Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Żółwie lądowe => Pierwsze kroki => Wątek zaczęty przez: Sitha80 w 29.04.2014, 22:32:45 pm
-
Witam. Od niedawna jestem posiadaczką żółwia stepowego. Trafił do mnie w ciężkim stanie. Miał pękniętą skorupę i leciała mu krew z noska i "pyszczka" (?) Jesteśmy już po kilku wizytach u weterynarza. Nie mam pojęcia jak się opiekować żółwiem i dlatego proszę o pomoc i rady. (Zdjęcia żółwika wstawię w innym czasie) Dzisiaj zauważyłam, że żółwik ma spuchnięte oczka i często je "trze". W sklepie zoologicznym jak podłoże polecili mi piasek. Czytałam na forum, że piasek nie powinien być używany w terrarium. Czego w takim razie mam użyć?
Przepraszam, że zawracam tym głowę, ale chcę żeby żółwikowi było u mnie jak najlepiej po tym wszystkim co przeszedł.
Z góry dziękuję za pomoc i rady
-
Cześć :)
Witamy serdecznie na forum! Gratuluję nowego członka rodziny. Głowa do góry! Teraz jesteś przerażona nowym domownikiem ale już niebawem zdobędziesz wiedzę niezbędną w hodowli gada. I my Ci w tym pomożemy! :)
Moje pierwsze pytanie brzmi: czy masz ogród bądź balkon? Żółw powinien zażywać kąpieli słonecznych. Szczególnie taki gatunek jak Twój. Powinnaś stworzyć żółwiowi wybieg sporych gabarytów (odpowiednio zabezpieczony przed drapieżnikami) aby miał przestrzeń do prawidłowego egzystowania. Przykłady takich wybiegów poniżej w linku:
http://forum.zolw.info/wybieg/
Niedopuszczalne jest aby żółw chodził po podłodze. Może w ten sposób nabawić się wielu schorzeń, wraz z podłożem łapać kurz bądź chemikalia. Nie wspomnę już o przeciągach i ryzyku nadepnięcia.
Naturalnym podłożem jest ziemia z domieszką gliny. Możesz zasadzić na niej trawę bądź wkopać darń. Musisz zapewnić gadzinie stały dostęp do świeżej wody i tu wystarczy miseczka. Za kryjówkę posłużyć może donica. Od siebie możesz dodać kamienie, konary, roślinność tak aby stworzyć warunki zbliżone do tych naturalnych.
Czym żywić? W chwili obecnej wystarczy wyjść na spacer i nazbierać z natury: pokrzywa, mlecz, babka, koniczyna, trawa, krwawnik, bez, jasnota purpurowa, gwiazdnica i wiele wiele innych. Musisz prześledzić dział ,,żywienie".
Niedopuszczalne jest podawać żółwiowi warzywa i owoce. Mówimy NIE sałacie, kapuście pekińskiej, jabłku!!!
Spuchnięte oczy mogą być objawem pasożytów. Oddaj kał do badania. Poczekaj na wynik... Póki co kąp żółwia jak najczęściej. Możesz robić napar z ziela świetlika. Jak wystygnie do temperatury 34 stopnie wkładasz żółwia i trzymasz kilkanaście minut w wodzie. Żeby mu było przyjemniej możesz skierować ku niemu lampę grzewczą (tak żeby go nie poparzyła a lekko podgrzewała wodę) Można też zakroplić oczy świetlikiem, wywarem z czarnej herbaty bądź solą fizjologiczną.
Możesz nam zdradzić czy weterynarz to jakiś gadzi specjalista? Niektórzy pseudo lekarze mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc! Wszystkie pytania i wątpliwości możesz kierować także do naszej forumowej Pani Doktor Marciniak. To wybitny specjalista.
Jeżeli coś mi umknęło to wybacz...Czekamy na zdjęcia Twojej pociechy :)
-
A pęknięcie skorupy już się wygoiło? Bo jeśli nie to należy gada trzymać na sterylnym podłożu - np. ręczniki papierowe, lignina, podkłady, tak aby rana się nie zabrudziła. Jak się wygoi - to takie podłoże jak Lulka Ci napisała jest najbardziej odpowiednie.
A co żółwiowi się przytrafiło? Wypadł z balkonu, ktoś go przejechał? Wyciek krwi z pyszczka i nosa moze świadczyć o uszkodzeniu narządów wewnętrzych tak, że T+RTG warto by też zrobić.
-
Witam. Co się żółwikowi stało, nie mam pojęcia, bo go dzieci znalazły gdzieś w trawie. Byłam z nim u zwykłego weterynarza ale zrobili mu zdjęcie rentgenowskie i zakleili ranę. Roślinek zwykłych jeść nie chce, woli po nich deptać :) Balkonu ani ogrodu niestety nie mam. Czy wystarczy zwykła ziemia doniczkowa czy musi być jakaś specjalna? W zoologicznym dali mi piasek, bo stwierdzili, że ich żółwik też ma takie podłoże, i faktycznie miał.
-
I zrosło się to pęknięcie?
Ziemia do kwiatów, najtańsza, żeby nie byłą nawozami wypchana + glina wiążąca z wędkarskiego. Dajemy ok. 2 kg glina na 20 litrów ziemi.
