Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 15.05.2024, 18:09:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znaleziony żółw. Co dalej?  (Przeczytany 37383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #15 dnia: 03.07.2012, 12:26:18 pm »
Wiadomo, że co innego planować a co innego znaleźć... ;D
Ale dasz radę, to nie takie trudne..:)

Jak gad będzie na balkonie to nie musisz teraz kupować mu żarówek. Lepiej zrobić porządny wybieg balkonowy na którym będzie mógł być 24h/dobę.

Żarówka grzewcza to groszowy zakup - zwykła lustrzanka 40 lub 60 watt w markecie.
Świetlówka UVB jest droższa - ok. 50 zł np. Exo Terry Repti Glo 10,00 UVB, kompakt na duży gwint, moc 13 lub 26 W. Co ok. 6-mcy (używania) trzeba wymienić na nową. Zamiast niej możesz zainwestować w droższego Ultra Vitaluxa firmy Ostram (ok. 170 zł). Starcza na wiele lat i wystarczy na 10 min/dziennie włożyć pod nią gada.
Do tego 2 lampki typu klips - też nie powinny kosztować wiecej jak 15 zł/sztuka.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #16 dnia: 03.07.2012, 13:16:44 pm »
Przesyłam kolejne zdjęcia żółwia i w miarę dokładniejsze zdjęcia ranki. Proszę o ocenę, czy zagoi mu się to samo, czy trzeba z nim iść jeszcze raz do weterynarza.
http://i48.tinypic.com/2jajbyv.jpg
http://i47.tinypic.com/2zrhp1k.jpg
http://i47.tinypic.com/2lxfmlf.jpg
http://i46.tinypic.com/afk37d.jpg
http://i49.tinypic.com/fvjtx2.jpg
http://i45.tinypic.com/9itds4.jpg
http://i49.tinypic.com/k9rbt.jpg

Dodam, że skorupa ma około 12cm długości. Niestety nie mam możliwości zważenia.
« Ostatnia zmiana: 03.07.2012, 13:21:04 pm wysłana przez Chappi »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #17 dnia: 03.07.2012, 13:32:42 pm »
Raczej to powierzchniowe rany - poobserwuj 2-3 dni i zobaczysz czy się goi czy coś z nich np. wyciekać zaczyna.
Żółwia póki co kąp 1x dziennie w rivanolu - wody niewiele, tyle, żeby tą ranę na dole zakrywało, górę przetrzyj rivanolem.
I pilnuj żeby tego nie pił.
W aptece możesz kupić maść Tribiotic (bez recepty) i 1-2 z dziennie mu to posmarować. To maść z antybiotykiem.

I jednak nie dawaj go na ziemię - bo sobie rankę zapaprze. Myślałam, że to tylko obicie skorupy na górze.

Daj mu jakieś neutralne podłoże - np. drewnienka bukowe, a na chwilę obecną to mogą być papierowe ręczniki kuchenne.
Przy takim suchym podłożu musisz pilnować wilgotności i spryskiwać te ręczniki i drewienka oraz dać mu naczynie z wodą.

I koniecznie dziób trzeba uciąć - bo ogromniasty jest. Dobry jest do tego obcinak do paznokcji i ten wystający koniec można odciąć.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #18 dnia: 03.07.2012, 13:54:02 pm »
Taki amator jak ja myślisz, że da radę obciąć mu ten dziób? Jaką długość odciąć?

Przejdę się do zoologicznego i kupię te drewienka bukowe + jakąś miseczkę na wodę. Tę miseczkę to kupić większą od niego, aby mógł cały do niej wejść, czy jakąś mniejszą aby mógł tylko się napić? Spryskiwać wodą przegotowaną? Woda w miseczce też musi być przegotowana i wystawiona na słońce aby cały czas była ogrzana?

Ten rivanol to jakiś płyn i wlewać go do miseczki i wsadzać w to całego żółwia? Czy może wacikiem, lub czymś innym mu to nasączać z każdej strony?
« Ostatnia zmiana: 03.07.2012, 14:00:55 pm wysłana przez Chappi »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #19 dnia: 03.07.2012, 14:36:03 pm »
Na moje oko to samiec, nie samica, chociaż jak na samca to krótki ogonek, ale na samice zbyt szpiczasty ?
Jak się boisz obciąć to weź pilniczek, tylko jakiś miękki, nie metalowy, i upiłuj. Pooglądaj zdjęcia żółwi i zobaczysz jak powinien mniej więcej długi być dziobek.

