Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 08:56:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy żółwik do oceny: jak go oswoić, czemu ciągle śpi?  (Przeczytany 11654 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Nowy żółwik do oceny: jak go oswoić, czemu ciągle śpi?
« Odpowiedź #15 dnia: 23.09.2008, 16:04:30 pm »
Taka aklimatyzacja może potrwać chwilę albo długo. Wszystko zależy od żółwia. Moja Szani to od razu po wsadzeniu do terrarium zaczęła wszystko niszczyć i demolować ;D
A nauczenie się że ludzka ręka w terrarium = jedzenie też nie zajęło jej dużo czasu.
Co do spadku aktywności to nie wiem jak u waszych żółwi ale moja żółwica też ostatnio bardzo dużo czasu spędza spiąć zakopana. Wydaje mi się że wpływ na zachowanie gadów(nie tylko żółwi gdyż Agama mojego brata praktycznie cały dzień spędza śpiąc a warunki i oświetlenie się jej nie zmieniły) maja warunki pogodowe.   

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowy żółwik do oceny: jak go oswoić, czemu ciągle śpi?
« Odpowiedź #16 dnia: 23.09.2008, 20:21:25 pm »
Zwykle sklepy karmią fatalnie i nie zapewniają dobrych warunków. Jedyna pociecha że żółwie przebywają w nich na tyle krótko że zwykle nie zdąży się rozwinąć choroba. Ten żółwik wygląda zdrowo. Problem z kupowaniem maluchów jest jednak taki, że bywają po prostu osobniki genetycznie słabsze i na pierwszy rzut oka tego nie widać. Czasem jedynie pewne zachowania świadczą że coś jest nie tak, ale w tym wypadku nie podejrzewałabym od razu że apatia i chowanie się jest przejawem choroby, bo przyczyny mogą być różne.
Aklimatyzacja do nowego otoczenia to na pewno spory stres dla żółwika, musi on poczuc się bezpiecznie w nowym otoczeniu. A z drugiej strony mamy już w zasadzie "jesień", w każdym razie dla żółwi przychodzi pora wyraźnego spadku aktywności. Jeśli żółwik ma apetyt, kupki i mocz są w porządku, nie ma żadnych wydzielin z otworów ciała, reaguje zywo na bodźce to raczej jest zdrowy. Niemniej jednak zawsze warto go zbadać u doświadczonego weterynarza, oddać do badania próbki moczu i kału.

Ciężko powiedzieć ile potrwa aklimatyzacja. Na pewno potrwa szybciej jeśli będzie miał jak najwiekszy spokój, ale w moim odczuciu spadek aktywności związany z pora roku może być tutaj bardzo ważnym czynnikiem dla którego żółwik jest mniej aktywny. 
« Ostatnia zmiana: 23.09.2008, 20:26:15 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Nowy żółwik do oceny: jak go oswoić, czemu ciągle śpi?
« Odpowiedź #17 dnia: 23.09.2008, 20:23:01 pm »
Gadziusie dużo śpią, bo mamy i coraz ciemniej i po prostu jesień. One to wiedzą.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nowy żółwik do oceny: jak go oswoić, czemu ciągle śpi?
« Odpowiedź #18 dnia: 04.10.2008, 16:30:07 pm »
tak, tą ospałością się nie przejmuj - to przez pre roku. Poczekaj na wiosne i lato! :)
Śliczny maluszek, będzie miał jakieś 3-4 lata, sądząc po jego wielkości i przyrostach na skorupie.
A to samczyk czy samiczka, nie zauważyłam żebyś napisał/-a :).

Offline leeeon

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy żółwik do oceny: jak go oswoić, czemu ciągle śpi?
« Odpowiedź #19 dnia: 10.10.2008, 21:59:14 pm »
 :)witam
Oj ospałość...mam wrażenie,że go w ogóle nie widzę :(
Co do płci, to nie wiem...ponoć można ja rozróżnić jak plastron ma ok 10 cm,także chyba nie odpowiem na to pytanie...
Leon jeszcze się nie oswoił,nadal jest wypłoszony,chowa się ,czasem syczy...ja juz nie wiem kiedy mu to minie :(
Pozdrawiam ciepło

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nowy żółwik do oceny: jak go oswoić, czemu ciągle śpi?
« Odpowiedź #20 dnia: 05.11.2008, 20:39:54 pm »
No niby 10cm, ale tak zgadywać to można, i myśle że są większe szanse na dobre zgadnięcie, niż na pomyłke :)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Nowy żółwik do oceny: jak go oswoić, czemu ciągle śpi?
« Odpowiedź #21 dnia: 05.11.2008, 21:32:22 pm »
Hejka maludkie cudo, uwielbiam takie maluszki. Jak na moje to ma ok 2 lat zmiezylam mojego Oskara (greka) ma niecale 7cm. i ma 2 latka , chociaz Kacper ma 6 cm i tez ma 2latka ale wydaje mi sie ze tak samo twoj bedzie dwolatek. Co do aktywnosci moj jeden z grekow , leopard i 2 zawiasy sa bardzo aktywne (te 2 ostatnie ze wzgledu na gatunki ,nie zimujace) a drugi grek i obrzezony bardzo ospale i leniwe , 2 stepy juz w lodowce wiec zgodze sie tu z Beata ze czasami jedne sa bardziej zywe i mocniejsze od drugich no i pora jesienno zimowa tez robi swoje.Nie martw sie i sli wiecej fotek,co do plci nie ma mowy o zgadnieciu sa jeszcze za mlode no chyba ze znasz temerature wylegu to moze , sama prubuje sie dopatrywac w moich ale jest to tylko zgadywanka za rok moze sie okazac calkiem cos innego, przy obrzezonym wydaje mi sie po ogonku ze dziewczynka ale pewnosci tez nie mam. pozdro.

Offline klaudyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy żółwik do oceny: jak go oswoić, czemu ciągle śpi?
« Odpowiedź #22 dnia: 14.02.2009, 22:00:31 pm »
jestem tu nowa ale muszę przyznać rację moim przedmówcom śliczny ten żółwik trochę podobny do mojego Maciusia. a propos jak określić wiek żółwia