Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:33:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam :) i od razu pytam  (Przeczytany 4960 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Katana1978

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Witam :) i od razu pytam
« dnia: 04.12.2019, 18:51:58 pm »
Hej ....
Nie mam jeszcze żółwia, bardzo bym chciała mieć :) ale nim sobie sprawię chciałabym się czegoś dowiedzieć.

Czy wszystkie lądowe żółwie muszą zimować ?

Czy grek albo step jak nie będzie zimować to będzie to dla niego bardzo niekorzystne ? - trochę boję się tego zimowania .... szczerze mówiąc.

Jaki gatunek żółwia lądowego jest najmniejszy, i najłatwiejszy w hodowli ?
Chciałabym mieć 2 żółwie - zorientowałam się że lepiej mieć żółwie tej samej płci, ale lepiej mieć 2 samców czy 2 samice ? (samice z tego co się zorientowałam są większe od samców)

Od siebie, mieszkam w bloku, nie mam ogródka, jedynie balkon, ale w wakacje jestem na działce.
Miałam kiedyś z 25 lal temu żółwia wodno-lądowego (czerwonolicego) ale tak szybko się rozrósł, że moja mama go oddała do zoo, bo nie było miejsca na większe akwarium :)







 

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Witam :) i od razu pytam
« Odpowiedź #1 dnia: 04.12.2019, 22:33:37 pm »
Zimować muszą tylko gatunki europejskie czyli:grecki,stepowy,obrzeżony i europejskie mauretany.
Brak zimowania dla żółwia zimującego jest niekorzystny, ale nie bój się jest to proces łatwiejszy i prostszy niż myślisz. Napewno znajdziesz tu pomoc w tym temacie. Najmniejszy jest żółw egipski ale jest trudny w chowie. Najłatwiejsze są greckie, ewentualnie stepowe bo dobrze znoszą nasze temperatury w lato i spadki do 5 stopni w nocy.
Żółwie to samotniki i żyją w odosobnieniu. Jeśli wchodzi w grę posiadanie dwóch żółwi to najbezpieczniejsza jest kombinacja samica + samica, ale nie zawsze to wychodzi. Jeden osobnik to najlepsze wyjście.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Witam :) i od razu pytam
« Odpowiedź #2 dnia: 05.12.2019, 15:31:24 pm »
Napiszę wprost - branie dwóch żółwi jako osoba początkująca, nie mająca ogrodu jest bardzo złym pomysłem. Piszesz, że nie było miejsca na duże akwarium - żółwie lądowe potrzebują ogromu miejsca. Minimalne terrarium dla jednego żółwia to 5 długości na 8 długości karapaksu (przy czym terraria mniejsze niż 80x40 cm nie mają racji bytu, bo nie da się w nich wytworzyć wyraźnej różnicy temperatur i wyspy ciepła). Wyrośnięty żółw grecki czy stepowy to terrarium ok. 160x100 cm, a nawet większe - dla JEDNEGO osobnika. Dla każdego kolejnego trzeba doliczyć co najmniej 50% tego.
Samców nie trzyma się w grupach, samiec z samicą to kiepska konfiguracja ze względu na natarczywość samca, dwie samice często żyją w zgodzie, ale też potrafią być terytorialne i wtedy trzeba je rozdzielić - potrzebne drugie terrarium.

Jeśli chodzi o gatunki żółwi lądowych, najpopularniejsze są żółwie greckie i stepowe, jednak one mało czasu w ciągu roku spędzają w terrarium (ciepły okres powinny spędzać całodobowo na wybiegu zewnętrznym, zima - hibernacja w niskiej temperaturze - w zależności od regionu kraju i pogody czasem w ogóle nie żyją w terrarium), a wystrój ich lokum najczęściej jest średnio ładny, bo szybko je przekopią, rośliny rozniosą i robią ruinę - szczególnie stepowe potrafią być temperamentne. Niezimujące gatunki są często spokojniejsze, cieszą oko zimą, ale rosną spore (np. pustynny średnio 80 cm, żabuti, lamparci - ponad 40) i wymagają przez to bardzo dużo miejsca w domu - np. dla lamparta to spokojnie taka zagroda 3,5x2 m). Czymś pomiędzy są np. żółwie zawiasowe (rodzaj Kinixys) - są wszystkożerne, nie zimują, ale nie osiągają tak ogromnych rozmiarów (ok. 20 cm długości karapaksu - co dalej daje terrarium ok. 160x100 cm).