianowicie,brakuje moim zdaniem informacji na "odpowiedz klienta" ze "moj zolw lubi salate,i co jak niebedzie chcial jesc zielska....."?(ja opdowiadam ze musi przeglodzic zolwia i dawac zielsko az wkoncu sam z glodu zje....i ze nic sie neistanie jak przez kilka dni bedzie glodowal...-takie moje zdanie ;)
jesli moge to biore to do siebie i drukuje,chyba ze ktos chce cos dodac...to poczekam do poniedzialku:)
p.s WIELKI SZACUNECZEK AGNIESZKO:)DZIEKI WIELKIEEEEE!!!:)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Bartek w 27.10.2007, 22:16:41 pm
sorry za odkopy ale po prawię miesiącu przerwy bez internetu wracam do gry.

ja jestem za taką notatką
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: nulus w 28.10.2007, 07:39:00 am
Bardzo sensownie napisane! Kawał dobrej roboty. Myślę, że może warto by pójść do zoologów w naszych miastach, i popytać, czy sprzedawca nie zgodziłby się na dodawanie takich "ulotek" do sprzedawanych żółwi.

Inną sprawą jest fakt, iż w CITESACH czy innym dokumencie otrzymywanym powinien być zapis na temat jego prawidłowej hodowli. ( Taki przepis jest).
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 28.10.2007, 07:53:46 am
Cieszę się, że się notatka podoba. Kuba! Poprawię jeszcze literówki i dopiszę coś więcej o sałacie i o tym gdy żółw nie chce jeść i jeśli do jutra nikt nie wyrazi sprzeciwu na taką notatkę dodawaną do kupowanego żółwia to jutro wysyłam Ci ją na maila.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: pol@k w 28.10.2007, 13:59:43 pm
Brawa dla Agnieszki, świetna robota :).
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kuba w 28.10.2007, 21:15:59 pm
okej ;)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Bartek w 28.10.2007, 21:37:14 pm
A jak chcecie drukować te ulotki na zwykłym papierze czy tym takim śliskim?

Mam nadzieję, że się choć część sprzedawców zgodzi, to by była taka żółwiowa wyprawka.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 28.10.2007, 21:48:48 pm
No u Kuby w sklepie napewno będą rozdawane.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 29.10.2007, 12:37:00 pm
Kuba napisz mi coś na maila bo nie mogę znaleźć Twojegp adresu.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kuba w 29.10.2007, 22:11:38 pm
tak sobie pomyslalem w nawiazaniu do informacji itd.....,ze bardzo sensowny jest ten temat dotyczacy "stowarzyszenia zolwiowego" cos na wzor salamandry (choc to bardzo malo wykonalne)ale chodzi o jednostke prawna ze jest takie stowarzyszenie zarejestrowane i wogole....bo wtedy inaczej to "dziala na zwyklych ludzi"takie jest moje zdanie,chcoiazby widze po swoim miejscu pracy,ze takie stowarszyszenie gdyby przyszlo do takiego sklepu zobaczylo co i jak wskazalo wady,to inaczej by "kierownik sklepu" reagowal niz na "zwyklego klienta zwracajacego uwage"(pragne zaznaczyc ze u mnie nie bylo takich osob w pracy:))ale wiem ze jak sie poakze "papier" to inaczej czlowiek rozmawia,i tu np. jest chwyt na sklepy zoologiczne...bo nieoszukujmy sie ,zostawiajac takie ulotki napsiane przez takie "stowarszyenie" jest to bardziej wiarygodne niz przez zwyklego smiertelnika ktory mogl sam takie cos napsiac na kolanie....jednoczesnie bedacy mini reklama dla tego forum:)
pozdrawiam
p.s to taki moj szkic pomyslowy:)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Bartek w 30.10.2007, 08:38:12 am
no ja proponowałem założyć taki klub, ale stowarzyszenie to już bardziej zaawansowana forma.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 30.10.2007, 08:53:57 am
Dobrze by było gdyby na notatce którą zrobiłam było jakieś nasze logo, ale my nie mamy logo. :'(
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 30.10.2007, 08:56:59 am
Kurcze Kuba! Znowu mam jakieś problem z pocztą! Jak na złość. Notatka jest juz od wczoraj w skrzynce nadawczej ale na serwerze mam jakiś problem.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kondi w 30.10.2007, 10:40:14 am
no ja proponowałem założyć taki klub, ale stowarzyszenie to już bardziej zaawansowana forma.

