Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 14:53:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: zanikające pazury  (Przeczytany 1206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Skywallker

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
zanikające pazury
« dnia: 10.11.2020, 13:31:02 pm »
dzień dobry,

to jest mój pierwszy wpis na tym forum. Mam nadzieję że mogę liczyć na pomoc doświadczonych miłośników żółwi.

Żona zdecydowała się spełnić marzenia dzieci na temat posiadania zwierzątek. w efekcie mamy w domu pająka, papugę i żółwia właśnie. miał być grecki ale akurat na giełdzie nie było greckiego ... i jest lamparci.
 mamy zwierzęta od ok. 1,5 roku. żółw kupiony z hodowli, z papierami, na giełdzie. terrarium i żywienie wg zaleceń sprzedawcy - żółw bardzo urósł i czeka mnie wymiana terrarium - obecne 80x40x30 już jest za małe.
jedzenie - głównie mix sałat z biedronki. co ciekawe wpadła mi w ręce książka - kilka dni temu raptem, gdzie przeczytałem, że w naturze żółwie są wszystkożerne i że powinno się dodawać trochę białka zwierzęcego. nie było to zgodne z tym, czego dowiedziałem się od sprzedawcy i co wyczytałem tutaj - pierwsze co przyszło mi do głowy, to to, że książka jest stara ale jednak ma tylko 20 lat - ta książka to   "Żółwie lądowe: stepowe, greckie, mauretańskie i inne", autorstwa " Eleny i Marko Szapkarow-Orłowskich: Warszawa, 2000; ISBN 83-902444-1-1

w każdym razie: żółwia jak sądzę odpowiednie warunki, latem wyprowadzamy go na spacery, ma basen i kryjówkę oraz chłonne podłoże z buku.
jednak  przejrzenie tej książki zmobilizowało mnie do większej troski o żółwia. do tej pory, obserwacja oczu, skorupy, nosa nie dawała mi żadnych obaw. obawiałem się bakterii od odchodów (kupy są zwarte, trochę jak końskie - widać włókna z sałat), stąd kąpiele wzbogacam o szorowanie szczoteczką do zębów  z mydlinami - taki pedicure paznocki.
tak więc, przeprowadziłem test nacisku - dolna skorupa na szwie się trochę ugina stąd - po lekturze książki - sądzę że jednak dieta powinna być wzbogacona.
jeżeli chodzi o pielęgnację, to nie wiem czy dziób już nadaje się do spiłowania czy jeszcze nie (w książce napisali, że tak należy robić)

zastanawiam się też czy ciemne plamy na skórze to naturalne zabarwienie, czy może jednak jakiś grzyb albo bakterie...?

ale najbardziej mnie zmartwiła sytuacja z  pazurami - jakby ... zgniły? czyżbym za rzadko wymieniał ściółkę w jamie? chyba niemożliwe żeby się tak starły od tego jednego kamienia w terrarium...?

z pazurów znalazłem tylko wpis o tym, że nowokupiony żółw nie miał pazurów. proszę o pomoc, porady. z góry uprzejmie dziękuję. mam nadzieję że pogorszyłem stanu zdrowia zwierzęcia. w załączeniu zdjęcia


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: zanikające pazury
« Odpowiedź #1 dnia: 11.11.2020, 12:42:01 pm »
Witaj na forum! :)
Żółw lamparci jest jednym z trudniejszych gatunków w utrzymaniu na polskim rynku. Grecki jest o wiele łatwiejszy, bo rośnie mniejszy, jest mniej wymagający w odżywianiu, duuużo odporniejszy na nasze warunki klimatyczne i tańszy.
Żywić nie można go miksem sałat tylko mieszanką roślin polnych i łąkowych oraz trawy, która powinna stanowić ok.60% jego diety. Teraz dostępny jest tylko susz. Który możesz kupić w sklepach zoologicznych, jeśli nie ususzyłeś wcześniej roślin dla niego.

Absolutnie nie wolno sugerować się tego typu książkami, które zawierają błędne i szkodliwe informacje. Wiedza na temat żółwi szybko się zmienia i nawet starsze informacje na tym forum są już nieaktualne( np. informacja dotycząca świetlówek UV).

Podczas kąpieli nie wolno stosować żadnych mydlin i środków chemicznych. Żółw sam się kąpie i wystarczy go tylko włożyć do wody na ok. 30 minut.
Dziób jest wyraźnie przerośnięty i weterynarz powinien go spiłować. Masz dostęp do specjalisty z zakresu gadów? Jeśli nie to szybko jakiegoś polecę. Tak samo pazury, wyglądają na mocno stępione ale powinien przyjrzeć się im specjalista, bo nie widać dokładnie ich stanu.
Dobrze by było gdybyś wrzucił zdjęcia całego terrarium.

Offline Skywallker

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: zanikające pazury
« Odpowiedź #2 dnia: 12.11.2020, 10:15:32 am »
Serdecznie dziękuję za odpowiedź ! Właśnie od 2 dni mieszam sałatę z suszem - babką i koniczyną. tylko że ostatnio wyczytałem - już nie wiem gdzie, że żółw lamparci pozyskuje wodę wyłącznie z jedzenia, zatem, jeśli będzie jadł przez zimę głównie susz, to zapewne muszę  go też często kąpać... on miał od samego początku basenik, ale moim zdaniem, rzadko z niego korzystał.
 to coo - brokułów też mu nie dawać? dostał ostatnio  po jednym małym gotowanym pęczku wielkości brukselki. (przez prawie całe woje życie je sałatę, z dodatkiem marchewki, ale ostatnio, od tygodnia zacząłem po lekturze wprowadzać zmiany do opieki i żywienia.  a jeśli wiedza o żółwiach tak szybko się zmienia ( ??? ! !) to skąd bierze się obowiązująca wykładnia na dzień dzisiejszy?

tak, poproszę o kontakt do specjalisty - mieszkam w Warszawie więc mam nadzieję że ta osobo do polecenia nie mieszka daleko  ;)
tak, zdjęcia terrarium zamieszczę.

martwie się też o brak ruchu - odpowiedniej ilości - czy to, że w Polsce nie ma warunków (temp 20 st) na całoroczne spacery, tylko sezonowe, nie szkodzi istotnie ich mięśniom?

serdecznie dziękuję, pozdrawiam
Skywallker

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: zanikające pazury
« Odpowiedź #3 dnia: 12.11.2020, 18:36:45 pm »
Sałaty absolutnie nie wolno podawać. Podobnie jak brokułów. Zawierają one szkodliwe szczawiany odwapniające organizm. Teraz tylko suszki(mniszek,babka lancetowata, babka zwyczajna, pokrzywa,nagietek itp.)+ duża ilość siana lub świeżej trawy(min. 50%diety).
Lamparty, nie specjalnie lubią wodę, więc nie dziwne, że nie korzystał z baseniku. Kąpiel raz tygodniowo wystarczy. Latem musi mieć dostęp do całodobowego i co ważne ocieplonego wybiegu. Tu jest przewaga stepowców i greków nad lampartami, bo o ile takiego żółwia stepowego można zostawić bez obaw na wybiegu i ani upały, ulewy czy chłodne noce mu nie zaszkodzą to żółwie lamparcie nawet przy dobrze ocieplanych wybiegach często łapią infekcję dróg oddechowych. Nie jest to coś co jest niebezpiecznego dla zdrowia, bo łatwo się takie leczy infekcję, ale mogą się one przeradzać w zapalenie płuc, które są już poważną chorobą.
To dobrze, że mieszkasz w Warszawie bo jest tu mnóstwo gadzich specjalistów.

Lek. wet. Aleksandra Maluta
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Nazwa lecznicy
Przychodnia Weterynaryjna OAZA
Adres
ul. Potocka 4, 01-652 Warszawa
Telefon
(22) 406 68 12
Uwagi
Obowiązują zapisy!

Lek. wet. Marta Marciniak
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Lek. wet. Monika Toborek
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Nazwa lecznicy
Gabinet weterynaryjny KAJMAN
Adres
al. Prymasa Tysiąclecia 76g, 01-424 Warszawa
Telefon
(22) 877 75 76, 608 447 704
Uwagi
Obowiązują zapisy!
Lek. wet. Marta Marciniak – pon., śr. w godz. 16-21, wt., czw., w godz. 11-16, pt. wymiennie rano/popołudnie + jeden weekend w miesiącu
Lek. wet. Monika Toborek – pon. w godz. 11-16, wt., czw. w godz. 16-21 + jeden weekend w miesiącu

Lek. wet. Łukasz Skomorucha
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Nazwa lecznicy
Przychodnia Weterynaryjna OSTOJA SALVET
Adres
ul. Hlonda 2 lok. U7, 02-972 Warszawa
Telefon
(22) 651 89 79
Uwagi
pon. 10-17, wt. 9-16, śr-czw. 14-21, pt. 12-19, w weekendy wymiennie z innymi lekarzami