Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 01:25:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytania początkującego (terrarium, lampy, koszty, legalny zakup)  (Przeczytany 12690 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomek_pl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania początkującego (terrarium, lampy, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #30 dnia: 17.12.2007, 19:31:54 pm »
Spoko , dobrze się nim zajme , będzie miał u mnie świetne warunki :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pytania początkującego (terrarium, lampy, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #31 dnia: 17.12.2007, 20:37:40 pm »
Cytuj
Witam  , chcę kupić żółwia greckiego ale nie wiem od czego zacząć , nie znam sie na tym więc prosze o pomoc , mam terrarium stosowne dla małego żółwika jak podrośnie kupie lepsze  .

Witamy wśród miłośników żółwi  :)
Podstawowa sprawa to zgromadzenie wiedzy na temat hodowli i wymagań żółwi. Tę wiedzę zdobywa się latami, jednakże pewne podstawowe informacje należy mieć na względzie jeszcze zanim zdecydujemy się posiadać żółwika. Ponieważ jest tego sporo odsyłam do artykułów na stronie głównej. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje, które mam nadzieję rozwieją wiele wątpliwości. Oczywiście jest również forum, na którym wiele osób chętnie podpowie i podzieli się własnymi doświadczeniami.

Cytuj
Wogóle opłaca się kupić żółwika ? Wiem że to interesujące stworzonka .


To zależy czego oczekujesz od domowego zwierzątka. Moim zdaniem żółw nie jest typowym zwierzęciem domowym. To zwierzę dzikie i trzymanie go w domu jest dla niego przykrą niewolą, do której owszem adaptuje się z czasem ale nic więcej. Dlatego hodowla żółwia może mieć na celu tylko i wyłącznie obserwacje. Z tych względów zasadniczo odradzam też hodowanie żółwia osobom, które nie mogą stworzyć im (przynajmniej w bliskiej przyszłości) naturalnego wybiegu, na którym żółw zażywałby ruchu i kontaktu z naturą, co jest bardzo korzystne dla jego zdrowia.

Cytuj
No i sprawa lamp , jeśli chodzi o grzewczą to może zamiast niej być terrarium przy kaloryferze ??


Nie, takie rozwiązanie odpada. Przede wszystkim, wbrew temu co być może powszechnie się wydaje żółw nie potrzebuje, a wręcz i nie toleruje nieustannego "prażenia". To czego potrzebuje żółw to przestrzeń ze zróżnicowanym (oczywiście w realnym granicach) rozkładem temperatur, gdzie jest w stanie osiągnąć wymagane optimum dogrzewając się w strefie ciepła (na wybiegu to miejsce silnie nasłonecznione, osłonięte od wiatru, zaś w terrarium właśnie sztuczne źródło ciepła i światła zarazem jakim jest lampa). Ponieważ w środowisku naturalnym żółw pobiera ciepło promieni słonecznych za pośrednictwem karapaksu, czyli od góry, również w terrarium wskazane jest takie ogrzewanie. Z kolei plastron odpromieniowuje nadmiar ciepła ku ziemi, służy jako swoiste "uziemienie". Grzanie od dołu matą grzewczą czy ustawienie terrarium obok kaloryfera jest nieprawidłowe.
Żółw wymaga ponadto wysokiej wilgotności powietrza, co również wyklucza bliską obecność kaloryfera.

Cytuj
A lampka UV koniecznie musi być ?? Nie da sie jej czymś zastąpić??
Nie mam zbyt duzo kasy bo tylko 100 zł na żółwia i akcesoria no może 150 zł

Jeśli żółw nie korzysta w dużej mierze z naturalnego Słońca, lampka UVB jest potrzebna do zapewnienia właściwego metabolizmu wapnia.
Jeśli faktycznie nie możesz pozwolić sobie na większe wydatki radzę poważnie się zastanowić nad rozpoczynaniem hodowli. Żółw to wbrew pozorom kosztowne w utrzymaniu zwierzę, o specyficznych wymaganiach. Jeśli mu ich nie zapewnimy - będzie cierpiało i chorowało. Warto to przemyśleć. Poza tym sam żółw lądowy to raczej wydatek rzędu kilkuset złotych.

Cytuj
O co wam chodzi z tymi papierami ?? żółw to nie pies , moi koledzy normalnie kupili żółwia w zoologicznym i co bez zadnych papierów.Papiery to dostaje pies czy kot ale nie żółw.

