Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:49:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ocena zolwia babci  (Przeczytany 5711 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Ocena zolwia babci
« dnia: 09.01.2018, 22:25:28 pm »
witam Was serdecznie, jestem na tym forum jak i w ogóle e na forum po raz pierwszy Wiec nie wkem czy uda się dodać nawet zdjęcie . Chciałabym bardzo prosić o poradę .
Moja mama lat 70 dała mi pod opiekę swojego żółwia którego ma od ponad 35 lat. Picuś zyje z moja mama 35 lat a gdy z nią zamieszkał był tego samego wzrostu praktycznie co teraz . Wiec musi mieć już sporo na karku. Niestety zdaje sobie sprawę ze mama dbała o niego jak tylko mogła ale nie jest to prawidłowa opieka. Pikus latem za dnia był w ogrodzie na trawie, po popołudniu już w domu. Zyje na podłodze i chodzi po całym domu, śpi w psim legowisku. I teraz uwaga ....nie dość ze dosłownie biega za psem mamy podgryzając mu łapy gdy ten leży to ....on je psia karmę i warzywa....generalnie nie chce warzyw, nie chce ząb bardzo owoców i nie chce żadnej karmy dla żółwi z zoologicznego. Je karmę sucha dla psow i pije wodę od 35 lat z wielkim apetytem. Chciałabym to zmienić ale jak? Czy da rade go przestawić ? Jeśli tak to jak? Nie chce żeby głodny chodził ...
Pije  wodę tez z psiej miski 🙈
Byłam z nim u weterynarza to podał mu odrobaczenie dla gadów / żółwi i powiedział ze jest w dobrym stanie ale ze dietę powinnam mu zmienić ....
co proponujecie ? Oraz czy to Pikus czy Pikusiowa ?🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️Bo całe życie mówimy ze to samiec ale może jednak samiczka?
Kiedyś mama w swoim mieszkaniu znalazła 3 małe białe jajka....i zastanawiamy się do dzisiaj czy to czasem nje Pikusia...
« Ostatnia zmiana: 09.01.2018, 22:30:34 pm wysłana przez Dziadekalbobabcia »

Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #1 dnia: 09.01.2018, 22:28:17 pm »






PIKUŚ
« Ostatnia zmiana: 09.01.2018, 22:30:10 pm wysłana przez Dziadekalbobabcia »

Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #2 dnia: 09.01.2018, 22:38:08 pm »
Musze dodać ze Pikus jest bardzo aktywny i czasami wręcz biega (wiem dziwnie tl brzmi ze żółw biega)sam stuka w miskę z jedzeniem dla psa a gdy dostaje warzywo to stoi koło niego i odchodzi....

Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #3 dnia: 09.01.2018, 22:56:01 pm »
z warzyw toleruje tylko ogórka i pomidora - latem lubi arbuza
niestety i tak dalej gdy tylko zobaczy psią karme to PĘDZI
Może jak kupie mu duze terrarium to nie bedzie miał możliwości zjedzenia psiej karmy i bedzie zmuszony do warzyw?
tylko boje sie,że się że po tylu latach chodzenia wolno na przestrzeni będzie mu przykro w terrarium...nie wiem...co sądzicie...

Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #4 dnia: 09.01.2018, 23:01:45 pm »
Teraz mi sie przypomniało, że latem UWIELBIA mlecze i je ich baaardzo duzo ale zimą ich nie ma....

Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #5 dnia: 09.01.2018, 23:24:32 pm »
Jesli zmiana trybu życia na terrarium to wystarczy 120 cm długosci ?
oraz jaką lampę kupic ? ale najtrudniejsze dla mnie to jak przekonać żółwia, że nie jest psem i fajnie jakby jadł więcej warzyw ... :o
« Ostatnia zmiana: 09.01.2018, 23:34:42 pm wysłana przez Dziadekalbobabcia »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #6 dnia: 10.01.2018, 06:54:50 am »
Witaj!.
Niestety brak warunków przez 35 lat zrobił spustoszenie w organizmie tego gada tak bardzo ,że ja się dziwie ,dlaczego on w ogóle żyje. :(.Zmień weterynarza bo ten do którego chodzisz nie zna się na gadach.
Skąd jesteś? Trzeba teraz pójść do dobrego weta i zrobić badania krwi .Teraz zrób mu szybko terrarium .Może być już te 120 cm. Choć nie na krótko.

