Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 15:28:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Początki  (Przeczytany 4189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maatipl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Początki
« dnia: 21.04.2019, 18:48:23 pm »
 Witam, chciałbym prosić o pomoc. Mianowicie - planuje zakup żółwia lądowego i mam parę pytań dotyczących jego hodowli.
1. Jakie polecacie terrarium, czy te byłoby dobre? - https://www.olx.pl/oferta/terrarium-dla-zolwia-stepowego-120-60-60-CID103-IDvlQvT.html#958fb6af66
2. Jak powinna wyglądać wyprawka dla żółwia?
3. Który żółw jest "lepszy" - stepowy czy grecki?
4. Jak powinien być urządzony dom dla takiego stworzonka? :D
5. Jaki najlepszy pokarm?
6. Co robić, aby zółw czuł się jak najlepiej?
Dziękuje za pomoc :)

Offline Kivi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Początki
« Odpowiedź #1 dnia: 21.04.2019, 19:23:31 pm »
1. To terrarium wydaje się być przyzwoite wielkościowo dla żółwia, lecz ja preferuję terraria typu ,,szuflada". Są o wiele tańsze i można je fajnie urządzić.
2. Wyprawka? To na pewno nie będzie tanie ale podam ci podstawowe rzeczy: lampa UVB (ja mam żarówkę ExoTerra Repti Glo 10.0) oraz żarówka grzewcza (najlepiej punktowa), by żółw miał miejsce do wygrzewania się, potrzebne też będzie stosowne podłoże, najtańsza będzie zwykła ziemia ogrodowa wymieszana z gliną wędkarską no i oczywiście terrarium. Do jedzenia najlepiej zioła i chwasty np. mlecz, bazylia.
3. Nie można nazwać żółwia ,,lepszym" :D . Łatwiejszy w hodowli jest stepowy, ale to niewielka różnica.
4.O podłożu ci już pisałem. W terra powinno być kilka dodatków które dostarczą żółwiowi bodźców, lecz tyle by żółw miał dużo wolnego miejsca. Powinien też mieć wydzielone dwie części: do wygrzewania i tę chłodniejszą. Powinien mieć też  bezpieczną kryjówkę (w internecie znajdziesz na nią mnóstwo pomysłów). Na wiosnę i lato muisz mieć wybieg na podwórku lub balkonie. Żółw powinien tam wtedy przebywać całą dobę. Jeżeli masz w domu np. kota to koniecznie musisz taki wybieg przed nim zabezpieczyć.
5. Pisałem w punkcie drugim.
6. By żółw czuł się jak najlepiej, trzeba codziennie o niego dbać, jeżeli widać że coś mu dolega, należy go zabrać do dobrego weterynarza (a wizyty kontrolne co pół roku i przed zimowaniem).  Trzeba zapewnić też dobre warunki takie jak odpowiednie terrarium, lampy itp. Forum to kopalnia wiedzy o żółwiach, wystarczy poszukać, to nie boli. Tu znajdziesz odpowiedź na prawie każde pytanie.  ;D

Cieszę się jeśli pomogłem  ;)

Offline Maatipl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Początki
« Odpowiedź #2 dnia: 21.04.2019, 19:45:55 pm »
Bardzo dziekuję za pomoc :) Mam jeszcze tylko jedno pytanie - masz moze jakies linki do takich terrarium o jakich wspominalas/es? bylbym wdzieczny

Offline Kivi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Początki
« Odpowiedź #3 dnia: 22.04.2019, 07:59:34 am »
Ja zrobiłem terrarium sam z płyty meblowej i sklejki.  Mogę wstawić zdjęcie takiego przykładowego. Najlepsze według mnie jest takie jak na zdjęciu.
A tu masz kilka linków:
https://sprzedajemy.pl/terrarium-100x50x40-dla-zolwia-ladowego-grajewo-2-2461c4-nr52403037

https://allegro.pl/oferta/terrarium-dla-zolwia-100x50x40-terrpol-kolory-6785674329

Pamiętaj że najtaniej jest samemu wykonać takie terrarium lub jeszcze łatwiej zamówić takie u stolarza. :) Im większe tym lepsze.
Pozdrawiam

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Początki
« Odpowiedź #4 dnia: 22.04.2019, 11:19:11 am »
W zamknietym terrarium łatwiej jest utrzymać odpowiednie warunki.
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Początki
« Odpowiedź #5 dnia: 22.04.2019, 16:36:34 pm »
Wszystko zależy od tego, w jakim wieku będzie żółw. Młode potrzebują wyższej wilgotności, którą łatwiej uzyskać w zamkniętym od góry, lub chociaż półzamkniętym terrarium. Dla starszych lepiej sprawdzi się terrarium otwarte.
Jeśli chodzi o źródło UVB to nie ma czegoś takiego jak "żarówka". To są świetlówki kompaktowe, kompletnie nie nadające się dla żółwi. Emisja UVB w nich jest znikoma. Najlepszym źródłem na rynku są obecnie lampy metalohalogenowe - niby droższe w zakupie, ale świetlówki (liniowe) należy wymieniać co 6 miesięcy, natomiast metalohalogen co 12-18 miesięcy w zależności od producenta. Jest też jednocześnie lampą grzewczą, więc odpada nam dodatkowy pobór prądu.
Żółw stepowy absolutnie nie jest łatwiejszy w hodowli, nie wiem skąd ten wniosek wysnuty przez Kivi. Oba te gatunki wymagają hibernacji zimą, a dodatkowo żółwie stepowe w naturze przechodzą estywację - sen letni. Stepówki żyją w bardziej surowym klimacie, jedzą głównie wysuszone chwasty, dlatego łatwiej je "zaniedbać" jeśli chodzi o żywienie w niewoli.
Jeżeli nie jest się w stanie zapewnić warunków do hibernacji, trzeba zastanowić się nad gatunkiem niezimującym.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Początki
« Odpowiedź #6 dnia: 29.05.2019, 11:31:20 am »
Witam i od razu przechodze do rzeczy. Nie chce zakladac nowego watku wiec sie tu podpinam - jezeli uznacie, ze powinnam napisac w innym watku to prosze o przeniesienie. Przepraszam, ze w pierwszym poscie opisze wszystko dosyc szczegolowo ale chce dobrze nakreslic sytuacje.
Od 10 maja jestem wlascicielka 4-letniego zolwia greckiego - odkupilam go z ogloszenia. Zanom sie zdecydowalam na ten krok poprosilam poprzednia wlascicielke o tydzien czasu na przygotowanie sie (chodzilo nie tylko o skompletowanie wyprawki ale przede wszystkom o przygotowanie sie pod wzgledem informacji nt. hodowli zolwia). Gdy pojechalam go odebrac przzylam lekki szok gy zobaczylam jego terrarium - drewniana skrzynia wypelniona w polowie bialym piaskiem, a do polowy drobnymi kawalkami drewna. Skrzynia stala na podlodze, pod duza palma, w przejsciu miedzy drzwiami a balkonem. Do jedzenia widzialam kawalek ogorka i gotowy granulat dla zolwii :(.Zolwia na miejscu  widzialam krotka chwile, bo zapakowany byl w kartoniku, zakopany w paskach szarego papieru. Wlascicielka powiedziala zeby go nie stresowac i wyciagnac dopiero w nowym terrarium. Jako wyprawke dostalam 1,5kg bialego piasku, dwa opakowania granulatu do karmienia, plastikowy koszyc, ktory slozyl jako budka i lampe grzewcza. W domu wyciagnelam biedaczka i przezylam znowu szok - skorupa jest miekka, ugina sie pod lekkim uciskiem, tylna czesc karapaksu lekko wklesnieta, pazury u dolna czesc dzioby bardzo przerosniete... W pierwszej chwili chcialam odwiezc go spowrotem ale popatrzylam na niego i ...postanowilam go uratowac. Czytajac posty na tym forum domyslilam sie, ze zolw jest odwapniony (brak lampy UVB, zle odzywianie...) Poza tym chyba ma problemy ze stawami gdyz wogole nie chodzi (rusza lapkami ale tak jakby w powietrzu). Zabralam go to weterynarza, ktory potwierdzil fatalny stan zolwia, dal jakis srodek na odrobaczenie i...nic poza tym :( Powiedzial, ze teraz najwazniejsze jest swiatlo sloneczne (lub lampa UVB) i odpowiednie zywienie. Jak zolw przezyje 1-2 miesiace to pozniej bedzie coraz lepiej. Wszystkie wiadomosci czerpie wiec z tego forum, bo weterynarz za wiele mi nie pomogl. Treaz po prawie 3 tygodniach widze pewna poprawe: zolwik z apetytem zajade przynoszone listki, po 10 dniach wreszcie zrobil kupke (alez sie ucieszylam ;D), podczas codziennej kapieli w cieplej wodzie oddaje mocz... No wlasnie - wiem, ze biala wydzielina to normalne. Zolwik wydalal na poczatku gesta biala wydzieline (jakby pasta do zebow); pozniej bardziej galaretowata, z bialymi smugami, czasami  gesciejsze ale w mylych ilosciach. Wczoraj jednak bardzo sie napinal podczas kapieli, widzialam, ze probuje cos wypchnac. Po ok 110-15 min wreszcie wydalil dosyc spora twarda biala grude  ??? Domyslam sie, ze to zbrylony kwas moczowy - ale czy to moga byc nagromadzone zlogi? Czy tez oznacza to zaawansowana chorobe nerek? Mam jeszcze tyle pytan, tyle watpliwosci.... Mysle, ze w najblizszym czasie jeszcze czesto bede zwracala sie do was o rade, bo jednym poscie wszystkiego nie ujme. Prosze mnie tylko pokierowac, czy z kazdym problemem musze zakladac nowy post czy tez moge tu pytac o wszystko? Jeszcze nie ogarniam tego forum, nie wiem jak dodawac zdjecia ale wierze, ze pomylu dojde do wprawy. Pedze teraz do pracy ale wieczorem zajrze tu znowu i mam nadzieje, ze znajde jakies rady od was.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Początki
« Odpowiedź #7 dnia: 29.05.2019, 12:45:57 pm »
Jedyną radą jaką mogę teraz dać jest znalezienie lekarza weterynarii, który jest specjalistą od takich zwierząt. Napisz z jakiej miejscowości jesteś to doradzimy Ci najbliższego specjalistę.
To co wydalił żółw najprawdopodobniej było kwasem moczowym, ale bez badań krwi nikt nie powie Ci, czy nerki są chore i w jakim stopniu, jak duże niedobory ma żółw i jakie powinno być postępowanie. Przydałoby się pewnie też RTG.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Początki
« Odpowiedź #8 dnia: 29.05.2019, 12:57:10 pm »
Co do samej treści posta to w późniejszym czasie edytuję go lekko by łatwiej się czytało.
Jeśli masz jakiś problem z forum, czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz gdzie napisać to zapraszam do kontakt zemną przez PW-(prywatną wiadomość). Wszystko wytłumaczę i pokieruję. Fajnie jak byś uzupełniła profil o choćby miejscowość. Łatwiej by było nam doradzić ci choćby dobrego weterynarza.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Początki
« Odpowiedź #9 dnia: 29.05.2019, 20:41:51 pm »
Ja niestety mieszkam w Niemczech, w Norymberdze. Szukalam w internecie informacji o weterynarzach specjalizujacych sie w leczeniu gadow ale oprocz adresow ogolnych gabinetow weterynaryjnych nic wiecej nie znalazlam. Nie znam tez tu nikogo kto ma zolwia i moglby mi cos poradzic. Zadzwonilam do gabinetu, ktory jest w poblizu i zapytalam czy moge przyjsc z zolwiem, dostalam potwierdzenie, ze tak wiec tam poszlam. Jak juz wczesniej pisalam, oprocz srodka na odrobaczenie nic wiecej nie dostalam. Mam wrazenie, ze pan doktor chyba nie byl zbyt optymistycznie nastawiony, bo poradzil zeby wstrzymala sie z rejestracja  ze dwa miesiace i jezeli zolw przezyje to dopiero wtedy mam go zarejestrowac, a we wrzesniu znowu sie z nim pokazac. A ja mam tyle pytan, tyle watpliwosci - poczawszy od terrarium, na zdrowiu skonczywszy. Mam nadzieje, ze tu znajde odpowiedzi na wiekszosc pytan i rady jak postepowac. Narazie pisze chaotycznie, bo nie wiem od czego zaczac ale mysle, ze pomalu wszystko uporzadkuje

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Początki
« Odpowiedź #10 dnia: 30.05.2019, 19:19:45 pm »
Na szybko znalazłem hodowcę żółwi koło Norymbergi. https://www.quoka.de/tiermarkt/reptilien-terraristik/c5115a250202399/landschildkroetenbabys-steppenschildkroete.html

Przedzwoń i popytaj o jakiś grupy czy fora żółwiowe. Gdzie chodzi do weterynarza.

Ewentualnie tu masz link do niemieckiego forum o żółwiach. Popytaj ludzi tam czy wiedzą gdzie udać się z żółwiem w pobliżu miejsca twojego zamieszkania. https://www.schildkroeten-forum.info/

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Początki
« Odpowiedź #11 dnia: 30.05.2019, 19:29:43 pm »
Dziekuje :)