Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:06:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pomocy dla Żółwicy Marlenki  (Przeczytany 4767 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Rudziałkę

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« dnia: 21.08.2018, 22:39:53 pm »
Witam
Od zawsze chciałam mieć żółwia wodno-ladowego bo miałam w dzieciństwie. Jednak los tak chciał że na urodziny dostałam żółwia lądowego stepowego. I jestem przerażona bo nic o nim nie wiem... Od tygodnia czytam pełno artykułów itd. Ale to mnie nie uspokaja. Dostałam go w piątek. W sobotę i niedzielę nie chciał jeść, pomyślałam że to przez brak lampy którą dostał w niedzielę popołudniu. W niedzielę popołudniu był też na spacerze i tam jadł pełno, tu koniczynę trochę trawy chodził sobię i był żywy. Po powrocie do terrarium znowu nie je. Nie naświetlalam go dość długo bo nie miałam odpowiedniej obudowy do żarówki i bałam się że się stopi (dziś kupiłam specjalna i jutro bd już oświetlony odpowiednio). Mam milion pytań. Czy po odpowiednim naświetlaniu zacznie jeść? Dziś był wręcz sztywny jak wróciłam do domu bardzo osowiały i mało ruchliwy praktycznie nie reagował, czy możliwe że przez przypadek odebrał zmianę kilamatu jako początki zimy? Czy lampa nocna jest niezbędna czy może  być po prostu ciemno?Niestety nie wiem też dokładnie ile lat ma żółw albo czy przez ostatnie lata zimował, ponieważ prezerodawca nie zapytał chodowcy...  dowiem się w piątek gdy sama pojadę do chodowcy i zapytam. Z góry przepraszam za haos jaki panuje w moich wiadomościach ale mam totalny mętlik w głowie, bardzo bym chciała by żółwik miał jak najlepiej przez co panikuję że robię coś źle.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #1 dnia: 22.08.2018, 07:58:08 am »
Żółw potrzebuje teraz wybiegu zewnętrznego ogrodowego albo balkonowego. Wzorować możesz się na wybiegach z tego forum lub na stronie fundacji Testudo. Jeśli jest osowiały skontaktuj się z dobrym gadzim weterynarzem.
Skąd jesteś?

Opisz dokładnie warunki  w jakich trzymasz żółwia. Co do lampy nocnej jest ona kompletnie zbędna.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #2 dnia: 22.08.2018, 10:48:46 am »
Zwierzę które mocno reaguje na stres tak ma poczekaj trochę oswoi się z nowym lokum, tak jak kolega wyżej pisał teraz jest odpowiednia pora na wybieg zewnętrzny lub spacerki z żółwiem na smyczy 😁
:)

Offline Rudziałkę

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #3 dnia: 23.08.2018, 00:23:28 am »
Żółwik był raz już na spacerze i jutro też będzie. Jak na razie jest w terrarium z akwarium okolo 50-30cm. Nie wiem dokładnie bo po prostu w nim dostałam żółwia, ale chce je jak najszybciej wymienić na większe, jednak słyszałam że terrarium musi być minimum 5razy takiej długości co długość żółwia i 3razy szerokość nie wiem ile w tym prawdy ale mam nadzieję że trochę tak wytrzyma aż nie zorganizuje czegoś innego. Lampa nocna grzewcza jest zbędna? A jak w takim razie utrzymać temperature skoro nocą wszystkie lampy się gasi?
Jestem z Wrocławia

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #4 dnia: 23.08.2018, 10:50:25 am »
Powinna wystarczyć mu temperatura pokojowa a jeśli masz go w jakimś chłodnym miejscu to można w wodzie zastosować grzałke. A na zewnątrz tzn na wyspę zainstaluj metahalogen i więcej Ci nie potrzeba.
:)

Offline Rudziałkę

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #5 dnia: 23.08.2018, 15:34:19 pm »
Ale to jest żółw lądowy, stepowy, nie wystarczy mu temperatura pokojowa

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #6 dnia: 23.08.2018, 16:46:15 pm »
Terrarium zdecydowanie za małe. Pomyśl o takim min. 100 na 40 ale tylko jako przejściowe między wybiegiem  letnim a zimowaniem. Metahalogen będzie najlepszym źródłem światła i uv w jednym.

Stepowce żyją w klimacie kontynentalnym a więc bardzo zimne noce nie tylko nie szkodzą ale są nawet wskazane. Jeśli jednak będzie w terrarium zwykła temperatura pokojowe w nocy jest ok i nie trzeba ani ogrzewać ani ochładzać.


Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #7 dnia: 23.08.2018, 22:05:49 pm »
Sorki przeczytałem że siedzi w akwarium i nie przyszło mi na myśl że może być to lądowy. Resztę podtrzymuje tym bardziej jak jest to stepowy to nie wymaga wysokich temperatur ale za to powinien zimowac.
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #8 dnia: 24.08.2018, 14:03:15 pm »
Nie 5 i 3 długości żółwia, tylko 8 i 5. Żółw stepowy wymaga stałego pobytu na zewnątrz od wiosny do jesieni oraz hibernacji w temp. 4-5 stopni zimą.  Regularnych wizyt kontrolnych u lekarza znającego się na gadach, a nie tylko jak coś się dzieje - żółwie potrafią chorować bezobjawowo, a kiedy już coś po nich widać to jest źle. Przemyśl, czy na pewno masz czas i pieniądze na stworzenie mu prawidłowych warunków, bo to nie jest taka łatwa sprawa.

Offline Rudziałkę

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #9 dnia: 26.08.2018, 22:25:14 pm »
A do jakich temperatur na dworze mogę z nią wychodzić na spacery ? Większe terrarium organizuje. Mam czas, pieniądze i miłość do niej bez obaw ;)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #10 dnia: 26.08.2018, 22:44:44 pm »
Do 20 stopni .

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #11 dnia: 27.08.2018, 15:00:14 pm »
Jakie 20 stopni? Dla przykładu dodam że żółw lamparci który pochodzi z Afryki może przebywać na dworze do temperatury 15 stopni, jest to temperatura graniczna, jeden stopień nizej nic się nie stanie jeśli nie będzie utrzymywał się więcej niż 4-6 godzin.

Trzeba tylko pamiętać aby powoli go przystosować do takich temperatur. Mój dopiero w sobotę poszedł do domu, dziś w nocy miałem 9 stopni.
« Ostatnia zmiana: 27.08.2018, 15:03:45 pm wysłana przez heres »
:)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #12 dnia: 27.08.2018, 15:23:16 pm »
Oczywiście, że żółw może przebywać na dworze poniżej 20 stopni ale jeśli chodzi o wybieg.Pytanie dotyczyło krótkich spacerów. Kontrast między temperaturą pokojową a zimnym powietrzem na dworze może skończyć się zapaleniem płuc.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Pomocy dla Żółwicy Marlenki
« Odpowiedź #13 dnia: 28.08.2018, 08:29:36 am »
Dlatego napisałem o aklimatyzacji, ale ok nie doczytałem że dotyczy to krótkich spacerów.
:)