Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:21:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium podłoże  (Przeczytany 3456 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sebastian90

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Terrarium podłoże
« dnia: 18.05.2019, 18:20:06 pm »
Część wszystkim. Ok miesiąc temu stałem się posiadaczem ślicznego ok rocznego żółwia zawiasowego. Żółw jest w przejściowym terrarium i po dogłębnym przeczytaniu forum doszedłem do wniosku że sprz dawca wprowadził nas w błąd jeśli chodzi o podłoże. Mieliśmy zrobione je złoty vukowej. Dzisiaj zakupiłem glinę wiążąca wędkarska i ziemię do uprawy ziół 100% natural Terra Humus firmy Substral. Czy będzie to odpowiednie podłoże dla naszego maluszka i w jakich proporcjach zmieszać ziemię z glina.

Pozdrawiam wszystkich miłośników żółwi

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium podłoże
« Odpowiedź #1 dnia: 19.05.2019, 10:49:54 am »
Będzie. Proporcje ciężko podać, bo każda ziemia jest inna. Podłoże musi być na tyle zbite, żeby żółw się nie zapadał, ale nie może być twardą skorupą. Musisz niestety dojść do tego metodą prób i błędów. Do mieszaniny możesz dodać też trochę piachu, ułatwi to przepływanie wody w podłożu. ©

Pochwal się żółwiem i gotowym terrarium ;)

Offline sebastian90

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłoże
« Odpowiedź #2 dnia: 19.05.2019, 12:09:33 pm »
uprzedzając wiem, że terrarium jest sporo za małe, niestety żółwia już musieliśmy odebrać niecały miesiąc temu a nowy domek 120x50 będzie gotowy dopiero za 3 tygodnie. Mam nadzieje, że nam wybaczy ten czas :)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium podłoże
« Odpowiedź #3 dnia: 20.05.2019, 10:09:38 am »
Hej,
Przejściowo może być pamiętaj tylko o wentylacji, bo nie widzę jak jest rozwiązana wyrazie czego zostaw uchylona szybę. Dostęp do UVB jest? W misce jest papryka czerwona?
:)

Offline sebastian90

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłoże
« Odpowiedź #4 dnia: 20.05.2019, 13:36:37 pm »
od góry zamiast szyby jest siatka nie było tego widać na zdjęciu także wentylacja ok, co do lampy mam lampe exoterra narazie z żarówka uvb i drugą grzewczą mam nadzieje, że na chwile jeszce to wsytarczy, jest to pomidor, za którym nie przepada, dlatego raczej mu go nie podaje

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium podłoże
« Odpowiedź #5 dnia: 20.05.2019, 14:15:35 pm »
https://www.thetortoisetable.org.uk/plant-database/viewplants/search/?searchtogglestatus=&searchchoice=exactwords&searchtxt=Tomato&x=12&y=11#.XOKZzmk9fxM

Tu masz fajną stronę z "świeżymi" informacjami dotyczącymi żywienia, nie zaleca się podawania żółwia pomidorów...
:)

Offline sebastian90

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłoże
« Odpowiedź #6 dnia: 20.05.2019, 17:05:48 pm »
sprawdze na pewno, aczkolwiek wszędzie info sprzeczne. Prawie w każdym miejscu gdzie czytałem o diecie zawiaska pomidor był jako ok. Dzięki za strone

Ps do tej pory najbardziej sugerowałem się tym:
https://www.terrarium.com.pl/2014-kinixys-belliana-zolw-bella-zawiasek-gladkobrzegi/
« Ostatnia zmiana: 20.05.2019, 17:12:12 pm wysłana przez sebastian90 »

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium podłoże
« Odpowiedź #7 dnia: 20.05.2019, 18:52:17 pm »
Wiem że zawiasowy jest specyficznym żółwiem, poczekaj jeszcze na informacje od osób które mają większe doświadczenie.
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium podłoże
« Odpowiedź #8 dnia: 20.05.2019, 19:40:55 pm »
Pomidor ma kiepski stosunek wapnia do fosforu, dlatego nawet w żywieniu gatunków wszystkożernych powinien pojawiać się jak najrzadziej. Trzeba też pamiętać, że nawet u Kinixys sp. podstawą są rośliny zielne.