Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 23:34:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)  (Przeczytany 16451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #15 dnia: 15.09.2007, 08:27:31 am »
No jeszcze tej zimy to chyba nie będziesz go zimował, bo nie wiem czy się przygotujesz.

Jak do zimowania do rozmawiaj z Nulusem i poczytaj artykuły na stronie głównej, zimowanie w lodówce czyli jak zrobić przetwory z żółwia. ;D

Tak na serio to Nulus jest tu specem, a inni też pomogą w sprawie zimowania. A zimowanie jest konieczne poprawia kondycję żółwia.

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #16 dnia: 15.09.2007, 09:06:52 am »
Witaj,

Bartku, nie potrzebnie tyle dobrych słów, ale serdeczne dzięki !  :)

Masta_M, moim zdaniem zimowanie w tym roku odpuść, a zimę poświęć na dokształcenie się w materii opieki nad żółwiem. To, że żółw przeżył w lesie o niczym nie świadczy. Przed hibernacją trzeba go zbadać u dobrego weterynarza, i być w 10% pewnym co do jego kondycji.

Takie nagłe zimowanie może skończyć się tragicznie.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Masta_M

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #17 dnia: 15.09.2007, 10:53:31 am »
ok tylko w moim województwie lubuskie chyba nie ma za dobrych weterynarzy

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #18 dnia: 16.09.2007, 10:07:13 am »
Też odradzam zimowanie, narazie nie do końca wiesz co i jak z zółwiem, czy jest zdrowy itp., najpierw musisz go dobrze poznać.
TUPTUŚ

Offline Masta_M

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #19 dnia: 16.09.2007, 12:10:57 pm »
Zdrowy chyba jest dużo je i troche tej wody ubywa. Tylko jest za chydy tak mi się wydaje

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #20 dnia: 16.09.2007, 12:30:10 pm »
Możesz wstawić fotki?
TUPTUŚ

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #21 dnia: 16.09.2007, 12:32:41 pm »
Moim zdaniem (acz nie jestem fachowcem) zimowanie żółwi nie jest konieczne.

Ja mam u siebie ok 10 cm kory sosnowej ale widze ze to chyba mało - zół zamiast włazić do kryjówki woli sie zakopać i dociera do szkła :(

z weterynarzami od żółwi jest niestety problem - Beata może Ty sie wyspecjalizujesz na weterynarza od gadzin? :-) I tak juz wiesz więcej od co poniektórych :-)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #22 dnia: 16.09.2007, 13:30:16 pm »
jak masz stepowca to nawet 20 cm kory może Ci nie wystarczyć. One okropnie kopią, to takie krety z hełmem na plecach i tarczą z przodu.

Ale jak dosypiesz to oczywiście będzie lepiej.   

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #23 dnia: 16.09.2007, 16:02:04 pm »
Zimowanie jest konieczne do zachowania dobrego zdrowia u żółwia.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Masta_M

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #24 dnia: 16.09.2007, 17:04:52 pm »
Pewnie masz racje ale w zoo cały rok siedzą chyba nie ??

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #25 dnia: 16.09.2007, 17:20:50 pm »
Nie porównujmy warunków w zoo a prawidłowych warunków jakie żółwiki powinny mieć u nas.Zimowanie jest konieczne!
TUPTUŚ

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #26 dnia: 16.09.2007, 17:23:29 pm »
zimowanie jest dla żółwi dobre bo pozwla odpocząć organizmowi i pobudza cały organizm.
Ja osobiście nigdy nie zimowałem bo nie mam doświadczenia warunków i odwagi... ja ograniczam się do obniżenia tem w terrarium i skrócenia dnia w terrarium i żółwik cieszy sie dobrym zdrowiem ;)
równie dobrze można tez powiedzieć że żółwiki powinny estywować tak jak w naturze a mimo to takiej akcji się nie stosuje ;)

Pozdrawiam
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #27 dnia: 16.09.2007, 17:37:38 pm »
Jeśli ktoś ma złe warunki to oczywiście nie zimować, lecz konieczne jest to np. przy chęci rozmnażania gadzinek.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #28 dnia: 16.09.2007, 21:44:09 pm »
A tak propo bo nie wiem żółwie jak chodzą poprawnie ?? poprawnie jest kiedy dotykają dołem skorupy podłoża ??

