Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 15:39:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Testudo Marginata, czyli wszystko co niezbędne dla prawidłowego rozwoju Tośki.  (Przeczytany 12725 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Witam Szanownych Forumowiczów.


Na początku się przedstawię, mam na imię Sebastian i mieszkam w Skierniewicach.
W zeszły czwartek kupiłem małego żółwika greckiego. Dokładnie jest to Testudo Marginata, samiczka, nazywa się Tosia.
Żółwik pochodzi z hodowli z Czech. Kupiłem go w Warszawie bezpośrednio w domu sprzedającego, miałem do wyboru 9 małych szkrabów.
Zależało mi na odbiorze osobistym, żeby nie męczyć malucha w przesyłce, co też udało się wykonać.
Dostałem żółty dokument CITES, na którym jest podana data urodzin Tośki i wiele innych informacji w języku czeskim, co stanowi dla mnie niestety zagadkę, ale to nie jest powodem, dla którego postanowiłem się do Was zwrócić.
Do tego dokumentu dołączona jest także kolejna kartka, na której jest zdjęcie brzuszka żółwika, numer i kolejne informacje z pieczęcią.

Zanim kupiłem żółwia, troszeczkę się przygotowałem, czytałem, oglądałem filmy w sieci, jednak zdaję sobie sprawę, że to mi nie wystarcza.
Ciś tam wiem, mam podstawowe pojęcie, jednak mam wiele pytań i chciałbym mieć możliwość zajrzenia tutaj czasami w celu uzyskania odpowiedzi, a także podzielnia się uwagami, obserwacjami, a z czasem służyć może pomocą innym użytkownikom.

Tak więc, na początek chciałbym podać podstawowe informacje :
Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
Płeć : samica
Wiek : 8 miesięcy
Wymiary : 6 cm
Imię : Tosia
Waga : (sprawdzę jutro i uzupełnię)


Docelowo chciałbym, aby żółw kiedy podrośnie, spędzał także czas, buszując wolno w mieszkaniu (obecnie jest za mały).
Wiem, że nie może tak żyć na stałe, ale wydaje mi się, że to może być dla niego atrakcja. Tak czy inaczej, nawet teraz wypuszczamy go na krótkie eskapady po pokojach. Żółwik chętnie maszeruje i zwiedza zakątki to tu, to tam.
Jednak musimy zapewnić mu bezpieczny teren, gdzie nie będzie narażony na zagrożenia życia codziennego, gdzie będzie mógł bezpiecznie spać i spędzać czas.
I tutaj mam kilka pomysłów i pytań.

TERRARIUM
Jeżeli chodzi o tradycyjny szklany zbiornik (lub inny z elementami szkła), to wolałbym uniknąć ze względu na moje córki (7 i 5 lat). Jednakże znalazłem bardzo fajne terrarium z drewna, duże z szybką na froncie. Myślę, że coś takiego mogłoby być.
Zastanawiam się czy może kupić pojemnik plastikowy. Podobnie poradziła mi Pani od której kupiłem żółwika, głównie ze względu na łatwość utrzymania czystości zbiornika.
Myślałem także o konstrukcji drewnianej (jak wspomniałem wyżej), prześwietlonej z jednej strony szybką typu plexi. Mogę ją wykonać sam (lubię majsterkować, choć zapewne nie byłby tak estetycznie wykonany jak gotowy). Muszę przekalkulować koszty i wtedy zdecyduję, czy się opłaca robić własnym sumptem.
Wracając do pojemników plastikowych.
Znalazłem pojemniki o wymiarach : 40 X 34 X 17 cm (ten wydaje mi się za mały), lub 60 X 39 X 23 cm.
W pojemniku mam zamiar zagospodarować domek w którym żółwik będzie mógł się schować, miejsce na podkład, zbiorniczek z wodą, może jakiś korzeń/kamień po którym mógłby pochodzić. Wiadomo, że ten drugi większy pojemnik pozwoli na takie rozwiązania. Pierwszy mógłby zawierać podkład i miejsce do schowania się.

Co sądzicie o tych rozwiązaniach ? W którą stronę mam iść ?
Zastanawiam się także, czy żółw powinien mieć nieograniczony dostęp do wody, czy powinienem dać mu szansę na kilkukrotne napicie się w ciągu dnia poza terrarium. Zauważyłem, że zazwyczaj w terrariach są takie miseczki umieszczane, ale ten jest mały i trochę się o niego obawiam. Może niepotrzebnie, opinie zostawiam Wam.

PODKŁAD
Mam zamiar użyć torfu, lub innego rodzaju podkładu i tutaj mam małą rozterkę.
Polecono mi użyć grubej kostki bukowej. U mnie jest 6 sklepów zoologicznych. Znalazłem w dwóch i dwa rodzaje, a raczej rozmiary. Drobny i gruby. Tylko że ten gruby i tak jest dość niewielki.
Tutaj znów obawy, aby żółwik nie zjadł małego kawałka i nie zdechł przez to, nie mogąc go strawić, lub po prostu się krztusząc. Czy to możliwe ? Czy żółwie mogą interesować się podkładem na tyle, aby go spróbować ? Może jestem w błędzie i moje obawy są bezpodstawne, ale tak mi powiedziała osoba u której kupiłem żółwia.

Znalazłem także korę bukową, zdecydowanie w większych kawałkach. Tego z pewnością żółw nie zje, ale znów powiedziano mi, że kostka będzie lepsza.
Czy stosując taki podkład, dawać jeszcze torf zastosować dwa rodzaje podłoża ? Proszę o informacje i odpowiedzi na to pytanie, szczególnie mnie nurtuje.

OŚWIETLENIE
Polecono mi, wystawiać żółwia w półcień po południu na ok 2-3 godziny na wygrzanie. Żółw ma mieć wtedy możliwość schronienia się w miejscu separującym go od słońca. Akurat mamy teraz idealne warunki. Jednak co później ?
Dziś byłem w sklepie i sprzedawczyni zapewniała, że tylko i wyłącznie odpowiednia żarówka, która ma świecić cały dzień. Trochę mnie to dziwi, bo w naturalnych warunkach, gady te nie mają żarówek i korzystają z naturalnej energii słonecznej. Rozumiem konieczność oświetlenia, ale chyba wystawiając go na słońce nie robię mu krzywdy.
No i jak długo takie oświetlenie faktycznie powinno pracować w ciągu doby, a jak faktycznie długo żółwika zostawiać na zewnątrz ?
Wiadomo, że mój żółw jest z hodowli i tutaj margines jest dość szeroki, ale tylko żarówka ? Moje zaufanie do tej sprzedawczyni zachwiało się trochę za sprawą poszukiwań domku, czy skorupy po kokosie.  Mianowicie usłyszałem, że pierwszy raz Pani ta słyszy o podobnych rozwiązaniach.
Możliwe, że to kwestia niewiedzy na ten temat, bo z tego co można zauważyć w terrariach znajdują się różnego rodzaju rodzaju miejsca/domki, gdzie żółw może się schować.
Tak, czy inaczej, proszę o komentarz i konkretną wskazówkę jak powinienem to zagadnienie zrealizować.

ODŻYWIANIE
Wiem, że jest to żółw typowo żywiący się roślinnością. Z różnych źródeł w sieci zgromadziłem informacje jakie rodzaje roślin mogę jej podawać. Teraz codziennie rano dostaje porcję świeżej trawy i koniczyny. Po południu podobnie, plus liście porzeczki, czasami jakiś kwiatek z trawnika.
Kupiłem też rukolę, mam zamiar posiać w skrzyneczce jeszcze jskieś inne rośliny, mam listę.
Żółw jest bardzo chętny do jedzenia i nie widzę tutaj problemów. Wypróżnia się (z tego co udało mi się zauważyć) ok. 3-4 razy dziennie, często podczas kąpieli.
Teraz pytanie. Czy żółw powinien mieć nieograniczony dostęp do jedzenia ? Może jakoś urozmaicić mu dietę Kupiliśmy co prawda suchą karmę w sklepie zoologicznym (BIOREPT L z Tropicala). Daję jej jeden, dwa paluszki dziennie, tak dla smaku. Może nie dawać ?

KĄPIELE
Polecono mi, dokonywać codziennych kąpieli ok. 10-15 minut. Nalewam ok. 0,5-0,7 cm letniej wody do plastikowego pojemnika, w którym żółwik może swobodnie pochodzić w wodzie. Często ją także pije.
Proszę także o słowo komentarza w tej kwestii.

