Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 16.04.2024, 11:44:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ziemia do terrarium dla żółwia  (Przeczytany 2873 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zubr34

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Ziemia do terrarium dla żółwia
« dnia: 19.09.2019, 11:47:42 am »
Witam

Czy dno terrarium mogę wysypać ziemią kupioną w sklepie ogrodniczym??

Dno wyłożę matą dla gadów i chcę podzielić terrarium na dwie części ( jedną wysypać drewienkami + trochę siana, a drugą ziemią i na to dać darń)

Czy taka ziemia się nadaje??

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Ziemia do terrarium dla żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 19.09.2019, 12:55:16 pm »
Możesz dać ziemię ogrodniczą tyle że bez nawozów sztucznych. Najlepsza ziemia z ogrodniczego do terrarium ma oznaczenia "bio", "eko" lub "do sadzenia ziół".  Posiadają one w swoim składzie nawozy lecz naturalne które nie zagrażają zwierzakom.
Do takiej ziemi musisz dodać gliny wędkarskiej wiążącej ponieważ sama ziemia jest zbyt luźna. Proporcje to jakieś 8-10:1 (ziemia:glina).

Całe terrarium wysyp ziemią. Drewienka są złym podłożem. Są niestabilne (tak jak byś sam chodził/chodziła po luźnych kamieniach), nie trzymają wilgoci i połknięte mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia a najważniejsze nie trzymają wilgoci. Sądzę że żółw który będzie mieszkał w takim terrarium to młody osobnik. Mam rację?
Takie młode żółwie potrzebują wilgotności dużej.

Siana nie kładź bo szybko pleśnieje. Teraz blisko do jesieni i najlepsze są dębowe liście które uschną na drzewie. Nie pleśnieją i żółwie lubią się w nich chować.

Czy pod pojęciem mata dla gadów masz na myśli matę grzejną?

Taka mata absolutnie się nie nadaje dla żółwi. Żółwia nie wolno grzać od dołu. Żółw powinien mieć lampę grzejną i UVB nad sobą. Najlepsze lampy to metahalogenowe. Dają ciepło, światło i promieniowanie UVB jednocześnie a wystarczy je zmieniać co 1,5 roku.

Offline zubr34

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Ziemia do terrarium dla żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 20.09.2019, 07:14:45 am »
Więc tak:

Żółw raczej nie jest młody - długość skorupy około 20 cm.
Piszę raczej, ponieważ znaleziony był w drodze powrotnej z grzybobrania zeszłej jesieni (szedł środkiem ulicy). Nie mam pojęcia ile przebywał "na swobodzie" ponieważ po znalezieniu miał przerost dzioba (dolna część sięgała prawie do oczu) i pazurów. A i chyba coś mu najechało na tylne nogi, ponieważ ma spłaszczone i lekko je ciągnie.

Do tej pory trzymałem go  na podłożu bukowym dla gadów (załącznik) w "kuwecie" z dużej klatki na ptaków, ale zaczął się wspinać i "wyłazi" ze swego lokum. Ma zamontowaną lampę z żarówką dla gadów.

Co do maty to miałem na myśli reptile carpet (już kupiony) aby zabezpieczyć dno terrarium przed  wilgocią i aby zneutralizować zapach.




Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Ziemia do terrarium dla żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 20.09.2019, 20:50:46 pm »
A byłeś z nim u "gadziego" weterynarza?
Jak ciągnie za sobą nogi to może być objaw trzymania żółwia na podłodze.
Po prostu zwyrodnienie stawów.
Zrębki w tym nie pomagają bo są niestabilne. Na ziemi istnieje szansa że przy prawidłowym utrzymaniu zacznie z czasem poruszać nogami.