Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:28:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Doczekaliśmy się Henia:-) (wiek a rozmiar, porcje, suszona koniczyna, podłoże, zimowanie maluszka)  (Przeczytany 16470 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Bardzo ładny żółwik :)

ile moze trwac taka adaptacja?

Na to nie ma reguły - niektóre zwierzęta potrzebują na adaptację kilkanaście tygodni, inne dosłownie parę dni. Wpływ na to ma nie tylko sam charakter zwierzęcia, ale również warunki w jakich przebywa, a więc wystrój, temperatury powietrza itp. Dlatego uważam, że powinnaś w miarę szybko zakupić termometr i higrometr, bo bez tego nie będziesz wiedziała jaki klimat panuje w terrarium.

Ale wracam do pytanie czy przy tych upałam palić uvkę tez 12h? czy można jakoś mniej? Jak mlody siedzi ciagle w kryjówce to żarówka powinna sie palic? czy mozna wyłączyć?

Żółw potrzebuje koniecznie dużo światła, ciepła i promieni UV. Skoro u Henia w terrarium masz i bez żarówki grzewczej ok. 30 C to naturalnie nie potrzebujesz go więcej żadnymi żarówkami dogrzewać. Jednak moim zdaniem UV-ka powinna palić się cały czas, tj. ok. 10 godzin dziennie. Jest to bardzo ważne, szczególnie u młodych zwierząt, kiedy promienie UV są niezbędne do ich prawidłowego wzrostu (biorą udział w produkcji wit. D3) - inaczej pancerz Henia będzie się systematycznie deformował.

Minimum 10 godz. to zalecenia producenta dla tej żarówki i tego też nie należy bagatelizować  (inaczej napisaliby że wystarczą np. 3 godziny dziennie). Chodzi o to, że dopiero po ok. 10 godzinach naświetlania tą żarówką żółw pokrywa całkowicie jego zapotrzebowanie na te promienie! A żarówka ta oprócz UV wytwarza bardzo dużo światła, co też nie jest bez znaczenia, tym bardziej, że basen morza Śródziemnego - a więc miejsce skąd pochodzi Henio -  jest o tej porze roku bardzo silnie nasłoneczniony. Warunki te należy również odwzorować Heniowi w terraium, nawet jeśli młode żółwiki większość czasu spędzają w cieniu. Jedyne co możesz zrobić to zastąpić ewentualnie mocną 10. nieco słabszą 5., która dla młodych żółwików też jest bardzo dobra - dzięki temu i temp. w terrarium nieco spadnie.

Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
Dzięki Wojtku!
termometr i higromentr juz zakupione. Minęły choć na chwile upaly :) w domu nam sie ochlodziło z 30 do 25 stopni no i w terra tez jest już lepiej :) 26 w zacienionym miejscu, dzis nawet grzewczą włączałam. Wigotnosć średnia 60%.

Powiedzcie mi prosze jak to jest z podłożem? mam na czesci ziemie a na częsci drewienka bukowe i troche czipsów kokosowych, czy takie podloze dla roczniaka moze byc? na sasiedznim forum mnie troszke zjechano za to podłoze, ze niby kostka dla maluszka jest nie dobra, ze tylko mam mieć darń i jeszcze raz darń, a ja sie darni boje, bo nie chce przywlec do domu robactwa.
czy jesli kostka  bukowa faktycznie jest beee to czy moze być ziemia - taka nie nawożona albo ta kostka kokosowa - co sie ją moczy w wodzie?

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Ja osobiście też bym ci polecał drań stosuje ją od pewnego czasu i ani razu nie zauważyłem w terra ani w pokoju żadnych robaków musisz jedynie jak będziesz wykopywać drań obejrzeć ją i ewentualnie usunąć widoczne robactwo (np. dżdżownice ) ja również mam maluszka i stosuje na połowie drań a na drugiej połowie glebę wykopaną z ogródka świetnie się to podłoże sprawdza tylko trzeba je ok. 2 razy dziennie spryskiwać wodą żeby było wilgne a drań raz dziennie podlewać.A w drani najlepiej umieścić jakieś rośliny które lubią żółwie ja mam np. babkę pospolitą i mniszek wtedy maluch będzie mógł zjeść coś kiedy chce . Dodam parę fotek jak to u mnie wygląda żebyś widziała w praktyce.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Powiedzcie mi prosze jak to jest z podłożem? mam na czesci ziemie a na częsci drewienka bukowe i troche czipsów kokosowych, czy takie podloze dla roczniaka moze byc? na sasiedznim forum mnie troszke zjechano za to podłoze, ze niby kostka dla maluszka jest nie dobra, ze tylko mam mieć darń i jeszcze raz darń, a ja sie darni boje, bo nie chce przywlec do domu robactwa.