PIELĘGNACJA
Tutaj także miałem kilka pytań podczas zakupu żółwia, lecz poradzono mi zaniechać wszelkich praktyk w tym kierunku.
Chodziło mi dokładnie np. o jakieś witaminy, olejek, czy przycinanie pazurków. Może to przesada, ale czasami słyszę różne opinie i nie wiem które traktować poważnie.
Proszę także o kilka słów w tej kwestii.




Proszę wybaczyć mi dość obfity wpis, mam nadzieję, że nie zniechęci on Was do czytania i pomożecie mi zapewnić Naszemu żółwikowi wszystko, co będzie mu niezbędne.
Oczywiście będzie jeszcze zapewne kilka innych pytań, ale póki co czekam cierpliwie na Wasze odpowiedzi odnośnie tego co nasmarowałem wyżej.


Pozdrawiam !
Sebastian



P. S. Jeżeli powinienem coś dodać, jeżeli potrzebne są jakiekolwiek inne informacje, proszę napisać.
« Ostatnia zmiana: 07.07.2015, 19:34:11 pm wysłana przez zieluwid »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Witaj na forum.

Zacznę od tego, że żółw obrzeżony nie jest w żadnym stopniu żółwiem greckim ;) to dwa osobne gatunki, podobne wymaganiami jak i nieco wyglądem - szczególnie jak są małe. Niestety nie tylko na tym przykładzie widać, że pani sprzedająca jest tylko handlarzem, a nie hodowcą...

Postaram się po kolei opisać interesujące Cię kwestie, jeśli coś zgubię to daj znać

Podłoga - to absolutnie nie jest miejsce dla żółwia. Nieodczuwalne dla nas przeciągi maluchom nie wychodzą na dobre, stawy są bardzo obciążone takim podłożem, a o urazy mechaniczne nie trudno (nawet jak bardzo się uważa). Miejsce żółwia jest w terrarium, a w sezonie letnim - na wybiegu, najlepiej całodobowo, jeśli temperatura w nocy na to pozwala.

Terrarium - Najlepsze jest terrarium z drewna/płyty meblowej/OSB. Dla młodych żółwi ważne jest, aby zapewnić dość wysoką wilgotność otoczenia, dlatego sprawdzają się tu terraria zamknięte z odpowiednią wentylacją (na jednej ściance otwory na dole, na przeciwnej u góry). Wymiary pojemników, które podałeś w dalszym ciągu są za małe. Pomijając kwestię powierzchni do spacerów - nie uzyskasz odpowiednich temperatur w poszczególnych strefach (w jednym kącie powinno być 30-35 stopni, pod żarówką grzewczą - o tym dalej - w drugim ok. 23-25).

Woda - żółw powinien mieć stały dostęp do wody (w szczególności żółw młody, który ma większe zapotrzebowanie na wodę niż dorosły). Pojemnik powiniem być dość płytki, ale na tyle duży, żeby żółw mógł wejść cały. Tym bardziej że obecne upały dają w kość, moje gady pół dnia spędzają w wodzie.

Podłoże - Najlepszym podłożem jest ubita ziemia z dodatkiem gliny (np. wędkarskiej) i darń (może być przeschnięta). Wszelkie "sypkie" podłoża nie pozwalają prawidłowo ustawiać kończyn, osuwają się spod łap. Nie utrzymają także prawidłowej wilgotności.

Oświetlenie - jak już wspomniałam, w lecie żółw powinien przebywać na wybiegu wyposażonym również w pojemnik z wodą i zacienioną, chłodną kryjówkę. W terrarium natomiast potrzebne są dwa źródła światła: żarówka grzewcza (nie musi być specjalistyczna, zwykła lustrzanka z elektrycznego jest odpowiednia) oraz świetlówka UVB. Świetlówka ma świecić 10-12 godzin, grzewcza może krócej jeśli w terrarium jest ciepło (ja w sumie daję żółwiom max 6 godzin na wygrzanie skorup i wystarczy, tym bardziej że i tak pod nią dłużej nie siedzą). Pod żarówkę grzewczą dobrze położyć jakiś płaski, większy kamień. Świetlówkę UVB możesz zastąpić specjalną żarówką (np. Vitalux lub Sunlux), którą naświetla się żółwie ok. 15 minut co 2 dni.