Basenika nie musisz kupować w zoologicznym, możesz kupić cermaiczną podstawkę pod doniczkę, albo jakąś płytką kuwetę wstawić, tak żeby mógł wejść cały, ale też żeby miał głowe swobodnie nad wodą. Niech stoi na wybiegu, lepiej w słońcu niż w cieniu - żółw chętniej do niej wejdzie. Stepowe raczej nie piją wody, zdarza im się to bardzo rzadko, ale mimo to potrzebują dostępu do niej - zwłaszcza w takie upały jakie teraz mamy.

Rivanol jest do dezynfekcji także możesz wacikiem przemywać. Te sreberko które wet mu dał działa jak plaster, także zabrudzić się rana nie powinna, ale możesz na wszelki wypadek tym rivanolem przemywać :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #20 dnia: 03.07.2012, 14:40:43 pm »
Rivanol to takie tabletki do nabycia w aptece - rozpuszcza się w wodzie. To rozpuść w misce i wstawiaj żółwia do takiej kąpieli - wody płyciutko, tyle żeby moczyło tą rankę. A tą na karapakcie powyżej głowy przetrzyj, jak żółw się będzie kąpał. Potem go wytrzyj lekko i posmaruj maścią.

Miseczki na wodę i jedzenie - to nie kupuj w zoologiku (szkoda kasy) tylko w ogrodniczym - dobre są ceramiczne podstawki do kwaitów. Wielkość basenu taka, zeby żółw mógł tam wejść cały.

Spryskiwać możesz wodą z kranu. Natomiast dp beseniku lej przegotowaną albo tzw. źródlaną.

Trzaba uciąć ten wystający ząb tak, żeby wyrównać górną szczękę. W razie co - jak Viktoria napisała - piłuj pilniczkiem na tekturze.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #21 dnia: 03.07.2012, 15:34:03 pm »
Ciężko raczej będzie. Żółw jak widzi zbliżający się palec to od razu chowa głowę, a jak już jakoś uda mi się ją przytrzymać to drapie łapami i próbuje schować głowę, a z obawy, że coś mógłbym mu zrobić, odpuszczam. Chyba, że żółwiowi nic nie będzie i być bardziej stanowczy? Gdzie najlepiej go złapać, aby uniemożliwić mu chowanie głowy?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #22 dnia: 03.07.2012, 15:46:22 pm »
Teoretycznie łapie się za głowę za uszami - tak, żeby ją z dwóch stron objąć i zablokować chowanie przez gada głowy.
Ja łapałam też łeb "normalnie" od góry i pod szczęką - piłowałam ile się dawało a jak żółw już mocno się ciągnął głowę do skorupy to puszczałam i znów łapałam mu głowę jak wystawił.
Jak Twój bardzo się szarpie to mu odpuść dopóki mu się ranka nie zagoi - może też do tego czasu trochę się oswoi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #23 dnia: 03.07.2012, 17:21:47 pm »
http://galeria.tipy.pl/zdjecie,b,1394_8292, Może takie coś podoła? Jest to obcinacz do paznokci dla psów, a w weekend będę go mieć.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #24 dnia: 03.07.2012, 17:28:45 pm »
WYskakuje że podana strona nie istnieje. A nie masz takiego obcinaka dla ludzi?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #25 dnia: 03.07.2012, 17:44:34 pm »
Wydaje mi się ze obcinak, lub papierowy pilniczek będzie lepszy...
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #26 dnia: 03.07.2012, 19:09:27 pm »
Obcinak dla ludzi mam, ale nie wiem jak to zrobić. Złapać w szczypce i po prostu odciąć? Od razu całą długość, czy po kawałku?

Mam dużo pelargonii na balkonie, mogę dać żółwiowi do jedzenia? I dawać mu liście czy kwiat też?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #27 dnia: 03.07.2012, 19:20:58 pm »
I liście i kwiat są ok.
Wiesz co jak nie jesteś pewien to lepiej po kawałku mu obcinaj. Żebyś nie ciachnął za dużo ;) Tylko troche - tak żeby mu się dziobek domykał - górna szczęka troche nachodziła na dolną.

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #28 dnia: 03.07.2012, 21:01:05 pm »
szkoda , ze weterynarz nie obcial dzioba , ja  sama chyba bym sie bala , ze zrobie krzywde gadzikowi
pozdrawiam ;]

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #29 dnia: 03.07.2012, 23:35:50 pm »
U mnie strona też nie istnieje.
Ja używam takiego do paznokci. Obcniam po kawałku - najpierw boki, potem front. Jęśli tn dla psów jest podobny tylko nie z prostym a zaokrąglonym ostrzem to będzie jeszcze lepszy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