Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 22:51:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki gatunek żółwia lądowego może mieszkać w ogrodzie  (Przeczytany 12263 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Buc

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 2
Witam,

mam na imię Maciek i jestem tu nowy. Z żółwiami mam od kilku lat do czynienia, gdyż trzymam w oczku wodnym czternaście żółwi wodno-lądowych i wszystkie mają się świetnie - żyją wspólnie z rybami i żabkami. Jeśli jesteście zainteresowani, to mogę pokazać zdjęcia.

Przyznam, że żółwie wodne mieszkające w oczku są właściwie bezobsługowe - pokarm w oczku jest (rozbudowana fauna i flora wodna), żółwie wygrzewają się w prawdziwym słońcu, zimują gdy spadnie temperatura. Oczywiście, co jakiś czas je odławiam by obejrzeć czy nic im nie dolega i dorzucam pokarmu (mrożonego lub suszonego).

Od pewnego czasu marzą mi się żółwie lądowe, które mógłbym trzymać w okresie letnim (a może i wiosennym lub jesiennym jeśli będzie taka możliwość) w ogrodzie. Mam bardzo duży teren, nie ma problemu z wydzieleniem pewnego obszaru jako wybieg dla żółwi, zbudowanie skalniaka i kryjówek. Większym problemem jest niezbyt dużo wolnego miejsca w domu na wybudowanie dużego terrarium (ale jest to jak najbardziej możliwe).

Czytałem trochę na temat żółwi i podstawowe wymagania są mi znane:
- temperatura
- wilgotność
- dostęp do wody
- pokarm roślinny
- odpowiednie terrarium
- lampka grzewcza i UV
- kryjówka
- podłoże
- zimowanie

Jednakże, gubię się w gatunkach, podane są optymalne parametry, ale nie mogę znaleźć informacji, które z nich można nagiąć (żaden z żółwi lądowych nie jest ściśle przystosowany do naszego klimatu). Znalazłem parę informacji że najlepszym żółwiem jest obrzeżony, ewentualnie grecki lub stepowy. Dużo czytałem na temat żółwi pustynnych, ale odstraszające są późniejsze rozmiary i brak zimowania. Na jego korzyść przemawia fakt żywienia się trawą.

Czy możecie mi polecić jakiś gatunek, który będzie spełniać pewne kryteria? Docelowo marzą mi się trzy żółwie: jeden samiec i dwie samice. Nie chodzi o rozmnażanie (chociaż to przynosi radość), a po prostu chęć stworzenia szczęśliwego stada.