Piasek jest do kitu - jest za suchy, pyli, klei się do żarcia i żółw sobie nim jelita może zapchać.
Niedobrze, że nie masz ogrodu albo choć balkonu, bo stepówki powinny teraz już być 24 h/dobę na zawnątrz. A lampy (grzewczą i UVB) masz dla żółwia? Może on nie je bo mu zimno? Czy też je inne rzeczy niż rośliny polne?
-
Lampy mam bo jak tylko do mnie trafił kupiłam terrarium i lampy itp. tylko piasek mi dali w zoologicznym. Pęknięcie się chyba zrosło, ale nadal ma plasterek przyklejony. U weterynarza powiedzieli, że na zdjęcie plasterka za dwa miesiące mamy przyjść. Syn spróbował dać sałatę i sałatę zjadł.
-
To zmień piasek na ziemię z gliną. Te podpuchnięte i podrażnione oczy może mieć własnie od tego podłoża.
Sałata jest kiepskim pokarmem. Jak w ogóle je - to narwij mu mleczy, babki, pokrzyw - jak zgłodniej to zje. Względnie, można mu pomieszać rośliny polne z cykorią czy roszponką, dopóki się samych chwastów jeść nie nauczy.
-
Sukces! Żółw zjadł kilka mleczy :) Póki co mam tylko samą ziemię bez glinki. Zmienić teraz czy poczekać aż kupię glinkę?
-
To dobre wieści..:)
Piasek usuń jak najszybciej, ziemia nie jest droga to póki co daj mu samą ziemię i dobrze ubij.
-
Fajnie ze się zaopiekowaliscie zolwikiem :) cieszę się też ze zaczyna jeść, to dobry znak. Zabierajcie go jak najczęściej na spacerki żeby korzystał ze słońca i trochę się rozruszal. Na apetyt też to pewnie dobrze wpłynie, większość żółwi 'cieszy się' kiedy może samodzielnie szukać roślin w trawie i się paść :)
-
Witam ponownie :) Trochę czasu minęło :) żółwik chyba się u nas już zadomowił. Jak widać na zdjęciach, wciąż ma plasterek na skorupce.
-
Widać że nie miał wcześniej łatwego życia, dobrze że się nim zaopiekowałaś :) Jak jego kondycja? Kupka przebadana? Ja bym się z nim wybrała do typowo "gadziego" weta na kontrolę, żółwie często nie wykazują objawów chorobowych przez długi czas, a jak pokazują to jest za późno. Wstaw zdjęcia terrarium bo myślę, że nie tylko ja jestem ciekawa jak wygląda :)
-
Terrarium mam "prowizoryczne" póki co (spore akwarium z ziemią i lampami) chwilowo nie mam warunków na terrarium z prawdziwego zdarzenia. Myślę jednak, że do końca roku to się zmieni :) zdjęcia są robione "na spacerku". Kondycja żółwika polepsza się, chociaż wciąż mamy jakieś problemy zdrowotne. Teraz żółwikowi "schodzi" skóra z tylnych łapek i może ktoś jest w stanie napisać mi coś na ten temat?
-
To zależy co rozumiesz przez schodzącą skórę. Łuszczenie się skóry jest normalne, żółw ją zmienia, wtedy widać pod spodem nową, delikatniejszą. Jeśli schodzi za bardzo to może mieć za małą wilgotność. Jeśli schodzą całe łuski to już niedobrze - mogą być to problemy z nerkami.
Najlepiej wstaw zdjęcia jak to wygląda. Ponawiam pytanie co do badania kału na pasożyty - zrobione? to bardzo ważne.
-
Badania kału nie było, weterynarz u mnie w mieście jest "zwykłym" weterynarzem i nie zlecił takiego badania. Najbliższy gadzi weterynarz jest chyba we Wrocławiu. Skóra schodzi tylko z tylnych łapek w postaci odpadających suchych "płatów". Postaram się wrzucić zdjęcie, jeśli żółw będzie wystarczająco cierpliwy :)
-
Zrób na swoje żądanie badanie kału, jeśli żółw ma pasożyty to go zniszczy a może nie być tego po nim widać. Kupujesz pojemniczek na kał w aptece, taki dla ludzi, jak skorupa zrobi kupę to zbierasz w pojemniczek i jak najszybciej zawozisz do weterynarza - nie chowaj do lodówki! Każdy lekarz powinien potrafić wykonać badanie mikroskopowe kału (potrafię to nawet ja - technik), koszt u mnie w lecznicy to jakieś 20 zł czyli nie majątek a warto :)
-
Przyczyn złażenia skóry może być wiele. Jak schodzi płatami - to przyczyną może być za niska wilgotność (podłoża, powietrza), brak dostępu do wody. Może też być tak, że teraz jak się warunki życia gadziny poprawiły zrzuca więcej starej skóry. Musisz poobserwować - jeśli pod starą jest nowa, nieuszkodzona i nie schodzą łuski (co mogłoby wskazywać na problemy z nerkami) to wystarczy gadzinę kąpać regularnie i utrzymywać odpowiednią wilgotność. A badanie kału jak najbardziej trzeba wykonać, jeśli żółwik był znaleziony.