Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Witam :) i od razu o wiele pytam (dieta, terrarium, zimowanie)

(1/6) > >>

Masta_M:
Nie kupiełem sobie żółwia lecz rodzice znleźli go podczas grzybobrania!! Z tego co przeczytałem jest to żół stepowy chgyba kilku letni skorupa długość około 20 cm ile on lat moze mieć ??
Narazie ma akwarium gdzie ledwo się obraca :( pokarm kupiełem specjalny dla żółwi czyli żarcie ma wiem , że wode należy codziennie zmienia . podłoze dałem mu narazie z piasku, obciełem mu także trochę pazury podejrzewam że przez całe lato chodzil poo lesie teraz całkiem szybko łazi po pokoju . Chciałbym się dowiedzieć jaką żarówke musi mieć ?? Jaka wielkość terrarium?? Mam mo żliwości zrobić terrarium ale z desek oczywiste ładnych :D Jakie powinien mieć tam podłoże ??
A to oświetlenie musi ciągle mieć ?? to narazie tyle proszę o pomoc , nie chciałem mieć żółwia więc nie jestem przygotowany. Ale zapewnie mu dobre warunki . Kolejne pytanie ile taki żółw żyje ??

Beata:
Witamy.

Znalezione żółwie to całkiem częste przypadki. Nieodpowiedzialni lub wręcz wyrodni właściciele porzucają zwierzę które im się znudziło. Mam nadzieję że przygarniesz żółwika i stworzysz mu dobre warunki. To są fascynujące choć również dość wymagajace stworzonka.
Wstaw fotki żółwika to postaramy się ocenić jego stan, płeć i jaki to gatunek. Wiek ciężko jest ocenić bo żółwie rosną z różną szybkością w zależności od warunków hodowlanych, ale powinny rosnąć wolno. Większość żółwi "domowych" jest przerośnięta względem ich odpowiedników żyjących na wolności. Jak wstawisz fotki spróbujemy oszacować.

Napisz jaki pokarm kupiłeś bo jeśli Biorept to radzę od razu się tego pozbyć. Żółw powienin jadać rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny. Teraz w okresie jesiennym z domieszką a wręcz przewagą suszonych, ale jeśli żółw jest nieprzyzwyczajony można mu podawać tylko świeże i ew. stopniowo przyzwyczajać. Listę roślin znajdziesz na stronie głównej serwisu. Jeśli masz wątpliwość o daną roślinę można zapytać na forum.

Jako podłoże najlepiej stosowac naturalną darń albo korę ogrodniczą gruboziarnistą ew. z domieszką siana (szczególnie w kryjówce). O podłożu było wiele tematów, jest też co nieco w dziale "Terrarium i wybieg" na stronie głównej. Radzę poczytać artykuły bo to co tu piszę to zaledwie pobieżne skróty. Również tam jest o lampach ale powiem w skrócie że powinny być dwie: musi być lampa grzewcza tzw. lustrzanka oraz świetlówka UVB. Lampy powinny imitowac naturalny cykl Słońca czyli świecić cały dzień, w zimie nieco krócej (jeśli żółw nie jest zimowany, zakładam że na razie nie będzie). Choć z tym skracaniem są różne szkoły, ale to już dalsza kwestia.

Terrarium im większe tym lepsze. Dla tak dużego żółwia powinno mieć minimum 150 cm na 80 cm, a latem wskazane jest by żółw przebywał na wybiegu odpowiednio przygotowanym ogrodowym, bo to doskonale na żółwia wpływa.

Żółwie stepowe żyją długo, a przynajmniej powinny. Ich życie trwa kilkadziesiąt lat w zależności od warunków, mniej więcej jak u ludzi. Jeśli żółw pada po kilku, kilkunastu czy nawet dwudziestukilku latach hodowli to nie jest to naturalna śmierć. 

Bartek:
pokarm - nie warto kupować, lepiej samemu coś zasadzić, lub zrywać za w czasu no chyba, że kopiłeś suszki.

zamiast piasku kora

poczytaj wszystkie artykuły na stronie głównej to będziesz wiedział jak zbudować terrarium, jak powinno wyglądać i jak je oświetlić.

Agnieszka:
Witamy na forum.
Poprosimy o zdjęcia gadziny.

Masta_M:
Dzięki za porady :D żółwia przygarne a raczej mój tata :D nazwałem go Filip :D co do terrarium za kilka dni już będzie zrobiony a co powiecie na korę ja wiem sosnową mam troche tego , bo mam na podwórku kilka kubików drewna :D
ile cm podłóża ma być ?? Jego żarcie to biorept , chyba nie zaszkodzi jak kilka dni to poje ?? jutrro mu kupię liscie sałaty i zetre marchewkę . fotki niedługo przyśle

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej