Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:16:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stres  (Przeczytany 7147 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Stres
« dnia: 29.04.2020, 11:59:56 am »
Jak nie stresować żółwia swoią obecnością?
Wiem że napewno wyciąganie stresuje więc staram się wyciągać ją tylko po to aby wynieść na dwór albo do kompieli.
Ale nie wiem czy czasem nie stresuje jej gdy wkładam jedzenie albo wymieniam wodę lub gdy ją obserwuję . Jest u mnie o 5dni więc może się przestanie bać. Ale jednak wolał bym wiedzieć jak zapowiedz stresowaniu się żółwia. Albo chociaż ograniczyć je. Proszę o odpowiedź

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Stres
« Odpowiedź #1 dnia: 29.04.2020, 12:15:48 pm »
Żółw na gwałtowną zmianę reaguje szybkim schowaniem głowy do pancerz. Dzieje się tak gdy np. na wybiegu spadnie obok niego liść. Objawami długotrwałego stresu jest np. brak apetytu, brak aktywności, ciągle siedzenie w kryjówce czy chowanie się w swojej skorupie. Jeśli żółw śpi z wyciągniętymi łapkami i szyją to znaczy, że jest zrelaksowany.

Niektóre podczas silnego stresu np. wydalają kwas moczowy. Mój chociażby tak robił przez pierwsze kilka dni gdy brałem go na ręce. Później się przyzwyczaił bo Braniewa ręce skojarzyło mu się z kąpielą, którą on bardzo lubi.

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Stres
« Odpowiedź #2 dnia: 29.04.2020, 12:20:56 pm »
Mója ma duży apetyt ale za to często siedzi w kryjówce, aktywny jest tylko na podwórku. A kompiel średnio jej się podobają. Jutro będziemy iść do wterynarza ponieważ
Zrobiła brązową bardzo śmierdzące i troszkę bardziej wodniste odchody i obawiam się że to winna pasożytów albo stresu

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Stres
« Odpowiedź #3 dnia: 30.04.2020, 14:35:28 pm »
Ogranicz gmeranie w terrarium. Kąpiel również powinna być w terrarium. żółw się musi przyzwyczaić.

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Stres
« Odpowiedź #4 dnia: 01.05.2020, 20:23:27 pm »
Na kompiel w terra za mało miejsca niestety

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Stres
« Odpowiedź #5 dnia: 01.05.2020, 20:45:51 pm »
Możesz go kąpać też poza terrarium. To nie jest jakoś super istotne aby robić to w terra.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Stres
« Odpowiedź #6 dnia: 02.05.2020, 12:16:43 pm »
Możesz go kąpać też poza terrarium. To nie jest jakoś super istotne aby robić to w terra.

Jest istotne. Po pierwsze ograniczamy stres, po drugie, kąpiel pod lampą jest przyjemniejsza i spowalnia spadek temperatury wody, po trzecie, nie ma nagłego zachwiania temperatury przy wyciąganiu i wsadzaniu żółwia z/do wody.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Stres
« Odpowiedź #7 dnia: 02.05.2020, 13:46:10 pm »
A widzisz doru, nie wiedziałem, że trzeba kąpać w terrarium. Robiłem to zawsze poza dlatego, że miednica w której to robię po prostu się tam nie mieści. Dogrzewałem go w żarówką grzewczą.
Teraz kupię jakąś mniejszą miskę.

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Stres
« Odpowiedź #8 dnia: 03.05.2020, 12:56:14 pm »
Może jak po wyjmuje jakieś część w terrarium to zmieszczę miskę i będę go kompać w terrarium

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Stres
« Odpowiedź #9 dnia: 03.05.2020, 13:51:35 pm »
Nie tyle trzeba, co jest to wskazane. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest dość stabilna, a żółw przyzwyczajony do manewrów (jak moje, nie przejawiają oznak stresu przy odpowiednim wyciąganiu) to można kąpać poza. W przypadku jak tutaj, gdy żółw jest jeszcze w trakcie adaptacji ograniczyłabym wyciąganie i bodźce wywołujące stres do minimum

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Stres
« Odpowiedź #10 dnia: 03.05.2020, 19:56:22 pm »
Ok dzięki