Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:49:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przyjaciel dla Stefana  (Przeczytany 3207 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline agag

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: -1
Przyjaciel dla Stefana
« dnia: 02.04.2019, 18:51:02 pm »
Witam, mam zółwia i zastanawiam się nad przyjacielem dla niego. Czy dobrze byłoby żeby miał koło siebie drugiego żółwia?
Terrarium jakie mam w tym momencie jest wymiarów 150x60x60cm i piętro 60x50 cm jak na zdjęciu. Obecny Żółwik ma około 12 cm i ma 7 lat. Jak się okazało Stefan jest dziewczyną :) Jeśli kolejny Żółwik to w jakim wieku, jakiej wielkości, jakiej płci, czy to bez znaczenia?
Proszę o poradę i dziękuję

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przyjaciel dla Stefana
« Odpowiedź #1 dnia: 02.04.2019, 19:26:06 pm »
Cześć. Żółwie z natury są samotnikami, nie są stadne i towarzystwo nie jest im totalnie do szczęścia potrzebne. Młode żółwie najczęściej da się połączyć w pary czy większe grupy, ale bywa i tak, że trzeba je potem rozdzielać gdy dorosną. Jedyną możliwą konfiguracją jest samica-samica. Para samica-samiec oznacza ciągłe męczenie samicy przez samca, a zaloty potrafią być brutalne. Dwa samce to prawie murowane walki o wszystko - terytorium, pokarm. Jednak nawet dwie samice (szczególne stepowe, a chyba takiego żółwia widać na Twoim zdjęciu) potrafią być agresywne w stosunku do siebie. Dla bezpieczeństwa - lepiej odpuścić, żółw nie będzie z tego powodu nieszczęśliwy :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Przyjaciel dla Stefana
« Odpowiedź #2 dnia: 11.04.2019, 12:53:10 pm »
Ja tylko wtrące z własnego doświadczenia, że właśnie samice stepowe są bardzo tolerancyjne względem siebie.  Za to samce tego gatunku nie nadają się zupełnie do łączenia z innymi żółwiami.

Offline agag

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: -1
Odp: Przyjaciel dla Stefana
« Odpowiedź #3 dnia: 21.04.2019, 19:10:05 pm »
Zastanawiałam się nad dokupieniem małej rocznej samiczki. Czy taki układ mógłby się sprawdzić? Czy nasza 7 latka zaopiekowała by się nią?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przyjaciel dla Stefana
« Odpowiedź #4 dnia: 22.04.2019, 16:40:00 pm »
Nie, żółwie nie opiekują się sobą nawzajem. Przecież wszystko zostało opisane w odpowiedziach moich i Viktorii - to nie są zwierzęta stadne. Mogą się co najwyżej tolerować lub nie.

Offline agag

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: -1
Odp: Przyjaciel dla Stefana
« Odpowiedź #5 dnia: 23.04.2019, 08:59:54 am »
Ok, dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi :)