Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:41:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam - pierwsze kroki- wybieg zewnętrzny  (Przeczytany 3365 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Justoza

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Witam - pierwsze kroki- wybieg zewnętrzny
« dnia: 02.06.2019, 11:56:01 am »
Witam wszystkich.
Będę szczęśliwą  posiadaczką żółwia stepowego. Żółw jest zakupiony w sklepie- kupił go kolega syna - i chce go oddać z powrotem do sklepu. Stwierdziliśmy po naradzie, że nie pozwolimy mu wrócić do zoologicznego i go weźmiemy. Poczytałam już sporo informacji. Wiemy że zaczniemy od wizyty u weterynarza - specjalizującego się w żółwiach. Mamy możliwość zbudowania mu dużego wybiegu w ogrodzie.
Mam tylko parę pytań. 
1. Czy żółw może , bez względu na pogodę mieszkać na  zewnątrz 24h ?
2. Najważniejsze rzeczy na wybiegu
3. Zanim kupie rośliny do wybiegu- czy koniczyna i dokarmianie rzeczami z listy ( znalezionej na forum ) wystarczy ?
4. Czy wybieg powinien być zamknięty od góry siatką - chronić  przed drapieżnikami ?
5. W jakich miesiącach żółw opuszcza wybieg i czy, po przygotowaniu może iść od razu zimować ?
Dziękuje  za informacje i wszelka pomoc.
Jak tylko żółw będzie z nami - przywitamy się :-)


« Ostatnia zmiana: 02.06.2019, 11:58:01 am wysłana przez Justoza »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Witam - pierwsze kroki- wybieg zewnętrzny
« Odpowiedź #1 dnia: 02.06.2019, 18:57:47 pm »
1. Ba żółw powinien przebywać na wybiegu 24H.
2. Najważniejszymi rzeczami na wybiegu są basenik z wodą i domek/schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i temperaturami wysokimi jak i niskimi. A tak po za tym to jakieś przeszkody, urozmaicony teren. I jeśli ma być niedokarmiany to różnorodność pożywienia.
3. Roślin do wybiegu nie kupuj bo takie ładne roślinki są mocno nawożone i opryskiwane chemią która dla żółwi jest bardzo szkodliwa. Gdyby nie opryski i nawożenie to roślinki marniały by szybko w sklepach. Dla żółwia właśnie najlepszymi roślinami wybiegowymi są rośliny z listy w tym koniczyna, mniszki itp.  Pamiętaj że wybieg jest dla żółwia a nie dla ciebie.
4. Owszem wybieg a warto przykryć siatką przed drapieżnikami. Również ważne jest wkopanie ogrodzenia w ziemię, by żółw się nie podkopał. Okło 50 cm w grunt powinno być ok. Żółw stepowy jest doskonałym kopaczem i już niejeden się przekonał jak łatwo żółw wieje z wybiegu.
5 Kompletnie się nie znam. Jest tu kilka osób które z sukcesami zimują żółwie więc niech one się wypowiedzą.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Witam - pierwsze kroki- wybieg zewnętrzny
« Odpowiedź #2 dnia: 03.06.2019, 18:29:36 pm »
To ja się wypowiem co do zimowania. Z powodzeniem można pominąć terrarium domowe i zabierać żółwia prosto do lodówki, a z lodówki prosto na wybieg. Robię to od dwóch lat z dwoma żółwiami greckimi (hibernacja wygląda dokładnie tak samo), a są osoby co tak postępują "od zawsze" ;) Jeżeli zima przyjdzie za szybko, to możesz postawić na wybiegu mini szklarnię. Podnosi to temperaturę o kilka stopni i świetnie sprawdza się na "okres przejściowy".
W takim naturalnym systemie da się dokładnie określić miesiąca, w którym zaczynamy zimowanie - wszystko uzależnione jest od temperatur na zewnątrz. U mnie żółwie trafiły do lodówki, kiedy przez parę dni temperatura wynosiła ok. 5-7 stopni. Wróciły na wybieg również przy podobnych temperaturach i siedzą tam całą dobę - przy czym ja mam wybieg jedynie na balkonie, na tej wysokości temperatura jest nieco wyższa niż przy gruncie - ale to właśnie można załatwić szklarenką :)