Pokarm - Żółwia karmimy raz dziennie, rano. Nie może mieć nieograniczonego dostępu bo to worek bez dna, a nadmiar pokarmu też jest szkodliwy (chociażby zbyt szybki wzrost gada). Dietę urozmaicaj jak największą ilością roślin i kwiatów bezpiecznych dla żółwi, raz na jakiś czas możesz dać małą malinkę czy borówkę (nie często, cukier sprzyja rozwojowi pasożytow). Bioreptu i tym podobnych karm nie dawaj absolutnie, czytałeś jaki to ma skład?

Kąpiel - jeśli żółw sam do wody się nie garnie, to obecnie możesz go kąpać nawet codziennie, jak piszesz. Jeśli się sam będzie moczył to możesz np. co 2-3 dni (ale obserwuj, bo maluchy szybko się odwadniają).

Pielęgnacja - smarowanie skorupy jest be, witaminy są zbędne przy zdrowej diecie (a przedawkowanie jest nieprzyjemne w skutkach), przycinanie pazurów jak i dzioba może, ale nie musi być konieczne - wszystko zależy od tego, czy żółw sam je ściera.

W razie wątpliwości - pytaj :)

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
w 100% podpisuję się pod tym wszystkim co napisała doru  ;D niech maluch łapie teraz jak najwięcej słonka , poczytaj sobie wpisy na tym forum to najlepsze źródło wiedzy- ja jak tylko je odkryłam spedzałam tu nawet po kilka godzin dziennie i ciągle było mi mało ;) może jakieś fotki zainspirują cię przy budowie terrarium i wybiegu  popatrz jak to wygląda u innych i na pewno jakoś to ogarniesz :) http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/

może wklej jakąś fotkę Tosi  ;)

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Doru, Bardzo Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. A widzisz jak to się można złapać na takich zakupach ...
Nsjważniejsze żeby żółwik był zdrowy, reszta jest do zrobienia.
Przemyślę Twoje rady i odezwę się jutro, bo nasueają mi się kolejne konkretne pytania.

Joko, zdjecia dodam jutro, Dzięki za odzew :).


Słuchajcie ale zanim to wszystko zrobię, muszę zapytać o jeszcze jedną bardzo ważną kwestię.
Rejestracja żółwia. Czy to rzeczywiście obowiązkowe skoro mam na niego dokumenty ? Jeżeli tak, to gdzie to mogę załatwić ?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Tak, rejestracja jest obowiązkowa i masz na to 14 dni. Żółwie rejestruje się w Starostwie powiatowym wypełniając wniosek i dołączając kopię właśnie tych dokumentów, które dostałeś przy zakupie.

A co do zdrowia - proponuję zrobić badanie kału, żeby sprawdzić czy jakieś pasożyty w nim nie siedzą ;)

Ja również chętnie zobaczę fotki :)

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
CITES mam. Natomiast dowodu zakupu nie otrzymałem, transakcja z ręki do ręki.

Takie badanie mogę wykonać u weterynarza, tak ?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Chodzi o dokument stwierdzający legalność pochodzenia, czyli właśnie tzw. Eurocites (tak zwany, bo on się tak nie nazywa, CITES to nazwa konwencji prawnej).

Tak, takie badanie powinien zrobić każdy lekarz. Oczywiście lepiej żeby był to specjalista od gadów, bo jeśli zajdzie potrzeba odrobaczenia to od razu dobierze lek i dawkę. W Twoim wypadku masz do wyboru Łódź albo Warszawę. Kupka musi być jak najświeższa, bo jak będzie przechowywana w lodówce lub poleży pod lampką to nie znajdzie się w niej ewentualnych pierwotniaków.

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Cześć !


Od dziś mam kilka dni wolnego, zabieram się do realizacji odpowiednich warunków dla Tośki.

Doru jeszcze raz Dziękuję za wszelkie wskazówki i wyjaśnienia, mam nadzieję, że przeprowadzisz mnie przez etap adaptacji do momentu, kiedy już wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

AD. 1. PODŁOGA
Ok, rozumiem.

