Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 02:58:00 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pęknięcie na pysku  (Przeczytany 4395 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bodo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Pęknięcie na pysku
« dnia: 18.06.2017, 11:09:33 am »
Trzy lata temu córka dostała na Komunię żółwia . Jest to żółw stepowy albo grecki . Samiec , ma 7 albo 9 lat . Wczoraj żona zauważyła że ma na lewym "policzku " pęknięcie . Tak mu to odstaje . Co robić ? Iść z tym do weterynarza ? Jestem z Jawora . Jest tu jakiś dobry weterynarz co zna się na żołwiach ?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #1 dnia: 18.06.2017, 12:34:45 pm »
Witaj!   Opisz jakie żółw ma warunki. Z Jawora najbliżej masz do dr.Piaseckiego we Wrocławiu.

Offline bodo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #2 dnia: 18.06.2017, 14:25:09 pm »
Ma szklane akwarium 34 x 45cm . Akwarium jest wyłożone mieszaniną włókna kokosowego z torfem ( tylko to toleruje ) . W jednym rogu ma kamionkowe poidełko z wodą . W drugim rogu jest 15W żarówka . Od mocniejszej ucieka . Bardzo lubi być karmiony z ręki . Uwielbia pomidory , ogórki , banana , jabłko , nektarynki . Zielone - mlecz , babkę , koniczynę . Ale owoce lubi bardziej .  Widocznie wcześniej był tym karmiony .

Nie wiem dlaczego nie mogę wysyłać zdjęć ?

Offline bodo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #3 dnia: 18.06.2017, 14:55:53 pm »



Nie wiem czy dobrze na zdjęciach widać te pęknięcie ?  Lewy "policzek" w dolnej części koło "dzioba " .

A tak wygląda nasz Wojtek



W zasadzie jaki to jest żółw ? Stepowy czy grecki ? Wzór na pancerzu ma jak grecki ale ma cztery nie pięć pazurów na łapie .
« Ostatnia zmiana: 18.06.2017, 15:08:17 pm wysłana przez bodo »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #4 dnia: 18.06.2017, 15:06:55 pm »
Niestety żółw nie ma za dobrych warunków.(nie ma tragedii).Zrób mu wybieg zewnętrzny,jeśli mieszkasz w bloku to balkonowy i trzymaj go tam całą dobę. Jeśli chodzi o pokarm to kompletnie wyeliminuj owoce.Na stronie masz spis roślin jadalnych dla żółwia.Wybierz się na jakąś łąkę daleko od zanieczyszczeń i gwarantuje Ci ,że znajdziesz tam przynajmniej 10 jadalnych roślin.Żółw może początkowo marudzić ale nawet jak się tydzień przegłodzi to nic mu nie będzie.Terrarium kup ok. 110 na 50 na 50 i niech będzie tylko, lokum przejściowym między wybiegiem a lodówką. W tym roku go nie hibernuj , natomiast za rok jeśli stan żółwia pozwoli to jak najbardziej.Jako podłoże stosuj ziemię z gliną wędkarską  w stosunku 2:1 .

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #5 dnia: 18.06.2017, 15:14:06 pm »
Ze zdjęcia widać,że to stepowy.Niestety ma opuchnięte oczy ( wygląda mi na niedobór witaminy A) i zbyt długi dziób .Kup mu sepię dla papug w zoologiku i włóż cały kawałek (uzupełni niedobory wapnia i zetrze dziób.)Pęknięcia nie widać ,ale jeśli nie jest duże to nie ma powodu do strachu. Jedź z nim szybko do dr Piaseckiego bo żółw może mieć różnorakie niedobory. Nerki i wątroba pewnie też nie są w najlepszym stanie .Ale spokojnie ,jeszcze da się wszystko wyprostować

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #6 dnia: 18.06.2017, 15:15:26 pm »
Ale gafę strzeliłem. Jest to oczywiście grecki nie stepowy  :laugh:.  Jakoś tak z dzioba wygląda na stepowego ale to 100 procentowy grek
« Ostatnia zmiana: 18.06.2017, 15:17:40 pm wysłana przez Kenet »

Offline bodo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #7 dnia: 18.06.2017, 15:24:20 pm »
Tylko Wrocław ? A w Legnicy nie ma jakiegoś dobrego weterynarza ?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #8 dnia: 18.06.2017, 15:32:36 pm »
Z tego z się orientuje  to nie. A znaleźć dobrego weta  to bardzo ważna sprawa.Taki zwykły wpakuje w żółwia witaminy i będzie kazał karmić go owocami.

