Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Początki! Pytania o oddech, warunki w terrarium, dietę, kąpiele

(1/4) > >>

koralus:
Witam .
Dosc dawno dostalem zolwia stepowego z poczatku wydawalo mi sie ze wiem co robic , jak go karmc jakie terarium powinien miec lecz okazalo sie ze gdy trafilem na ta strone i zobacyzlem inne terrarium i pokarm jakim mozna karmic zolwie ladowe przestraszylem sie i zatsanawia sie cyz moj zolw nie jest chory , mam odnosnie tego kilka pytan .
1. Czy gdy zolw dosc glosno oddycha a jego glowa dziwnie unosi sie gdy oddycha to znak ze jest chory ?
2. Jak duze powinno bcy terarium??
3.  Czy salata i banany to dobry pokarm ?
4. Jak powinin dawkowac swiatlo dla zolwia ?

Agnieszka:
Witamy Cię serdecznie na naszym forum i mamy nadzieję, że będzisz tu stałym bywalcem, tymbardziej, że muszisz trochę uzupełnić wiedzę na temat żółwi!  ;)

1. To, że żółw podnosi głowę przy oddychaniu lub, że 'rusza mu się szyja" to nic niepokojacego, jednak głośny świszczący oddech jest jedną z oznak przeziębienia lub nawet zapalenia płuc. Napisz nam czy żółw ma wydzieline z noska i czy ma apetyt.

2. Jak największe!!!!! Tak duże jak tylko jesteś mu w stanie zapewnic. Normę trudno okreslić bo choćby nie wiem jakie terrarium było duże dla żółwia i tak jest małe!

3. Sałata i banany to najgorsze co możesz zaoferować żółwiowi. Oczywiście musisz natychmiast odstawić taką karmę. Zapraszam do lektury artykułu o żywieniu na nieniejszym forum.

4. O jakie światło Ci chodzi? I promieniowanie UVB i oswietlenie grzewcze powinni być włączone ok 12 godz. dziennie. W porze zimowej (jeśli nie zimujesz żółwia) czas ten skracamy do ok. 8 godz.

koralus:
Dzieki wielkie nie ma zadnej wydzieliny z nosa ale jego oddech jest swiszczacy .
Chodizlo mi o oba siwatla chociaz mm tylko UVB czy mozna koezysac tylko z takiego cyz potrzebne sa oba i jak mam j dawkowa mam je wlaczac oba naraz czy UVB mniej lub na odwrut   ???

koralus:
Mam jeszce pytanko odnosnie wilgonosci , slyszalem ze to bardzo wazne u zolwi ladowych .  Jak mam ja utrzymywac ???

Agnieszka:
Jeśli żółwik nie ma wydzieliny a nosa, ma apetyt i jest aktywny to prawdopodobnie jest lekko przeziębiony, lub świszczy ze stresu. Przy przeziębieniu stosujemy leczenie cieplem, tj. podnosimy temperaturę w terra dp ok. 30 stopni i robimy cieple kąpiele.
Tak, wilgotność jest bardzo ważna. Do pomiaru wilgotności kup sobie higrometr. Wilgotność nie powinna raczej spadać poniżej ok. 55 stopni. Aby utrzymać odpowiednią wilgotnośc powinieneś spryskiwać terrarium wodą, jak często to zależy od tego po ilu spryskaniach uzyskasz odpowiednią wilgotność.
A jeśli chodzi o lampki to oprócz UVB musisz zamontować żółwikowi jakąś zwykłą żarówkę pod którą będzie mógł się wygrzewać, bo samo UVB nie daje takiego bezpośredniego ciepła. A jeśli chodzi o włączanie to różni hodowcy robią różnie. Ja najpierw włączam żąrówkę a po godzinie świetlówkę, i tak samo najpierw wyłączam świetlówkę a na końcu żarówkę. Chodzi o to, zeby terrarium nabierało ciepła stopniowo a później stopniowo je traciło.  ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej