Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 03:40:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Proszę o porady jak przygotować się do posiadania żółwia  (Przeczytany 853 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sanamana

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Hej, ostatnio zaczęłam myśleć o kupnie żółwia. Myślałam o żółwiu greckim. Nigdy nie miałam żółwia więc mam zerowe pojęcie o tym jak powinno wyglądać terrarium takiego żółwia. Proszę więc o jakieś rady o tym jak zacząć przygodę z żółwiem i jakie wyposażenie sprawić do terrarium ( najlepiej z jakimiś przykładami rzeczy do kupna).

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Proszę o porady jak przygotować się do posiadania żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 29.01.2023, 07:21:51 am »
Witaj na forum  :)
Fajnie, że zaczynasz takim postem.
Gatunek, który planujesz jest bardzo dobry, właściwie to najlepiej przystosowany zolw do naszych warunków klimatycznych.
Żółwia najlepiej pozyskać bezpośrednio od hodowcy, jako młodego lub adoptować. Natomiast w adopcji dużo jest żółwi wymagających jakiegoś specjalnego traktowania ze względu na słaby stan zdrowia.
Terrarium,,docelowe” dla greka powinno mieć gdzieś tak 120x50. Oczywiście pod warunkiem, że od wiosny do jesieni będzie na wybiegu zewnętrznym a w zimę będzie hibernował(tak, żółwie greckie trzeba hibernować, ale wcale nie jest to tak trudny proces jak się wydaje).
W terrarium straszą sucha i wilgotna, jako podłoże można użyć ziemi ogrodowej(bez nawozów) zmieszaną z gliną w stosunku 2:1 w strefie wilgotnej i płaskie kamienie w części suchej.
Oprócz tego basenik, miska na jedzenie, kilka kryjówek, jakieś urozmaicenia terenu typu pagórki, korzenie itp.

Jako oświetlenie najlepszy będzie metahalogen, który jest żarówką grzewczą i UV w jednym. Do metahalogenu potrzebny jest też statecznik. Inspirację do aranżacji terrarium, możesz znaleźć na forum w dziale z terrariami.

Dodam jeszcze, że dla greka terrarium powinno być zamknięte(szklane lub z płyty OSB) gdyż potrzebuje on sporej wilgotności(60-75) szczególnie w młodym wieku.