jestem członkiem założycielem pewnego stowarzyszenia, uwierzcie mi założenie tego to droga przez mękę i nie sądzę, żeby było to realne w przypadku naszej grupy rozsianej jakby nie było po kraju
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kuba w 30.10.2007, 10:47:08 am
Kurcze Kuba! Znowu mam jakieś problem z pocztą! Jak na złość. Notatka jest juz od wczoraj w skrzynce nadawczej ale na serwerze mam jakiś problem.

spoko, poczekamy moze cos sie naprawi:)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Ruda w 30.10.2007, 13:14:12 pm
podczytuję tak mniejwięcej i widze ze w świetne miejsce trafiłam :)

Jejku ja juz chce tego mojego żółwia :P
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kuba w 30.10.2007, 22:47:16 pm
no to juz poszlo w świat...ulotke otrzymalem jutro bedzie sie drukowac i bedziemy czekac.....
tak dla informacji to powiem,ze moja firma (a raczej keirownik)jest bardzo pozytywnie nastawiony do tego i poprosilem by przeslac ta ulotke do inncyh sklepow naszje sieci a troche tych sklepow jest(w-wa,lodz,gdynia,lublin,katowice,krakow, bialystok)...oby to cos dalo i tam tez ludzie zechcieli sie "przestawic" na wytycznie zawarte w ulotce,o efektach bede pisal i informowal w tym temacie:)
pozdrawiam i dzieki wielkie dla tych co sie przyczynili do powstania tego dziela a w szczegolnosci...AGNIESZKI:)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 31.10.2007, 07:29:17 am
Ile na początek wydrukujesz? Może jakaś pomoc potrzebna?
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Bartek w 31.10.2007, 07:44:13 am
No to super to już jest pomysł wykonany na większą skalę, mam nadzieję, że choć połowa osób kupująca w przyszłości żółwie przeczyta  i zastosuje się.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kondi w 31.10.2007, 09:35:19 am
no to juz poszlo w świat...ulotke otrzymalem jutro bedzie sie drukowac i bedziemy czekac.....
tak dla informacji to powiem,ze moja firma (a raczej keirownik)jest bardzo pozytywnie nastawiony do tego i poprosilem by przeslac ta ulotke do inncyh sklepow naszje sieci a troche tych sklepow jest(w-wa,lodz,gdynia,lublin,katowice,krakow, bialystok)...oby to cos dalo i tam tez ludzie zechcieli sie "przestawic" na wytycznie zawarte w ulotce,o efektach bede pisal i informowal w tym temacie:)
pozdrawiam i dzieki wielkie dla tych co sie przyczynili do powstania tego dziela a w szczegolnosci...AGNIESZKI:)

nie wiem jaka to sieć sklepów, ale w Lublinie w Leclercu na Zana trafił mi się jak do tej pory jedyny sprzedawca, który w pełni profesjonalnie opowiadał o żółwiach, jak je karmić i czym (w żadnym wypadku sałatą, w zimie suszki itp.), oczywiście nie mówię o sklepach specjalistycznych tylko o dużych zoologach, dlatego to takie niespotykane
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kuba w 31.10.2007, 16:36:34 pm
niechce robic reklamy by niewyszlo na to ze jakos reklamuje sklep,wiec niepisze nazwy....pwiem ze to jedne z tych "molochow"...odpowiadajac na pytanie Agnieszki: nie dziekuje poradze sobie wydrukuje dwustronnie na jednej kartce i ebdzie okej,az tak duzo klientow nie ma by rozdawac tysiacami te ulotki,a w razie czego mam w sklepowym kompie ta ulotke:)
tez bym sobie zyczyl by te osoby czytajace te ulotki dostosowywaly sie do niej...zobaczymy.....
p.s czytalem na forum o jedzeniu AGROBOS(czy jakos tak)a moze o tym tez moznaby wspomniec?
i co o tym sadzicie bo moglbym powaznie pogadac na temat tego produktu by go wprowadzic na polki sklepowe,ale czy az tak rozreklamowany ejst? bo az mi sie plakac chce jak ludzie siegaja po biorept czy cos w tym stylu....i jesczez mam male pytanie...czy jest cos co WY potencjalni klienci zyczylibyscie sobie w sklepie a czego nie ma w sklepach a mogloby byc?
pytam bo dzisiaj tak ogladalem ta polke z jedzeniem to may ,skapy wybor...i czy jest cos co mozna by miec?:)
pozdrawiam
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: pol@k w 31.10.2007, 16:45:28 pm
Jeśli chodzi o Agrobs to można to kupić chyba tylko w Niemczech, ale nie wiem dokładnie, niech ktoś inny dopowie :).
Na pewno gotowy, dobry pokarm dla żółwi, suszki itp. byłyby mile widziane w sklepie zoologicznym (nie trzeba by było zamawiać w necie), a poza tym to większość potrzebnego sprzętu jest chyba w sklepach dostępna.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: nulus w 31.10.2007, 17:18:19 pm
Tematy związane z Agrobsem pojawiały się już na forum. Tak, jest to pokarm do sprowadzania z Niemiec. Myślę, że warto by zrobić forumową akcje zakupu Agrobsa, dużą ilość, kilkanaście kg. Ktoś by się zaofiarował, przyjął pieniądze od chętnych z forum, zamówił, a potem rozesłał do odbiorców.