Offline bodo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #9 dnia: 18.06.2017, 16:23:00 pm »
Okazało się że rzeczywiście zrobiła mu się mała zadra koło dzioba . Wziąłem i delikatnie obcinaczkami do paznokci obciąłem mu tę zadrę . Ale co zrobić z tym dziobem ? Problem w tym że on sepii nie ruszy .
« Ostatnia zmiana: 18.06.2017, 16:25:54 pm wysłana przez bodo »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #10 dnia: 18.06.2017, 16:39:48 pm »
Dziób najlepiej niech spiłuje weterynarz.Możesz mu to zrobić sam ale możesz łatwo zrobić z niego kalekę .Sepii może nie ruszać.Ale lepiej gdyby się jednak znajdowała na wybiegu. Suplementują mu codziennie węglan wapnia bez D3 .
« Ostatnia zmiana: 18.06.2017, 16:41:54 pm wysłana przez Kenet »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #11 dnia: 18.06.2017, 20:57:20 pm »
Nie ma tragedii? Tak duży żółw w tak małym terrarium, co najmniej trzykrotnie mniejszym od minimum to nie tragedia?
Taki przerost dzioba spowodowany jest złą dietą złożoną głównie z owoców. Żółw ucieka od żarówki bo mu za gorąco w takiej klitce, która jest nagrzana.

Terrarium minimum 120x60, podłoże z ziemi i darni, żarówka grzewcza i źródło promieniowania UVB (nie ma, że żółw "nie toleruje") wybieg zewnętrzny, prawidłowa dieta i suplementacja wapniem oraz kontrola u porządnego weterynarza z badaniem kału i krwi, to wszystko trzeba zrobić na cito.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #12 dnia: 18.06.2017, 22:26:22 pm »
Doru,jeśli  chodzi o warunki to dostrzegam jakieś tam pozytywy ( terrarium, trochę zieleniny w diecie, żarówkę ).Gdy jeszcze nie miałem wybiegu to chodziłem z Kenetem na łąkę i co pare dni spotykałem ludzi którzy mieli doczynienia z żółwiami.Dialog zawsze wyglądał tak.
Oo co tam masz .
Żółwia
Ja też kiedyś takiego miałem parę lat temu.
A co się stało że Pan/Pani już nie ma.
    I tu kombinacja najróżniejszych wypadków od wypadnięcia z balkonu poprzez nagła śmierć do pogryzienia przez psa.
 Ludzie trzymali żółwia na podłodze , karmili serem białym i kocią karmą oraz ekstra pełeczkami i byli zdziwieni że przypadkowo spotkany chłopak z żółwiem nie zgadza się z tym co mówił ich weterynarz.
Dlatego ja wyciągam jakieś pozytywy

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #13 dnia: 19.06.2017, 01:06:14 am »
Tej wielkości terrarium to żaden pozytyw. Niestety.

Offline bodo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Pęknięcie na pysku
« Odpowiedź #14 dnia: 19.06.2017, 07:03:38 am »
Nie wiem . Kuzynka ma żółwia stepowego ale cztery razy większego od mojego . Nie ma on żadnego terrarium . Łazi luzem po całym mieszkaniu . Zieleniny za bardzo też nie jada . Gotowana kasza , gotowane jajko i podobne . Ma go już ponad 20 lat za bardzo jakoś o niego nie dba i jakoś nic mu się nie dzieje .

Powiadacie że taki dziób jest spowodowany złą dietą . To w takim razie czym ma sobie ścierać ten dziób ?  Za małe terrarium i zła wyściółka ? On w tym terrarium tylko śpi . Do jedzenia ma swój stały kącik w pokoju . Do łażenia całe mieszkanie i balkon . Jak jest ciepło na dworze to łazi sobie po trawie . Co do wyściółki . Różne stosowaliśmy specjalne dla żółwi lądowych . Toleruje tylko tą jedną z włókien kokosowych i torfu . W tej się zakopuje i śpi . W innych nie chciał .
« Ostatnia zmiana: 19.06.2017, 07:06:11 am wysłana przez bodo »