Wręcz przeciwnie. Poprawnie żółw chodzi wtedy gdy nóżki stawia pionowo a plastron cały czas jest uniesiony poziomo nad podłożem. Podejrzewam że znaleziony żółwik ma za sobą lata spędzone na podłodze skoro jak piszesz "czołga się". W innym wątku - http://forum.zolw.info/index.php/topic,399.0.html -  jest link z filmikiem. Możesz porównać z tamtym żółwikem.

Żółw miał szczęście że przeżył w lesie, chociaż nie wiadomo ile czasu tam spędził i skąd przywędrował. Podejrzewam że nie mógłby sobie dać rady zbyt długo - drapieżniki, chłód, nadchodząca zima, sporo trujących grzybów (chociaż niewykluczone że by je szerokim łukiem omijał)...

Powiedzcie mi jedno czy konieczne jest zimowanie żółwi ?? Ja mamm możliwość schować go w piwnicy , strychu itd. Kiedy zacząć hibernację ??

Jest konieczne. Jest w zasadzie nieodzownym elementem hodowli, sprawiający w dużej mierze (choć nie jedynym) że hodowla żółwia jest trudna. Żółwie niezimowane są w gorszej kondycji, nie jest bowiem zachowany ich naturalny cykl roczny, a organizm się bardziej eksploatuje. W efekcie żyją krócej i z czasem zaczynają stwrzać problemy... coż natury oszukac się nie da. Ale... nie zawsze możemy pozwolić sobie na zimowanie, a czasem wręcz nie powinniśmy. Aby przystąpić do zimowania należy poczynić szereg przygotowań i ustaleń. Nie jest to kwestia, którą można załatwić z doskoku. Pierwsza sprawa to obserwacja i przebadanie żółwia, ocena jego kondycji, wagi, badanie odchodów. Dalsza kwestia - o ile żółw jest zdrowy - to zdobycie informacji na temat zimowania, przygotowań, warunków, okresowej kontroli stanu żółwia itp. Kolejny etap - analiza naszych możliwości i ew. zgromadzenie odpowiednich akcesoriów.
Rzecz to trudna zatem chociaż zasadniczo doradzam zimowanie to jednak nie za wszelką cenę. Najpierw badania, zdobycie informacji, przygotowania... W razie nieudanego zimowania, popełnionych błędów, niezdiagnozowanej choroby itp. może się okazać że żółw zimowania nie przeżyje lub ulegną uszkodzeniu jego narządy (np. w razie zamarznięcia).
Zatem jeśli zimować to tylko świadomie, rozsądnie, planowo i nigdy na siłę...

z weterynarzami od żółwi jest niestety problem - Beata może Ty sie wyspecjalizujesz na weterynarza od gadzin? :-) I tak juz wiesz więcej od co poniektórych :-)

Już za późno na tego typu wybory, poza tym nie nadawałabym się na weterynarza. Zwierzaków które się leczy i przypadków się nie wybiera, a nie potrafiłabym zapanować np. nad rzucającym się psem. W ogóle psy omijam z daleka, choć są OK i nic do nich nie mam.
Co do żółwi - moja wiedza jest dość powierzchowna. Prawdziwa wiedza rodzi się wskutek obserwacji podczas wieloletniej hodowli, szczególnie większej ilości osobników, a jeszcze jak ktoś ma "wsparcie" akademickie to już byłoby idealnie... ale dziękuję za słowa uznania. Staram się pisać to co wiem, jeśli mam wątpliwości, co się często zdarza - sygnalizuję to, aby nie wróżyć z fusów, bo z tego nic nikomu...  ;)
« Ostatnia zmiana: 16.09.2007, 21:53:08 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Masta_M

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)
« Odpowiedź #29 dnia: 17.09.2007, 08:55:25 am »
Mój żółw chodzi już poprawnie od tego plastronu do podłoża podczas chodzenia jest duża odległość !! już się nie czołga :) ;D