Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:00:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci ospały!!!!!  (Przeczytany 7034 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #15 dnia: 05.01.2019, 23:28:32 pm »
Mnie też te oczy samicy niepokoją, spróbuję ,przemyć jej świetlikiem jak nie schowa głowy,  bo jest strasznie płochliwa. Na drewienka zdecydowałam się po przeczytaniu rad na tym forum , mam jeszcze korę kokosową ale wydała mi się gorsza ,bardzo pyliła dlatego zmieniłam na drewienka. Chcę żółwiom stworzyć jak najlepsze warunki :) Jutro znowu wykąpię samiczkę i zobaczymy  czy  tym razem będzie chciała jeść. Będę ją cały czas obserwowała.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #16 dnia: 06.01.2019, 12:31:08 pm »
Taka opuchlizna też często występuje przy pasożytach, głównie przy pierwotniakach ale nie tylko. Najlepszym podłożem będzie ziemia z gliną i piaskiem, możesz na części rozłożyć płaskie kamienie - na pewno będzie to bardziej naturalne i bezpieczniejsze niż kora czy drewienka :)

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #17 dnia: 06.01.2019, 13:17:25 pm »
W najbliższym czasie jak tylko zrobi kupę to znowu zrobię badanie teraz zlecę żeby sprawdzili czy są te pierwotniaki. Dzisiaj samiczka po kąpieli zaczęła jeść nie zjadła dużo ale zawsze coś :) Ale na kupę to sobie jeszcze poczekam :( ,drewienka maja tylko po stronie suchej jest tego malutki kawałek ,nawet tam nie śpi bo woli na kamieniach. Myślałam, że piasek może im zaszkodzić dlatego nie  ma go w terrarium.  Dziękuję za każda radę i postaram zmienić  im te drewienka.   

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #18 dnia: 06.01.2019, 17:28:47 pm »
Sam piasek nie jest dobry, ale już jako część mieszanki z ziemią .jest ok. Dobrze jest też dodać tej gliny wiążącej - podłoże nie jest wtedy sypkie. Podaje się ogólnie, że miesza się ziemię z piaskiem i gliną w proporcjach 2:1:1, ale ja się tego nie trzymam - robię na oko, aż mi podpasuje.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #19 dnia: 06.01.2019, 18:31:56 pm »
Doprecyzujmy. Owszem sam piasek jest nieodpowiednim podłożem. W przypadku jedzenia może żółw się zaczopować, nie stanowi dobrego podparcia dla nóg.
Ale jeśli postawimy na połączenie ziemi:piasku:gliny wiążącej to otrzymamy praktycznie idealne podłoże. Niemal jak na sawannie. Proporcje trzeba ustalić doświadczalnie. Zależy to w głównej mierze od ziemi. Zwykle są to proporcje 1:0,5:0,3.
Po rozprowadzeniu mieszanki trzeba podłoże polać wodą o solidnie ubić.
Co do kwestii opinii i porad zawartych na forum to wiedza się zmienia i porad z datą starszą niż 1,5-2 lata nie warto brać pod uwagę. Albo ewentualne wątpliwości rozwiać zadając w danym temacie pytanie.

Może to co teraz napisze jest mocno ekscentryczne ale uważam że o ile płochliwość może być cechą osobniczą to nadmierna płochliwość jest wynikiem warunków w jakich trzymamy żółwia. Po prostu żółw czy inne zwierze powinno mieć możliwość ukrycia się przed całym światem. Lamparcie nie kopią tuneli ale jak by to robiły to pewnie siedziały by pod ziemią. 
Powinnaś stworzyć swoim żółwiom obszerny domek z małym wejściem. Wejście powinno być tylko max 2 cm szersze i wyższe niż żółw. Ba moim zdaniem jeśli przez wejście nie widzisz żółwia to domek jest właściwy.
Do środka warto wrzucić suche liście(polecam dębowe bo nie pleśnieją i wiszą przez całą zimę na drzewach) ewentualnie trochę siana (wtedy trzeba kontrolować czy nie pleśnieje). W takim substracie większość żółwi chętnie się ulokuje i będzie spać.

Jeden z moich żółwi (Łasuch)od początku przejawiał dużą płochliwość. Początkowo nie można było nic przy nim zrobić czy go obejrzeć bo chował się pod pancerz i tak tkwił nawet godzinę po zdarzeniu. Często nawet uciekał w jakiś kąt terrarium ze schowaną głową. Płoszyło go dosłownie wszystko.
Wmawiałem sobie że po prostu mu przejdzie bo aklimatyzuje się. Ale po roku takie zachowanie było nadal. I wtedy wpadłem na pomysł zbudowania typowego ciemnego domku. Właściwie w dniu wstawienia od razu do niego wszedł. Od tej pory już nie spał w przypadkowych miejscach tylko codziennie w domku.
Na wybiegu jak nie wstawiłem domku to w ogóle się nie ruszał. A jak domek wstawiłem to od razu do niego wchodził i dopiero po kilkudziesięciu minutach jak poczuł się pewnie bezpiecznie to wychodził.
Starałem się także nie grzebać w domku jak on tam siedział by go nie płoszyć.

Taka nadmierna płochliwość jest też niepożądana bo tak jak pisałem żółwi nie można skontrolować z każdej strony. Utrudnione jest kontrolowanie zdrowia czy jakiekolwiek zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne. A biorąc pod uwagę że w przyszłości żółwie lamparcie osiągną pokaźne rozmiary to i siła też będzie spora. I co wtedy jak będzie nadal taki płochliwy? Wszystkie zabiegi i kontrole będą musiały odbyć się podczas narkozy?