AD. 2 TERRARIUM
Zabrałem się za szukanie terrarium. W sumie to już byłem u mojego znajomego, który jest stolarzem, ale koszt gotowego jest podobny, a w niektórych przypadkach nawet niższy.
Znalazłem terrarium, które bardzo mi się podoba i jest całkowicie wykonane z drewna, a nie ze sklejki, czy płyty. Myślę, że sprawa jest przesądzona i muszę tylko podać Panu, który je wykonuje jak rozwiązujemy sprawę pokrywy.Terrarium jest wentylowane jak pisałaś (otwory z jednej strony na dole i z drugiej strony na górze).
Tutaj pytanie.
Czy terrarium powinno mieć otwartą pokrywę (posiadającą otwory wentylacyjne), czy powinna być zamknięta ? A może powinno jej nie być ?
Oglądam zdjęcia różnych zbiorników i jedne są otwarte, a inne zamknięte i sam nie wiem jak będzie najlepiej dla Tosi. W sumie wydaje mi się że zamknięte będzie utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność, tym bardziej, że jest z drewna.

AD. 3 WODA
Zadbam o to z pewnością. Będę chciał wykonać jej coś na styl baseniku o wymiarach pozwalających na zmieszczenie się tam żółwia. Obecnie w przejściowym ma spodek, w którym faktycznie często przebywa.

AD. PODŁOŻE
Zatem będzie jak piszesz. Tylko interesuje mnie czy ta ziemia z gliną powinna być sucha kompletnie, czy powinienem ją zraszać co jakiś czas delikatnie. Darń, także się pojawi. Czy stosunek 50/50 ziemia/darń w sensie powierzchni terrarium, jest odpowiedni ?
Rozumiem, że kostkę bukową pominąć całkowicie, czy mogę sypnąć troszeczkę ?

AD. OŚWIETLENIE
W moim zamyśle i wyposażeniu terrarium będą dwie żarówki. Czyli grzewcza i ta specjalna o której piszesz ( Vitalux lub Sunlux). Rozumiem, że w takim połączeniu grzewcza ma pracować ok. 6h dziennie, a ta druga tylko 15 min, co drugi dzień.
Pytanie :
Żarówka grzewcza - czy ma świecić 6h ciągle, czy z przerwami 6h w ciągu dnia ? Proszę, podaj mi ewentualnie w obu opcjach od której powinny się świecić. Mogę kupić sterownik, który będzie włączał i wyłączał oświetlenie, jeśli to ma być rozłożone w czasie.
Żarówka specjalna - 15 min do drugi dzień, ale rano, po południu, czy jeszcze w innych porach ?

AD. POKARM
Biorept w koszu !
Rozbawiłaś mnie stwierdzeniem wór bez dna, Tośka mogłaby faktycznie jeść non stop. Obżerać się i spać, jak się wyśpi to wychodzi pod lampkę, wyciąga łapy ile się da i leży z godzinę, potem znów do pudelka/domku (bo taki obecnie ma) i znów śpi.
Dziś narwałem jej mleczu i koniczyny z kwiatami. Rzuciła się na nie jak buldog na stek :). Potem standard, jak pisałem wyżej.
Tutaj nie mam pytań.

AD. KĄPIEL
Tosia się garnie. Ma spodek z wodą na stałe i zauważyłem, że wchodzi do niego na kilkanaście minut i sobie tam siedzi. Kąpieli wieczornych nie przerwałam, ale robię to co drugi dzień. Tośka wydaje się z nich zadowolona. Przez kilka minut się wyleguje, moczy główkę i chodzi po pojemniku. Zauważyłem kiedy ma dość, bo drapie po ściance bocznej jakby chciała wyjść. Wszystko trwa nie dłużej niż 10-15 min.

AD. PIELĘGNACJA
Rozumiem, a co do pazurków, to zostawiam na ten moment naturalnemu rozwojowi.

Z dodatkowych rzeczy, zaobserwowałem, że Tośka t trochę śpioch. Jest aktywna, apetytu jej nie brakuje, chętnie się wyleguje pod lampką, ale sporo śpi. To normalne ?
To tyle na ten moment. Będę się odzywał z każdym nowym kolejnym krokiem i liczę na pomoc :).