Handel żółwiami podlega ograniczeniom, gdyż są to gady pod ścisłą ochroną. Oznacza to, że nie każdy może sobie łapać zwierzęta te w naturze a potem sprzedawać, podobnie jest jeśli chodzi o przewożenie przez granice. Wszystko to wymaga to posiadania zezwolenia.
Dlatego sprzedawca ma obowiązek wykazać że żółw został pozyskany legalnie (pochodzi z legalnego importu bądź posiada zaświadczenia o wykluciu w niewoli). To tak w największym skrócie. Odsyłam do artykułu "Międzynarodowa ochrona żółwi". Oczywiście przemyt kwitnie, przez co cierpią i umierają tysiące tych stworzeń.
Kupując zwierzę bez odpowiednich papierów przykładasz rękę do tego odrażającego procederu, nakręcasz popyt, a także (nie tylko paser-sprzedawca) łamiesz prawo narażając się tym samym na przykre konsekwencje. W dodatku masz jak w banku, że kupisz zestresowanego, często wycieńczonego i chorego osobnika, z którym będą same kłopoty.

Jeśli  bardzo zależy Ci na tym aby mieć żółwia spróbuj poszukać ogłoszeń o adopcji. Nierzadko hodowcy chcą oddać w dobre ręce swoje żółwie, gdy nie mogą się już dłużej nimi z różnych względów opiekować. Przy czym i tak musisz liczyć się ze sporymi kosztami utrzymania zwierzaka.

Cytuj
Ej a mały żółwik wytrzyma rok w terrarium : Długość 40 Wysokość 25  ?

Niestety nie. Tak małe terrarium może służyć jako kwarantannowe na kilka-kilkanaście dni, albo jako zimownik ale nie nadaje się na dłuższą metę. Żółw się w tym będzie męczył, szybko popadnie w apatię. Pozatym jak pisali poprzednicy nie zapewnisz stref temperaturowych.
Ogólnie nie mam zamiaru Cię zniechęcać ale chciałabym abyś spojrzał na to wszystko realnie. Pomyśl o tym w ten sposób, że to Ty chcesz mieć żółwia (a nie na odwrót), więc Ty musisz zapewnić mu jak najlepsze, a w każdym razie optymalne warunki.
Jednym słowem - Ty musisz się dostosować do potrzeb żółwia a nie on do Twoich możliwości.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Pytania początkującego (terrarium, lampy, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #32 dnia: 17.12.2007, 22:14:07 pm »
Ej a jaki gatunek mi doradzicie ?  :D


nie można doradzić, ale jeśli jesteś początkujący a tak jest to najwięcej informacji znajdziesz o stepowcach i o grekach więc albo ten albo ten. Są hodowcy co hodują inne gatunki, wystarczy zobaczyć na giełdzie ale te inne żółwie, albo są większe albo bardziej trudne w hodowli i mniej poznane.

na razie spraw duże terrarium, największe na jakie możesz sobie pozwolić a potem kup żółwia.

Offline Tomek_pl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania początkującego (terrarium, lampy, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #33 dnia: 18.12.2007, 07:15:07 am »
żółwia to chcę kupić dopiero na wiosnę , najpierw zakupie duże terrarium , świetlówke UVB , grzewczą , akcesoria typu kamienie kory podłoża

A jeśli chodzi o wybieg  , to moge mu zrobić na działce :)

Offline Tomek_pl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: Pytania początkującego (terrarium, lampy, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #34 dnia: 18.12.2007, 08:57:51 am »
I mam ogromną prośbę , możecie poszukać w necie jakichś hodowli w szczecinie ?? Albo coś , bo napewno wyjdzie taniej niz w zoologicznym , z góry dziękuję  :)

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Pytania początkującego (terrarium, lampy, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #35 dnia: 18.12.2007, 17:02:46 pm »
W Polsce nie ma żadnej profesjonalnej hodowli żółwi.. A sklepy to fermówki z zachodu bądź legalny import z natury.

Ewentualnie taniej poszukaj na Allegro, bądź uratuj żółwia z ogłoszeń.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Pytania początkującego (terrarium, lampy, koszty, legalny zakup)
« Odpowiedź #36 dnia: 18.12.2007, 17:34:29 pm »
no najlepiej od kogoś uratować, no albo zostaje sklep lub giełda.