Oficjalna strona agrobsa :

www.agrobs.de
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: bela w 31.10.2007, 19:22:45 pm
co to jest ten agrobos? to jest firma suszkow itd tak?
to ja nie jestem zainteresowana bo moj nindza nie lubi suchego jedzenia..a po za tym lada dzien bedzie juz smacznie sobie spal do wiosny, mam nadzieje ze predko nadejdzie bo nie wiem jak wytrzymam bez niego..

a tresc ulotki super!!!!!!!!!!!!!!!!!!
krotko i tresciwie!!!!!!!!!!!!
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 31.10.2007, 19:50:54 pm
My z Tusiem też radzimy sobie bez suszków.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Beata w 06.11.2007, 21:26:20 pm
Aj... aż nie mogę sobie darować że ominęła mnie taka akcja. Powiem jedno - jesteście niesamowici!!!

Agnieszko - super robota.  Aha - mamy logo. Bartek zrobił kiedyś piękne logo, trzeba tylko w nim zaktualizować domenę.
Jest tu:  http://forum.zolw.info/index.php/topic,385.0.html

Kuba - po prostu nie mam słów. Wręcz nie mogę uwierzyć że to dzieje się naprawdę, ale jestem niezmiernie podekscytowana.  ;D Tak się składa że sklep jest miejsce w którym w 90% przypadków osoba kupująca żółwia dowiaduje się wszelkich podstaw, często nie wychodzą poza to długimi latami.  Dlatego taka akcja znaczy bardzo, bardzo wiele.

