Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 16:51:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwszy żółw! Perwsze pytanie :)  (Przeczytany 30115 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mruczekk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Pierwszy żółw! Perwsze pytanie :)
« dnia: 02.04.2020, 15:21:17 pm »
Cześć!
Właśnie wczoraj kupiłam żółwika greckiego, sprzedawca mówił że jest z 11.2019 więc bardzo młodziutki. Długo się przygotowywałam, ponieważ od zawsze chciałam go mieć. Chciałabym jednak zapytać o parę rzeczy, ale może najpierw opiszę wszystko. Terrarium ma wymiary 100x60 cm, jest przygotowane na zamówienie, ma żarówkę metahalogen poleconą przez sprzedawce terrarium, tak samo zamówiłam u niego podłoże, wydawał się człowiekiem który się na tym zna więc zaufałam, podłoże przyszło i jest to mieszanka gliny z piaskiem. I to pierwsze pytanie boje się, że jest za dużo piasku, przyczepia mu się czasem do pyszczka, czy lepiej zmienić te podłoże ? A może jakoś zmodyfikować?
Jeśli chodzi o żółwika (nie mam jeszcze imenia  ;D ) jest baaardzo ruchliwy, chodzi cały czas po całym terrarium, wspina się na każdy kamień i korzeń,  może to głupie pytanie ale czy to normalne zachowanie? xd
Przez to jaką mamy pogodę nie mam jak zbierać świeżych babek, koniczyn itp., a przez epidemie zaś wszystko prawie pozamykane, ale znalazłam miętę doniczkową, wzięłam 2 i jedną posadziłam mu w terrarium. Kupiłam też suszone: babkę, koniczynę, malwę i kwiaty hibiskusa, zalazłam je w internetowym sklepie zoologicznym dla królików  ;D dałam mu do miski i trochę zmoczyłam, czytałam, że może nie chciec całkiem suszonego na początku, ale on kompletnie nie jest tym zainteresowany, dałam też listki tej mięty, rano wydawało mi się ze chce troche zjeść ale tego nie zrobił, czy to też normalne? Czy mam zostawić i czekać aż zgłodnieje i w tedy zje?
Próbowałam dołączyć zdjęcia ale nie udaje mi się wtedy opublikować :(

Offline Mruczekk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwszy żółw! Perwsze pytanie :)
« Odpowiedź #1 dnia: 02.04.2020, 15:26:05 pm »
Dodaje zmniejszone zdjęcia  ;)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Pierwszy żółw! Perwsze pytanie :)
« Odpowiedź #2 dnia: 02.04.2020, 15:57:56 pm »
Jeśli mieszkasz na przedmieściach czy masz dostęp do łąki/ogrodu to nakop zwykłej ziemi i zmieszaj z obecnym podłożem. Następnie zwilż i ubij. Ja bym zmieszał w proporcji 2 cz ziemi: 1 cz obecnego podłoża. Ewentualnie kup w sklepie ziemię ogrodową bez nawozów sztucznych. Zwykle taka ziemia jest do ziół. Nawóz naturalny czy to obornik czy guano może być.

To że wspina się na wszystko to normalne.

Ziół które mocno pachną żółwie nie chcą zwykle zjadać. Niech suche jedzenie leży w misce i czeka. żółw w końcu zaskoczy i zacznie jeść. Ważne jest też czy ten susz jest w postaci całych liści czy to sieczka. Mocno rozdrobnionych może nie chcieć jeść.
Możesz oczywiści poszukać w sklepach typu Biedronka czy Lidl świeżej cykorii, Roszpunki czy rukoli. Choć ta ostatnią moje żółwie gardzą.

Offline Mruczekk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwszy żółw! Perwsze pytanie :)
« Odpowiedź #3 dnia: 02.04.2020, 16:38:08 pm »
Okej, dzięki wielkie za odpowiedź. Zrobię tak z ziemia. Jeśli chodzi o susz to właśnie raczej jest w całości, więc chyba okej, spróbuję kupić roszponke.