Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:20:35 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci ospały!!!!!  (Przeczytany 7035 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Żółw lamparci ospały!!!!!
« dnia: 03.01.2019, 19:09:44 pm »
Witam jestem  na forum nowa i mam pytanie do hodowców żółwi lamparcich .Posiadam dwa żółwie lamparcie samice i samca i od jakiegoś czasu samica zaczęła się dziwnie zachowywać. Przestała jeść i pić wodę, tylko cały czas śpi. Samiec zachowuje się normalnie wstaje rano  wchodzi do wody i ją pije, je także normalnie  wygrzewa się pod lampa i w ciągu dnia chodzi po terrarium jest aktywny. Zaczynam się martwić samicą :( dlaczego zaczęła się tak zachowywać. Czy ktoś z Was spotkał się z takim przypadkiem wygląda jakby miała zapaść w sen zimowy. Latem na wybiegu tez była dużo mniej aktywna od samca .Dodam ,że żółwie po kupnie zostały odrobaczone.
Pozdrawiam serdecznie :)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #1 dnia: 03.01.2019, 19:35:34 pm »
Mało informacji podajesz.
Opisz warunki w jakich trzymasz żółwie.
Jaka dieta, podłoże.
Fajnie jak byś wstawiła fotki zarówno żółwi jak i lokum.

Takie zachowanie moim zdaniem wskazuje że żółw ma jakiś problem zdrowotny.
Żółwie lamparcie nie zimują. Owszem zimą są mniej aktywne i większość doby przesypiają.
Warto by było oddać kupy żółwi do badania pod kątem pasożytów. Może to jest powód ospałości.
Może też coś zjadła i się zaczopowała.

Podaj proszę więcej informacji.

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 03.01.2019, 21:42:43 pm »
Dziękuję za odpowiedź wydaje mi się ,że samica nie jest  zaczopowana gdyż od około  miesiąca coraz mniej i rzadziej je i wydala a coraz dłużej śpi. Żółwie  maja około 15 cm długości karapaksu samiec waży 385g a samica 325g. W lipcu ważyły po 300g. Terrarium ma wymiary 1,4mx0,7m podłoże z  drewienek bukowych,  darni ,gleby  i kamieni.  Dołożyłam także roślin gdyż samica od początku nie lubi otwartej przestrzeni mniej się wygrzewa pod lampa  i woli się ukrywać. Temperatura w terrarium  22-24 stopnie C a pod lampa 33-34 stopnie C wilgotność 65-75%. Żółwie lubią babkę, mniszek trochę mniej trawę  a za to nie lubią aloesu grubosza, coleusa i zielistki. Samiec lubi jeść trzykrotkę. Nie interesuje ich także karma Agrobs. Od niedawna dietę uzupełniam suszonymi roślinami (babka mniszek trawa)Do karmy dodaje sepie i witaminy. Zauważyłam, że samica jak była kąpana w ciepłej wodzie to się ożywiała  ale ostatnich kilka kąpieli przespała i nie wiem czy dalej ją kąpać czy dać jej spać. Żółwie miały badany kał i były odrobaczone. Samica od początku była mniej aktywna niż samiec nawet na wybiegu chowała się w cień i pod liście także w pochmurne dni.

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #3 dnia: 03.01.2019, 21:54:01 pm »



Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 03.01.2019, 22:01:40 pm »
U mnie jest podobnie większość siedzi w domku wyjdzie raz pójdzie do wody zje suszu albo i nie i dalej śpi, jak dusz pomieszam z ogórkiem to wcina aż miło, od czasu do czasu skubnie trawke. Wygrzewa się pod lampa dwa - trzy razy w tygodniu tylko dosyć długo, kupy robi normalne podczas kąpieli, temperaturę ns poziomie 21-22 a wilgotność 40-50-60.
« Ostatnia zmiana: 03.01.2019, 22:06:33 pm wysłana przez heres »
:)

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 03.01.2019, 22:05:44 pm »
A ogórek podjesz sklepowy bo ja tez chciałam dać  ale boje się o chemię i daje to co jest bez środków i nawozów :)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #6 dnia: 03.01.2019, 22:11:01 pm »
Sklepowy innych teraz nie ma, podaję starty w niewielkiej ilość dla zapachu, roszponka czy salata rzymska też ją kusi gorzej z rukola czy jarmuzem. Ogólnie kombinuje z suszkami i "peletem"
:)

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #7 dnia: 03.01.2019, 22:16:49 pm »
ok dzięki :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #8 dnia: 04.01.2019, 10:57:51 am »
A ja zapytam inaczej - jaki rodzaj badania kału był wykonywany? Jakie pasożyty znaleziono i czym zostały odrobaczone oraz jakim był schemat odrobaczania? Bo skoro zostały to coś tam musiało być. No i jaki czas temu to wszystko miało miejsce?

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #9 dnia: 04.01.2019, 21:52:10 pm »
Odrobaczone były w sierpniu u weterynarza, nie wiem jaką podał  im maść. Trzy razy były odrobaczone tą maścią, po odrobaczaniu nie było pasożytów.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #10 dnia: 05.01.2019, 11:31:40 am »
A weterynarz był specjalistą zwierząt nie udomowionych?
Bo może się okazać że nie rozpoznał wszystkich rodzajów pasożytów i nastąpiło rozmnożenie ich.
Ja bym poszedł z próbkami ponownie na badanie.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #11 dnia: 05.01.2019, 15:24:16 pm »
Od sierpnia minęło dużo czasu. Inna kwestia, że dalej nie wiemy jakie zostało wykonane badanie kału - metod jest kilka i nie każda wykrywa wszystkie rodzaje pasożytów. Pastą na 99% był fenbendazol, działa tylko na nicienie i tasiemce, nie działa za to na pierwotniaki.

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #12 dnia: 05.01.2019, 19:58:05 pm »
Badanie robiłam właśnie na obecność wszystkich pasożytów  w Laboratorium Inspektoratu Weterynaryjnego . Badanie wykazało, że jest obecność nicieni. Wybudziłam  samice wykąpałam ja w ciepłej wodzie ożywiła się  pochodziła po terrarium i znowu schowała się  na kamieniach. Nic nie chciała zjeść, jak tylko zrobi  kupę, to zrobię badanie i  podejdę do weterynarza .Mieszkam w Koszalinie i u mnie w mieście raczej nie ma weterynarzy tylko od żółwi. Podejdę do innego weterynarza  i zobaczymy czy poradzi.

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #13 dnia: 05.01.2019, 20:30:45 pm »

to jest samica Kenia

to jest samiec Goliat

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #14 dnia: 05.01.2019, 22:55:07 pm »
Faktycznie, Koszalin jest dość problematyczny jeśli chodzi o dostęp do specjalistów. Najbliżsi są w Szczecinie, Trójmieście lub Bydgoszczy :(
Brak apetytu i ospałość nie jest niestety dobrym objawem u gatunku niezimującego, one nie powinny się tak zachowywać, tym bardziej że nie nastąpiła zmiana warunków w terrarium. Mam nadzieję, że faktycznie się nie zaczopowała, bo przy drewienkach bukowych o to nietrudno. To strasznie kiepskie podłoże, nawet na fragmencie powierzchni. U samicy na zdjęciu oczy wydają się nieco opuchnięte/podrażnione (?), ale może to tylko takie wrażenie.
Z innej beczki - przepiękne osobniki.