Dlatego ja zacząłem swoje żółwie przyzwyczajać do dotyku i czynności potencjalnie leczniczych czy pielęgnacyjnych.
Dotykałem je w różne miejsca i obracałem w każdą stronę. Chwytałem za nogi, ogon i głowę.
Obecnie pozwalają na bardzo dużo. Jak biorę któregoś w rękę to wystawia głowę i nogi na max. Mogę pomajstrować pod pancerzem. W lato na wybiegu łasucha coś ugryzło w szyję głęboko pod pancerzem i rana zaczęła się paprać.
Bez problemu dawał sobie pędzlować ranę.
Obecnie jestem na etapie bez narzędziowego otwierania pyska i szlifowaniu pilnikiem ramfoteki. Idzie to całkiem nieźle.
Dosłownie domowa tresura żółwia :)
Zresztą popularna praktyka tresowania zwierząt pod zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne w ogrodach zoologicznych skąd zaczerpnąłem właśnie pomysł.

Zastanów się nad tym co napisałem i spróbuj metody z domkiem.
Pozdro Kamil
« Ostatnia zmiana: 06.01.2019, 18:34:41 pm wysłana przez Kamil56 »

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #20 dnia: 07.01.2019, 11:35:18 am »
Jak nie chce jeść to faktycznie wybierz się do weterynarza, moja samica jest trochę leniwa ale apetyt ma szczególnie po kąpieli jak się...... Nie pobiera tyle pokarmu co w lato ale je na przemian suche z czymś świeżym samego suchego nie tyka.
:)

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #21 dnia: 07.01.2019, 16:49:36 pm »
Dziękuję za wszelkie rady  w najbliższym czasie postaram się zmienić te drewienka na  gliniaste podłoże. Żółwie w terrarium maja zrobione dwie kryjówki które są zasłonięte roślinami także mają miejsce gdzie się schować .Samiczka od początku jest ostrożna bo samczyk jest pełen wigoru nie boi się i nie chowa. Daje robić przy sobie wszystko. Myślę ze samiczka to taki osobnik, że jest płochliwsza dlatego staram się jej nie przeszkadzać i  dyskretnie obserwować. Mam pytanie czy ktoś z forumowiczów podawał swoim pupilom roszpunkę(ciętą) z Lidla  czy raczej podajecie wychodowaną u siebie .Chciałabym podać cos nowego żółwiom ale mam obawy.  Jak podajecie opuncje czy to są liście czy owoce bo mam tą roślinę i tez nie wiem jak ją podać. Przesyłam zdjęcia kryjówek żółwi.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #22 dnia: 07.01.2019, 21:33:53 pm »
Opuncje liście ale kwiat pewnie też mozna podać, ogólnie ja jeszcze nie podawałem dopiero hoduje, natomiast roszponka/rukole/sałatę rzymska/ogórka z Lidla podaję ale  w małej ilości tak na zagajenia suszu oraz raz na 2-3 tygodnie wykopuje kawałek świeżej darni.
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #23 dnia: 08.01.2019, 17:25:12 pm »
Zarówno liście jak i owoc opuncji są świetnym uzupełnieniem diety, mają duże ilości wapnia. Zieleninę paczkowaną też można jako urozmaicenie

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #24 dnia: 08.01.2019, 17:30:47 pm »
Przy okazji zapytam, można uciąć pół "liścia" czy odrazu cały? Chodzi mi oczywiście oto aby nie zepsuć rośliny.
:)

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #25 dnia: 08.01.2019, 17:46:52 pm »
Zapytam jeszcze jak podajecie aloes, obieracie ze skórki czy razem z nią.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #26 dnia: 11.01.2019, 11:20:23 am »
Nie ma co być zbyt delikatnym żółw na wolności nie odbiera aloesu :) jedyne co to warto się pokusić i pozbywac czy wspomniany aloes
 kaktusy z kolców tak na wszelki wypadek.
« Ostatnia zmiana: 11.01.2019, 11:22:46 am wysłana przez heres »
:)

Offline katakus

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #27 dnia: 23.02.2019, 23:37:04 pm »
Jeżeli można.... jaka jest dalsza historia?

BO nasza zaskakująco zbieżna co do objawów i terminu ich wystąpienia mam nadzieję, że właśnie się kończy. U nas były nicienie. Dużo nicieni. Odrobaczanie, kroplówki co 2-3 dni, antybiotyk... ostrożnie zaczynam myśleć, że wychodzimy na prostą

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #28 dnia: 24.02.2019, 15:00:05 pm »
Moja zolwica od tygodnia jest bardzo aktyw a jak u was? Je już sporo od 10 do 14 chodzi po terarium, podjada siedzi w wodzie i wygrzewa się pod lampa. Ja odrobaczalem w październiku.
:)

Offline bazyla78

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci ospały!!!!!
« Odpowiedź #29 dnia: 06.03.2019, 12:22:44 pm »
Moje żółwiki też poczuły wiosnę bo apetyt im dopisuje, zrobiły się aktywniejsze chodzą teraz razem po terrarium. Samiczka już nie chowa  głowy jak robiła to  wcześniej . Widzę że dzień też im się wydłużył bo chodzą spać coraz później.