Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 16:35:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam żółw grecki  (Przeczytany 1145 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline robsob83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Witam żółw grecki
« dnia: 13.03.2023, 13:11:39 pm »
Witam jestem nowy na forum. Posiadam żółwia greckiego, ma 2 lata, zakupiony w sklepie. Mieszka w terarium wielkość 90cm na 50 cm wysokość 50 cm. Jest lampa grzewcza, tuba ze światłem uvb, termometr, hydrometr. Podłoże piasek że sklepu specjalny dla żółwi, domek do spania basenik na wodę. Jedzenie mieszaną sałat z warzywami typu marchewka. Do tego białko w proszku dawane co drugi dzień. Rok temu żółw przez okres zimowy był aktywny temperatura w dzień 25 stopni w nocy 19. Wilgotność 70%. Teraz tej zimy był też aktywny ale podań dwa tygodnie temu zaczol mniej jeść aż od 4 dni nic nie je tylko śpi. Czytałem o hibernacji żółwi dlatego wyłączyłem mu światła utrzymuje mu wilgotność a on śpi w swojej jaskini sprawdzam przekręca się coś jakiś czas. Temperatura 19 stopni mam obniżać jak podawali w informacji o hibernacji? dziwi mnie tylko ze zasnoł w marcu nie za późno na zimowanie? Przepraszam za błędy. Proszę o poradę? Boję się że mogę coś zrobić nie tak.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Witam żółw grecki
« Odpowiedź #1 dnia: 16.03.2023, 16:40:09 pm »
Witaj na forum  :)
Terrarium zdecydowanie za małe nawet jak na lokum tymczasowe. Pomyśl nad czymś większym np. 120x60 powinno wystarczyć już docelowo.
Ile widma UVB ma ta Twoja lampa. Dla greka powinna być min. 15.0 z dopiskiem Extra Strong.
Podłoże też jakieś dziwne, w sensie piasek absolutnie nie nadaje się dla żółwi greckich bo jest sypki, nie trzyma wilgotności i jest łatwo połykamy powodując zastój w jelitach. Dla greka odpowiednie będzie podłoże ziemia ekologiczna(bez nawozów) zmieszana z gliną wiążącą 2:1 w części wilgotnej oraz płaskie kamienie np. łupki bazaltowe w części suchej.
Żadna mieszanina sałat nie w wchodzi w grę bo zawierają szczawiany, które silnie odwapniają organizm. W lato bależt podawać mieszankę polnych i łąkowych roślin zbieranych w czystym środowisku np. mniszek lekarski,pokrzywa, jasnota biała, gwiazdnica, babka lancetowata, pięciornik gęsi i wiele, wiele innych(link na dole).
Natomiast w sezonie zimowym susz z tych roślin(kupny w zoologu ale miżna suszyć też samemu). Mój lubi suszony mniszek, babkę i pokrzywę.
No a z tym białkiem w proszku to mnie zamurowało trochę XDD. Dieta zolwia ma być jak najbardziej UBOGA w białko, bo białko obciąża nerki i wątrobę. Zazwyczaj w samym jedzeniu jest go za dużo a ty jeszcze je podajesz dodatkowo  :o
Kto Ci doradził ten pomysł???
Żółw może być mniej aktywny bo: tak reaguje na zmiany pogody w chłodniejsze dni(to normalne) albo jest chory. Jak teraz wygląda sytuacja bo od napisania Twojego posta minęły 3 dni.
Na pewno nie jest to hibernacja, bo sam proces przygotowania do snu zimowego jest długi i wymaga miesięcznej głodówki zaś sam żółw śpi w ok. 5 stopniach. Długotrwały sen w temperaturze pokojowej wyniszcza  jego organizm i powoduje że błyskawicznie spala on swoje rezerwy tłuszczu. A dodatkowo pokarm w jego jelitach zgnije.
Teraz powinieneś wykąpać go kilka dni z rzędu(wiesz jak to się robi prawda?), włączyć mu lampę z odpowiedną temperaturą(ponad 30 stopni) i podawać susz.
Niestety zolw może nie być w dobrej kondycji z tego co tutaj przeczytałem, trzeba odwiedzić gadziego specjalistę. Napisz skąd jesteś a na pewno kogoś doradzę.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwicxqCs5OD9AhXmpIsKHZvmBlMQFnoECA8QAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.zolw.info%2Fhodowla%2Fzywienie%2Frosliny-polne-dla-zolwi&usg=AOvVaw1mNaaVS3Ph7vuGzI8bxJ2s

Offline robsob83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Witam żółw grecki
« Odpowiedź #2 dnia: 26.03.2023, 15:10:34 pm »
Witam popełniłem błąd pisząc post chodziło o calcium a nie białko. Żarówka jest 600 mm 18W 10% uvb, jeśli chodzi o piasek to został doradzony w sklepie przez ludzi które je sprzedają, mieszkam w UK a dokładnie w Cheltencham. Docelowo tak chcemy zmienić na większe terrarium to miało być na początek. Zastosuje się do twoich zaleceń odnośnie kąpieli jedzenie susz jak pisales  już kupiony dzisiaj kurier przywiezie. Co do piasku i lampy to była doradzony w sklepie tak samo rozmiar. Dziękuję za pomoc.

Offline robsob83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Witam żółw grecki
« Odpowiedź #3 dnia: 26.03.2023, 15:22:02 pm »
Przeczytałem co zawiera opakowanie jest to ziemia naturalna wymieszana z glina. Nie jest to sam piasek. Do tego nawilżam go dość często żeby była odpowiednia wilgotność. Znalazłem także specjalistę w naszym rejonie w poniedziałek zadzwonię umówię się na wizytę.
« Ostatnia zmiana: 26.03.2023, 15:24:23 pm wysłana przez robsob83 »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Witam żółw grecki
« Odpowiedź #4 dnia: 28.03.2023, 20:25:56 pm »
Super, kamień z serca, że to nie białko tylko wapń( który jest bardzo ważny w ich diecie). UVB ok, pamiętaj tylko o wybiegu zewnętrznym w lato :)

Jeżeli to podłoże jest takie jak piszesz, to jest ok.
Niestety nie znam żadnych specjalistów w UK, ale życzę powodzenia :)

Offline robsob83

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Witam żółw grecki
« Odpowiedź #5 dnia: 08.04.2023, 16:39:51 pm »
Byłem u weterynarza zauwazył że Tuptus ma katar i przepisał antybiotyk. Podaje według zaleceń przez 6 dni strzykawka do ustnie. Dzisiaj jest ostatni dzień katar znikł ale dalej żółwik nie otwiera oczu, dostaje krople z witaminą A specjalne które znalazłem dla żółwi w internecie. Martwi mnie tylko ze dalej nie otwiera oczu przez co nic nie je. Kąpiele robię codziennie. Nie wiem czy nie wydłużyć podawania antybiotyku?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Witam żółw grecki
« Odpowiedź #6 dnia: 10.04.2023, 11:24:22 am »
Nie mam pojęcia. Zapytaj się u weterynarza. Mam nadzieję, że wybrałeś odpowiedniego. Popytaj może na angielskich forach dla miłośników gadów(chyba jest ich tam sporo).
Ten objaw z zamkniętymi oczami rzeczywiście niepokojący. Ale trzymam kciuki żeby wyszedł z tego.
Dawaj znać jak tam postępy w leczeniu!