Oto, jakie warunki by mi najbardziej odpowiadały:
- możliwość mieszkania na dworze przez możliwie jak najdłuższy okres. Możliwe jest wybudowanie ocieplanej budki (obicie styropianem i wystawienie jej w nasłonecznione miejsce). Oczywiście, obszar wybiegu będzie odseparowany od innych zwierząt i żółwie nie będą miały możliwości chodzenia po całym ogrodzie
- odżywianie się trawą (choć oczywiście, nie tylko!) Możliwe jest zasadzenie na wybiegu roślin dla żółwi, zrywanie odpowiednich na pobliskiej łące lub po prostu hodowanie odpowiedniego pokarmu. Jeśli taki żółwik miałby ochotę gryźć trawę, to troszkę by to odciążyło mnie w poszukiwaniu codziennie odpowiedniego pokarmu (często się zdarza że nie ma mnie w domu całe dnie, dojeżdżam daleko do pracy). Żółw byłby karmiony wcześnie rano i ewentualnie wieczorem
- Stosunkowo długi czas zimowania. Mam dużą piwnicę, w której zimuję w akwariach żółwie wodne, myślę że spokojnie można byłoby tam zimować także lądowe (nawet bez udziału lodówki). Temperatura jest niska i stabilna. Jeśli jednak zajdzie potrzeba, to załatwię niedużą lodówkę przeznaczoną do zimowania żółwi. Im dłuższy byłby okres zimowania, tym mniej czasu by spędzał w domu w sztucznych warunkach (moje żółwie wodne źle znoszą zmianę oczka na akwarium, domyślam się że podobnie będzie z żółwiem lądowym).
- Terrarium, które mogę w każdej chwili zapewnić miałoby wymiary 130x70cm. Większe wymagałoby trochę czasu przy okazji szukania miejsca, ale jest to jak najbardziej osiągalne.
- Rozmiar żółwi ma mniejsze znaczenie. Oczywiście, podobają mi się żółwie o rozmiarach większych niż 20cm karapaksu (optymalnie ponad 25cm), ale zdaję sobie sprawę że im większy żółw, tym większe ma potrzeby. Żółwie pustynne odpadają, gdyż są za duże. Widziałem temat na forum, gdzie ktoś pisał o mieszkaniu żółwi pustynnych w drewnianym domku ogrodowym.
- Warunek konieczny - hodowla takiego żółwia musi być legalna! Mam zarejestrowaną hodowlę żółwi wodnych, to samo będzie z lądowymi. Gatunek ten musi być legalnie sprzedawany przez hodowców i w razie potrzeby zawierać odpowiednie certyfikaty. Mieszkam pod Łodzią, bardzo często pojawiam się na tamtejszej giełdzie zoologicznej w czwartki - wybór żółwi lądowych jest ogromny, widziałem nawet raz żółwie pustynne. Jednakże, jeśli okaże się że idealny dla mnie gatunek nie będzie dostępny w Polsce, to możliwa jest wycieczka za granicę, np. na giełdę do Pragi czy Hamm. Cena takiego żółwia to rzecz drugorzędna, po prostu dłużej na taki zakup będę odkładał.
- Nie będzie zakupu na ,,hurra". Jeśli podsuniecie mi jakiś konkretny gatunek, to będę miał całą jesień i zimę by się przygotować na nowego mieszkańca. Najpierw wolałbym się zapoznać ze wszystkimi aspektami hodowli, przygotować mieszkanie na dworze i ewentualnie terrarium w domu i dopiero wtedy nabywać żółwie.

Zdaję sobie sprawę, że pomyślicie że jestem leniwy - żółwia trzymać na podwórku jak najdłużej, niech sam się żywi, krótko go trzymać w domu i zimować. Wiem jednak że nie będę cały czas dostępny, więc bardzo na rękę byłoby gdyby żółw był w stanie sam sobie poradzić w środowisku. A lepsze takie warunki niż ciasny pojemnik u hodowcy lub pudełko po butach pod łóżkiem nastolatka i karmienie sałatą.

Jeśli jednak nie ma takiego żółwia, który byłby w stanie spełnić proponowane warunki, to proszę wskazać gatunek który byłby najlepszy i jeśli będę w stanie sprostać jego wymaganiom to postaram się je spełnić :)

Jeśli jednak żaden żółw się u mnie nie nada, to trudno. Nie będę go katować.

Tak więc, proszę o wyrozumiałość i fachowe doradztwo. Zagłębię przez zimę temat i na wiosnę będę działać.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 29.08.2014, 21:26:47 pm wysłana przez Buc »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki gatunek żółwia lądowego może mieszkać w ogrodzie
« Odpowiedź #1 dnia: 29.08.2014, 21:59:54 pm »
Witaj,
Masz bardzo zdrowe podejście do posiadania zwierząt..:) Dla gat. zimujących opcja wybieg w ogrodzie od wiosny do jesieni i piwnica na zimę jak najodpowiedniejszy. Do takiego chowu najlepiej się nadają żółwie stepowe, greckie, mauretany europejskie i obrzeżone. W zasadzie mają podobne wymagania. Dorosłe o dobrej kondycji śpią od 3 do 5 m-cy. Więc niestety jeśli zima jest wczesna i długa to terro zupełnie nie unikniesz, choć niektórzy radzą sobie bez trzymając żółwie nocami w piwnicy w pojemnikach a na słoneczne dni wynoszą na dwór. Przy czym żaden z tych gat nie je trawy tylko rośliny polne - mlecz, babkę, pokrzywę itp Jeśli możesz im wygrodzić duży wybieg na kawałku łąki to sobie i 2-3 dni same poradzą. Dodatkowo wystarczy coś urwać i im wrzucić.
Trawę jedzą pustynne i lamparcie ale rosną wielkie i są ciepłolubne.
Żółwia możesz i u nas na forum adoptować, przy czym nasze gadzinki zostały albo dawno temu kupione albo znalezione i papierów do rejestracji nie mają.
A oczko wodne i Twoje gadzinki chętnie pooglądamy - wrzuć fotki do działu wodniaczków. Świetnie, że je zimujesz a przez lato pływają w oczku..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Jaki gatunek żółwia lądowego może mieszkać w ogrodzie
« Odpowiedź #2 dnia: 30.08.2014, 11:44:02 am »
Witaj,