Pozdrawiam Serdecznie !!!


Oto zdjęcia Naszej Tosi :


Offline to_ja

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 4
Cudeńko  :)

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Dziękuję :), My także jesteśmy nią zachwyceni.
Mam jeszcze pytanie odnośnie żarówek. Jakiej powinny być mocy i jakia powinna być odległość żarówki od podłoża ?
Czy przy rejestracji żółwia, nie będzie problemu, że dokument jest w języku czeskim ?
« Ostatnia zmiana: 09.07.2015, 13:55:18 pm wysłana przez zieluwid »

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
prześliczna  :-*

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Postawiłabym jednak na terrarium całkiem zamknięte od góry, jak będzie otwarte to wilgotność mocno spadnie.

Ziemię oczywiście zraszać, a nawet podlewać co jakiś czas. Szczególnie jeśli będzie i darń. Stosunek zależy w sumie od widzimisię, ale ziemi trochę na pewno zostaw, może w maluchu obudzi się zew kopania :) Kostkę odpuść, ona jak poczuje wilgość to pleśnieje na potęgę.

Vitaluxa nie montuj w terrarium bo spali Ci żółwia. Ona musi być koniecznie w oprawce ceramicznej i nawet do 100 cm nad zwierzakiem. To ma niesamowitą moc i wydziela ogromne ilości ciepła (Vitalux ma 300W, Sunlux 160W).  Oczywiście w terrarium potrzebujesz też wtedy światła dziennego, nie wytwarzającego ciepła np. zwykła świetlówka lub ledy, byleby miały barwę słoneczną (nie taką zimną niebieską bo to męczy również gadzie oczy). Myślę że grzewcza np. 11-17 się może świecić, zbliżone godziny największego grzania ma słońce. Światło dzienne 12 godzin. Vitaluxa raczej nie ma znaczenia kiedy używasz.
Moc żarówki grzewczej zależy od tego jaka panuje pod nią temperatura i trzeba to dobrać indywidualnie. U mnie wystarcza 40W (a raczej odpowiednik halogenowy 28W)
Dokument ewentualnie zostanie przetłumaczony na j. polski ale musi być honorowany.

Gadzina piękna, widać że jeszcze bobas :) a ja poproszę jeszcze zdjęcie plastronu.

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Ale to ja mam przetłumaczyć, zanim zaniosę do urzędu ?

A co z tym spaniem ?

Zdjęcie plastronu (ale walczyła, kiedy chciałem jej zrobić zdjęcie w tej pozycji  :laugh:):

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Jak je normalnie i ogólnie jest aktywna to wszystko ok :) ale badanie kału i tak warto zrobić - młode żółwie często przyjeżdżają zarobaczone.

Przy pierwszym żółwiu mój mężczyzna zaniósł papiery jakie były (żółw też był z Czech) i sami to sobie przetłumaczyli z tego co pamiętam.

No i trochę Cię zmartwię ale... wygląda na to, ze Tośka jest chłopakiem :D

Offline zieluwid

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
No co Ty ?!!!
Normalnie mam ochotę pojechać do tej baby i jej nawtykać. Tosz my wszyscy w domu od tygodnia Tosia i Tosia...
Ale być może jeszcze nie wszystko stracone, to jeszcze młody żółw i chyba na 100 % nie można być pewnym ? Zgadza się ? Choć szczerze mówiąc, to małe wcięcie przy ogonie trochę mnie zastanawiało, u samicy jest większe, prawda ?

Jest jedna dobra wiadomość, że jesteśmy tak zachwyceni ,,Tosią,, że żona zaproponowała, żeby dokupić jej towarzysza Tolka. Tak więc, przyjdzie kupić Tosię.

A co do spania, to żółw je bardzo chętnie i jest aktywny, to można śmiało o nim powiedzieć.
Dam znać jak coś się ruszy. Byłem dziś zarejestrować żółwia, ale człowiek, który się tym zajmuje będzie dopiero w poniedziałek.
No i właśnie, zapewne będzie trzeba wpisać płeć, to co, pisać samiec ?

Ale mnie zastrzeliłaś, co ja córkom mam powiedzieć  :o ?