Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:05:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Słaby apetyt, utrata masy  (Przeczytany 5036 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline oriolus

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Słaby apetyt, utrata masy
« dnia: 24.11.2019, 17:10:12 pm »
Witam serdecznie, jestem nowa na tym forum. Mam nadzieję że wybrałam nowy temat.
Mam jednego żółwia stepowego już 3 lata, został znaleziony. Jest to samiec, ma obecnie około 13 cm długości.

Drugi żółw jest też samcem, mniejszy od poprzednika. Został znaleziony w tym roku 31 sierpnia przez mojego tatę pod sklepem. Bawiły się nim dzieci ze wsi. Pomalowały mu skorupę różowym lakierem do paznokci, obcięły pazurki na przednich nogach bardzo krótko. Jego tylne pazurki są uformowane jakby cały czas chodził po jakiejś gładkiej i płaskiej powierzchni. Żółw trafił do mnie. Dodam, że mieszkam w Rosji, w biednym obwodzie z którego wszyscy wyjeżdżają i nie ma specjalistów weterynarzy, nawet koty na kastrację trzeba wozić 70km w jedną stronę, a zabiegi są przeprowadzane nieprofesjonalnie.

Ten żółwik miał problem z oddychaniem. Wydawał takie głośne syknięcia, podobne do tych jakie wydaje mój starszy żółw gdy się przestraszy. Do tego słabo jadł, jego dziób jakby nie był w stanie przeciąć liścia jednym ugryzieniem. Skróconymi pazurkami trudno mu było rozszarpywać twarde liście, ale musiałam takie dawać, bo dziob ma przerośnięty, a nikt tutaj nie jest w stanie go skorygować. Podejrzewałam zapalenie płuc, ale nikt nie mógł tego potwierdzić, zaczął pojawiać się wyciek z nosa. Weterynarz nie był w stanie nic zrobić. Pomogła mi znajoma, która w prawdzie żółwiami się nie zajmuje, ale leczy leczy ptaki i po konsultacjach z innymi (z Polski) podawałam żółwiowi Amoksycylinę (u nas dostępny bez recepty) do ustąpienia objawów i jeszcze przez jakiś czas. Żółw był chudy, było to widać gołym okiem. Przestał otwierać pysk, ożywił się. Uczę się w akademiku około 100km od wioski gdzie mieszkam, tego gada podczas kuracji trzymałam tam po kryjomu. Musiałam go odwieźć, bo nie ma póki co ogrzewania i jest zimno. Ogólnie zaczęło się wszystko poprawiać, żółw trochę przybrał na wadze, a ważył około 170g. Antybiotyk przestałam dawać na początku października.

Rzadko mam możliwość pojechać do domu i do tego trudno się tam dostać. Dzisiaj zadzwoniła do mnie mama z wieściami, że żółwie nie jedzą już od jakiegoś czasu, albo tylko skubną. Siedzą całymi dniami się prawie nie ruszają. Dzisiaj był dzień kąpieli i tylko po niej zjadły trochę więcej. Młodszy żółw tu zacytuję "jest bardzo chudy, same kosteczki, jakby był wysuszony" Starszy żółw też nie wygląda najlepiej, ale nie jest wychudzony, po prostu mało się rusza.

Młodszy żółw jest trzymany w wanience dziecięcej, nigdy nie planowałam drugiego żółwia i po prostu nawet nie było w czym go przetrzymywać, a teraz jest zima i trzeba będzie czekać ze zrobieniem czegoś do wiosny, chyba że znajdzie się coś w międzyczasie.

Pierwsze do głowy przyszły mi robaki, czy da się jakoś je stwierdzić bez badania kału (tutaj gdzie jestem nie robią takich badań nawet kotom)
Czy utrata masy ciała, taka widoczna gołym okiem może być spowodowana niedoborem składników mineralnych?
Czy są jakieś ogólnodostępne preparaty działające na większość najpospolitszych pasożytów wewnętrznych?
Czy aby wychudzony żółw wrócił do normalnej wagi potrzeba jakiegoś specjalnego karmienia? Jakich innych gatunków roślin w diecie?

Na razie tyle pytań. Mam nadzieję że mi ktoś  coś poradzi, bo nie wygląda to dobrze. A jak już coś widać, to oznacza że jest naprawdę źle.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Słaby apetyt, utrata masy
« Odpowiedź #1 dnia: 27.11.2019, 10:55:28 am »
Bardzo ciężka sytuacja z tym dostępem do lekarzy. Utrata masy ciała może wiązać się z zarobaczeniem a na nie nie ma naturalnego sposobu. Możesz podawać mu trochę świeżego ogórka w celu nawodnienia . Opisz w jakich warunkach trzymane są żołwie(dieta,lampy, terrarium, podłoże)

Offline oriolus

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Słaby apetyt, utrata masy
« Odpowiedź #2 dnia: 27.11.2019, 11:47:36 am »
Jeden żółw, ten starszy, mieszka w terrarium, teraz nie pamiętam wymiarów, ale na pewno jest długie na 130cm. Przebywa w nim tylko zimą, od późnej wiosny do wczesnej jesieni przebywa na dworze. Oświetlenie w terrarium to UV 10% i żarówka dla ogrzewania. Drugi mieszka tymczasowo w wanience dziecięcej, ma około 1m długości. Ma żarówkę do ogrzewania, niestety nie mam drugiej świetlówki UV i zmieniałam co drugi dzień między żółwiami.
 Podłoże to 15cm zwykłej ziemi ogrodowej ze sklepu zmieszanej z piaskiem. Jedzenie to świeże i myte rośliny, głównie mniszek, mlecz, wyka, koniczyna, krwawnik, łopuch, babka szerokolistna i lancetowata, pokrzywa, przywrotnik, tasznik, podbiał, gwiazdnica i liście maliny, jeżyny, truskawki i poziomki. Zimą to samo, ale suszone. Do tego mają stały dostęp do sepii.

Starszy żółw był kąpany raz na dwa tygodnie, jesienią raz w tygodniu, ale ma do wody stały dostęp. Moda jest zmieniana nawet kilka razy dziennie, jak wylewa i brudzi. Młodszy żółw kąpiele ma częściej, dwa razy w tygodniu, był odwodniony, ale zaczął wracać do normy. Wnętrze pyska nabrało żywszych kolorów (miał blade). Starszy żółw zawsze jesienią robił się niemrawy i nieaktywny, mało jadł. Wiosną dostawał energii. W przyszłym prawdopodobnie zacznę go zimować.

Nie wiem jak rodzice się nimi zajmują, mówią że robią wszystko jak im powiedziałam, ale bardzo mnie martwi stan tego żółwia.
Czy mogą zbadać próbkę kału w laboratorium dla ludzi? Czy taka osoba, niedoświadczona w chorobach zwierząt będzie umiała wykryć pasożyty?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Słaby apetyt, utrata masy
« Odpowiedź #3 dnia: 27.11.2019, 13:07:59 pm »
Czy mogą zbadać próbkę kału w laboratorium dla ludzi? Czy taka osoba, niedoświadczona w chorobach zwierząt będzie umiała wykryć pasożyty?
Wykryć tak, ale problem będzie z oznaczeniem co to jest - ludzie i gady mają inne gatunki pasożytów. A co za idzie - będzie problem z doborem leków. Nie ma niestety magicznego preparatu działającego na wszystko, co innego podaje się w przypadku nicieni czy tasiemca, co innego przy pierwotniakach itp.

Tak naprawdę to może być każda z możliwych chorób, niekoniecznie pasożyty. Samo podtuczanie żółwia nic nie da, bo to nie usunie przyczyny nagłego wychudzenia, taka kacheksja ma jakiś powód i trzeba się go pozbyć. Brak dostępu do lekarza niestety jest ogromnym problemem.

Offline oriolus

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Słaby apetyt, utrata masy
« Odpowiedź #4 dnia: 27.11.2019, 14:29:50 pm »
Myślałam już żeby jednak jechać z nim do dużego miasta, jest tam weterynarz, kastrował mi koty (robił to w mieszkaniu, na szafce w korytarzu i zostawiał niewybudzone). On nie ma bladego pojęcia o gadach i obawiam się że może mu bardziej zaszkodzić.
Ile czasu można przechowywać kał żółwia aby był zdatny do badań? Może udałoby się jakoś coś załatwić przez znajomego który co jakiś czas jeździ do Moskwy. Tylko taka podróż trwa wiele godzin.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Słaby apetyt, utrata masy
« Odpowiedź #5 dnia: 29.11.2019, 14:34:41 pm »
Ile czasu można przechowywać kał żółwia aby był zdatny do badań? Może udałoby się jakoś coś załatwić przez znajomego który co jakiś czas jeździ do Moskwy. Tylko taka podróż trwa wiele godzin.
Można przechowywać w lodówce kilka dni, ale im dłużej, tym bardziej spadają szansę na wykrycie pasożytów. W podróży oczywiście lodówka nie jest potrzebna :)