Dziękuję Wam :-*

Co do pytania o Agrobs - fajnie jakby był w Polskich sklepach z suszkami z tego co widywałam to często jest problem - albo nie ma albo są jakieś mocno pokruszone resztki. Natomiast śmiało możnaby wycofać Biorept  :)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kuba w 06.11.2007, 22:47:53 pm
po kilku dniach"akcji" musze powiedziec ,ze ludzie sa bardzo zadowoleni...np. dzisiaj klient przyszedl po informacje bo chce sprezentowac zolwia dziecku,ale kompletnie sie nieznal,oczywiscie po z amoimi slowami dolozylem "notatke"wiadomo jaka:)klientowi bardzo to sie spodobalo bo powiedzial,ze musi sie naradzic i zastanowic bo chce by zolwiowi bylo bardzo dobrze u nich...(moze wroci),pozniej znowu klient....ktory "uwazal sie za znawce" bo ma zolwia od kilkunatsu lat,i szukal jedzenia dla niego...(takie moje skromne zdanie:jezeli ktos uwaza sie za dobrego chodowce z kilkunatsoletnim stazem,to chyba nieszuka jedzenia dla zolwi na polce z granulatami)no i dalem mu ta kartke bo gdy zaczalem mowic co i jak na temat jedzenia koles upieral sie przy swoim,ze sie zna i wie co jest dobre ze niemusze mu mowic,wiec dla swietego swojego spokoju dalem mu kartke a on czyta na glos,czyta"zieleninka" i mowi nooo ja dobrze karmie salate daje,liscie kalarepy...a ja na to"niech pan czyta dalej" i doszedl do zdania"salata,pomidory,....szczawiany.." a koles...poprostu zdebiał,nic niemowilem tylko sobie poszedlem a koels podziekoal za kartke i wyszedl:)
hehe,ale opowiesci....
caly czas pracuje nad rozsylaniem tego do innych sklepow,i tutaj chcialbym zaznaczyc,ze jesli zobaczycie zolwia w warunkach nie takich jakie powinien meic to niemiejcie do mnie pretensji bo nic na to nieporadze.....powiem tak,kiedys(czerwiec)bylem w katowicach....s silesii i tam w sklepie byly zolwie na piasku od szynszylii!!!!mowilem,nie wiem jak efekty,jelsi ktos ma blisko...moglby zajrzec i dac znac:)bo chcilabym sprawdzic czy te ulotki daja jakis efekt:)
okej bo sie rozmylem z tematem
pozdrawiam
p.s co do biorepta/u to nie ejst tak latwo jak sie wydaje jesli chodzi o wycofanie....wiecie o co chodzi o "powiazania,umowy,uklady,kontrakty marketingowe" ;/
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 07.11.2007, 07:45:07 am
Wiecie, że się normalnie wzruszyłam tym co napisał Kuba! Jeju, nie myslałam, że to aż taki efekt przyniesie. Stwierdzam teraz, że ta notatka to chyba najlepszy pomysł na jaki w życiu wpadłam! Jeżeli mogłam pomóc chociaż jednemu żółwiowi to jestem szczęśliwa!! I Tobie Kuba bardzo, bardzo dziękuję, że zrealizowałeś ten pomysł, to twoja zasługa, sama bym przecież tego nie zrobiła!!!
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kuba w 07.11.2007, 13:00:37 pm
ja sie ciesze ze moglem Wam pomoc chociaz takim gestem jak dac ulotke,tak jak Wy mi pomogliscie:)wiec nie ma o czym gadac...:)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: żółwiasta w 16.01.2012, 20:48:50 pm
Szczena opada, szacunek Kuba. :o
Trzymam kciuki, świetna akcja  ;)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 18.03.2012, 18:20:25 pm
Od tych paru lat nie miałam kontaktu z Kubą, a tak jestem ciekawa czy nadal pracuje w zoologicznym i czy nadal notatki rozdaje.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: hederga w 25.05.2012, 11:29:51 am
Dobrze, że trafiłam na wasze forum, bo jak kupowałam Stopkę to nikt mi nic nie powiedział, myślałam, że hodowla żółwia jest łatwiejsza, bo w sklepie nie uprzedzili, doradzili tylko jakie akcesoria mam kupić i jedzenie, a nie dostałam żadnej informacji o pielęgnacji i żeby nie dawać mu sałaty ;/ i jestem własnie w trakcie poszukiwania informacji w necie, bo chcę żeby Stopka miał u mnie jak w raju!!
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: marcelinka w 05.10.2012, 17:15:43 pm
o kurde nie wiedziałam że nie powinien mieć piasku w terrarium :o a ma :'( :'(
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: margherita w 05.10.2012, 17:25:17 pm
nie!! piasek musisz szybciutko usunac z terrarium :)na podlorze nadaje sie tylko ziemia zmieszana z glina.jakiego masz zolwia?
 

Dodano 05.10.2012, 17:27:17 pm
ale poczekaj...widze ze ty juz o tym pisalas ::) tlumaczyli ci juz jakie ma byc podloze
 

Dodano 05.10.2012, 17:28:09 pm
http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/pomorzcie-%28ziemia%29/
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: oliwka660 w 05.10.2012, 18:21:40 pm
o kurde nie wiedziałam że nie powinien mieć piasku w terrarium :o a ma :'( :'(

W dniu Twojego zarejestrowania pisałam Ci kilka razy na Shout Box'e jakie jest najlepsze podłoże...  ???
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: FRUGO w 09.12.2012, 09:58:35 am
Bardzo przydały mi się te informacje. Na razie nie mam  żółwia, lecz kupno mogę odkładać długo - muszę się odpowiednio  przygotować  <angel>
Pozdrawiam i dziękuje  :D
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: margherita w 09.12.2012, 10:04:40 am
Frugo poczytaj sobie w wolnym czasie watki na forum :) jest bardzo duzo dla osob poczatkujacych.ciesze sie ze zanim bedziesz mial zolwia chcesz zdobyc na jego temat odpowiednie info.
ps. a moze zamiast kupowac zolwia zdecydowalbys sie na adopcje i dal szanse dla jakiegos poszkodowanego gadziora? ;)
pozdrawiam :)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: mthandzel w 24.12.2014, 01:35:42 am
Witam wszystkich!
Mam maly problem, otrzymalem dwa male zolwie (jego angielska nazwa to horse field, tyle mi jedynie wiadomo :(, wiem ze ma cztery pazurki i jest koloru oliwkowego, drugi troche ciemniejszy). Z racji tego ze juz je mam, chce zapewnic im w miare najlepsze warunki do zycia. Kupilem spore terrarium jak na razie i wykupilem ze sklepu zarowki, a dokladnie :
- Reptisun 5.0 UVB
-Repti Basking Spot Lamp (100w)
-Noctural Infrared Heat Lamp (100w)
(wszystkie firmy zoo med)
Dwie ostatnie moga byc zamontowane razem do jednej pokrywki, ta pierwsza jest z zupelnie osobna pokrywka.
Nie wiem dokladnie jak powinienem stosowac to oswietlenie aby bylo jak najlepiej dla nich.
Ile czasu powinna kazda z tych lampek byc wlaczona i przy jakiej odleglosci.
Czytalem juz o zywieniu, dlatego wybieram sie na porzadne zakupy aby jak najbardziej urozmaicic im diete i kupic odpowiednie rosliny.
Traktuje to dosc powaznie dlatego tez mam setki pytan bo nie chce aby zwierzakom bylo zle.
Jeszcze jendo. Jeden z zolwi jest bardzo zywotni, je biega po calym terrarium, nie ma z nim problemu a drugi ciagle pozostaje w jednym miejscu. Nie zaobserwowalem go aby jadl. Nie przemieszcza sie, jezeli go wezme to przejdzie sie kawalek i wraca do kata. Kapalem go i nic.
Bede bardzo wdzieczny za odpowiedz jaka kolwiek, jezlei ktos bedzie potrzebowal moge doslac zdjecia.
Chce jedynie aby wszystko bylo z nimi wporzadku i mialy jak najlepsze warunki.