Do jedzenia dawaj mu suszone rośliny (zuzala,Herbal Pets).

Na forum znajdziesz różne wątki dotyczące terrarium czy innych kwestii w opiece nad żółwiem.
« Ostatnia zmiana: 10.01.2018, 07:02:21 am wysłana przez Kenet »

Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #7 dnia: 10.01.2018, 11:07:28 am »
To wszystko zrobię, przyznam szczerze, ze żółwik jest w naprawdę widać dobrej kondycji :o
Ruchliwy oraz porusza się prawidłowo, ale to może przez to ze podłoga zawsze czyta a śpi w legowisku...z kolej zima nie było grzane w domu z reguły i on zapadał w sen zimowy...w tym roku zima cieplejsza i nie śpi...
Terrarium właśnie szukam na OLX :) zrobię mu na pewno :) najgorszy dylemat to jedzenie ...próbowałam z suszkami i on nie chce ich ruszyć ....czy ,,przetrzymanie" go coś pomoże ? I w końcu trochę zgłodnieje i zje ?
pomimo trgo ze jego ulubione jedzenie to ta karma która ,,wyprosi" stukając w miskę to mu już nigdy nie dawać tak? Pomidora, rzodkiewkę, truskawki, arbuza - te jedzenia toleruje , innymi cholera gardzi - chyba przez tyle lat wyrobił sobie swoje smaki i nie chce się przekonać do innych
Kąpany jest 2 x w tygodniu w cieplej wodzie, co bardzo lubi....wczoraj przeczytałam ze mozna zolwia wykapać w naparze z ziół ? Jakie ziółka polecacie na wzmożenie go?
A co sądzicie o jego wyglądzie z zewnątrz ?
« Ostatnia zmiana: 10.01.2018, 11:10:42 am wysłana przez Dziadekalbobabcia »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #8 dnia: 10.01.2018, 12:02:13 pm »
Najpierw zrób normalne terrarium. A potem będzie czas na totalną zmianę żywienia.
Ponieważ jest trzymany na podłodze jak pies nowe terrarium nie powinno mieć szyby z przodu, żółw bowiem cały czas będzie się o nią obijał chcąc przejść dalej.
Na szybko zorganizuj jakąś skrzynkę, na dno połóż folię i na to nasyp ziemi a na ziemię możesz położyć wyciętą darń z łąki. Do boku skrzynki przymocuj zwykła lampkę biurkową z żarówką grzybkiem lustrzanką o mocy 40-60 W BY PRZY ŻÓŁWIU TEMPERATURA WYNOSIŁA OK 35*c

Natomiast od razu trzeba zastosować zdrowsze jedzenie. Żadnych warzyw (po za tym co wymienię) i owoców. Żadnej karmy dla psów.
Możesz kupić i podawać osobno lub zmieszane:
- roszponkę
- rukolę
- kapustę/sałatę Rzymską
- dynię zwyczajną
- dynię piżmową
- cukinię
- melisę w doniczce
- bazylię w doniczce
- jarmuż - bardzo zdrowa roślina która ma sporo wapnia (którego twojemu żółwiowi zapewne brakuje), jeśli jeszcze możesz dostać jarmuż z czyjegoś ogródka to super.

