Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 11.05.2024, 11:23:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia  (Przeczytany 13801 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #15 dnia: 06.02.2014, 17:33:43 pm »
i zdecydowanie samica

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #16 dnia: 06.02.2014, 20:19:57 pm »
Roslinka w srodku to tylko jest ozdoba - taka mialw  swoim terrarium w sklepie  :P
Czyli to jest z plastiku? W takim wypadku zdecydowanie polecam wywalenie tego typu dekoracji, i zastąpienie jakąś żywą, jadalną roślinką typu bazylia, lawenda, kępa trawy, pomysłów jest wiele --> http://forum.zolw.info/wybieg/rosliny-do-wybiegu-ogrodowego/.

Terrarium jest naprawde bardzo duze zdjecia sa z przyblizenia dlategow ydaje sie ze nie ma miejsca by sie schowac przed swiatlem  8)
W takim razie,czy tam pośrodku terrarium masz po prostu usypaną kępkę siana? Taka kryjówka nie jest najlepszym rozwiązaniem dla żółwia - sianko pyli, powoduje urazy i podrażnienia oczu, poza tym nie trzyma żadnej wilgotności i w efekcie wysusza gadzie oczy i skórę. Żywiołem stepówki jest kopanie nor w ziemi, i dlatego powinnaś dążyć do budowy kryjówki, która to umożliwi, jak np. doniczka lub drewniany/z OSB domek zakopane do połowy w podłożu i wypełnione ziemią.

Przyczepiłam się tak do rozmieszczenia lamp odnośnie kryjówki, ale prawdę mówiąc nie jest ono korzystne również ze względu na rozdzielenie UVB i grzewczej. Żółw w trakcie dnia będzie dużo więcej czasu spędzał pod żarówką grzewczą, plażując, dlatego promieniowanie UVB w drugiej części terra po prostu się marnuje. Przewieszając świetlówkę bliżej grzewczej zyskasz zarazem ciemniejszy zakątek przeznaczony na kryjówkę.

Poza tym, nie odpowiedziałaś jakie masz temperatury. Stepówce nie służy zbytnie grzanie, pod lampą powinno być punktowo około 33 stopnie, w pozostałej części terrarium lepiej żeby panowała zwykła temp. pokojowa.

Jedzionko zmienilam teraz zolw Otrzymuje: Liscie rzodkiewki, Rzezucha, Pokrzywa zwyczajna, ,Liscie Pietruszki, liscie selera...  :-* Narazie Tylko te rzeczy udalo mi sie kupic :)
Super, że dieta zmierza w dobrym kierunku, ale z liści selera lepiej zrezygnować. Spróbuj zakupić roszponkę, rukolę, cykorię, bazylię, z doniczkowych lubiane są też kaktusy wielkanocne, zielistki i trzykrotki.

Od kiedy jest ona (terrarium zawsze rano sprzatam-zawsze staram sie wszystkie odchody posprzatac,  myje miski, Zmieniam wode i jedzenie z dnia poprzedniego wyrzucam jesli cos pozostalo i wymieniam na czyste) Lecz z Terrarium zaczelo strasznie smierdziec... Co moze byc przyczyna ?
Rzeczywiście tak jak pisze Viktoria, nieprzyjemny zapach może świadczyć o chorobach nerek, lub po prostu o infekcji pasożytami. Warto nowego żółwia przebadać pod kątem sprawności narządów, a test na robale zrobić obydwóm.

A mając dwa stepki - najlepiej zorganizować im dwie kryjówki i miseczki, bo niebawem mogą zacząć się tłuc. ;)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline PiksiDiksi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #17 dnia: 07.02.2014, 00:00:20 am »
Pomidor, Salata- Zauwaz post wczesniej ze juz zmienilam diete po tym jak doradzilo mi kilka osob tu na forum - a zdjecia sa przed wprowadzonymi zmianami... A po za tym pierw posluchałam paniw  sklepie ale teraz gdy pomogli mi ludzie na forum wprowadzilam zmiany tylko jeszcze drewienka na glebe musze zmienic... Zół z Odłowu ?  :o A mozecie mnie bardziej wtajemniczyc? Kupywany Był w Sklepie i na Niego mam Papiery ale na nia niestety nie mam tylko potwierdzenie zakupu  ::) Pani w sklepie nic wiecej mi nie dala niestety...
 

Dodano 07.02.2014, 00:03:11 am
Widzę..... drewienka, sałata, pomidor, siano.... Ok, fajna babka. Tylko zdecyduj kogo chcesz słuchać bo to nie ma sensu..... ;)
Jakby wszystko było posprzątane to by nie śmierdziało. Żółwie mają pewnie robaki i to też może być powód.