Bardzo podoba mi się takie podejście do sprawy. Naprawdę, nie ma idealniejszego rozwiązania dla żółwi stepowych, greckich czy mauretanów :) Ten post powinien być pouczeniem dla wszystkich, którzy chcą mieć żółwia. ;)

Jeżeli chcesz zakupić gada z papierami to raczej wchodzi w grę młody osobnik. W takiej sytuacji hodowla niestety nie będzie bezobsługowa. Maluchy wymagają mniejszego wybiegu i jest z nimi więcej pracy. Jeśli chodzi o dorosłe gady to raczej w sprzedaży są już po przejściach i w 80% bez papierów.

Przy twoich możliwościach (działka) pozwoliłbym sobie na jakiś większy gatunek. Może nie sulcata ponieważ ona w przyszłości będzie musiała mieć osobny pokój ;) Ja mam żółwie żabuti, zerknij sobie do działu tego gatunku. Maja fajną dietę bo z owocami i białkiem. Niestety, jak każdy gatunek- mają szereg wymagań do których musiałbyś nagiąć swoje preferencje :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Buc

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 2
Odp: Jaki gatunek żółwia lądowego może mieszkać w ogrodzie
« Odpowiedź #3 dnia: 27.08.2015, 23:28:26 pm »
Przepraszam, że nie pokazywałem się tak długo.

Niestety, stwierdziłem że nie mam warunków na trzymanie żółwia lądowego (mimo że bardzo bym chciał). Po prostu nie mam miejsca w domu na postawienie terrarium, ba, nie mam miejsca na postawienie akwarium by mieć w razie czego izolatkę dla żółwia wodnego. Jak to mówią: ,,dom ciasny, ale własny".

W perspektywie najbliższych pięciu lat mam plan dostawienia piętra, które będzie do zaadoptowania tylko przeze mnie, więc na pewno znajdzie się kącik na akwarium dla rybek, akwarium dla żółwi i upragnione terrarium dla żółwi lądowych.

Strasznie ubolewam, że nie mogę takiego żółwia mieć już teraz, ale trzeba być rozsądnym hodowcą (a czytając różne posty na forum widzę, że nie ma ich specjalnie dużo).

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Jaki gatunek żółwia lądowego może mieszkać w ogrodzie
« Odpowiedź #4 dnia: 28.08.2015, 19:24:51 pm »
Jeżeli  kupisz stepowce (byle nie zupełne maluchy tylko takie min 10-12 cm) to żadne terrarium nie będzie ci potrzebne. Od listopada do marca żółwie zimują, od kwietnia do października (a nawet dłużej, właściwie do pierwszych przymrozków) brykają na wybiegu ogrodowym. Niestety w tym roku chyba już za późno na zakup ale gdybyś się zebrał w przyszłym roku (najlepiej w marcu-kwietniu) to miałbyś czas na obserwację, podtuczenie i odpowiednie przygotowanie zwierząt do zimowania.

Offline Buc

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 2
Odp: Jaki gatunek żółwia lądowego może mieszkać w ogrodzie
« Odpowiedź #5 dnia: 28.08.2015, 20:03:28 pm »
Dzięki za radę, w tym roku już jest za późno. Być może w przyszłym roku będę myślał o żółwiach stepowych.

Pozdrawiam