Możesz poszukać jeszcze mniszka lekarskiego. W takim okresie można jeszcze go sporo znaleźć w wyższych trawach, osłoniętych miejscach, w zagłębieniach terenu, na skraju lasu. Najszybciej znajdziesz go natomiast pod opadłymi liśćmi drzew, często są tam spore jego ilości, czasem kolor liści jest bardzo jasny ale to nie przeszkadza.
Te pokarmy co podałem możesz podawać pokrojone w kawałki, byle nie starte na tarce. Dynię i cukinię obrał bym ze skórki bo może być za twarda.
I oczywiście jest to pokarm zastępczy a nie podstawa żywienia twojego żółwia.

Zrób terrarium a pomogę przestawić żółwia na susz.  Moje żółwie w zeszłym roku tak chrupały dobrej jakości susz https://www.youtube.com/watch?v=oWTNc1x7oWo
 

Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #9 dnia: 10.01.2018, 12:25:23 pm »
Mega dziękuje za taka odpowiedz gdzie mam naprawdę konkretne rady bo wiedzy na forum jest ogrom i często zaczynam się gubić :)
Czyli na początek skrzynka o matko gdzie na ja dostanę :) na olx sa wykonywane bardzo fajne ale z przodu jest szybka ....

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #10 dnia: 10.01.2018, 15:13:45 pm »
Gad trochę odrapany, ale nie ma większych informacji jak dla mnie, na zdjęciach było słabo widać

ze zdjęć wnioskuję też, że to samica żółwia greckiego

Koniecznie idź do dobrego weta! jak mieszkasz w Warszawie, to polecam dr. Malutę z kliniki OAZA. Po tak złej diecie żółw ma zniszczone narządy wewnętrzne np. wątrobę i nerki!

co do jaj, to uważam że były Pikusi

Jakiej wielkości jest żółw? Jeśli chodzi o wymiary terra to długość pancerza x8 na długość pancerza x4

PS.
wyślij więcej zdjęć  :) A jak masz jakieś pytania to koniecznie je zadaj, chętnie pomożemy  :)

Pozdrawiam

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #11 dnia: 10.01.2018, 15:15:24 pm »
przegłodź gada, żeby zaczął jeść susz

Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #12 dnia: 10.01.2018, 18:00:06 pm »
Dziekuje ponownie za rady !
Dzisiaj stworzyłam mu coś takiego - wiem dość prowizoryczne ale już ma chociaż swoje miejsce i podłoże....
Pikuś dostał jarmuz bazylię i suszony mniszek lekarski
Jutro dojdzie do tego lampa tak jak pisaliście
Cxy póki co może być coś takiego ?

Ok jutro znajdę dobrego weterynarza , może ktoś zna dobrego od gadów w trojmiescie ?


Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #13 dnia: 10.01.2018, 18:58:15 pm »
lepiej zmień jej podłoże na ziemię z gliną, ponieważ żółw może próbować zjeść to podłoże i będzie wielki problem i nasyp dużo substratu, żeby żółw mógł się cały zakopać

przydałby się domek, miska z wodą, możesz wstawić bazylię w doniczce, pamiętaj, że potrzebne są dwie lampy, grzewcza i UVB 10.0, a pod grzewczą jakieś kamienie.

jakiej wielkości jest gadzinka?


Offline Dziadekalbobabcia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena zolwia babci
« Odpowiedź #14 dnia: 10.01.2018, 20:08:05 pm »
Wszystko to zrobię :) tylko ta zimia z glina....mam psiaka i obawiam się ze będzie chciał kopać...plus charakterystyczny zapach ziemi w domu...kurczę nie ma jakiejś alternatywy ? Może zwykle trociny albo siano ? A może takie zbite trociny takie granulaty? (To jakby zjadł myśle ze nie zrobiłoby dużej krzywdy)
Co sądzicie ? A piasek? Może jest jakiś zamiennik ziemi?  :o
Pozdrawiam  :-*

PS. Oczywiście gadzina nie nic nie tknęła ...przyzwyczaił się do tej karmy psiej jak do Mac Donalda  :blank:
Pikusiowa ma 25 cm długości skorupy samej
« Ostatnia zmiana: 10.01.2018, 20:10:25 pm wysłana przez Dziadekalbobabcia »