Co do robaków nie mam pojecia nie bylam z nimi jeszcze u weterynarza... Chodzilo mi ze gdy kupywalam Po raz PIERWSZY zolwia to zrobilam tak jak doradzila mi Pani w zoologicznym (drewienka , sałata, ) itd... A gdy nie mialam pojecia to słuchałam sie "doswiadczonej" osoby ale jak widac racji nie miala ... Dzieki osoba na Forum udalo mi sie zrobic dla zolwia prawdziwe warunki takie jak miec powinien
 

Dodano 07.02.2014, 00:07:32 am
Jeszcze jedno mam takie male pytanko prucz prosby wyjasnienia co to znaczy ze zolw jest z odłowu ... ? Dlaczego ona jest taka ciemna ? Jak widac po zdjeciach zolwie roznia sie od siebie... Ale Paniw  sklepie powiedziala ze ona jest mala , a on zbyt szybko urosl dlatego roznia sie kolorem iz e one sa takie same  :-
 

Dodano 07.02.2014, 06:54:58 am
Co do temperatury nie mam pojecia nie mam wsrodku termometra...Ja kupujac zolwia nie mialam pojecia co jak gdzie poniewaz wielu moich znajomych trzyma zolwie na ziemi i daje im do jedzenia salate marchewke i one zyja po kilkadziesiat lat i nic im nie jest... (Trawa , Drewno, Lampy, Mata - ktora dziala 24/h , terrarium to byly zalecenia pani z sklepu dlatego tez kupilam caly zestaw)... Dzieki wam dowiedzialam sie jak naprawde powinnam odzywiac zolwie , i ze drewienka to nie najlepszy sposob... Zmieniam wszystko po malu nie jestem wstanie zrobic wszystkiego od razu jestem osoba pracujaca gdy wracam z pracyw szystko jest pozamykane dlatego teraz na weekend drewienko zmienie na Glebe i bede lekko podlewac by bylo wilgotniej, dieta zmieniona drzewko wyciagne posadze prawdziwa jadalna roslinke Czy jest cos jeszcze co ja musze zmienic ? Dzieki wszystkim za tyle poswieconego mi czasu i tyle rad  :-*  :D
« Ostatnia zmiana: 07.02.2014, 06:54:59 am wysłana przez PiksiDiksi »

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #18 dnia: 07.02.2014, 08:15:06 am »
Żółw z odłowu tzn, że nie urodził się w niewoli tylko ktoś go złapał w jego naturalnym środowisku i sprzedał.
Jest taka ciemna bo to inny podgatunek żółwia stepowego jest. A dodatkowo ma ładnie wybarwione przyrosty.
Kup termometr i higrometr żeby regularnie kontrolować temperaturę i wilgotność.

Offline PiksiDiksi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #19 dnia: 07.02.2014, 08:28:55 am »
A Czy taki zółw z (srodowiska naturalnego) moze teraz zyc w terrarium ? Czy to jego nie skrzywdzi w zaden sposob ? i  Dlaczego mata grzewcza w terrarium jest do usuniecia?

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #20 dnia: 07.02.2014, 08:35:52 am »
Nie ma wyjścia musi żyć w terrarium a czy jest szczęśliwy w nim, to już pewnie niekoniecznie. Jeżeli to żółw z odłowu to jeszcze do niedawna miał dla siebie wielką przestrzeń a teraz ograniczony jest do 4 ścian.
Najlepiej żebyś wiosną zrobiła wybieg zewnętrzny dla żółwi i tam je trzymała.
Mata grzewcza przesusza podłoże i nienaturalnie podgrzewa żółwia od spodu. Żarówka grzewcza spokojnie wystarczy.

Offline sunlela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 3
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #21 dnia: 16.02.2014, 19:43:28 pm »
Przyłączę się do dyskusji- doczytałam się że mieszkasz w Anglii, to tak jak ja :)
Ziemię dla żółwia trzeba kupić taką która ma napis TOP SOIL, ja kupowałam w sklepie WICKS. Natomiast najlepiej będzie jak wytniesz kawałek darni z ogrodu, oczywiście jak masz ogród i nie nawożoną trawę w nim- teraz pogoda jest taka, że darń spokojnie możesz wyciąć, trawa jest zielona, nawet chwaściki w niej rosną. Przy codziennym zraszaniu, nic nie będzie gniło i wilgotność będzie bardzo dobra.
A i takie pytanko- jak Ci się udało kupić żółwia w sklepie zoologicznym? Ja kupowałam u hodowcy, bo w sklepach żółwi nie mają, chyba, że w internetowych.
 

Dodano 16.02.2014, 19:50:08 pm
A Czy taki żółw z (środowiska naturalnego) może teraz zyc w terrarium ? Czy to jego nie skrzywdzi w zaden sposob ? i  Dlaczego mata grzewcza w terrarium jest do usuniecia?

Tak jak napisała sola mata przegrzewa podłoże, a do tego żółw stepowy lubi się zakopywać, więc nie najlepiej będzie jak on się do tej maty dokopie. Kolejna rzecz żółw musi mieć strefę z wyższą i niższą temp. a jak masz matę na całe terra to tego efektu nie osiągniesz.
I dziwne, że w sklepie w Anglii sprzedali Ci żółwia z odłowu? bez papierów?
« Ostatnia zmiana: 16.02.2014, 19:50:08 pm wysłana przez sunlela »
Pozdrawiam Ania

Offline PiksiDiksi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Potrzebuję kilku wskazówek dotyczących żółwia
« Odpowiedź #22 dnia: 24.03.2014, 13:48:16 pm »
A i takie pytanko- jak Ci się udało kupić żółwia w sklepie zoologicznym? Ja kupowałam u hodowcy, bo w sklepach żółwi nie mają, chyba, że w internetowych.



To w jakiej miejscowosci w Angli mieszkasz? Jest bardzo duzo sklepow zoologicznych w ktorych sa sprzedawane zółwie no chyba ze mieszkasz z dala od duzego miasta to mozliwosci moze i nie masz...


edycja: poprawiono cytat
« Ostatnia zmiana: 24.03.2014, 21:30:45 pm wysłana przez semiramida »