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: kasiawikk w 06.10.2016, 12:39:17 pm
Świetna notatka! Dzięki, właśnie zakupiłam żółwia i szukałam takich użytecznych wiadomości w pigułce. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: pinkolada w 19.10.2017, 17:24:43 pm
Wszystko opisane na temat hodowli żółwia. Ulotka wydana?  ;)
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Mungo1802 w 20.07.2018, 08:39:15 am
Witam wszystkich forumowiczów.Również zamierzam kupić żółwia w moim przypadku Greckiego.Jak narazie jestem w fazie czytania ksiazek na temat żółwi i ich hodowli.Zamierzam sam wykonać terrarium z płyty OSB.Jestem tu od wczoraj także bede pisał jak sie sprawy mają z tematem mojego zółwia i prosił o podpowiedzi.Ale narazie musze sie szkolić by mieć wszystko zapewnione dla przyszłego lokatora wraz z wymaganą wiedza w temacie.Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: heres w 20.07.2018, 14:13:39 pm
Witaj nie kupuj za dużo książek bo wiecej niż z 1-2 nie ma co się dowiedzieć wkoło to samo. Poczytaj forum prześlesz też odnośniki do zagranicznych stron.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Mungo1802 w 20.07.2018, 16:34:48 pm
ma ktos może terrarium z płyty osb??czym ja zabezpieczaliście??i jak sie sprawdza??czytam w necie i rózne rzeczy pisza ze mimo zabezpieczeń lakierami i tak płyty sie rozwarstwiają po 4 latach :-(
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Mungo1802 w 22.07.2018, 07:36:13 am
witam.mam takie pytanie czy jest jakaś zasada mówiąca że nie powinno sie żółwia kupować o którejś z pór roku??dzieki za odpowidz z góry
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: heres w 22.07.2018, 12:00:55 pm
ma ktos może terrarium z płyty osb??czym ja zabezpieczaliście??i jak sie sprawdza??czytam w necie i rózne rzeczy pisza ze mimo zabezpieczeń lakierami i tak płyty sie rozwarstwiają po 4 latach :-(
Najlepsza jest płyta mfp lub sklejka, mają większą odporność na wilgoć. Różnie ludzie zabezpieczają OSB niektórzy lakierami a inni folia w płynie.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: heres w 22.07.2018, 12:04:15 pm
witam.mam takie pytanie czy jest jakaś zasada mówiąca że nie powinno sie żółwia kupować o którejś z pór roku??dzieki za odpowidz z góry
Nie ma takiej zasady, choć najlepiej jest kupić żółwia na wiosnę czy lato, jest dostęp do pokarmu itd. Kwestia jakiego żółwia chcesz kupic gatunek zimujacy czy nie.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Mungo1802 w 22.07.2018, 12:40:21 pm
dzieki za odpowiedz heres.myślałem nad greckim.szukam u jakiego hodowcy go kupic.najlepiej z małopolski.zna ktoś może kogoś wartego polecenia??
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Mungo1802 w 22.07.2018, 15:20:45 pm
Mam jeszcze takie 2 pytania.mam zamiar robić terrarium o wymiarch 150x60x60  i czy ono nie bedzie za duże dla żółwia o wielkosci 6 cm??Pan z hodowli mi powiedział ze bedzie go ciezko znalezc jak sie zakopie??drugie pytanie to takie ze powiedział mi że przesle przesyłką konduktorską pkp jesli nie dam rady przyjechać po żółwia do Wrocławia.Czy nie jest to nie odpowiedzialne czasami ??Mowa tutaj o hodowli  "Nulus Tortoises Polska Hodowla Żółwi Stepowych".Słyszał ktoś coś o tej hodowli??dzieki z góry za odpowiedz
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: doru w 23.07.2018, 11:16:23 am
Hodowla w porządku. Przesyłka konduktorska jest względnie bezpieczna, bo pudełko leży sobie na siedzeniu w przedziale konduktorskim, a nie jest rzucana po magazynie. Może i szukanie zakopanego żółwia zajmie Ci więcej czasu, ale nie istnieje dla żółwi coś takiego jak "za duże terrarium" ;)
Zimujących gatunków nie kupuje się zimą, bo powinny wtedy hibernować i tak się robi w dobrych hodowlach.
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Mungo1802 w 26.07.2018, 21:51:30 pm
Juz tyle sie naczytalem w necie jakie sprzety musze miec ze mam burze mozgow taka ze masakra.Moglby mi ktos podeslac np linki ze sprzetem jaki kupic do terrarium by bylo wszystko okej??dzieki sliczne z gory
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: heres w 27.07.2018, 08:56:25 am
Terrarium musi mieć podłoże, domek, miskę na wodę, miskę na jedzenie, odpowiednie oświetlenie, termometr i higrometr.
Co do oświetlenia są różne podejścia ja wybrałem lampe metalohalogenowa + doświetlenie Led, moc zależy od indywidualnych uwarunkowań u mnie 35w wystarcza
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Mungo1802 w 27.07.2018, 14:10:36 pm
A jakie masz terrarium.ja robie z plyty mfp 120x80x60.mam prosbe moglby ktos poslac linka do oswietlenia??bo to droga sprawa te metahalogeny i jak juz kupic to zeby bylo okej wszystko co do oswietlenia.reszte juz mam ogarnieta
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Mungo1802 w 28.07.2018, 15:48:21 pm
https://allegro.pl/tunel-mini-szklarnia-inspekt-rozsadnik-1-4x1-8m-i7427102790.html#thumb/3


bedzie sie takie coś nadawało dla żółwia stepowego na kiepska pogode na wybieg zewnetrzny??gdybym wewnątrz po krawedziach obłożył kamieniami by nie uciekł??ocencie prosze.dzieki
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: heres w 29.07.2018, 21:36:57 pm
http://terrasklep.pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/442-metahalogen-do-terrarium-reptech-35w.html (http://terrasklep.pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/442-metahalogen-do-terrarium-reptech-35w.html) proponowałbym 35w tak jak pisałem u mnie w zupełności wystarcza jak będzie na zimę za mało to wtedy 50w dokupisz i będziesz miał spokój. Dlatego tak jak pisałem kup statecznik regulowany
Tytuł: Odp: Notatka dla początkujących
Wiadomość wysłana przez: Mungo1802 w 29.07.2018, 22:41:54 pm
Dziekuje Ci heres za kolejna pomoc.moze jestem marudny ale chce byc dobrze przygotowany na przyjecie zolwia i chce sie poradzic najlepszych fachowcow na tym forum.z gory dzieki za wyrozumialosc i za wszystkie odpowiedzi.Pozdrawiam