Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:27:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Proszę o pomoc  (Przeczytany 1105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kajaruda

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Proszę o pomoc
« dnia: 29.11.2020, 12:57:16 pm »
Witam!
Stałam się właścicielką dwóch żółwi, chyba stepowych, mają ponoć 20 lat, ale jeden ma ok. 18 cm a drugi 10 cm, Całe swoje życie chodziły luzem po ogrodzie albo mieszkaniu. Nie dostałam od poprzednich właścicieli żadnych akcesoriów ani ... uwag :( Prócz tego, że lubią sałatę, jabłko, mandarynki i różne zielska. Już wiem, że to jabłko, sałata i mandarynki to katastrofa! Nie zapadały w sen "zimowy" napewno przez ostatnie 4 lata.
Mam je teraz na podłodze (podgrzewanej) w moim biurze. Są aktywne, chodzą po biurze, zasypiają pod szafą i po kątach, wygrzewają się na wpadającym przez okno słońcu, kał mają zwarty, czarny.
Zaczynam organizować im nowe warunki i proszę o pomoc:
1. Jakiej wielkości terrarium do biura? (na okres jesienno - zimowy)
2. Czy jedna lampa typu np. Desert Bright Sun UV Lucky Profile 35 W + statecznik wystarczy dla obu żółwi?
3. Jakiego weterynarza polecacie najbliżej Złotowa? tj. ok. 35 km od Piły - bo chyba musi mi fachowiec ocenić w jakim stanie zwierzaki są skoro wiodły dotąd takie życie :(
4. Czy w ogóle powinnam zmieniać ich nawyki skoro przez ponad 20 lat żyły na podłodze i odżywiały się niezdrowo?
Proszę o wskazówki bo jestem bezradna ... :(

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 29.11.2020, 15:31:34 pm »
Witaj na forum! :)
1. Zależy od tego czy planujesz jedno terrarium dla żółwi czy oddzielne dla każdego. We wspólnym mogą być agresywne względem sibie, ale wcale nie musi tak być. Ważna jest płeć, jeśli są to 2 samice to raczej będą względem siebie spokojne. Inna konfiguracja może się źle skończyć.
Dla 2 żółwi minimalna wielkość to 1,5 metra na metr. Terrarium potrzebne jest szybko bo takie chodzenie wolno po podłodze powoduje szereg schorzeń zarówno kończyn jak i dróg oddechowych.
2. Tak, wystarczy
3. Ze Złotowa najbliżej masz do Bydgoszczy.
Lek. Wet. Michał Kwiatkowski
Gabinet Weterynaryjny KWIATKOWSCY VET
ul. Bałtycka 10A, 85-707 Bydgoszcz
882 500 020
Uwagi
Obowiązują zapisy!
4. Jak najbardziej potrzebna jest zmiana nawyków od zaraz. Spróbuj zorganizować szybko terrarium z odpowiednim podłożem i zmień nawyki żywieniowe. Sprawdź czy będą chciały jeść susz. Spróbuj też nazrywać liści mniszka lekarskiego, jasnoty białej i pokrzywy bo jeszcze można je spotkać.

Jak będziesz miała jakieś pytania i uwagi to pisz śmiało. :)

Offline Kajaruda

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 29.11.2020, 22:49:07 pm »
Bardzo dziękuje za podpowiedzi.
Te żółwie to ponoć parka i całe życie są razem.
Spróbuje z jednym terrarium i zobaczymy.