Naturalnym podłożem żółwia greckiego jest oczywiście darń, ewentualnie mocno ubita ziemia, która w zależności od rejonu tworzy mniej lub bardziej kamieniste podłoże - zerknij tutaj na te fotki: http://www.boettgeri-farm.de/html/dalmatinische_ls.html   http://www.testudo-farm.de/html/lebensweise_im_habitat.html Takie podłoże powinnaś mieć również u siebie w terrarium. Co prawda kostka bukowa też jest niekiedy polecana (szczególnie do części suchej terrarium), ale moim zdaniem nie nadaje się ona dla wszystkich gatunków żółwi. Ja dla greka polecałbym podłoże wyżej wymienione.

Jeśli chodzi o robactwo, to nawet jeśli przyniesiesz coś przypadkiem z trawą do domu, to żółw raczej na tym nie ucierpi. Nie sądzę też, żeby było one bardzo uciążliwe i dla Ciebie - musiałabyś mieć tych robaków na prawdę sporo.... Ja póki co nigdy nie miałem do czynienia z nieproszonymi gości, a darń mam co roku.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
no i nastapiły w koncu zmiany w terra :)
Henio sie byczył na balkonie a w jego mieszkaniu stało sie zielono :)






jesuuu myślalam ze zwariuje jak wkopywałam tą trawe! Z kadym kwałkiem mialam wrażenie ze wyłażą na mnie dżdżownice. Dobrze ze byla tylko jedna!!!!! UFFFF

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Dżdżownice żółwiowi nie zaszkodzą. Moze je nawet zje..:)

Nie wkopałaś przypadkiem tej darnio ciut za płytko? Bo tak odstaje od podłoża.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
mysle ze nie bo moj mąż wykopał ją z hmmm 20 cm!
tylko jest wsadzona do terra a boki przysypane ziemią i stad sie tak wydaje chyba ze za płytko. W terra mam powierzchnie z 8 cm chyba. Reszte ziemi wykorzystalam do terra :)
jeja no mam nadzieje,ze jest OK ...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Jest OK..:)
Nie chodziło mi nie o to, że darń została za płytko wykopana, tylko o to, ze jest za płytko wkopana w terra. Rozumiem, że ją położyłaś na podłożu i przysypałaś boki ziemią? Może lepiej byłoby wygrzebać dziurę w podłożu i wsadzić tam darń - a jeszcze lepiej to przygotować sobie plastikowe pojemniki - np. po dużych lodach, albo spożywcze, wsadzić do nich wykopaną darń i takie coś dać do terra, wkopując w podłoże. Łatwo jakby co wyjąć potem pojemnik i wymienić darń bez rozbabrania wszystkie w terra. Ja mam w takiej plastikowej kuwecie trawę - i świetnie się sprawdza - jak zeżrą trawę to wymieniam na nową.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
taa nastepnym razem tak zrobie , teraz nie mialam takiego duzego pojemnika... ale sie zaopatrze i przy nastepnej zmianie darni juz bedzie jak trzeba. A z boku faktycznie mam za malo ziemi.Ale na chwilę musi tak zostac bo je nie mam wiecej. na weeknad znow na dzialke jedziemy to wykopiemy znowu :) i bedzie już wszystko jak trzeba :)
dzieki!

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Trawka super! Trochę urozmaici terrarium ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Agut masz już tego Henia i zmieniaj tytuł wątku  ;D

Offline Agut

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
  • Rediata, testudo nabuelensis
A widzisz Basiu! Chetnie bym to zrobila ale nie mam pojecia jak :) Napisalam juz do Wojtka moze on pomoże :)